Vojtova metoda, co se tam dělá?

michaelamazna
18. črc 2017

Maminky dneska nám řekli ze jestli hlavičku malá bude otáčet jen na jednu stranstranu bude muset na Vojtovu metodu. Máte zkušenosti? Á co se tam dělá. Dekuji za odpovědi 😍

jana4882
9. zář 2017

Dobrý den, našemu malému je 10 měsíců a cvičíme vojtovku, jelikož si stoupá oběma nohama naráz, na špičky, při lezení kroutí moc zadečkem a dole se mu kulatí záda. Už jsme byli 4x u rehab.sestry. Víceméně pořád cvičíme jen první cvik, jelikož ani ona nedokáže malého udržet tak, jak pro cvik potřebuje. Teď nám tedy přidala ještě jeden, na lepší rotaci pánve. Mám strach, že mohu malému akorát tak ublížit, prostě tak bojuje, že ho v pozici na cvik pořádně neudržím. Říkala jsem jí to, i jsem se ptala, jestli už je vidět nějaký pokrok. V podstatě mi neodpověděla. Malej u ní tak strašně pláče, že mu popraskaly žilky pod očičkama. Mám chuť tam už nejít, je to strašné a nemůžeme se díky jeho bránění nikam posunout. Nevím si rady, bojím se, abych něco nezanedbala. Máte některá něm jakou podobnou zkušenost? Nebo poradíte mi, co byste na mém místě dělaly vy? Děkuji moc za názory.

ammmi
9. zář 2017

@jana4882 odmítla bych vojtovku a požádala o nějaké jiné cviky. Já se synem vojtu cvičit odmítla, jelikož nemáme žádný vážný problém a cvičíme na míči. Syn u toho nebrečí, spíš naopak.
A jestli nejsi s rehabilitační spokojená, tak bych začala tím, že to zkusíte jinde.

jana4882
9. zář 2017

@ammmi děkuji, jsem právě na vážkách, jestli neodmítnout úplně. Prostě asi zajedu zpět za doktorkou, aby nám vymyslela něco jiného. Ten míč mě právě taky napadl...nemůže přeci existovat jen vojtovka...díky 🙂

jana4882
9. zář 2017

Ještě jedna věc. Když se malý probudí, má třes celého těla, ne jako záchvat, ale přirovnala bych to k třesu, který je třeba po přehnané m cvičení u dospělého, trvá to jen pár vteřin. Možná je to jen náhlým probuzením...nestává se to někomu z vás (miminkům) také?

lansi83
9. zář 2017

Ahojky, můj syn( teď 29 měs.), musel cvičit vojtovku od 9 týdne pro pravostrannou predilekci hlavičky. Pak se objevil opozdujici psychomotoricky vývoj a ve vojtove metodě jsme plynule pokračovaly, dokud se sám nedokázal postavit na nohy. Celkem 14 měsíců. Malý u toho řval jako tur od začátku do konce, ale psychickou újmu z toho určitě nemá. Nebojte maminky, dětem je to opravdu jen nepříjemné, nepřirozené a ruší to jejich klid. Neboli je to. Víc to bolí rodiče, kteří s ním musí několikrát denně cvičit. Sama jsem s malým ze začátku brecela taky, ale p. fyzioterapeutka( skvělá) mi to vysvětlila a ukázala. Vim, že i když to bylo těžké období, tak jsem za Vojtovu metodu hrozně vděčná. Pomáhá. Tak se nebojte, myslete na to,že dítěti pomáhate, ne ubližujete a ono to půjde. Hodně zdaru. Pa 🙂

jana4882
9. zář 2017

@lansi83 děkuji, to já vím, že to pomáhá, to ano, ale my se prostě nehneme z Milana, protože malého neudrží ani profík...úplně se bojím další návštěvy, protože mi řekla, že příště už musí ten cvik s ním nekompromisně odcvičit...prostě víc násilím...na to přeci nemůžu koukat...

jana4882
9. zář 2017

Z místa ne Milana 😆

monulin221
9. zář 2017

@jana4882 ten třes není rozhodně v pořádku hned bych ó tom informovala dětskou doktorku. Se synem sem cvičila Vojtovu metodu od narození a někdy v 11 měsících sme přešli na bobatha právě zduvodu toho že už nechtěl spolupracovat ani se sestřičkou ani se mnou a každé cvičení bylo akorát boj a začal mít po cvičení třes v nohách a zvláštní záškuby obratem se to řešilo na neurologii a bylo mu změněno cvičení.

jana4882
9. zář 2017

Monulin221 Mmm, děkuji moc! Já mám totiž pocit, že je to tento týden horší, takže to může být tím...hodně jste mi teď pomohla, je rozhodnuto. Jedu k Dr., ať nás pošle na neurologii. Už jsem jí o tom říkala, že to občas má...chtěla vědět, jak moc. Těžké popsat, ale nyní je to častěji, tak to už nás určitě pošle.

lansi83
9. zář 2017

Jana4882, jestli je to takhle, tak s ním jdi určitě k dr., může mít i nějaké záchvaty. Bohužel se na to budeš muset nejen dívat, ale i to s ním takto cvičit. Proto jsem psala, že je to těžké. Jednou ti za to podekuje, tak nezoufej.. 🙂

betelgeuzz
9. zář 2017

@jana4882 pokud fyzio neumí sama správně předvést cvik, šla bych jinam. Podle mě to musí sama umět předvést a pokud ani jí to nejde, musí cvik upravit. Není jen vojtovka, u starších dětí se využívá víc bobath. Vše samozřejmě záleží na tom, o jaký jde problém, věk dítěte a podle toho se vybírají cviky. Ale pokud nejsi schopna cviky dělat správně, jde o plýtvání časem a energií.

jana4882
9. zář 2017

@betelgeuzz děkuji moc za názor, nechám ho jeste prohlédnout neurologem....měli jsme těžký porod, akutní sekce....raději, ať mám jistotu, že ten třes není nic vážného a pak budeme zase cvičit.

carisima
13. zář 2017

@lansi83 dobrý den, malý tři měsíce..máme také predilekci na prvou, tak jsme včera začali vojtovkou, chjo, zatím nám to moc nejde ☹ za jak dlouho se predilekce zpravila?? děkuji

carisima
13. zář 2017

Ahojte, je nějaká publikace nebo video přímo o vojtově metodě o daných cvicích...?? děkuji

lansi83
14. zář 2017

@carisima, malý měl zablokovanou krční páteř a museli jsme s tím jet do HK k rehabilitačnímu lékaři, aby mu ji odblokoval. Což bylo po cca 3 měsících cvičení vojtovky, do té doby to nebylo pořádně účinné. Teprve potom se to cvičením postupně zlepšovalo. Museli jsme protahovat zkrácené svaly na krku. Takže celkem asi 6 měsíců. Ale byli jsme spíš výjimečný případ. U vás to tak dlouho trvat nebude, neboj. Hodně zdaru. 🙂

carisima
14. zář 2017

holky cvičím s malým vojtovku, zatím máme jeden cvik, držím bod pod bradavkou a tím přidržuji celý trup k podložce, a hlavičku držím taktéž současně stočenou na stranu, kterou právě cvičíme..cvičíte někdo??? (máme predlekci na pravou stranu) Nevím zda dělám dobře, protože mi to přijde složitý, trochu se toho bojím, abych mu neublížila....ale nožky zvedá, jak by měl......tak myslíte, že to dělám správně??

lansi83
15. zář 2017

@carisima, myslím, že jak jsi to popsala, tak to děláš dobře. My jsme to taky cvičily. Když se nám nedařilo při tom udržet hlavičku, tak jsem používala refl. body na kotníku protilehlé nohy. Tzn. pod levou bradavkou a pravý kotník a obráceně. Naše fyzioterapeutka mu mackala dokonce oba body pod bradavkama současně, malý při tom sice řval jako tur, ale hlavička se při tom sama rovnala do osy. Tak výdrž a neboj se. Nech si to na příští RhB zkontrolovat, určitě to bude ok. Syn byl a je pořád pozadu s vývojem a dokud jsme ještě cvičily vojtovku, tak jsme měli jeden čas i 9 cviků denně, včetně zvedanych pozic ve vzduchu. Cvičila jsem to s ním sama, chlapa nemáme. Což byl u cca 10 kg dítěte masakr!! 🙂