Úpal u kojence. Jak dlouho to trvá?

jitrulka
27. kvě 2009

Prosím, můžete mi poradit? Malá mi od rána zvrací a má teplotku, pláče a chce se jí spát. Doktorka mi po telefonu zdělila že má asi úpal a že mám jen podávat tekutiny a snižovat teplotu. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Jak ji ulevit, jak dlouho to trva apod.?

lulucka
27. kvě 2009

ahoj Jitrulka, a doktora ti nekázala aby si prišla k nej, aby malú prezrela, či to nie je niečo iné? Po telefóne zistila, že je to úpal? ja by som k nej určite šla.

kisska
27. kvě 2009

jitrulka - to mi je luto. Odkedy do trva? Ako dlho? Kolko ma teplotu? Na upal je najlepsi asi vlazny kupel(cca 30-32 stupnov ak znesie), pripadne studene zabaly, ale tie nie su take prijemne - tak sa ti aj najrychlejsie podari znizit teplotu. Ak kojis, tak koj, kolko sa da, ak nekojis, skus do malej naliat co najviac tekutin, aj za cenu, ze budes davat flasu kazdych 10-15 minut. Ak nechce vodu, skus zarobit redsie mlieko - chladnejsie ako zvycajne. Vsetky tekutiny by mali byt viac vlazne ako studene...
Vyzlec ju z oblecka co najviac mozes, najlepsie by bolo len velmi lahke bodynko, v postielke zakry len lahkou dekou. Ale pozor zase na prievan, ak mas pootvarane okna.
Proti teplote jej daj paralenovy cipok - ak ma viac ako 38 (po docitani 0.5stupna), sirup ani kvapky nemaju vyznam ked vracia. Ked sa jej trosku ulavi, skus jej dat vypit rehydratacny roztok (kupis v lekarni), aby doplnila mineraly a elektrolyty.

jitrulka
autor
27. kvě 2009

ne, prý to nic jiného být nemůže. Ono v těch vedrech co ted byli, ani není moc divu...

lulucka
27. kvě 2009

tak to mi je ľúto, skús to čo píše Kisska, držím prsty

jitrulka
autor
27. kvě 2009

kisska děkuju moc za rady. včera večer měla teplotku 39,3. ale jinak ji nic netrápilo. až dnes kolem 10 se začala chovat jinak. unaveně, uplakaně. tak snad jsme to podchytili včas a brzy to zvládnem 😅

kisska
27. kvě 2009

jitrulka - za malo, dufam, ze to pomoze. Inak zvlastne je to, ze sa to prejavilo takto rano. Upal sa vacsinou zvykne prejavit do hodiny od prehriatia a myslim, ze to si dnes stihnut nemohla. Ale u deticiek to moze byt ine, mozno sa trochu prehriala v noci.
Drzim palce.

grenadinka
27. kvě 2009

kisska- prepac ale prave dnes som citala v jednom casopise ze pri upale sa teplota nema znizovat pod 38stupnou.
aleneiem co je na tom pravdy

grenadinka
27. kvě 2009

kisska- pardon ak je teploto viac ako40 st tak vtedy neznizovat pod 38

grenadinka
27. kvě 2009

a este raz ja neodporuca sa pouzivat lieky na znizenie teploty lebo mozu zhorsit stav dehydrovaneho organizmu.
to niesom taka mudra to odpisujem zz casopisu.

kisska
27. kvě 2009

grenadinka dobre pises s tou teplotou - zrazat liekmi treba len nad 38 (nielen pri upale). A dehydratacii sa snazime zabranit vsetkymi moznymi sposobmi... keby sme nevedeli do babenka dostat naozaj nic, co by v sebe udrzalo, tak treba ist na pohotovost, tam vedia pomoct infuziami priamo do zily. Preto som pisala aj ten rehydratacny roztok, lebo ten viaze v tele tekutiny. 😉 Treba postupovat podla navodu, pripadne sa spytat lekarnicky...

grenadinka
27. kvě 2009

kisska- ale aj tak to je zvlastne. urcite si myslim ze ako nahle je podozrenie na upal tak rezem k mudr, no nebudem mimi liecit sama podla to co mi ktoporadi na nete 😖

ejusaaa
27. kvě 2009

Ale je zvlastne,ze ta doktorka hned len na upal a cez telefon,ved moze to byt upal a nemusi,tie priznaky co ma mala mozu signalizovat kopu ochoreni,nie iba upal,jedine ak si si vedoma,ze mala bola na priamom slnku,a ze aj Ty si to myslis,no tak ci tak,aj ja by som sla osobne k lekarke..

jitrulka
autor
27. kvě 2009

Tak holčiny, děkuju všem moc za rady. Kupodivu malá byla asi za hodinu, hodinu a půl zase úplně v normálu, teplota pryč, úsměv na tváři. Tak netuším co to bylo za chvilkovou indispozici, ale snad už bude všechno dobré. 😀

kisska
27. kvě 2009

jitrulka to som rada... dokonca chvilu som si myslela, ze by to mohli byt aj zubky - az na to zvracanie... ale v podstate pri stahovani teploty je postup rovnaky 😉