Vyrážka, prý novorozenecké akné. Máte zkušenost?

tital
29. říj 2010

Ahoj,
prosim o radu. Cetla jsem spoustu prispevku, ale pokud to nevidim, tezko posoudit. Mame doma 5-ti tydenniho chlapecka. Na tvarickach ma vyrazku. Dle MUDr. novorozenecke akne, ktere samo casem odezni. Ale me se to nejak nezda. Mam pocit, ze se mu micha akne s nejakou vyrazkou - mozna reakci na nejake jidlo, ktere jsem snedla. Plne kojim, vyrazku mame uz 3 tydny a rekla bych, ze je stale horsi. V porodnici mel krasnou plet. Jinde po tele nic nema. A vzdycky se to zlepsi venku, na vzduchu; doma a pri placi to vic zcervena... Tvaricky ma suche, hrube. Mezitim nektere pupinky vypadaji jako to akne, to ma na take na tvarickach, trochu na bradicce, ve vystrihu a vzadu na krku. Muzete prosim juknout do fotoblogu a napsat, jestli mate zkusenost nebo vite co by na to zabralo ? Diky.

katchenka27
29. říj 2010

Ahoj, moje dcera měla úplně to samé. Přesně jak píšeš, v porodnici pleť krásnou,ale potom se jí udělaly všude na obličeji pupínky, na nose a na čele to vypadalo vyloženě jako akné, tvářičky suché a když plakala, tak jí to vždycky zčervenalo a vypadalo to ještě mnohem hůř. Měla to ještě víc než tvůj chlapeček na fotkách. Doktorka mi na to dala Jarischův roztok, ale moc jsem jí to tim stejně nemazala. Pak se jí začala postupně loupat kůže na nose a na čele a postupně do 3. měsíce to úplně zmizelo. Pak měla ještě nějakou dobu hrubší tvářičky, ale teď má pleť zase úplně hladkou. Takže neboj, to určitě časem úplně samo zmizí! 🙂 Myslim, že kdyby to byla reakce na nějaké jídlo, tak by to neměl jen na obličeji, ale všude na těle.

tital
autor
29. říj 2010

Diky za odpoved. Docetla jsem neco podobneho, ze to zmizi, ale tak do 2., 3. mesice 😒 Nechci zkouset kazdy tyden novy krem nebo "babskou" radu, ale zase se bojim, aby to nebyl exem, nebo neco horsiho. Ocicka, ouska, vsechno uz se nam oloupalo. Jinak plet ma Bertik krasnou a dokonce byl v nemocnici pediatrem pochvalen, ze na novorozence je na tom fakt dobre. Ted je to horsi.

katchenka27
29. říj 2010

Fakt bych se toho nebála, ono to zmizí. Kdybys viděla jak vypadala naše Anička, byla šíleně "poďobaná" 😢 . Já se taky bála exému, protože já sama na atopák od malička trpím, ale ten prý se objevuje nejdříve v záhybu pod kolenama nebo na předloktí. Tohle je určitě novorozenécké akné jak ti řekla mudr. Taky asi není dobré to zbytečně něčim moc mazat.Ten roztok co jsem měla já byla jen taková vodička z lékárny, kterou se ta plet spíš čistila, na mazání mi mudr ani nic nedoporučovala.

luthien.k
29. říj 2010

@tital, ono opravdu těžko u takhle malých prcků říct, o co se jedná, ale u atopického ekzému bývá častější, když se objeví později, kolem třetího měsíce... Novorozenci nejčastěji na potraviny, které jsou pro ně alergenem (kravské mléko, vejce, sója, ořechy, ryby a mořské plody atd. - v pořadí častosti reakce), reagují kolikami, průjmy, nadýmáním... Ekzém skutečně až o něco později. Jinak ale není pravda, že rakce na jídlo by byla po celém těle nebo v loktetní či podkolení jamce. U malých kojenců se obvykle první AE objeví právě na tvářičkách, které jsou nejcitlivější, kolem úst a očí, na čele, spáncích...
Jestli se vám to na některých částech obličeje "oloupalo", tak to bude dobré znamení ve smyslu, že ekzém to pravděpodobně není 😉

Takže být Tebou, tak bych se také nebála, zkus řepík na omývání (vždy něco nového an pleť vyzkoušet na malé, nezasažené ploše a když není reakce, lze zkusit na tu zasaženou) a také bych to s mazáním nepřeháněla, hlavně zbytečně nemastit, zejména žádné olejíčky, které ucpávají póry, koupat v čisté vodě nebo vodě s černým čajem, na mazání lépe něco hydratačního, klidně tu kosmetiku pro atopiky, jako je A-Derma Exomega nebo Bioderma Atoderm PP, tím nemůžeš nic zkazit 🙂

tital
autor
29. říj 2010

@luthien.k Diky moc. Zkusila jsem dva dny mast Excipial a bylo to trosku lepsi. A pak jsem se rozhodla, ze nez "chemii" tak zatim zkusime ten odvar z repiku. Ten nam moc hezky zabira na cervenou prdelku, na ksichtika zatim ne...
Tak budeme trpelivy, snad to neni nic vazneho. 🙂

luthien.k
29. říj 2010

@tital, ještě jsem Ti něco napsala i do blogu 🙂 Máš toho tam už požehnaně... 🙂

tital
autor
29. říj 2010

Diky vsem za odpovedi. V utery jdeme do poradny, zkusim MUDr zalehnout, pred 14 dny rikala, ze je to novorozenecke akne, ze to mame nechat byt, ze mi nic nenapise... ted se to ale zhorsilo. "Zprumerovala" jsem vsechny rady a co jsem behem vecera nacetla a budu tedy machat v repiku a zkusim potrit MM, snad maminka pomuze 🙂 diky za podporu

lumalisek
31. říj 2010

Ahoj,
měli jsme nejspíše to samé co vy. V porodnici krásná pleť, potom vyrážka, venku se to vždy zlepšilo, při pláči zhoršilo...doktorka nám neustále něco psala...od Jarischova roztoku až po různé mastičky a přísady do koupele...na všechny všci jsme se vykašlali a dali na "babskou" radu...koupali jsme v následující koupeli: 1 lžička octa a 1 lžička olivového oleje...do třech dnů jsme byli krásně čistí...používali jsme 1,5 měsíce (poožívali jsem až od jednoho měsíce, dříve nám to nebylo doporučeno...jedná se sice o "babskou" radu, ale od lékaře)... 😉

tital
autor
1. lis 2010

Hojda vsem, hlasim podstatne zlepseni nasi vyrazky. Aplikuju pouze vyvar z repiku, a to 3x denne a pak vcera vecer jsem promazla excipialem. Kuzicka se ted zacala lupat a je videt ze pod tim je zdrava tvaricka 🙂 🙂 🙂 Pravdepodobne to je novorozenecka, s tim, ze mozna odezniva sama od sebe, jsme zrovinka v 6, tydnu.

luthien.k
1. lis 2010

@tital, to je moc dobře 🙂

tital
autor
5. lis 2010

hlasim, ze mame cistounkou tvaricku 🙂 🙂 🙂 uplne uplne. nevim, co zabralo, ale je to pryc !

terezt
5. lis 2010

Ahoj tital, tak my mame neco podobnyho. ☹ Ja koukala na ty fotky a mate to spis do cervena. My to mame spis jen na celicku a spancich a dost bezbarve (nebo jen v barve kuze) a proste malilicke pupinky, jako vyrazka... Jsem z toho nestastna, bojim se AE. Mozna je to z jidla, uz jsem prestala jist vse, o cem si myslim, ze je alergen. 😒 K doktorce jdem pristi tyden. Uz jsem prestala mazat kremama a zkousim bylinky. Potrela jsem vyvarem z hermanku a zatim nic moc. Ten repik - to se kupuje v lekarne? Jako caj, sypany? Diky. Exicipial - to je co? Nejaka masticka? Diky moc za rady!!!

luthien.k
5. lis 2010

@terezt, hlavně klid, ani AE není žádná tragédie, když se podchytí včas a jde se na něj správně - s heřmáknem ale raději ne, to je sám o sobě dost velký alergen, vše nové na kůži zkoušet najdřív na zdravé části a když není reakce, tak zkusit na postiženou 😉 Máte v rodině nějaké alergie, jakékoli, včetně astma nebo AE?

terezt
5. lis 2010

@luthien.k , diky. Cetla jsem tvoje rady v blogu tital. Ne, my v rodine vubec nic takoveho nemame. Tak prave nevim, jak to vznika, kdy to vznika, nic... ☹ Zkusim teda ten repik a nejaky ten hydratacni krem - sudocreme. Snad to sleze. Nejhorsi je, ze prave nevim, co mam jist. Ono, kdyz se to vsechno vylouci - mleko, vejce, ryby, nadymava zelenina, ovoce..., tak uz toho moc nezbyde...

luthien.k
5. lis 2010

@terezt, ono se vždycky hrozně těžko určuje, jestli je to AE nebo není, zvlášť u takhle malinkých dětí. S genetikou tou souviset může a nemusí, to také není bohužel 100% vodítko, i když to vždy dost napoví. S tím jídlem - vyřadila bych jen mléko, vejce, sóju a ryby a ořechy. Ze zeleniny jen celer. A to na 14 dní a vidělo by se. Co se nadýmavých věcí týče, tak se zase tolik neboj, prdíky a koliky mají daleko častěji příčinu díky špatnému bakteriálnímu osídlení střev než z nadýmavých věcí v jídle. To bych podpořila podáváním probiotik sobě i malé (Infants Dophilus pro sebe a Bio Gaia nebo ty první i pro malou).
Ještě napiš, jak to má dlouho a jak se to vyvíjí?
Jinak sudocrem - snad jsem to tam do blogu nenapsala blbě - ten není hydratační, ten vysušuje. Dává se na ekzém, který je červený a má tendenci mokvat (a taky na opruzeniny). Hydratační je Bioderma Atoderm PP nebo A - Derma Exomega, i kdyby u vás šlo o přechodné období s tím ekzémkem, tak tyhle krémy určitě využiješ i nadále pro preventivní péči o pokožku (u malé nebo u sebe 😉) Řepík bych zkusila, ale jak jsem psala, raději taky opatrně nejprve. Tak kdyžtak se ozvi, jak se to vyvíjí, to, co radím, nemůže ublížit Tobě ani miminku, tak snad to i pomůže 🙂 Jinak kdyby pomohla dieta a držala bys jí déle, tak by to chtělo doplnit vápník, jako kojící matka si klidně můžeš i teď občas na lačno preventině dát Biomin H, pak dvě hodiny nejíst, nepít 😉

tital
autor
8. lis 2010

@terezt Drzim palce, snad Vas to take brzy prejde. U nas nastupem 7. tydne, uplne cista tvaricka. Repik je caj - porcovany. Kupuji v lekarne, delam odvar ze dvou sacku do cca 2 dl, rano udelam novy a tak trikrat denne potru a pak tvaricku osusim. A protoze Bertik nerad na tvaricku studene, pres den odvar malicko "odrazim" v mikrovlnce. Excipial je mleko, nebo krem, zalezi. Kupuje se v lekarne a je na suchou pokozku. Ten repik tvaricku vysusuje. Excipial zase hydratuje a snad i drobet hoji. Prubeh byl takovy, ze se tvaricky prvni zklidnili - nebyly uz tak hrube a pak se kuzicka oloupala. Zitra zkusim vyfotit a nahrat akualni foto.

tital
autor
9. lis 2010

Nove foto tvaricky po uspesne lecbe ( a nebo ukoncenem 6. tydnu), kdo vi 😉 nahrano do fotoblogu.

terezt
9. lis 2010

@luthien.k, tital, tak my uz mame taky po problemu, behem nedele se to pomalu vytratilo a vcera uz vypadala zase krasne, bez pupinku. Musim rict, ze asi navzdory me lecbe... 😉 Koupila jsem ten repik a 3x denne ji to potirala a pak jsem ji na to placla ten Sudocream. Potom jsem zase zkusila jiny vzorek neceho, co vypadalo jako tekuty pudr... Jinak s tim mym jidlem porad bojuju. Mela totiz taky zelenou stolicku, takze jsem vysazovala plno veci a ted je zase postupne nasazuju. Napriklad to mliko uz zase piju a snad bez nasledku na male.... Jinak tu strevni mikrofloru osidluju - jim pravidelne ty probiotika od Swiss...

tital
autor
11. lis 2010

@terezt Musim rict, ze mam obrovske stesti. Jim uplne vsechno. Vyjma tedy opravdu zakazanych potravin - zeli, cesnek, pikantni. Ale jinak jsem zkusila rajcata, papriky, i malou mandarinku. Jen jsem zeleninu a ovoce zacala loupat. Co myslim dela miminkum hodne dobre jsou kysane mlecne vyrobky. Od porodnice se cpu jogurtem, kefirem, zakysem, acidofilnim mlekem a meli jsme prdiky jen prvni tyden... pak uz synek krasne prdankoval sam 🙂

luthien.k
12. lis 2010

@tital, příliš mléčných výrobků, byť zakysaných, myslím dobře moc nedělá, jistě je fajn, že nemáte problémy s prdíkama a neměli jste, ale obzvlášť pokud je maminka sama alergik (na cokoli), rozhodně by to neměla při kojení přehánět s mléčnými výrobky, protože mléko je alergen číslo jedna (ve všech upravených podobách včetně zakysaných výrobků) a děti, které zdědili po rodiči alergické sklony (matka alergik = 60% pravděpodobnost, že dítě bude taky; oba rodiče alergici = 80% pravděpodobnost, že dítě bude taky...!!!) může takové množství mléčných výrobků senzibilizovat velice rychle a ABKM je na cestě. Takže já jsem rozhodně za probiotikama a s mléčným to nepřehánět 😉

terezt
12. lis 2010

@luthien.k a vy mate alergii na bilkovinu kravskeho mleka? Ja porad nevim. Stolicku mame dost vodnatou, ale zelenou uz ne... pupinky uz taky ne, i kdyz mliko piju. Jak se ta alergie projevuje? To opravdu nesmim jist vubec nic, v cem je mleko? Vcera jsme byli na 6nedelni prohlidce a doktorka (pohodarka) rikala, ze zelena stolicka muze byt, vodnata taky. Klarka krasne pribyva a je hodna, nebreci, zda se, ze ji nic nechybi. Ale ted jsem trochu vyplasena tou vodnatou stolici, kterou mame v podstate od narozeni, jenom obcas jsou v ni takove male shluky...

luthien.k
12. lis 2010

@terezt, věř doktorce, má pravdu 🙂 Pokud stolička není vysloveně průjmovitá (žlutá nebo zelená voda s kousky) nebo v ní není hlen či krev, tak je to OK. Projevy ABKM u takhle malých dětí bývají obvykle spojené s kolikami cca 24 hodin poté, co mamina sní něco mléčného, dále to bývá zvracení, změněná stolice, ekzém (začíná obvykle na obličeji a o něco později, tak kolem 3. měsíce, ale může i dřív) nebo i dýchací potíže. Může to být kombinace těchto příznaků nebo taky jen jeden z nich, ale u vás to na ABKM zatím nevidím 😉
Jinak pokud je na ABKM podezření, tak se skutečně nesmí vůbec nic, kde mléko jen prošlo okolo, včetně margarínů se syrovátkou, sušenek se sušeným mlékem apod. Dají se udělat testy z krve, ale nejsou 100%, nejlepší ověření je vždy vysazení mléka na 14 dnů nejméně, pokud potíže ustoupí, je to na 50% jasné, pokud se po zavedení mléka zase vrátí, je to jistota na 99,9%.

tital
autor
13. lis 2010

@luthien.k Popravde receno, pak tedy tapu, co by maminky mely jist. Ne mleko, mlecne vyrobky, ne lusteniny, ne papriky, ne rajcata, ne cibule, cesnek, pikantni jidla ani nemluve, ne pecivo kvuli prdikam... Co tedy jite ? Z ceho se sklada napr. vase snidane ? Ryze je ok ? Brambor ? Muj jidelnicek je prevazne z mlecnych vyrobku, syry, tvarohy, acidofilni mleko, bile jogurty, neumim si bez toho den predstavit ☹

terezt
13. lis 2010

Ja si to prave taky neumim predstavit. Otevrela jsem lednicku a 90% veci, co tam mame je s obsahem mleka. ☹

luthien.k
14. lis 2010

Holky, rozepsala bych se, ale nemám svůj PC a nějakou dobu ho mít nebudu, ale věřte, že to jde v pohodě, zeptejte se klidně holek v babských receptech na atop. ekzém miminek, tam je na dietě skoro každá a v pohodě 😉

misisule
16. říj 2014

@katchenka27 Mohla bych se vás zeptat dokdy mela vase dcera hrubou tvaricku jak popisujete? Prijde mi to podobne jako u syna, v mesici mel taky novorozenecke akne, ktere temer zmizelo a zustala jen hruba tvaricka, ale ma to tak dodnes (22 mesicu), tak nevim jestli to teda casem uplne samo zmizi, nebo to mam zkusit necim "vylecit".

kocarova1
10. led 2015

Tak na detský exém a iné problémy s kožičkou jedine a-derma-exomega .Mali sme problem s tváričkou tiež od narodenia a tvorili sa nám suché ložiska po telíčku.Doktorka mi poradila tento krém aby sme nemuseli nasadiť časom kortikoidy.Je síce drahý, ale vydrží dlho cca 1/2roka a zaručeny výsledok do cca 2-3dní.

fairy_83
15. led 2015

Máte zkušenost, že by tato "vyrážka" byla i na hrudníčku? U prvního dítěte jsme to měli slabší než teď na obličeji a na pažích, teď je to naprosto šílené na obličeji, hlavě (pod vlásky), ale taky na hrudníčku - všude.. žádný centimetr není ušetřen a to na cm vidím tak 10 pupínků.. hrozný ☹

marie_s66
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pocitat
2. črc 2015

Dcera má 8 týdnů a cca od 4 týdne ji trápí vyrážka - ekzém. Doposud ani doktorka neví, co to je. Dala nám mastičku s kortikoidy a ta zabrala, ale jakmile jsme ji vysadili, tak jsou pupínky a vyrážka zpět. Ta vyrážka nejprve vypadala jako pupínky bílým středem, pak jich bylo čím dál víc a jakmile začne malá plakat nebo tlačit nebo se škrábat, tak z toho jakoby vytíká žlutá tekutina, která zasychá. Nejvíc to má na tvářičkách. Pak na krčku, čele, ouškách a v hlavě. Protože už to máme 4 . týden, dala nám fenistil kapky a doporučila vyloučit kravské mléko a výrobky z něj. Já vyloučila i vajíčka. Navíc včera a dnes se ve stolici ukázaly hleny. ☹ To mlíko nepiju od pondělka, ale vajíčko jsem měla ještě v úterý. Máte někdo podobnou zkušenost? Je tady někdo, kdo vyloučil mléko a za jak dlouho jste viděli výsledky? Děkuji