Vojtova metoda - ano či ne?

Ahoj holky 🙂,
byla jsem se svojí skoro dvou měsíční dcerou poslána na cvičení podle této metody (převážně otačí hlavičku na jednu stranu), máte prosím s touto metodou zkušenosti? Slyším na to různé názory a tak nevím, co si o tom myslet.
Děkuji za názory.
mku
11. říj 2018
@karuna44 my jsme chodili, resp jeste preventivne chodime a jsem za to rada... u dvoumesicniho miminka staci cviceni par dni/tydnu a vse se zkoriguje spravne 🙂 takze za me jednoznacne ano 🙂
karuna44autor
11. říj 2018
@mku děkuju 🙂
marmazel
11. říj 2018
@karuna44 cvičila jsem se synem půl roku, je to náročné, hlavně psychicky,ale určitě ANO !
gruyerre
11. říj 2018
@karuna44 A to je jediný problém, ta predilekce hlavičky? Umí ji otočit i na druhou stranu, ale pouze se jí moc nechce, nebo to neumí vůbec? Pokud to umí, přijde mi Vojtovka zbytečná. My jsme kvůli predilekci + zvýšenému svalovému napětí byli posláni na rehabilitaci, kde nám ukázali uvolňovací cviky a za pár týdnů bylo po problému.
petulik81
11. říj 2018
Mam zkušenost, je to náročnější na psychiku ale ano, je potřeba si uvědomit, ze miminko neplace bolesti, ale ze se mu nechce byt v poloze, je to jako pri oblikani, taky se jim nechce a rvou, ale nekdy stačí opravdu par měsícu, pokud jde jen o hlavicku, postačí jeden cvik, ale bohužel na to navazuji jine problémy ktere by sebou nesly komplikace, lepší jak se na to vykašlat a treba v dospělosti budou mit problémy se zády atd, nebojte se toho, a ma to i spoustu dalších kladu, jako hlubší dychani, polykani a otevření nových spojů v mozku, ja cvicila s obema detma a oba jsou pohodari 😊
karuna44autor
11. říj 2018
@gruyerre Hlavičku otočí na obě strany, ale na tu jednu stranu se ji moc nechce, takže převážně je na té pravé straně právě a je fakt, že se ji naklaní i tělo na tu stranu jakoby za tou hlavičkou.
Taky jsem si myslela, že budeme chodit na uvolňovací cviky a oni hned vojtovku.
karuna44autor
11. říj 2018
@petulik81 Děkuji moc za pozitivní konetář 🙂
hermij
11. říj 2018
Bude záležet čistě na Vás. Malá si poradí i sama, ale bude jí to déle trvat. Takto jí pomůžete rychleji protáhnout a zapojit svaly, které je třeba. Paní @petulik81 to popsala krásně. Malé se to nebude líbit a bude řvát. Ale jinak. Matka pozná, když dítě pláče z hladu, bolesti, nepohodlnosti, nudy 😃 Když seženete terapeuta s citlivým přístupem, bude to i zábava 🙂 Jsou i jiné metody (třeba Bobath), ale s těmi nemám u dětí tolik zkušeností (spíš znalostí) a terapeutů je méně než těch vojtovců. Jsem fyzioterapeutka a Vojtovu metodu také používám, efekt úžasný.
gruyerre
11. říj 2018
@karuna44 Aha, tak mně to přijde jako zbytečné trápení kvůli něčemu, co by mělo napravit uvolnění krku a zádíček. Ale třeba je u vás nějaký další problém, když vás dr.posílá na vojtovku, rozhodně neradím to zanedbat. Na tvém místě bych domluvila konzultaci na spec.pracovišti, ať to zkouknou, třeba řeknou, že bude stačit obyčejná rehabilitace.
alcar
11. říj 2018
Kvuli predilekci a osove hypotonii, coz podle popisu mate, je vojtovka opravdu zbytecne narocna a nadhodnocena. U jinak zdravych deti, ktere si nenesou ze vstupu do zivota zadnou neuro vadu, bohate postaci setrnejsi Bobath koncept nebo spravny handling (podivejte se na youtube na videa nebo si nechte predvest od rehabilitacni sestricky). Vojtovka vzdy az na poslednim miste a to navic v pozdejsim veku. Do tri mesicu bych nechala vyvoj tak, davala bych mimco hodne na brisko. Predilekce se vetsinou upravi az pri paseni koniku, az si mimco posili zadove svaly. Vojtovka je v teto fazi opravdu prehnana. Ze zacatku vyzkousejte neco mene zatezujiciho pro vas i pro dite a pokud by nepomohlo nebo byly pokroky minimalni, pak prejdete na vojtovku. Vojtovka se vryje diteti do pameti na hodne dlouhou dobu. Moje dite zacalo byt po par dnech vojtovky drazdive a hypertonicke v zadech a rvalo sotva jsem ho polozila na prebalovak.
alcar
11. říj 2018
@karuna44 poradte se klidne s nekolika rehabilitacnimi lekari, proberte moznosti, nezacinejte hned tim nejnarocnejsim, co vam nabizi. Ja mam nedonsena dvojcata, meli totez co vase mimco...predilekce, osova a trupova hypotonie a primarka (velice zkusena a erudovana lekarka s nekolikaletou praxi s hendikepovanymi detmi) v detskem stacionari v Ostrave jednoznacne vojtovku naordinovanou z nemocnice pri prvni navsteve zrusila a doporucila Bobatha. Hodne se mi ulevilo. A pokroky byly i s Bobathem perfektni a kluci mi u toho tak nejeceli a celkove to bylo takove pohodove cviceni bez zaryvani prstu pod lopatky a mezi zebra.
jbzirafa
11. říj 2018
Jestli jste poslaná k fyzioterapeutce,tak jděte. Ono panuje asi spousta mýtů, tak můžete byt nejista. Každopádně není to kvůli trápení dětí či rodicu, ale pro nápravu a prevenci různých nerovnomernosti, odchylek ve vývoji, které nejsou laikovi hned jasné. Můžete cvičit jen pár měsíců a budete mit klid a jistotu, že je všechno v pořádku. Já s dětmi cvičila, jeden to měl jako životní potřebu, (předčasně narozeny )a vracíme se k vojtovce opakovane, druhy preferoval jednu stranu a nechtěl dlouho lézt a s nim jsem dostala skoro vynadáno, že jsme meli přijít hned když neotáčel správně hlavičku. Vojtovky se nebojte.
ariadna12
11. říj 2018
S metodou zkusenosti jakz takz dobre, byt ditko brecelo, ale velmi negativni zkusenosti s rehabilitacni pracovnici. Dokazala chovanim, ne cviky, dite psychicky vydeptat. Vybirejte dobre a dejte na svuj dojem. Nebojte se jako rodice zmenit rehab. terapeuta, popr. metodu.
alcar
11. říj 2018
@karuna44 jeste vam tady napisu jednu, pro me docela zasadni vec. Plac ditete je hodne podcenovana vec. Cviceni by melo probihat bez hysterickeho place, pokud mozno uplne bez place a v naproste pohode. Pokud dite pri cviceni vojtovky propada v hystericky plac (at uz z jakehokoliv duvodu), je to proste spatne, at si rika kdo chce co chce.
swetlusska
12. říj 2018
Dneska to doporučují hodně dětěm, na tom nic špatnýho není, my cvičili z Vojtovky jen pár cviků a jen asi půl roku, doma. Na kontroly jsem chodila týdně, pak za 14 dní a pak už jen měsíčně a všechno se srovnalo. To bude dobrý, no a když dítě náhodou brečí tak to chce dělat na něj při tom cvičení šašky a smát se a ono mu to ani nepřijde, syn u toho ani nebrečel.
kamila22877
12. říj 2018
@karuna44 ahojky, nase malá je po distrakci kyčlí. Celou hospitalizaci jsme cvičily vojtovku. Take mame oblibenou jednu stranu, ale diky cviceni uz je to lepsi. Urcite to chce pevne nerviky a vse bude v poradku. Take chodime na rehabilitace. Drzime palecky.
no_title
12. říj 2018
my jsme chodili ale už se starším a výsledek byl, že celé cvičení řval, bránil se a nic se nezlepšilo. Pak jsme přešli na Bobatha a začal používat i tu druhou stranu, kterou nepoužíval. Nicméně na Bobatha je vaše miminko malé, muselo by mít tak 5 měsíců aspoň... Jestli stáčí hlavičku ke straně, osobně bych zkusila jít první cestou menšího trápení - polohovací polštářek, zkusit zaujmout hračkou i na druhé straně. Pomáhá i nošení v šátku - že ho v tom šátku napolohujete na to méně oblíbenou stranu až usne.
cuuza
12. říj 2018
Kvůli predilekci hlavy se cvičí jeden cvik a výsledek byl během par tydnu. Nám to pomohlo, zazpívala jsem třikrat pisničku a bylo odcvičeno s úsměvem.
montyjack
12. říj 2018
@karuna44 Měli jsme podobný problém - malá nechtěla otáčet hlavičku a měla ji jen na jednu stranu, určitě doporučuji asap řešit, po cca 2 měsících byla úplně v pořádku. Necvičili jsme tedy vojtovku, šli jsme za poradkyní pro psychomotorický vývoj a vyřešili to "nevojtovskými" cviky - ten cíl je stejný, ale prostě motivuješ miminko, aby tu hlavičku otáčelo samo a ne "na sílu". Vojtovka by přišla na řadu až kdyby tohle nezabralo...
pavelkamat
12. říj 2018
Cvičili jsme kvůli predilekci a jiným problémům Vojtovku a díky tomu je malý nyní v pořádku. Při cvičení jsem říkala říkanky a některé cviky se obešly bez křiku. Musíte si to v hlavě srovnat a uvědomit si že to děláte pro dobro dítěte.
Já sama jsem byla odcvičena Vojtovkou a musím říct, že je to neskutečný zážitek... doporučuji, abyste věděli co se při tom děje v těle děťátka 👍
alcar
12. říj 2018
@no_title my cvicili bobatha od “narozeni” (korigovany vek). Muze se cvicit drive nez v 5 mesicich.
lencamat
16. říj 2018
Dobry den chodila jsem z dcerkou cvicit Bobatha a i kdyz to vzdy proplakala ale vysledky byly velice rychle znat nani.A nas byvaly terapeut byl opravdu skvely jde videt ze to stemi detmi umi.
miklovka
16. říj 2018
Ano přineslo to ovoce.
masotri
16. říj 2018
Taky chodím s mladším na rehabilitace od 3m. Jednak byla predilekce hlavičky, v pohybovém testu vyšel 3.stupen, zaostával ve vývoji. Cvičili jsme Vojtovku pasivní plazeni, otáčení a ještě jeden cvik, aby zvedal nožičky ... Není to nic tak strašného, rozhodně se u nás nekonal žádný šílený řev. Někdy plakal, ne že ne, ale většinou byl v pohodě. Hodně záleží jak k tomu přistupuje maminka. Když se z toho hroutí máma tak i mimčo. Nejhorší bylo časové rozvržení 4x denně je dost, ale stačil měsíc a půl cvičení a je v pohodě. Teď už jenom stimulujeme hračkama a tak... Takže zajděte na rehabky, mudr ho vyšetří a uvidíte. A když naordinujou Vojtovku tak se fakt nebojte předem 😊
jirkasaska
Včera v 11:06
@karuna44 Na každou metodu uslyšíte asi různé názory. Podle Vašeho dotazu usuzuji, že se Vojtovky hodně obáváte. Přece jen miminka u toho často brečí, maminky to stresuje a ještě se to musí naučit. Za nás Vojtovku hodně doporučuji. Dcera, jak začala stoupat, tak nedokázala sešlápnout na patu. Mozek nějak zapomněl, že má svaly, které to dokáží. Takže ještě v 21 měsících ani sama bez opory nestála. Vojta nám pomohl a dnes ve 2,5 letech by nikdo nepoznal, že měla nějaký problém. Je to jediná metoda, při níž aktivně stimulujete nějakou reakci v těle. Mě je jen dnes líto, že jsme nezačaly dříve. My jsme dlouho čekali, že se to nějak upraví samo. A ono ne. A to dcera předtím normálně prošla plazením, lezením po čtyřech...Čím dřív se začne, tím kratší bude terapie a rychlejší účinky. Není nikde psáno, že budete dělat jen Vojtu...často se kombinuje s Bobathem, resp. s jeho prvky. Nenechte se odradit dceřinným pláčem (Vojta nebolí, jen je nepříjemná, protože děti dělají něco, na což nejsou zvyklé a raději by určitě raději spaly nebo se kojily nebo objevovaly svět). Přeji, ať vás ani neodradí to, že výsledky se mohou projevit až později (u nás až po 3 měsících a pak to šlo ráz na ráz) - každé dítě je jiné. Přeji hlavně, ať je dcera, co nejdřív v pořádku, ať už se rozhodnete pro cokoliv.

Začni psát odpověď...

Odešli