Valgózní pata a kolena, co vám pomohlo?

blanka.k
3. dub 2014

Pěkný den všem,
synovi byly v cca 1,5 roce diagnostikovány valgózní (vbočené) paty,od té doby nosil obuv s pevnou patou, kotníkovou (došla jsem si ještě na ortopedii sama bez odporučení, pediatr to bohužel vůbec nechce řešit, že "šmatle" blbě skoro každé dítě , i dospěláci 😝 ).... včera bohužel při podrobné prohlídce bylo potrvzeno, že stav se zhoršil, budou nutné vložky + rehabka....
Najdu nějaké maminky podobně "nemocných" dětí? Co vám pomohlo, jaké boty máte osvědčené (syn nosil od mala DPK se super pevným kotníkem, teď potřebuje větší, ale ty už DPK nevyrábí....jsem osahala všechny v regálu Pegres,Fare, Santé,...nic není tak pevné 😅 ). Zachránilo nás teplo, zatím může nosit sandále, ty má Santé 28 a jsou krásně pevné s ohebnou podrážkou 😉 Děsím se rehabek, syn nesnáší dotyky na sobě, nejvíc na chodidlech (už od miminka 😅 ), teď dostal slíbené gum.medvídky (sladké jinak nedostává), když ukáže nohy na ortopedii na klinice 😀 Mám z toho hlavu jak pátrací balon, naivně jsem si říkala, že ho nechám prohlídnout, že třeba už budeme moci kupovat "normální" boty....a šok, z těch pat už má i vadné držení těla, lehkou skoliozu,atd.... 😅 Nevím, jesltli mě má uklidnit to, že takto by prý dopadlo min.50% dětí, kdyby je odborník pořádně prohlédl.... 😅

lv
3. dub 2014

zkus kontaktovat eficenku tady v psychomotor.poradně - valgozita se tam řešila, že se noha vyvíjí snad do 3let, nemá tedy mít pevné obutí, protože je nožka jen podepřená - sundáš botu, zbortí se, nedrží svalstvem, které by se vyvinulo chůzí s vonou nožkou - nebo tak nějak to tam bylo, zkus se podívat..dcerka má lehký metatardus varus - postavení směrem špičkami dovnitř, na ortopedii chodíme od narození /vždy jen co půl roku kontrola, pokračovat v masírování/, jen masíruju a pořídila jsem aktivní krabice - na boso chodí po seně, po kuličkách, prostě střídají se povrchy..

blanka.k
autor
3. dub 2014

@lv díky za tip. Syn už má 4 roky, na ortopedii i moje známá fyzioterapeutka říkali na začátku problému, že super, že to není hrozné, že pevné boty stačí, že Vojtovka netřeba, vypadalo to dobře, nic se neřešilo, po nějaké době nás zas zkoukli, bylo to "v normě" (tj.na tu pevnou klasickou botu, žádné vložky, cvičení).... teď jsem si pozvala zas tu moji známou, ať na něj koukne a nestačila se divit, jak se to zhoršilo (tím, že hod vídám denně, tak jsem nedokázala odhadnout, jak měl ty nohy předtím)... jediné co se zlepšilo je právě to chození špičkama dovnitř 😅

janamal37
2. zář 2015

@blanka.k Ahoj, můžu se zeptat, jak to prosím dopadlo se synkovými nožičkami? Řeším teď podobný problém u svého syna a jsem docela bezradná ☹.

blanka.k
autor
3. zář 2015

@janamal37 Ahoj, syn nosí pořád ortop.vložky, na pojišťovnu má jedny, takže druhý pár vždycky platím, aby měl jedny ve školce stabilně a druhé střídáme v botech na doma a ven. Boty musí mít jedině s pevným kotníkem vysoké, což se děsím zas nákupu, teď bude potřebovat č.31, a ty co měl doteď tak 30kou končí ... Má i ploché nohy, koupiala jsem mu balanční plošinu na celkovou koordinaci, má nějaké míčky na masáž nohou, doma má kamínky, po kterých chodí, nebo občas po podložce z Lega a prstama u nohou sbírá lego kostičky, kapesník, atd., aby posiloval ty chodidla 😀

janamal37
3. zář 2015

@blanka.k Achjo.. pátrám totiž a setkávám se s dvěma názory: 1) Obuv typu "barefoot" (naboso), ať si noha zvyká sama a do 3 let se upraví-snad se má posílit vlastní svalstvo a klenba. Prý, ale nenarazila jsem na nikoho, kdo by mi to potvrdil z vlastní zkušenosti. 2) Pevná obuv + intervence ortopeda (tedy asi ty vložky do bot). Oboje si navzájem protiřečí. Když si vzpomenu, jak nemůžu ani teď sehnat botky, které by mu nebyly úzké a při představě že do nich budu dávat ještě tvarovanou vložku.. je mi úplně mdlo.. Aby to nakonec nedopadlo tak, že bude bos, pač tak široké boty prostě neexistují ☹.
A jde u vás tedy vidět nějaký výsledek? Jak si spokojená s tím, jak to ortoped řeší? Díky♥

blanka.k
autor
3. zář 2015

@janamal37 ortoped to vůbec neřeší - napsal vložky (ale až mu byly 3 pryč, že dřív nedává), kontrola za půl roku.... Ale pán,c o nám dělal vložky, tak ten nám dal cviky, další doporučila ta moje fyzioterapeutka + nějaké ty věci na celkové posílení... Ale přzinám se, že jsem to teď flákali, byl hodně u babiček nebo jsme jezdili po horách, takže na 30km tůru na Sněžku a zpět jsem mu fakt vložky nedávala 😅 takže měl vložky jen v sandálích...

blahova_andrea
3. zář 2015

syn to má diagnostikováno taky a souhlasím s tím, že to má snad každé druhé dítě 😅 také nevím kam se víc klonit, jestli na stranu pevné obuvi či barefoot. vložky má syn do bot taky, čeká to údajně i dceru a té je teprve rok. začínám mít pocit, že to ortopedové píšou ze zvyku všem a snad na kšefty s pojišťovnou nebo už fakt nevím 😅☹ syn má nohy do x po dědovi, takže mi to vpáčené přijde tak nějak logické. u obuvi dbám na to, aby tedy podrážka byla hodně ohebná, ale pata pevná a aby se tam vešla ta vložka, no. uvidíme, co nás čeká dál. venku a doma mi děti dost běhají bosky. papuče prostě nemají rádi a sundávají je. přijde mi fajn, že si trénují svaly nožiček tím, že šlapou přes vše, co si na zem nastlali 🙂

blanka.k
autor
3. zář 2015

@janamal37 a barefoot nevím no... manžel jedny má a sám v nich dokáže ujít docela málo. Já se synem chodím dost ( o prázdninách jsme dali i 160km na horách za 9 dní) a tak prostě nosí klasické boty, já sama mám takové sportovní boty něco mezi klasickýma a barefoot a já už toho měla plný zuby, jak mě bolela chodidla 😅 Syn má teda chodit na boso (či v ponožkách - prý je to lepší než v barefoot, že prostě co "nejbližší" kontakt chodidla s tím nerovným povrchem) , ale jen venku na měkkém, na hlíně, trávě, rozhodně ne po chodníku ve městě 😉 jenže letos je šíleně vos, tak jsem to na zahradě neriskovala, aby na nějakou nestoupl, teď zas všude jablka na zemi a ještě včely :P

janamal37
3. zář 2015

@blanka.k Moc děkuju za zkušenosti, uvidím, jak se na to bude tvářit náš nový pediatr při prohlídce..
@blahova_andrea Doporučila bys mi nějaký konkrétní typ/značku botky s měkkou podrážkou a pevnější patou?

blanka.k
autor
3. zář 2015

@blahova_andrea "co si na zem nastlali" to mě pobavilo 😀 😀 😀 Já teď taky díky "bordelu" v bytě, když jsem přeskakovala miliony kostel Lego a šlápla na tu podložku co je asi 40x40cm.... tak sjem přišla na to, že to je perfektní rehabilitační pomůcka, když po tom člověk chodí bosky 😀 😀 I syna to baví, po tom šlapat, podávat mi lego nohou....

blahova_andrea
3. zář 2015

@janamal37 ono najdeš takové od spousty značek, jde spíš pak o konkrétní typ té botičky. musí se to prostě zkusit. vyzvednout vložku a s tou vložkou jít koupit botičky, aby to vše sedělo. my máme každé botky úplně jiné, nejedeme v jedné značce. prostě zkoušíme, co zrovna sedne. maminkami oblíbené jsou superfit. mě třeba dost děsí zimní boty, tam je to fakt bída ve výběru. loni měl syn primigi za 1800,- 😝

blanka.k
autor
3. zář 2015

@janamal37 Syn teď nosí Pegres, loni měl úžasné od DD Step , krásně ohebné a moderní, ale už jsem letos na podobné nenarazila, a taky mu kupuju už 3.sezonu super pohory Olang - univerzální obuv, v létě na tůry ke kraťasům a v zimě do města (loňská zima byla fakt mírná, tak je nosil i v zimě 😀 ) i jsem je kdysi komusi fotila, jen je krásně ohnu v prstech, syn s nima i jezdí na kole.... ale jinak jsou fakt bytelné a "tvrdé"

blahova_andrea
3. zář 2015

@blanka.k my tomu cvičení moc nedáme. hlídám hlavně, aby neseděl špatně, aby seděl na motýlka, na turka, ale to on dělal od malinka správně. nikdy si nesedal na nohy nebo se špičkami k sobě, jako jiné děti se stejnou diagnozou. fakt si myslím, že je to u nás dědičnost 😅 po špičkách chodí krásně, žádné mega túry po betonu ve městě neděláváme...no nevím, proč se to dr. nezdá ☹ na dvoře máme hrbolatý beton, písek, kostky, trávu...takže v létě mají nožky fakt všehochuť 🙂

blanka.k
autor
3. zář 2015

@blahova_andrea Přesně tak, já letos koupila synovi jedny "neznačkové" v Deichmanu , ještě je pro jistotu ukázala fyzioterapeutce, a jsou ok, ohebné, na tkaničky a pevný kotník. Taky prostě chodím a ohýbám a mačkám....

blahova_andrea
3. zář 2015

@blanka.k na DD step jsem taky slyšela chválu, ale zkušenost nemám. u nás zatím moc nebyly a když, tak v malých velikostech. podle fotky ty pohory vypadají fakt super. pata se při ohnutí ani nehla jak je pevná a přitom podrážka hezky na půl 🙂

blahova_andrea
3. zář 2015

@blanka.k právě, o značce to fakt není. spousta značkových žirafkových jsou totálně na ... 😅 jde totiž o žirafku na nezávadnost materiálu a ne na ideálnost konkrétního typu botičky ☹ chce to fakt brát kus od kusu a podle nožky. někdo ji máš širší, někdo uzoučkou, někdo vysoký nárt...

blanka.k
autor
3. zář 2015

@blahova_andrea Přesně to říkám kamarádkám, co se ohání "žirafkou", že to je na materiál, že je pro děcka ok, a ne, že jsou "ortopedicky" ok.... ale jo, když je na výběr, koupím radši "žirafku" než bez... ale jsem zvědavá, co teď v těch velikostech 31,32... budu kupovat. 😀
Ty DD step jsem koupila loni v Botičkárně u Obilňáku, tam mě vždycky nějak zachrání , tyhle, fakt boží.... http://www.ddstep.cz/obrazky/shoes/podzim2014/3...

blahova_andrea
3. zář 2015

@blanka.k já se dr. ptala přímo na to jestli je potřeba jen pevná pata nebo i kotník a říkal, že stačí pata. ptala jsem se právě proto, že v těch větších velikostech už ty kotníkové moc nejsou a taky děti ve školce s tím obouváním vysokých bot mají větší problémy 😔
tak ty vypadají fakt dobře. jako tenisky, ale přitom nepromokavé. my máme trošku v tomto stylu teď taky, už je ničí ve školce, ale právě to obouvání mu dělá problémy, když je to kotníkové. v zimě se tomu ale stejně nevyhneme 😅

blanka.k
autor
3. zář 2015

@blahova_andrea U nás je problém, že máme hodně vysoké ty vložky, jsou přes 2cm "mohutné", takže teď když má doma, ve školce i pak v létě na ven vysoké Fare, což jsou nejvyšší co jsem sehnala, tak stejně to má někde ke kotníkům ten vršek..
A ty DD tesp měl jen se mnou na procházky, do školky kupuju na sucháč tyhle http://botickarna.mimishop.cz/detail.php?zbozi=...
A teď jsem našla na webu tyto, tak je chci zkouknout naživo 🙂http://botickarna.mimishop.cz/detail.php?zbozi=...

blahova_andrea
3. zář 2015

@blanka.k no vida, tak i ve větších velikostech se dá najít 🙂

blanka.k
autor
3. zář 2015

@blahova_andrea uviodíme, jak budou naživo, Ale v Botičkárně mám dobré zkušenosti, že fakt ví, u čeho napsat pevný kotník.... Někde se snaží prodat kde co jako "ortopedické" 😅 Ale jdu tam nejdřív za týden, až odpadne to "školní" šílenství na začátku každého šk.roku 😅

blahova_andrea
3. zář 2015

@blanka.k u nás je jen jeden obchod, tak aspoň vím, kde to mít jako jistotu, když tady nekoupím

a_lexa
14. zář 2015

@blanka.k ad barefoot - nedivím se že manžel dokáže ujít málo v barefoot, neboť dospělý člověk má špatnou techniku chůze - došlapuje na patu. Právě ze všech těch odpružených moderních a pevných podrážek, kdy člověk nemá kontakt s povrchem, nemůže zapojovat všechny svaly a potom když si vezme barefoot, tak zapojí svaly, které nikdy při chůzi nepoužíval a tím pádem ho bolí nohy a neujde tolik co v jiných botách. 😉 Děti v tomto ohledu nejsou tolik "rozmazlné" (pokud mají správnou obuv), a tak jim chůze v barefoot botech nedělá takové problémy jako dospělým. 😉

blahova_andrea
20. říj 2015

@blanka.k zrovna dneska jdeme zkoušet zimní ddstep tady kousek. šla jsem okolo jednoho pidi krámku ráno po nákupech, když byl syn už ve školce a paní tam měla pěkné, zimní, podrážka měkoučká, špice neokopávací, barva tmavá a ruší dětské oddělení, takže z nějakých 1200 cena na 600,- a mají i vel. 29 a 30, i když poslední páry. hned jsem je zarezervovala, že po školce dorazíme. tak jsem zvědavá. snad synovi jedny z nich padnou. byl by to super kup! hlavní bude, aby byly na uzoučkou nožku, ale vypadají, že by mohly být.

a_lexa
20. říj 2015

@blahova_andrea jůůů, za 600,- bych hned brala. Já jsem koukala u nás a stojí něco málo přes 1000Kč. Nemá paní e-shop? Potřebovala bych 30tky. A dd.step jsou celkem široké ale dají se utáhnout. 😉

a_lexa
20. říj 2015

@blahova_andrea a tento typ má pěkně měkkou podrážku v oblasti prstů. Pata je už ale hodně tvrdá (u všech modelů). A stélka se dá vyndat, což je super. 😉

blahova_andrea
20. říj 2015

@a_lexa nemají, je to jen maličkej obchůdek. my kupovali taky nakonec 30. 29 by mu asi do jara nevydržely. měli v jeho velikosti jen jedny. nemívají velký výběr a teď to ruší úplně. takže jsme tam koupili poprvé a bohužel naposledy ☹

blahova_andrea
20. říj 2015

my máme tyto

a_lexa
20. říj 2015

@blahova_andrea uááá, ty vypadají božsky 😵 - tak ty jsem vůbec neviděla. ☹

a_lexa
20. říj 2015

@blahova_andrea Super koupě za tu cenu luxus. 😉 Prosím tě co je to za typ - číslo je na krabici.