Vtáčí nohy při chození

martinatrnkova
12. únor 2013

Prosím o radu/názor. Syn když chodí, tak mu špičky/šlapky směřují k sobě, někdy si o ně zakopává. Když byl malý, tak vtáčel jedno chodidlo dovnitř a musela jsem s ním cvičit. Ale teď když chodí vtáčí obě. Podl dr. je to normální a spraví se to samo. Jaký je váš názor?

obchod_terkaperka_cz
12. únor 2013

syn mi také dával špičky přes sebe, u doktora ortopeda nás poslali na rehabilitaci a dostali jsme cviky. První a velice jednoduchý je natáhnout dva provázky rovnoběžně cca na šíři ramen dítěte (prostě šíře kroku) a musel chodit po nich, nejdříve se díval kam šlape jestli špičky jsou rovně a postupem trénoval, že se soustředil na chůzi, ale dolů se nedíval... pak celé léto, kde byla rovná čára jsem říkala jít rovně po čáře🙂
Další cviky byly na posílení, aby se mu noha - střed chodidla nebortil do středu dovnitř, to prý je časté, někdy se opravdu spraví samo, ale pokud se bude cvičit, tak lépe. To byl cvik opřít ruce v úrovni hlavy o zeď být jako trochu od zdi jako taková střecha a postupně jít nahoru, dolu ze špičky na plné chodidlo a nahoře vždy počítat do 10 sekund a celkově zvyšovat dobu celého cvičení až na 15 minut - my dělali častěji, kratší dobu. Už je to skoro úplně ok - špičky ok, jen jedna noha mírně ještě se střed točí, ale ti už vidím jen já, okolí už nevnímá.
Každopádně bych šla ještě klidně jinam na ortopedii. My byli tady http://www.orpcentrum.cz/ - normálně hradí pojišťovna jsme OZP. Pak vidět dospěláka, jak si šlape přes špičky, tak nic moc pokoukání...

naomi6
12. únor 2013

@obchod_terkaperka_cz Ahoj, dcerka také trochu vtáčí dovnitř špičky. Jsou jí 2 roky, myslíš, že je schopná ty cviky už zvládnout? Nikde jsme zatím nebyli, tak nevím, kdy je vhodná doba. Dcerka je dost svéhlavá a bojím se, že nebude spolupracovat. V kolika letech jste tak cvičili? Díky

obchod_terkaperka_cz
12. únor 2013

Ahoj, mi cvičili až v 5 letech, já nejdřív netušila, že i chození špičky přes sebe lze "narovnat", takže jsem neřešila. Ale co mě zaujalo, že rehabilitační pracovník řekl, že vše se dá napravit, i když se přijde později do cca 15 let, což mi přišlo zajímavé, to jsem netušila. Každopádně můžeš zkusit natáhnout barevné tkaničky (nebo i široké barevné pruhy) ať chodí plyšáci rovně a pak zkusí rovně chodit dcera (okraj pruhu, kopíruje vnitřní strana nohy), ale prostě bych asi nenutila, to pak nemá ten efekt. Až bude chtít, tak pak několikrát denně a zažije si to raz dva.

naomi6
7. dub 2013

@obchod_terkaperka_cz děkuji za reakci, čtu to až teď. Vzala jsem dcerku s sebou na rehabilitaci, kam docházím kvůli problémům se zády a paní říkala, že zatím to není tak hrozné, mám ji pozorovat a kdyby se to zhoršilo, tak v červnu mám zavolat. Žádné cviky nám zatím neříkala. Ale každopádně to chození po čáře zkusíme formou hry. Díky moc za odpověď, jsem hned klidnější. 😉

mari90
8. bře 2018

@obchod_terkaperka_cz mohu se zeptat, za jak dlouho doslo k zlepseni?