Vodnatý průjem u kojence. Máte zkušenost?

kamcatko
29. kvě 2008

Ahojky holky,chtěla bych se zeptat jestli nahodou někdo nemáte zkušenosti s vodnatým prujmem u 4měsíčního miminka.Vím že prujem je normálni ale to co předvadí dnes je uplná voda s malyma hrudkama.Vzpoměla sem si že kdysi v Ordinaci říkali že to muže byt u miminka nebezpečné,prý kvuli dehydrataci či tak něco tak se začínám bát ☹

gilotek
29. kvě 2008

ahojky, my jsme měli taky několik dnů průjem - jestli kojíš tak pořád pokračuj at má dost tekutin. Jinak nám doktorka napsala - a dá se i koupit v lékarně Smectu - je to přírodní jíl, který se nevstřebává do organismu a je vhodný i pro kojence, nám pomohl už po 1 dní 😉

kok12ska
29. kvě 2008

Ahoj, ja mam 4 měsíční holčičku a už 14 dní máme sřídavě normální stolici a průjmovitou, většího množství, kdy nám v pleně stojí voda. Psala jsem o radu paní doktorce a tady je odpověď. http://forum.mamaaja.cz/viewtopic.php?t=1576

pipisek
29. kvě 2008

určitě bych brnkla doktorce, a kopila bych Kulíška v lékárně, je to rehydratační roztok

http://www.lekarna-melnik.cz/shop.php?action=sh...

malá minulý týden zvracela a pak měla průjem, a Kulíška mi v lékárně doporučili

náš dr. mi pak poradil dávat 1 kapsli Lacidofilu, vysypat prášek z tobolky a primíchat třeba do vody nebo přesnídávky

http://www.lekarnakvalitne.cz/katalogzbozi.php?...

jjaanca
29. kvě 2008

Teď jste mě trochu polekaly. Jak poznáte jestli je to vodnaté, když se to vsákne do pleny? Mě se dneska stalo že se mi malá vykakala na přebalováku a šla z ní skutečně voda, ale jinak bych si toho vůbec nevšimla.... 😲
Je to problém i u plně kojených miminek?

schwarzovka
29. kvě 2008

mě bylo řečeno, že dokuď ten průjem není tmavě zelený, ale opravdu hodně tmavě zelený a není to provázeno teplotama, tak se nemám strachovat....jen víc přikládat na to kojení 😉 , aby nebyl dehydratovaný

jjaanca
30. kvě 2008

schwarzovka: já si myslím to samé.

beruska1979
30. kvě 2008

my uz jsme taky meli nekolikrat hodne ridkou stolicku (teda, moje dcerka🙂), parkrat v ni byly i hleny, ale krome castejsiho kojeni jsem nic nepodnikala. Upravilo se to po case samo. U plne kojenych miminek je to normalni. Pokud nema teploty (nad 38) a nezvraci, tak je to v poradku.

belda
30. kvě 2008

vodnatá stolička není průjem!průjem u kojeného miminka se pozná podle hlenů ve stolici(je to spíš jeden velký hlen).a zelená stolička taky nevadí,je to důsledek hodně cukrů v mléku(sylšela jsem,že už neplatí to,že by se jednalo o "hladovou"stoličku z předního mléka).

romankav
30. kvě 2008

Čau kamčatko, my jsme tím taky hodně trpěli - vodnatá stolička a průjmíky. Pokud u toho není teplota nebo zvracení, tak se nemusíš strachovat. Já jsem byla s malým kvůli tomu 2x u naší mudry, ale nic nám na to nepředepsala. Pokud by sis chtěla být jistá, dej tak půl lžičky Smecty do mlíčka a dej jí to vypít - neublíží to.

luthien.k
2. lis 2009

Trochu opráším tuto diskuzi. Malý už má přes měsíc střídavě normální stoličku typu míchaná vajíčka a střídavě vodnatou stoličku, velmi často s hlenem, stává se, že vytlačí i jen hleny. Je to zhruba tak, že dva dny normální a pak jeden až dva dny vodnatá, hlenovitá a jak víc tlačí, tak se tam na konci objevují i nitky krve (čerstvé, pravděpodobně z trhlinky na konečníčku, jednu jsme tam s naší doktorku před pár týdny objevily). Poslední cca týden mu při té "špatné" stoličce měřím i teplotu a téměř vždy jí má zvýšenou, od 37,0 do 37,2 st. Jinak má teplotu normální. Plně ho kojím.
Doktorka nám už udělala výtěr, nabrala krev na zjištění případných alergií a vše negativní. V průběhu třetího měsíce věku špatně přibíral, ale to se už srovnalo a měsíc už přibírá krásně, nicméně stolička se nezlepšuje. Protože mám podezření na non IgE alergii na kravské mléko, už od jeho dvou měsíců jsem ho vysadila a i ostatní bežné alergeny se snažím omezovat.
Neměli jste někdo podobné problémy? Tento týden jdeme na speciální výtěr na rotaviry, ale ty, co jsem nastudovala, způsobují spíš taková ta akutní průjmová onemocnění...? Malý je čilý a veselý, jen při té zvýšené teplotě mívá horší náladu. Naše doktorka si už taky očividně neví moc rady, možná je to opravdu celé "neškodné", ale mně se to prostě nezdá...

adricc
2. lis 2009

ahoj luthien, ja ma 3. mesicniho chlapecka a mame to samy co pises jednou normalne a podruhy vodnaty s hlenama a s krvi a treba 6 denne dnes nam brali krev na tualergii na bilkovinu kravskyho mlika neuspesne tak pristi tyden jdeme na operaci s kylou tak mu to vezmou tam tak jsem zvedava jak to dopadne pred 14 dny jsme byli v nemocnici protoze mel krev ve ale uplne ruzova plena vytery krev dopadli dobre jinak adamek je taky hodnej na koliky netrpime jen asi 3 krat mel prdiky akorat moc podle oktorky nepribira tak mozna to souvisi s tou alergii teda aspon si to myslim. 😨

luthien.k
2. lis 2009

Adricc, tak to máte ještě naději, že se to vysvětlí, alergie na BKM je sice nepříjemná, ale aspoň byste věděli, na čem jste a dalo by se s tím něco dělat (což neznamená, že bych vám ji přála, to je jasný...). Nejhorší prostě je, když nevíš... Tak dej pak vědět, jak jste dopadli.

adricc
2. lis 2009

no prave jsem stoho taky hotova kdyz nevim co mu je ale aspon bych si dala pozor na to co jim atd. no jsem na to sama zvedava a hlavne vim ze se muze stoho casem dostat a jist pak vsechno aspon doufam 🙂 napisu

luthien.k
3. lis 2009

Nikdo další nemá podobné problémy nebo případně tipy, čím by to mohlo být???

janicka38
3. bře 2010

Moje dcera (12 tydnu), mela a ma taky prujem. Bud je to po ockovani proti rotavirum, ktere jsme absolvovali pred peti dny nebo z toho, ze ji rostou zuby. Nedelam si srandu, vcera jsem objevila prvni zub.

adricc
3. bře 2010

janicka po ockovani na rotavir jsme meli 6 den taky prujem docela dost a po druhy uz nemel nic a gratuluju k zoubku 😀 ja nasla dnes prvni taky 😀 😉

kadlinecka
6. lis 2010

ahoj maminky muzete mi prosim nekdo poradit jak zmirnit nebo zastavit prujmik?mam 7mesicniho syna a od vcera menime kazdou chvilku plinku

terezt
12. lis 2010

Rada bych obnovila tuto diskuzi - o tom co je a co neni prujem u 6ti nedelniho miminka. My mame tekutou stolici porad, od narozeni. Pribirame pekne, mala je hodna, zda se, ze ji nic nechybi. Kdyz kaka, je slyset, jak si prdne do plinky, kaka vetsinou po prebaleni, pri kojeni (do uplne ciste plinky 😉 ). Nekdy ma ve stolici male hrudky, jindy je to jen takovy zluty a vetsina se vsakne do plinky. Je to podle vas normalni?

olzden
13. lis 2010

@terezt Ahoj, je to celkom normálne- čiže stolica vyzerá u kojeného miminka ako praženica. Presne tak ako píšeš, ak je bábo prosperujúce, nie je čo riešiť. Tak sa darí.

kkoberova
10. lis 2011

Ahojky maminky, zkouším zda zareguje někdo na můj dotaz,,, v noci jsme měli třikrát pořádně vodnatou stoličku která se hned vsákla do plýnky a taky to bylo úplně všude, musela jsem malého převlékat,,, jsme na UM a ještě tohle nikdy nestalo,, je nám 11týdnů a docela se bojím dehydratace protože malej moc čaje nechce,,,, ted přes den normálně papá a občas se i usmívá (jsme docela uplakané miminko),,,horečku nemá a od noci ještě nekakal,,, ☹ čekám na stoličku jak na smilování a modlím se aby to bylo už normální

luthien.k
10. lis 2011

@kkoberova hodně vody uteklo o doby, co jsem tady sama psala svůj dotaz... 🙂 Jsem u vás pro změnu UM, jak Ti už po několikáté píšu, a to na Nutrilon alergy digestive care a samozřejmě pro vyšetření na případnou infekci (výtěr, vzorek stolice na rotaviry) u dětské dr.

kkoberova
10. lis 2011

@luthien.k nechápu že vždycky je nějaká doba kdy mléko vyhovuje a pak se to po 14ti dnech pos... nechci být sprostá,,,

cunasek8
4. zář 2013

ahoj holky, najde se zde nekdo kdo by mi pomhl nejak poradit? nas malej ma dneska 14 dni, celou dobu hodne NEplacive miminko, ale vcera nam zacaly bolesti briska a prujem (sama zluta voda)a zvraceni, dneska od rana uz je to lepsi, neblinka a bolesti taky nema ale prujem pretrvava.. ted navecer se mu objevily ve stolici i hleny. teplotu vsak nema, a bolesti mozna trosku 😒 . predtim se budil na kojeni co 3h, dnes co hodinu, 1,5h a krmim okolo 20-25 min. byli sme i u lekare a ten nam rekl ze pokud nema teplotu okolo 38 ze se nemam obavat,,, ale i tak sem stale ve strachu ☹ , a uvazuju jestli nejet radsi na pohotovost?a nebo pockat do zitra? prosim poradte.dekuju L.

keirra
18. zář 2013

@cunasek8 už se to zlepšilo? víte, čím to bylo? Napadlo mě, že bys mohla na 10 dnů vynechat mléčné výrobky, jestli se to nesrovná...

verimo
23. zář 2013

Zkusím ještě oživit diskusi - podle toho, co tu čtu, asi nemá můj 1měsíční klučík vyloženě průjem, ale má vodnatou stoličku a hodně častou 7x denně, většinou po každém kojení -je plně kojen. Přibírá dobře-přes 500g týdně, ale dnes mudr. udělala výtěry na kontrolu rotavirů a bakterií a nařídila mi bezmléčnou dietu a malému dělat odvary z rýže nebo mrkve a po lžičce přidávat
před kojením. Není v 1.měsíci (právě dnes má měsíc) brzy na odvary? Nemá horečku,ani zvracení,jen ty řídké vodnaté stoličky,ale dobře prospívá.Zlobí ho prdíky nebo křeče v bříšku od narození.Já mám hodně mléka a tak uvažuji, jestli vše
není tím,že se nedostane k tomu zadnímu tučnějšímu mléku....
Holčinky, napište své zkušenosti,jsou nad zlato......

cunasek8
25. zář 2013

ahoj holky, naseho maleho to preslo po 3 dnech z niceho nic... nemela jsem zadnou dietu, jedla jsem normalne vsechno...a verimo, zda se mi ze je to celkem brzo, ale doktorka by mela vedet co dela, a maly ti teda pribira ukazkove i bez odvaru 🙂..jinak keirra diky za radu ;)

nidza
25. zář 2013

Ahojky maminky.Taky se přidam k diskusi.Mam 5měsičniho syna - plně kojeneho.Stolice od 4měsice se mu střida s prujmovitou.Vyloženě mu odchazi vodnata/nazelenala stolice.U doktorky při prohlidce sem to řikala a nijak se nad tim nepozastavila.Tak to beru jako častý jev a jen ho častěji přikladam na kojeni kvuli dehydrataci. 🙂

nidza
25. zář 2013

@verimo
Ahojky,
ja sem měla problem s tim,že sem měla hodně předního mleka a malý vždy po kojení brečel,i když sem ho nechala přiloženyho dyl.Potom sem si koupila odsavačku,před každým kojením jsem odsavala 30-50ml,aby se dostal k zadnímu mleku a byl spokojenej.Ted už je malemu 5měsicu a ma větší spotřebu mleka,tak už neodsavam.Prujmovitou stolici ale neměl :-/ řika se,že pokud ma někdo hodně předního mleka (obsahuje vysoke procentu cukru) tak se to na stolici projeví v nazelenalé barvě.Asi od 4měsice se mu střida prujem s normalní stolici.Vyloženě zelenalý prujem...četla sem hodně diskusi a članku na internetu a ve většině připadech pišou,že pokud stolice neobsahuje přiměs krve,neni vyloženě tmavě zelená,nebo tmave barvy,tak se to ma přejit a netrapit se tim.Obzvlaště u plně kojených děti,že dostavaji protilatky z mleka od matky.Duležite je často přikladat kvuli hydrataci...Ja osobně za sebe bych se do odvaru nehrnula,pokud chlapečka nic netrapi,je spokojený a prospiva...Žaludek v 1měsici ještě neni připravený zpracovat jinou stravu nežli mleko...To je jako kdybychom my byli na dietě a zničeho nic snědli buček 🙂 ...Ale co člověk,to nazor.Doufam,že se brzy všechno spraví a budete v pořadku 🙂
@verimo

verimo
25. zář 2013

Jsi moc prima a moc děkuji za názor. Já jsem nedala na rady mudry a odvar jsem nedala. Je to pořád stejné, dneska je klidnější, méně křičí, stoliček je za den 6, žlutooranžové a někdy jen slabounce nazelenalé. Také si neumím představit 1měsíční dítě a dát mu rýžový nebo mrkvový odvar. Také jsem uvažovala spíše o tom předním mléku, je zvláštní, že někdy je celkem klidný, a někdy už za hodinu po kojení řve jak pominutý. Ale zvládám to, mám 8-letou holčičku, ta byla moc hodná a netrápily ji ani větry, takže tu novou situaci neznám, Máš naprostou pravdu, je třeba kojit co nejvíc, důležité je,že má dobré přírůstky a že někdy je i klidnější. Já jsem omezila mléčné výrobky a beru probiotika, abychom vylepšovali
sliznici střeva a uvidíme, výsledky jsou zatím negativní na rotaviry,ještě budou výsledky na bakterie. Ale já si myslím že
takový ten klasický průjem to není - žádná vyloženě zelená stolice,prostě je to vodnatá stolička s hrudkami vaječiny,která
se vstřebá do plenkových gatí a kdyby se někdy nepokakal při přebalování, ani nepoznám,že je stolička vodnatá. Teplotu nemá, jen to bříško ho zlobí, dnes méně.
Ještě jednou moc děkuji za názor, se kterým do puntíku souhlasím.

petrakaskova
13. čer 2016

Dobry den vespolek mám dotaz. Mám třítýdenní dcerusku kojime,ale mne se zdá že ji mě mléko nestačí. Budí se co dvě hodiny a je plactiva. Přes den mi nespí skoro vůbec . Mě bolení bříška a velmi řídkou az vodovou stolici.