14 měsíční kojené dítě odmítá příkrmy. Jak nabízet jídlo?

Zodpovězené
19. pro 2018

Dobrý den,

mám 14 měsíčního chlapečka, který nechce skoro vůbec jíst. Stále kojím a naše váha je tedy12kg, což je super, ale...
Náš den vypadá takto: ráno vstaneme, nakojím, dopolední svačina ovoce, tj. tak množství půl banánu apod., někdy ale ani to ne, takže opět mléko (tato situace je asi tak 4x do týdne). Po probuzení oběd - cca půl hrnku příkrmu, maximálně však 3/4 a někdy jen pár lžiček - tato situace je častější, a mléko většinou už nechce. Odpoledne buď jogurt nebo ovoce, večer buď zkusím příkrm, který nechtěl nebo opět se dožaduje mléka. Kaše nechce vůbec. V noci se mi budí snad 8-10x a chce si alespoň cucnout (vodu, čaj nechce), někdy saje pár minut a opět usíná.

Už nevím kudy kam. Dr nám zjistila už i málo železa, tak nasadila kapky. Maso dávám každý den, ale sní pár lžic.

Děkuji

Dobrý den,

vypadá to, že jídlo je pro Vás noční můrou, vše se točí kolem jídla, příkrmů, papání, masíčka, kašičky, apod. Má rada - přestaňte tlačit na pilu. Ničeho tím nedocílíte, jídlo do syna stejně nenatlačíte a jen uděláte ze stravování "opruz", stres a problém.

Začněte s pravidelným nabízením, když nechce, tak nechce, nevadí. Nic jiného nebude. Kojte dle potřeby, tak často, jak chce. Jezte se synem, u jídla si povídejte, v odpovědích níže jsem již psala, že jídlo je společenská událost, příjemné posezení, komunikace, sdílení. Zapojte syna do jídla - ať se krmí sám, pokud je to možné. 14 měsíční dítě by již mohlo napichovat měkké jídlo na vidličku, dávat si do úst kousky pečiva apod. Zapojte syna do nákupů, ať podává potraviny do košíku apod. Žijeme v době, kdy máme nadbytek, u jídla zcela markantní. Hlad je nejlepší kuchař a nad plným talířem nikdo hlady neumřel, říkávají babičky. Nedělejte z jídla a krmení divadlo, prostě jíme, kdo nechce, nemusí, ale pak bude mít hlad. Žádné křupky, ovoce, sladkosti, sladké pití mezi jídly. K pití jen voda.

Ohledně nočního buzení je situace trochu složitější, cucání vody je spíše zvyk, než potřeba a pocit žízně. Děti se často budí jen proto, že neumí samy usnout. Zkuste web prosimspinkej.cz. Železo se snažte doplnit zelenou zeleninou, řepou, masem případně lze podávat kapky - tady odkážu na doporučení pediatra.

Snažte se, aby syn pochopil, že jídlo není potíž, ale radost.
Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová