Zácpa u dvouletého dítěte, co s tím?

kfitecko23
19. led 2013

Ahoj, po nemoci kterou prodělal Filipek v listopadu, má Filipek problém s kakání. Když má přijít na věc, začne chodit po špičkách a zadržuje to. Už jsem odbourala i nočník, aby kakal aslespoň do plínky jelikož jsem měla pocit,že to může být tím. Kaká zhruba co 3dny. Jí hodně ovoce a zeleniny, hodně pije, sní všechno. Dávám mu i probiotika a léky na zápcu, ale stejně žádný učinek. Zaráží mě že plynu z něj odchází. Kdyby měl přeci klasickou zácpu zadrží všechno ne? Co s tím?

rasha
19. led 2013

My jsme mívali zácpu při přechodu z plenek na nočník,bylo to spíš psychického rázu,malá to zadržovala i týden.Cpala jsem do ní kompoty,probiotika apod. a nic nepomohlo.Stalo se to dvakrát a pak se to spravilo.Asi bych počkala,dala bych tomu ještě nějaký čas,jestli se to také samo upraví....

gammaray
19. led 2013

nám třeba pomohly probiotika v kapslích v kombinaci s delším pobytem v teplé vaně,to pak skoro "nestíhal" 😉

ija1
19. led 2013

taky tim prochazime, prechod na nocnik v pohode, ale proste to zadrzuje, pak chodi ze ji boli "prdelka" ale vykakat se nechce........
tak proste kompoty, ovoce , svestkova stava, probiotika a probioticky zakys kazdy den......a hlavne hodne tekutin, lustenin, celozrnne pecivo.....zadny rohliky, cokolada, banany......... proste trosku zmena jidelnicku.... uz to trva par mesicu, ale pry se to casem srovna, byli jsme i u Dr., ale dal ji akorat recepty s jidly, ktera varit, a tak.........a je fakt ze se to zlepsuje, fakt je to asi i psychicky.........hodne pomohlo i vysvetlovani ze ji zadecek nebude bolet, kdyz pujde bobek ven, a obrovska pochvala i mala odmena, kdyz se podarilo do nocniku, hodne deti tim trpi...je to beh nadlouho.........

llluckaaa
19. led 2013

Já bych to rozhodně řešila včas, abyste se nedostali do takového stádia jako to bylo u nás doma (pro více info si můžeš prohledat diskuze o zácpě tady na MK, kde jsem to podrobně popisovala).
Řešením je změna v jídelníčku (hodně ovoce, kompoty, šťávy, zelenina, semínka, oříšky,..), hodně tekutin, raději polívky než suchá jídla, rozvařené ovesné vločky, celozrnné palačinky s povidly a smetanou, přesnídávky, atd. atd. Vynechat kakao a vše, co ho obsahuje, černý čaj, borůvky. Dávat lactulózu - jestli ji už berete, tak se nediv, že dítě prdí, ona hodně nadýmá, protože ve střevech kvasí a díky tomu jde obsah rychleji ven. Další hodně zásadní stránkou je pohyb - nevím, jestli ve 2 letech ještě jezdíte v kočáře, ale chtělo by to hlavně chodit, doma různě cvičit a blbnout a u toho trošku rozpohybovat střeva.
Držím palce, ať se to brzy zlepší. 😉

naomi6
20. led 2013

My máme stejný problém. Malá to zadržuje třeba i týden. Už na ní poznáme, že se jí chce kakat, ale zadržuje to. Přitom jí hodně ovoce i zeleniny. Doufám, že se to časem upraví. Zkusíme tu lactulosu.

langovad
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janamoly
7. únor 2016

Ahoj co můžu doporučit na zácpu tak Aloe Vera drink.Cena je tak asi 750kč.Dávkování podle váhy.Obsahuje i vitamín C a na podporu imunity.

crawler
7. únor 2016

Za nás doporučuji Lactulosu - malá trpěla od miminka na tuhou až tvrdou stolici a tak se jako větší začala bát a kakala vždy s hrozným pláčem - prostě trpitelka - takže až lactulosa nám pomohla - natáhla vodu, stolici změkčila a malá se přestala bát, teď už má téměř 3 roky a poradí si i bez lactulosy. Jako velký bonus jsem vnímala, že je lactulosa nenávyková a nemá žádné jiné účinky - prostě zcela bezpečná.

svlenkaa
Autor odpověď smazal
Zobraz
svlenkaa
19. dub 2020

Resila jsem u dvoulete. Lactuloza, v akutnim pripade cipek. Ale bylo to psychicke. Nejvic pomohlo chvalit a za bobek kamkoli (plena, kalhoty, podlaha..) jsem ji dala velkej zele bonbon. Jinak nedostava. Rikala jsem ji, ze ji ho muzu dat jen kdyz se vykaka, protoze bobek udela misto v brisku a jinak by se ji do briska bonbon nevesel a bolelo by ji. Taky jsem ji u kakani ze zacatku musela objimat a utesovat, protoze se ho hodne bala. Skandovaly jsme bobku ven a pak ho sly spolu splachnout a mavaly a rikaly diky bobku, ze jsi sel ven a udelal misto pro bonbonek 😬
Ja vim, trosku nevychovne, ale jsem rada, ze to zabralo. Ted ma vzdycky z bobku radost a velikej bonbon nahradil jeden mini gumovy medvidek a tak si myslim, ze z hlediska spravne stravy to az takove peklo neni.
Drzim palce, je to hrozne obdobi 💗