3letá nechce jíst, zvrací jídlo. Existuje ozdravovna?

monad
26. bře 2013

ahoj, mám skoro 3 letou holčičku, která nechce jíst to, co by měla..Obsah jejího jídelníčku se skládá tak z 5ti druhů jídel ☹ Vesměs jí jenom něco málo ze zeleniny, z ovoce jenom jablko, , občas banán, těstoviny, jeden druh sýra a jeden druh salámu a občas si zobne bublaniny, bábovky, občas jogurt a to je vše...má 12kg,
☹ moje roční mimi má skoro 11kg ta papá vše
*od těch dvou let, je dost často nemocná, snad každý měsíc je nachcípaná... Zkoušela jsem jí uvařit maso a rozmixovat do bramborové kaše, aby ho neviděla, tak jsem jí dala jednu lžičku, fakt na špičku lžičky, druhou lžičku už odmítala a ještě jí ani nevzala do pusy a začala zvracet žaludeční šťávy.. no konec..
**nové jídla ji nepřinutím jíst, nechce ani ochutnávat - nic. Má fakt asi odpor k jídlu nebo nevím
CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT, ZDA-LI MÁTE také zkušenost s dítětem co nejí, a jídlo zvrací.. 😒 a jestli třeba vaše dítě nebylo posláno někam na ozdravný pobyt, nebo co s tím..
PS: mě už nebaví ty kecy Mudry ať jí nechám a bla bla bla, je fakt hubená a myslím, že i tím pádem pořád nemocná.. moc díky za každou reakci

bbn
26. bře 2013

@monad máme podobný problém, možná tě trochu uklidním. Mám dcerku, 3 roky a 11kg, taky oblíbená asi 3 jídla, u ní ale naopak vede zelenina, ovoce, maso. Poslední dobou u ní vede mrkev, okurka, rajčata, suché těstoviny, suchá rýže, suchý chleba,......
Sní toho trochu a když se snažím něco do ní dostat nad její "už to stačilo", tak to letí ven a všecko. Poslední týden to bylo ob den a už jsem se z toho trochu sesypala, už jsem fakt byla v koncích, co jí vařit, aby jí to chutnalo a aby toho snědla víc, jak 3 lžíce.
Nakonec jsme to přes víkend nechali uležet, prostě jí to, co chce (v rámci rozumné výživy, žádné sladkosti, žádné sušenky,...) a až si o jídlo řekne. Ano, nemá normální snídaně, obědy a večeře, spíše uzobává celý den nějakou zeleninu, ovoce, trochu těstovin, trochu chleba, ale vidím, že jí a nezvrací a jsem už v klidu.
Uklidňuju se taky tím, že já jsem byla taky blicí dítě, manžel taky, a až bude ve školkovém kolektivu od září, tak se to srovná, když uvidí ostatní děti, jak jí.

terezale
26. bře 2013

ahoj, no se zvracením zkušenosti nemám, ale ségra má taky obě holky totálně nejedící a co vím, tak s tím moc nenaděláš. Holky jedí rohlíky a chleba s marmeládou, 1 typ jogurtu, jablka, kuřecí maso, řízek, br.kaši, těstoviny, kuř.vývar, okurku a sladké, to je myslím tak všechno. Ta mladší je přeci jen trošku lepší. Ale je fakt, že ségra docela rezignovala. Sama jako malá jedla podobný repertoár a pokud vím, zlomilo se to kolem puberty. A to jí hrozili naši vším možným, prostě některé děti asi takové jsou. Takže bych se na tvém místě snažila se s tím spíš smířit...i když je to těžké.
Nebo zkus třeba Pangamin, ten je na povzbuzení chuti k jídlu, ale myslím, že je na to ještě malá.

veruska007
26. bře 2013

@monad Já bych to nehrotila, děti mi jí vcelku hezky, ale taky je spousta jídel, která nejí. Ve školce se to zlepšuje 😉. Ale třeba namazané pečivo nejí ani jeden, ze druhého jídla většinou jen suché přílohy... ale jinak jedí hodně a rádi. Přesto jsou hubení. Starší měl loni také cca 12 kg... a letos se hodně vytáhl a má okolo 14 kg (4 roky, 106 cm - všude mu trčí kosti, vypadá jak ten týraný chlapeček z Kuřimi), mladší má v 1,5 roce 10 kg (cca 86 cm).

Starší mi taky občas vyblil jídlo, většinou když ho manžel nutil, aby něco dojedl. Ale on vyblije jogurt a jde si třeba pro banán 😉
Nicméně přesto, že jsou oba hubení, jsou zdraví.

Neřeším to nijak.

monad
autor
26. bře 2013

@terezale díky. ale jo smířit se mi s tím moc nejde, když nejí skoro nic právě, ani jeden druh masa.. je to hroznýýýý fakt

monad
autor
26. bře 2013

@bbn ona zvrací??? no to je taky konec, ta moje jen když jí nutim třeba lžíci masa..nebo cokoliv jiného..

monad
autor
26. bře 2013

@bbn
@terezale
@veruska007 noto vaše děti toho tedy snědí mnohem víc než naše Karolína..co bych za to dala.. ona zase pořád pije, pije pije.... už nevim co s ní.. už skoro 2roky jí nic nevařim, nemá to cenu, nabídnu jí od nás, ale to většinou nechce, jediný jídlo, který sní jsou šunka-fleky, a to neni maso.. asi budu fakt muset dupnout na tu dětskou, ať mi zařídí nějkou ozdravovnu, jestli vůbec existuje.. 😒 😒 achjooo.

veruska007
26. bře 2013

@monad Já moc nevěřím, že bys na to dostala od dr. ozdravovnu. Mám v okolí kamarádky, kterým děti za den snědí dvě, tři lžičky jídla a taky to jejich dr. ani rodiče nějak extra neřeší. Já prý jako dítě taky skoro nejedla a žiju (a dávno nejsem hubená 😀 ). To, že nejí maso, bych neřešila vůbec - mně taky kluci maso skoro nejedí, pak mají období, že ho můžou pořád... a pak několik měsíců nic. Podle výzkumů si malé děti berou tolik potravy, kolik potřebují. Tak, i když mě to občas udivuje, to nechávám být.

hojda
26. bře 2013

Naší babičky sestra prý byla v Olivově ozdravovně v Říčanech, když byla hodně hubená, ale teď je to tam myslím spíše na dýchací cesty. jen si nedovedu představit, že by se tí dítě rozjedlo v cizím prostředí 😒

monad
autor
26. bře 2013

@veruska007 no prááááávě, 😖 taky tomu nevěřím té ozdravovně, tedy že by mi jí tam poslala..známéholčička byla před minulý rok, ale nejsem sní v kontaktu, takže nevím...
*no dřív se to řešilo u dětí, teď se to neříší - nechápu moc... do mě taky cpaly rybí tuk a kde si co si.. a málem poslaly do nějakého toho žracího zařízení, ale v dnešní době - nic..
*já už s tim dlouho nic nedělam, Pikovit a tyhle podpůrný k jídlu věci vůbec nezabírají.. a do těch 3let se toho taky moc nedává. tak snad teď noo až pujdem na 3letou..Myslela, jsem, že se někdo najde, komu se to s takovým dítětem povedlo 🙂 teda naučit ho trochu jíst

monad
autor
26. bře 2013

@hojda noo ono je to všude jen na ty plíce. nevím,dřív to fungovalo a dost... co tam s dětmi dělali nevím. to už je fakt asi ze zoufalství..

kocicinka
26. bře 2013

@monad
Díky za příspěvek, řešíme to podobné.
V první řadě, určitě bych to "nenechala být", jak radí @veruska007
Upřímně, kdo to nezažil, tak nepochopí.
Můj syn je také problematický v jídle, v podstatě od půl roku svého života. Je také hubený, i když podváhu asi nemá. Za 3 měsíce mu budou 4 roky, váží 15,5 kilo a měří 107 cm.
To, že dítě nejí maso ( jako i to moje) by mě až zase tolik netrápilo, ale měl by chybějící bílkovinu nahradit něčím jiným, například luštěninou. A tu já do Jonáše nedostanu ani za boha. Jí také málo jídel. Ani ve školce jídlu moc nedá. Také je často nemocný. Po jídle přímo nezvrací, ale vidím, že mu z něj navaluje.
V první řadě, pokud má Tvá dcera podváhu, neváhala bych se s doktorkou poradit, jestli nemá náhodou celiakii. Ono to nechutenství, hubnutí a zvracení může být klidně tím. Nebo jinou potravinovou alergii. Po vyloučení těchto věcí bych se zkusila poradit z psycholožkou. Třeba se na ní musí nějak jinak, a ona by mohla poradit jak.

bbn
26. bře 2013

@monad já myslím, že dřív se toho s dětmi řešilo hodně a úplně zbytečně - viz separace a dezinfekce po porodu, sunar, rybí tuk, .... to samé ozdravovny. Jestli najdeš dnes jediného dospělého, kterému ozdravovna na vykrmení pomohla, palec nahoru. Většinou ti ti dotyční řeknou, že z toho mají dodnes jenom trauma, že je tam nutili jíst i několik hodin, dokud to již studené jídlo nedojedli, občas se jim tam pozvraceli a dostli před celou jídelnou exlemplárně vynadáno,....Znám x takových případů a i když moje dcera by byla "taky na ozdravovnu", tak ji tam rozhodně strkat nebudu i kdyby ta možnost byla. Vycházím z toho, že se to časem zlepší. Já byla stejná, jedla jsem minimum, občas zvracela,..a taky jsem z toho vyrostla a jsem zdravá. Věřím, že se to v kolektivu ostatních dětí opravdu zlepší, když uvidí, jak všichni okolo dlabou. Ale dále se tím už stresovat nebudu, poslední rok mi opravdu stačil a po tomhle víkendu jsem to takto uzavřela.

hojda
26. bře 2013

Jinak co znám tak podpořit chuť k jídlu můžeš zkusit sanostolem.

hojda
26. bře 2013

Nebo homeopatika.

bbn
26. bře 2013

A ještě jedna věc - dcera má problémy s váhou vlastně od narození, měla 2,8kg, v roce 7kg, ve dvou 9 a teď ve 3 má 11kg. Doktorka nám 3x, vždy s odstupem roku dělala několik vyšetření na možné potravinové alergie, celiakii,....Ani jednou nebylo nic objeveno nebo potvrzeno, naopak má krevní obraz jeden z nejhezčích mezi jejími ostatními dětmi, je naprosto zdravá. Takže pokud to je takto, tak to prostě nechám být.

kalo
26. bře 2013

@monad Máme podobné vyžle doma (ve 2 letech 10kg, ve 3 letech 12kg...teď v 5,5 je skoro na 17kg) Akorát já to moc neřeším...A syn je to samé v bledě modrém. Sní toho ještě méně než holka.

A k té ozdravovně: jezdíme s dcerou do jedné (kvůli cvičení) a byly tam také děti na pobytu (aby přibraly) a zároveň některé, aby zhubly. Nutno podotknout, že jídelníček je tam striktně stejný pro všechny děti, rozdíly jsou ve stravě tak směšné, jako že těm hubnoucím neomastí brambory nebo neposypou kaši lžící cukru...
Jídelníček typu: každý den krajíc chleba s mini máslem+ nějaký sýr, marmel., nebo tak
Na svačinu jen mandarinka nebo 1 jabko
Oběd: ble bléé (i podle mně a to fakt nejsem vybíravá)
svačina suchý rohlík / makovka apod.
večeře: teplá nebo studená (např.kaše nebo i chleba se šunkou..)
Čaj ve várnicích...klasika

Prostě podle mně k ničemu. Po takové takovém jídelníčku dítě fakt markantně nemůže přibrat...) Nikdo je tam nehlídá, co baští, je to jen na rodičích. Navíc tam vaří dost hnusně, takže tam spousta dětí jí ještě míň než doma. Takový program je lepší si udělat doma....

kalo
26. bře 2013

Příjde mi, že ozdravovny, takové ty klasické jako před 20, 30 lety, už neexistují. V dnešní době je víc aktuální hubnutí a odtučňování dětí....

kocicinka
26. bře 2013

na ozdravovnu bych taky moc nesázela, moje teta v jedné byla ( aby přibrala) a má z toho celkem trauma, odepírali jim tam pití třeba....
Sanostol nám teda moc nepomohl
@bbn to samé jsem si říkala i já, že bude ve školce jíst, když uvidí ostatní.... ale houby... navíc tam vaří dost nezdravě

sisstin
26. bře 2013

Syn do ctyr nejedl nic,ve skolce lepsi,doma ji stale svych pet jidel typu suchej chleba atd. Ma skoro 5,5 a vazi dneska rano 14,9kg. Neresim,ji asi tak stokrat vic nez pred tim rokem a pul 😝,takze momentalne je mi to fakt uz jedno.

kocicinka
26. bře 2013

@sisstin
@kalo
@bbn
holky a jak to teda děláte doma s vařením?
Protože já už jsem v koncích z toho. Naplánuji nějaký jídelníček na víkend a pak se na to kouknu a říkám si, tak to Jonáš nic z toho nebude jíst... co dětem teda dáváte, když dáte rodině nějakou večeři a nejedlík se neobtěžuje?
Třeba v neděli jsem dělala segenín a snědl jen dva suché knedlíky. A jak si dával záležet na tom, aby tam náááhodou neměl na té vidličce kousek masa, nebo nedejbože zelí 😝

monad
autor
26. bře 2013

@bbn noo taky v to věřím, že se to zlepší, ale vždycky jednou za čas to na mě dolehne, když jedu nakoupit a jí kupuju sýr, salám okurku... 😒

sisstin
26. bře 2013

@kocicinka varim asi tak dvakrat tydne,neji to. Teple jidlo ma ve skolce,doma do nej max. Obcas dostanu polivku,ale spis ne.

monad
autor
26. bře 2013

@bbn hmm tak to je super!!! nám dělala jednou teda a chybělo železo, pak jsem chtěla zase pro kontrolu, ale ona už ta mudra nechtěla, tak teď si je nechám udělat znova.. ale co jí jako já jako rodič můžu nakázat, když mi ty testy odmítne.. hmm.. ☹

sisstin
26. bře 2013

@kocicinka u nas se ji teply jen o vikendu,pres tyden vubec. Syn to neji a pro sebe varit nebudu.

monad
autor
26. bře 2013

@kalo ježíš, to je hrozný, to jsem teda myslela, že ta úroveň je lepší..☹

sisstin
26. bře 2013

@kocicinka jinak ve skolce sni veskery polivky,veskery maso,neji prilohy teda vubec mimo ryze,svaciny ji suche. Doma sni za den treba 8 krajicu suchycho chleba,tri housky s Lucinou atd.

monad
autor
26. bře 2013

hnmm takže finální odpověď asi bude, nechat si znova udělat krevní obraz, a testy na tu celiakii a pak to kdyžtak řešit hmm...jestli to nebude ok.. nooo takže alespoň, že tak..díky vám za reakce opravdu.. 🙂

sisstin
26. bře 2013

Jinak teda syn ma vyvojovou dysfazii,u ktere je tenhle jidelnicek celkem typicky, ma hypersenzualitu v dutine ustni,takze momentalni stravovani je pro me uz skvely,driv si za den treba jednou kousnul do housky. Fskt postupem casu ji lip a lip 😉

sisstin
26. bře 2013

Řešila jsem to s psycholožkami, které mi obě potvrdily, že takhle "nejedlé" je až 30 % běžné populace dětí. Já to hodně řešila první tři roky, hlavně jako mimino nic nejedl. Pak člověk časem otupí, a momentálně je mi to fakt fuk. Jinak teda nemocný nebyl do 5 let vůbec nikdy, krevní testy má komplet v pořádku. Ted teda měl jedny ATB na zánět průdušek, ale kdo tenhle školní rok není nemocnej že 😉

joa.n
26. bře 2013

Mám doma taky holčičku: v roce 7,5kg, ve 2 letech 9, ve 3 letech 11,8 kg a teď 3,5 a má necelých 13 kg.
Hodně jsem to řešila v počátku, mezi 1. a 2 rokem, naše Dr. ji udělala několik testů a nic nezjistili... je taková drobná po mě.. od 2 let chodí do jeslí a teď do školky a nestěžují si, že by málo jedla, maximálně jednou za čas řeknou, že něco nejedla..
doma vařím, tak, aby to chutnalo nám všem, co vysloveně nejí jí na talíř nedávám, novinky ji taky nedávám, nechávám ochutnávat z našeho talíře..a až si o to řekne, pak ji teprve dám i na její talíř..
Dneska jsme třeba měli maso s rýží se zeleninou a ona nerada červený (papriky, rajčata atd), tak jsem ji před ní vyloupala z jídla tu papriku a dala pryč a byla spokojená. 😀

Co se mi hodně osvědčilo, jíme celá rodina všichni dohromady, prostě v jednu chvíli všichni polívku, poté se čeká až dojí i ostatní pak druhé atd.. Ona totiž nerada jí sama... 😒

Na tvém místě bych nechala udělat ty testy jak píšeš a když bude vše OK, nechala bych to být.. mě dr. řekla, že žádné dítě co má kolem sebe jídlo ještě hlady neumřelo.. (a to je fakt)