Zdravotne poistenie dieťaťa sa dá napísať na otca Čecha?

alzbetak
24. zář 2011

Ahojte. Prosim o radu. Som slovenka, zijuca v cechach avsak kontroly aj porod by mal byt na slovensku - kedze mam slovenske zdravotne poistenie, nakolko robim pre slovensku firmu. Otazka znie kedze zijeme v cechach ci je mozne aby dieta bolo poistene "cez otca" na jeho cesku poistku aby bolo mozne vyuzivat pre dieta cesku zdravotnu starostlivost. A sucastne ci je mozne aby dieta malo priezvisko otca ked niesme zatial zosobaseny a do tretice ptazka ci moze mat otcovu narodnost tj cesku... Alebo musi mat "vsetko" automaticky po matke? Dakujem pekne za informacie. 🙂

bosorkajarka
24. zář 2011

Ja ti poradim len ohladne obcianstva moze mat obidve ale az po porode ked dostanes rodny list tak si v cechach musis vybavit cesky cez specialnu matriku, aspon naopak to tak fungovalo (ja som rodila v cr a maly ma aj sk obcianstvo) s tou poistovnou viem len ze dieta ma automaticky poistovnu matky (ale mozno to potom ide zmenit) a co sa tyka mena tak musite pred porodom na matrike podpisat nejake papiere (priznanie otcovstva, ci take nieco)
dufam ze som aspon trosku pomohla ;)