Vojtova metoda - co dělám špatně?

janazzz
10. lis 2013

V pátek jsme dostali na rehabilitaci za úkol cvičit Vojtovu metodu se synem 3,5 měsíce (2 měsíce korigovaně). Jenom takový ten první cvik - mačkání toho bodu na žebrech a současně mačkat roh pánve. Pak se mají dítěti zaktivovat břišní svaly, má si srovnat hlavičku do osy, začít kopat nohama a začnou řvát. A já mám pocit, že dělám něco špatně. Dneska měl dobrou náladu a vůbec na nějaké mačkání nereagoval, nesrovnal se, nebrečel... Pak zase další cvičení brečel už před cvičením, takže břicho měl tím brekem sice pevné, ale přijde mi, že hlavička úplně v ose nebyla, nohy chvíli kopaly, chvíli ne. Takže asi něco dělám špatně a nevím co, nenapadá Vás co? Nemačkám mezi špatnými žebry? Nemačkám málo nebo moc? Říkali mi, že nemám tlačit silně, tak netlačím moc, ale i tak má vždycky otlačený to místo. Už nevím, co dělám špatně V pátek, když jsem to zkoušela před rehabilitační, tak mi to šlo a doma mi přijde, že to dělám stejně, tak nevím, co je špatně. Nebo jak dlouho se má čekat než se svaly aktivují? Já někdy čekám i 3-5 minut a furt nic. Té rehabilitační (a i mně, když jsem to zkoušela před ní) to naběhlo do pár sekund. Děkuji.

lucieandrlova
10. lis 2013

U dcery byla reakce taky hned. Ale k nám chodila rehabilitační pracovnice domů, takže jsem se to učila ve svém prostŕedí, bez stresu... A vždy zacvičila s dcerou... Pokud chcete pošlu Vám na ni přes IP kontakt.

dadushe
11. lis 2013

Tak předně mě teda rehabilitační sestra tvrdila, že by u toho dítě teda brečet nemělo....Naopak zdůrazňovala klidné zacházení a klidný přístup maminky, aby se mimčo cítilo v pohodě. (a to jsme cvičili to samé) Pokud jsem to správně pochopila, tak jde o dráždění reflexních bodů (drah) mírným tlakem, takže určitě netlačit do modřiny. Já jsem teda žádný svalový napětí pozorovat neměla, prostě šlo o to podráždit na chvilku ten reflex.....no koukni na youtube, je to tam samé video🙂 Třeba ti to pomůže příklad:

https://www.youtube.com/watch?v=SxqNJAshcx8


Tak ať to jde jako po másle a malému se daří🙂)
@janazzz

janazzz
autor
11. lis 2013

@dadushe tohle video a několik dalších jsem také na netu viděla, ale jsem z toho jelen, prostě asi ani u mého miminka ani z videa nepoznám, jestli se všechno aktivovalo jak mělo. Jak poznám, že to dělám správně?
Mně naopak rehabilitační říkala, že je dobré, když je mimčo naštvané, že se to aktivuje snáz.
Do modřiny netlačím, má to místo jenom trochu zarudlé hned po cvičení

janazzz
autor
11. lis 2013

@lucieandrlova příští týden jdeme na rhb znovu, tak uvidím. Pokud se to nepovede, napíšu si o kontakt. Děkuji.

dadushe
11. lis 2013

@janazzz Takže, co jsem se dočetla z dostupných materiálů, pravděpodobně jde o to vyvolat u tvého malého reflexní otáčení (pozor, to neznamená, že by se měl při cvičení otočit...jde o reflexní pohybový vzorec) Teď konkrétně: fáze začíná v poloze na zádech, paže a dolní končetiny jsou nataženy. Drážděním hrudní zóny v mezižeberním prostoru (7. - 8. žebro) dosáhneme otočení do polohy na boku. Terapeut nebo jiná osoba, která provádí aktivaci, klade odpor proti otáčení hlavy.
Reakce, které očekáváme: (takže co bys měla sledovat)
-napřímení páteře
-zvednutí dolních končetin od podložky (flexe kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů)
-držení dolních končetin v této poloze proti gravitaci mimo opěrnou bázi - záda
-příprava horních končetin na nadcházející opěrnou funkci
-pohyby očí do stran
-polykání
-prohloubené dýchání
-koordinovaná, diferencovaná aktivace břišního svalstva.

Pokud uvidíš takovou reakci, provádíš podle všeho cvičení správně🙂

lucieandrlova
12. lis 2013

@janazzz nám říkala rehab. pracovnice to samé - pokud dítě brečí, lépe "zacvičí". A že nebrečí, že by je to bolelo, ale protože se jim to nelíbí (jsou nahé, někdo jim něco dělá...). Taky jsem měla sledovat reakci a sama mi ukázala, že jak začne mačkat, tak dcera začala zvedat ručičku a nožičky a potom zase rovnat hlavičku. Předtím jen v klidu ležela a to bylo u miminka špatně. Být u toho v klidu a nedělat si nic z brekotu se musí naučit... Od přírody, když dítě brečí, maminku to rozruší. A proto jsem volila domácí prostředí. Sice brečela, ale chvilku a pak si hned hrála... Navíc nám doma poradila i další věci (jak upravit postýlku, které "pomůcky" vyhodit, jaké odrážedlo, jak ji nosit dle Kiedroňové apod.). Cvičili jsme 4 měsíce a nejenom mačkání bodů, ale i posilování na balónu a to se dceři líbilo a smála se...
U toho mačkání někdy brečela, někdy ne. Já jsem u mačkání třeba zpívala: "jedna, dva, tři, čtyři,..." Abych nezapomněla počítat... 🙂 a ona poslouchala a uklidnila se.
Že by měla zarudlé místo jsem nepozorovala, ale miminka mají citlivou kůžičku, tak mohou být otlaky, které hned zmizí.
Jinak ze začátku to bylo stresující, ale mělo to výsledky. Nakonec dcera předběhla průměrný vývoj a v 6 měsíci se posadila a lezla, v 9 si stoupla, v 10 chodila s oporou a kolem roku už běhala. Já říkám, že Vojta jí nastartoval pohybové schopnosti... Rehabilitační pracovnici jsme pak ještě preventivně zavolali, aby zkontrolovala sed, chůzi apod. I teď se ji chystám zavolat na "kontrolu", protože chceme začít zkoušet v únoru lyže... 🙂
(A mimo jiné mi vyléčila ostruhy na patách "tejpováním"...) 🙂
Tak ať se Vám daří!

janazzz
autor
12. lis 2013

děkuji za rady, všechny ty reakce, které to má vyvolat teoreticky znám a snažím se sledovat, ale praxe je pro mě těžší a nejsem si jistá, jestli to dělám dobře. Uvidíme, co nám řeknou příští týden na rehabilitaci.

novynka
16. dub 2014

ahoj, asi taky najednou dělám něco špatně :( cvičíme reflexní otáčení, malému je 4,5 měsíce... zezačátku mi tlačení mezi žebra docela šlo, malý nožičky přitahoval, ale brzo na to začal s nožičkami dost pracovat a teď stačí, že se ho jen dotknu na bříšku a už má nožky přitažený, a když už se mi ho podaří dostat do klidu, aby nožky natáhnul, tak na cviky vůbec nereaguje :/ leží natažený a ani neprotestuje... teď jsem na vážkách, jestli vůbec tlačím na správné místo, na každé straně dobře nahmatám dvě jamky mezi žebry a já najednou vůbec nevím, která je ta správná, nereaguje ani na jednu :( jinak držím hlavičku v ose a mezi žebry tlačím proti protějšímu ramínku... začínám z toho být zoufalá, vůbec se mi do cvičení nechce, když to nemá žádnou odezvu :( díky za každou radu