Zploštělá hlavička u 4měsíčního - helmička ano nebo ne?

galpetka
27. srp 2014

Ahoj holky, mám dotaz.. malý upřednostňuje jednu stranu a má dost placatou hlavičku a tím i šouplé jedno ouško (je to vidět jenom zeshora). Chodíme na rehab a byla nám doporučena helmička. Chci se zeptat, jestli je tu někdo, kdo měl podobný problém, helmičku nedal a jak to dopadlo? Bojím se, aby se mu to ještě nezdeformovalo do obličeje.. Malému jsou teď čtyři měsíce. Samozřejmě polohujeme, motivujeme z neoblíbené strany apod..
Díky moc

mysonek
27. srp 2014

Ahoj, malá měla ve čtyřech měsících také dost placatou hlavičku, ouška teda měla stejně, ale měla docela křivé čelo. A docela se jí to srovnalo, teď jí je 11 měsíců a já to poznám, když se na to soustředím, ale kdo neví že měla hlavu placatou tak si nevšimne. Na fotkách to vidět není vůbec. Ale pokud vám doporučují helmičku tak to asi máte větší problém.

martina_z
27. srp 2014

Asi fakt zalezi, jak moc dite zplosteni ma. Kluk mel docela dost a jen jsme cvicili. V necelych 3 to neni videt. Holcicka ma hlavicku zplostelou jen trochu (a na opacne strane).

osicenka
27. srp 2014

Taky jsme měli docela "placku" z pravé strany, doktorka nás poslala na rehabku, ale bála jsem se, že se malému cvičení nebude líbit a tak jsme se rozhodli, že si s tím zkusíme poradit sami nejdřív a když by se to nelepšilo, tak tam půjdeme. Otočili jsme postýlku opačně, chodili jsme k němu jen zleva, když šel spát pokládala jsem ho jen nalevo atd. Už asi za 2 týdny bylo vidět zlepšení a asi po měsíci to zmizelo úplně, teď bys to na něm nepoznala.

paracka
27. srp 2014

@galpetka za me helmicka, resp.kranialni remodelacni ortezka na protetice ve frydku mistku. Maly mel zpostelou hlavicku v zadu a na boku, cvicili sme vojtu, polohovali a nepomohlo. Helmicku zacal nosit az v 6 mesicich a z velmi tezke deformity byl po 3 mesicich skoro ve stredni deformite. Proste cim driv helmicka tim lepsi efekt. Helmicka formuje hlavicku spravnym smerem. Vic na www.plagiocefalie.cz

galpetka
autor
27. srp 2014

@paracka jojo, vím o tom.. my jsme ze severu čech, tak to máme trochu z ruky, ale samozřejmě bychom to cestování přežili.. teď už ani vzp helmičku neproplácí. Spíš by mě zajímalo, jestli někdo byl ve stejné situaci, ortézku neměl a jak dopadl..

zuzana_ka
27. srp 2014

@galpetka Naše malá pořád spávala na zádech tak měla zploštělou hlavičku vzadu a ještě trochu z boku. Kolem třetího čtvrtého měsíce to bylo nejhorší. Helmičku nám nikdo nedoporučil a samo se to zpravilo, tím jak rostla hlavička🙂 ted je to ok🙂

luciamala1979
27. srp 2014

holky, syn mal tiež placku, ako sa u nás na svk hovorí. Má tri a pol roka a stále to trochu vidieť, nosí kratučké vystrihané vlasy, tak možno je to tým. Neskutočne som sa trápila keď mal tri mesiace tým, že sa mu urobila placka. Tak zboku vzadu.. fakt docela veľká. Dr. nám radila prihovárať sa prikladať hračky atď všetko z druhej strany. Takmer sme z neho urobili ľaváka :D ale placka sa zlepšila min. Do roka ako predpokladala. Straaašne ma to trapilo. Až mi asi rok a týždeň starý syn spadol z kočiarika - slabý otras mozgu a ostali sme na pozorovanie na neuro-chirurgii. Odporúčam každému tam nahliadnuť. Keď uvidíte tie deti, aké majú problémy, prestanete sa trápiť s takouto banalitou. Stavy po zápale mozgových blán boli najhoršie.. dvojročné detičky po operácii, plakali, trčali z nich hadičky napojené na prístroj, prístroj nosila za dieťatom matka, detský plač.. nevedelo povedať ešte ani čo ho bolí, obmedzuje..:/ Bola som zrazu šťastná za len placku.. od tej doby som to prestala riešiť trochu sa to zrovnalo ale ako som písala vyššie, vidieť to, trochu.. Pre zakladateľku - osobne by som to neriešila helmou, ako to nie je fakt extrém. Vieš si predstaviť helmu na hlave 23 hod denne mimo kúpania? Nič moc.. Držím palce pre správne rozhodnutie ;)

tygrous
27. srp 2014

Syn kamarádky měl taky vzadu zploštělou hlavičku, byli s tím zhruba v půl roce ve Frýdku-Místku, nakonec měl nějakou těžší formu (ač se to na první pohled nezdálo), dokonce jim pak helmičku zaplatila i pojišťovna, helmičku nosil mám pocit 4 měsíce a hodně se mu to zlepšilo. Kamarádka nejdřív z toho byla nešťastná, že by měl nosit tu helmičku, ale manžel ji přesvědčil, a teď je ráda, že do toho šli.

paracka
8. zář 2014

@tygrous jak pises, nase pediatra neresila moc ze ma hlavicku placatou. Nakonec ve Frydku se zjistila velmi tezka deformita. Stihli sme to s nasi pojistovnou MV akorat na proplaceni helmicky. Nyni uz je to vice o papirovani nez pojistovna schvali helmicku. VZP uz ji nehradi vubec 😔

tygrous
8. zář 2014

@paracka NO jejich pediatra to taky moc neřešila, ale manžel kamarádky si to prostě doslova vynutil (prý co když bude jednou brzo plešatý nebo bude nosit vlasy hodně na krátko....) a nakonec dobře udělali. A pediatra se pak strašně divila, jaké to mělo výsledky 😅 Nevím, jakou pojišťovnu má ta kámoška, tohle bylo přesně před rokem...

paracka
8. zář 2014

@tygrous ja cekala az do 5 mesicu veku maleho. Helmicku mel od 6 mesicu a to 13 tydnu. Kdy se zaclo driv tak z velmi tezke deformity ma lehkou. Takhle sme skoncili na stredni a zmenili pediatra

tygrous
8. zář 2014

@paracka Oni tam šli taky nějak kolem 5.měsíce. A helmičku pak dostali snad do týdne a měli ji taky 14 týdnů. A z těžké deformity se dostali na mírnou. Ale co jsem viděla ten výsledný protokol, tak na těch fotkách mi to přijde hodně viditelný rozdíl a ani bych neřekla, že mu nějaká deformita zůstala... Škoda že ti pediatři o tom nemají moc potuchy ☹ A taky nevím, jestli je to i jinde v ČR nebo jen v tom F-M - já tam nemít rodiče a nebýt zvyklá jezdit každou chvíli 450km, tak mi to třeba od nás z Plzně přijde jako děsná dálka...😅☹

paracka
8. zář 2014

@tygrous jedine pracoviste ortopedicke protetiky je ve Frydku. My jezdili z Brna a sem rada ze do toho manzel sel se mnou

v_anilka
8. zář 2014

Synovečkovi budou dávat helmičku zrovna zítra.. v 7. měsíci....

martinakolova
8. zář 2014

Nas malej mel taky oblibenou jednu stranu ( levou ), diky tomu mel i deformovanou hlavicku , ve 2 mesicich jsem s nim zasla na osteopatii. Tam zjistili ze ma blokadu (a ne jen jednu) . Blokady odstranila, doporucila mi spec. polstarek simonatal babydorm. Dochazela jsem tam s nim celkem 7x, ted mu bude 10 mesicu a hlavicka je paradni,ja i osteopatka jsme spokojene.
Ptala jsem jak je mozne ze ma mimino blokady, rikala ze to muze byt v tehotenstvi, kdyz lezi nejak nesikovne, a pri porodu. Kazdopadne se ostranila i pricina toho proc ma tu hlavicku deformovanou a to hned.
Tak to moje zkusenost , sice ne s helmickou ale s hlavickou a co pomohlo nam.

galpetka
autor
8. zář 2014

@martinakolova diky za odpoved! My mame polstarek candide (http://kojici-polstare.heureka.cz/candide-panda... ). Ten co pisete, je jiny? Nas je z pametove peny. Koukam, ze se da koupit v Nemecku, kde jste ho sehnala Vy prosim?

martinakolova
8. zář 2014

Taky v nemecku, ja tu ziju, maji 2 velikosti do 6 kg a od 6 kg,ja mela oba protoze malej jeste nemel 6 kg,
http://www.orthomedic24.de/Schlaf/Schlafkissen/...
prijde mi ze ma vic mista na hlavicku ta panda mi prijde takova plocha. a ma vypln, nema penu.

mysulinka
9. zář 2014

Ahoj, máme s mužem stejný problém. Klukovi jsou 4.měsíce má zploštělou hlavičku jen vzadu jinak je ok....Potom co jsem tady četla asi ještě počkáme protože začal dost pohybovat hlavičkou a hodně ho dáváme na bříško. Doktorka taky nic neříkala tak jsme na vážkách co s tím do helmičky se nám nechce a všichni známí tvrdí že se to srovná samo až si sedne za nás to taky nebylo a žijeme 😵

zuzana_ka
9. zář 2014

@mysulinka za chvíli se začne sám polohovat, tak jak mu to při spánku bude pohodlné a ta hlavička se srovná🙂

mysulinka
9. zář 2014

děkujeme za pozitivní přístup už z toho blbnu pořád ho prohlížím a hledám chyby ale už přestanu a uvidím snad se to srovná když jinak křivou hlavu nemá a ani jinak šoupnuté uši nebo čelíčko. trošku jste mě uklidnila, děkuji

zuzana_ka
9. zář 2014

@mysulinka
malá měla taky zploštělou hlavu zezadu. Měla to tak, že krk byl ve stejné rovině jako hlava. Vypadalo to strašně ☹ ale kolem toho 5-6 měsíce se začala kutálet a to i ve spánku a ted má pěknou hlavičku s pěkným zakulacením vzadu🙂

mysulinka
9. zář 2014

takže opravdu myslíte že to zatím nemáme řešit? Malého dáváme spát na boky ale v noci se stejně přetočí na záda ale přes den to zvládám uhlídat a je i docela dost na bříšku, ještě k tomu cvičíme na zakřivená záda takže cvičí i na balonu. Snažíme se ho mít co nejvíc tak aby na té zploštělině nebyl ale ne vždy se to 🙂 daří 😢

buldrik
9. zář 2014

kamaradky syn lezel prvni mesice porad na zadech a mel hroznou placku a ona to vubec neresila. Ted jsou mu dva roky a ta placka je tam furt (i kdyz to nevypada tak hrozne jako kdyz byl mimco, ale je to videt hodne)
takhle na dalku se tezko radi

@mysulinka - nevim, jestli za nas byly helmicky nebo ne, ale vim, ze moje mamka to hodne hlidala, polohovala a tak.... poradila bych se s doktorkou, stejne by to mela pri kazdy navsteve zkontrolovat, ne? Drobna zplostelina je v poho, ta by se mela srovnat, ale treba jak
@zuzana_ka pise, ze krk byl ve stejny rovine jako hlava to uz tak samozrejmy byt nemusi a ma docela stesti, ze se to spravilo samo.

zuzana_ka
9. zář 2014

@mysulinka
Myslím, že konečný verdikt by měla říct doktorka. Pokud ta nic neříká, tak bych taky nestresovala 🙂

evulina77
9. zář 2014

@mysulinka já bych se doktorky sama zeptala, jestli to řešit. Nemusí si sama všimnout. Jinak na polohování jsou dobré válečky (nebo stočené ručníky), které se zafixují a dítko se nemůže překulit na zpět na záda. Ale myslím, že helmička není žádný problém. Chodila jsem na plavání s prťaty a jedna holčička to měla a vůbec jí to neomezovalo...

paracka
9. zář 2014

@mysulinka ahoj, naše pediatra to vůbec neřešila! sama sem si musela požádat o cvičení Vojtovky, protože se mi nezdálo že syn neotáčel hlavičku na obě strany stejně. během rehabky jsem si začala sama hledat info o helmičce. bohužel sem čekala až do malého 6 měsíců to už hlavička roste trošku pomaleji. ale i přesto a budu se tu opakovat synovi zjistili velmi těžkou deformitu a po 13 týdnech nošení v režimu cca 18-20 hod. jsme kousek od střední deformity. pokud budeš chtít pošli mi do IP svůj mail a já přepošlu závěrečnou zprávu z protetiky ve Frýdku, kde je krásně vidět jak se malému hlavička ,,zakulatila"

veroon1
24. říj 2014

@tygrous ahoj..kolik hodin denne to musel malicky nosit?

veroon1
24. říj 2014

@paracka ahoj a kolik by stala ta helmicka kdyz to vzp uz neproplaci?

tygrous
24. říj 2014

@veroon1 Měl ji 23 hodin denně.

paracka
24. říj 2014

@veroon1 mrkni i do skupinky ve ktere sem i ja, kranialni remodelacni orteza aneb s helmickou budeme mit krasne hlavicky, tam se tomu hodne venuji maminky. Sama helmicka 10 tis.plus tusim 1500 kc za vsechny 3d skeny hlavicky po dobu lecby. Vic info na webu protetiky: www.plagiocefalie.cz
Je to pekne na prd kdyz mam byt slusna ze skoro vsechny pojistovny zprisnili proplaceni helmicek nebo to uplne stoply 😔