Vše, co vás zajímá o předčasně narozených dětech

mitote
16. lis 2016

Ahoj maminky a tatínkové.
Dnes je Světový den předčasně narozených dětí. U téhle příležitosti jsme se rozhodli založit diskusi, kde se můžete zeptat na vše, co vás v souvislosti s předčasně narozenými dětmi zajímá.
Ráda vám odpovím na vše, na co budu znát odpověď.
Jsem maminka holčičky narozené 25+5. Spolupracuji s neziskovou organizací Babyklokánci a působím tak jako koordinátorka pro neonatologické oddělení FN Brno - Obilní trh. Setkávám se na oddělení s rodiči a jsem jim k dispozici k popovídání si, k zodpovězení všech otázek, k pomoci s tím, co je trápí a ke sdílení zkušeností.
Proto neváhejte a ptejte se 🙂

lajochova84
25. srp 2018

Vyskočilo tu na mě tahle diskuze. Švagrová porodila dvojčata 28+1, je Angličanka, žije tam, rodila tam. Jedno dítě od cca 21tt zjištěné nevyvinuté plíce, málo plodové vody. Pokud by nerodila přirozeně, což se stalo, byli rozhodnuti (lékaři) nechat i zemřelé dítě v děloze kvůli druhému, zdravému. Říkali, že pokud se narodí živý, přežije max pár hodin. Už bojuje druhý den, ale má navíc ještě vrozenou deformitu nohou talipes equinovarus - club foot, neříká vám to něco? Má jen 850g, což by nemusel být úplně problém. Ale celkově mi podle fotky nepřijde jako zdravé miminko, nosanek rozpláclý a jedno ociciko má menší. Omlouvám se za možná nevhodn příspěvek, ale nevím kde jinde něco zjistit.

petrusew
26. srp 2018

@lajochova84 ahoj,klidně mi můžeš psát i do sz.V případě nedostatku plodové vody bývají deformity běžné.Např. golfové nohy,to ale mají i zcela zdravé a donošené deti,řeší se to sádrami a rovnáním.Obličej vůbec neřeš.Je to drobeček,hodně zkreslují hadičky a taky to,že nemá podkožní tuk.On se ještě zakulatí a "vyrovná". Ano,nedonošené děti mohou vypadat "jinak" ale pozor na reakce a to,co jí budete říkat či psát.Je teď ve velmi citlivé situaci a hodně z toho by ji mohlo velmi ranit.Pokud bys chtěla,klidně piš.

lajochova84
26. srp 2018

@petrusew díky za reakci. Vím, že nedonošené děti nevypadají "dobře" ale tady je znát trochu deformita obličeje, bráška vypadá normálně. No, nohy se dají léčit, už jsem se dočetla. Už jen jak to bude s těma plicema, jestli se rozdycha sám... Bráška má jen kyslík pod nos, ale za něj dýchá přístroj.

petrusew
26. srp 2018

@lajochova84 hele,velká většina nedonošenců má nějaké potíže s plícemi.Některé odchází domů s kyslíkem,jiné třeba i s tracheostomií(to měl Maty)a jiné,byť ze začátku to nevypadalo dobře,jsou nakonec úplně bez ničeho.To jim teď nikdo neřekne.Důležitý je,že se mu zatím daří.Řekla bych to asi takhle:tam,kde to jde dobře,nemusí to dobře dopadnout a tam,kde člověk doufá v každou minutu to může být nakonec naprosto v pořádku.Jestli neměl plidovou vodu,je prostě víc pomačkaný.To bude v pohodě.Pro ně je prostě stejně krásný,jako kterékoliv jiné miminko.Klidně si projdi můj blog tady,články,fotky...u nedonošenečků se vše rychle mění.

petrusew
26. srp 2018

Jo a ještě k tomu přístroji.Je to zcela běžné,některé děti se na intubaci opakovaně vrací,jiné jsou v pohodě a pak bum,musí se intubovat.Do plic se podává ještě látka na rozvinutí plic,jinde to nutné není.Záleží,jestli se stihly kortikoidy před a jestli stihly zafungovat,ale intubace je vážně zcela normální.

lajochova84
26. srp 2018

@petrusew u nás asi ano, ale v Anglii? Kortikoidy ji snad dávali, ale byla s krvácením v nemocnici dva tydny před porodem a poslali ji po dvou dnech domu. I když ji zjistili málo plodové vody u jednoho a že se špatně vyvíjí, jen ji dali častější návštěvy u Dr (po 14dnech) dál chodila na 6h do práce, kde stála... Tam je zdravotnictví na jiné úrovni než u nás. Řekli, že dítě nepřežije pár hodin po porodu a stále žije, už ho i chovala a myla...

petrusew
27. srp 2018

@lajochova84 nevím jak v anglii,ano,i nás je péče o nedonošené děti na špičce.Postupy jsou ale téměř totožné všude.Nezbývá než držet chlapečkovi palce,ať je silný a to ostatní ukáže až čas.Maty je raky extrémně nedonošený hypotrofický(to je to,že je menší než v daný týden ma být)u dvojčat může být rozdíl opravdu velký.

klea81
1. čer 2019

@martina_jemelkova záleží nejenom na týdnu, ale také na váze

sorboni30
3. kvě 2023

@mitote Dcera se narodila ve 28 týdnu s váhou 1280g ve Zlíně. Byli jsme u prvního "šátkování" nedoklubka.. V neděli 7 ledna slaví korigovany rok. V nemocnici jsme strávili po porodu 56 dní. Bylo to náročné. Třetí den narození začala bojovat o život. Začala se nafukovat a slehavat ji orgány -srdce, plíce, ledviny.. primář ji musel udělat punkci při které ji z bříška vytáhl 80ml vody. Zhubla na 1140g. Dnes je úžasná, zdravá holčička, která má 9 kg. Začíná chodit, vše dohnala a není poznat, že se narodila tak brzy. Všem přejeme hodně zdraví ♥️