Kolik mám brát kyseliny listové? Snažíme se o mimčo

1velrybka
30. srp 2012

Holky, koupila jsem si dnes kyselinu listovou, protože se chceme začít snažit o mimčo. Nevím ale, kolik jí mám brát. V letáčku je, že dospělí mají brát 1 - 2 tablety, těhotné 2 tablety. Těhotná nejsem, stačí teda 1 tableta nebo raději 2? Nebo prostě někdy jednu, někdy 2? Třeba to obden střídat? 1 tableta obsahuje 0,4 mg kyseliny listové. A ještě něco - koupila jsem si tu nejlevnější - 60 tablet za 45 Kč. Jmenuje se to Kyselina listová super a vyrábí to Naturvita. Měli i různé přes 300 Kč. Paní říkala, že je účinná stejně, tak doufám, že jsem nekoupila nějaký šmejd.

lenka.han82
30. srp 2012

Ahojky,
já jsem si přes internet dneska objednala kyselinu listovou, kde je na krabičce 400 (nevím čeho 🙂, což je myslím průměrná denní dávka, kterou doporučují práve před otěhotněním a v prvních týdnech. Z toho mi vyplývá, že by to mělo být v 1 tabletě, ale moudřejší budu až v pondělí, až mi balíček dorazí a přečtu si letáček 😉 Mám taky tuhle levnou variantu 🙂 Kolem 50,- Kč 60 tablet 🙂 Myslím, že účinné to bude stejně, jen farmaceutické firmy se na některých výrobcích snaží vydělat 😠

leenulka89
30. srp 2012

@1velrybka Ahoj, já brala kyselinu listovou jako Acidum folicum a brala sem 1 tabletu denně cca 3 měsíce před těhotenstvím a pak až do konce 3. měsice

lucypuky
30. srp 2012

@1velrybka Ahoj ja jsem si koupila kyselinu listovou od ELASTI-Q a taky e v 1 tabletě 400 mg. Na letaku je napsano doporučenni 2 tablety denne tak to dodržuji. Ale taky jsem někde slyšela že to je zbytečne moc že stači 1. Myslim ale že uškodit to nemuže 🙂

1velrybka
autor
31. srp 2012

@lucypuky Jo, myslím, že to neuškodí, jen nevím, jestli to právě není zbytečné. Ono se říká, že to máš brát 3 měsíce před otěhotněním, ale copak já vím, kdy se nám zadaří? Tak uvidím. Asi budu brát občas jednu, občas dvě.

lenka.han82
31. srp 2012

@1velrybka Nad tím jsem se právě taky zamýšlela, co když to bude trvat nedejbože skoro rok, než to vyjde? 😲 Mám brát kyselinu listovou opravdu třeba více než rok? 😝 Pak mě napadlo, že vlastně spoustu lidí bere různé vitamíny celoročně pořád, tak snad by to nemělo ublížit...

lucifereeek
31. srp 2012

co vím já tak kyseliny listové má nedostatek velká část populace, určitě ti neublíží já brala přímo tu co píšeš, ale dle mě stačí 1tableta 😉

1velrybka
autor
31. srp 2012

@lenka.han82 No já jsem četla, že by měl být i dostatek zinku, hořčíku a nějakých vitamínů, ale nechci se cpát všemožnými pilulkami, byť jen vitamíny a minerály. Nějak nemám moc k těm doplňkům stravy důvěru. Snad postačí ta kyselina listová - 1, někdy 2 tablety denně. Jsem docela zblblá z toho, co se nesmí nebo nemělo by a co se naopak má v těhotenství. Sice těhotná zatím nejsem, ale určitě bych si na to chtěla dát pozor, až se zadaří. A s tím souvisí další věc - budete si na tyhle věci (co se nesmí, co by se mělo) dávat pozor, i když ještě nebudete vědět, jestli jste těhotné?

lucypuky
31. srp 2012

@1velrybka Noo ja jsem si říkala že ne ale dělam to 🙂 pořád mám v hlavě co když jsem a davam jsi pozor... třeba těď zitra jdeme do termal parku a ja nemám v hlavě nic jiného jenom jestli můžu jit do sauny do termalnni vody a pod 🙂

1velrybka
autor
31. srp 2012

@lucypuky Já jsem se o to nikdy nezajímala (když jsme ještě neplánovali mimčo), ale teď bych brala nějak uceleně ty info, co se může a co ne atd. Jenže všude je jen něco....a hlavně mi přijde, že někdy je to přehnané - třeba nějaké jídlo - třeba není vhodné ho jíst tuny, ale asi trochu neva...a to bych potřebovala právě rozlišit - co vůbec ne, co omezit, co naopak ano....

lenka.han82
1. zář 2012

Já bych se řídila dvěma heslama: "Všeho moc škodí" a "Jsem těhotná, ne nemocná" 😀 Asi si vyberu ve všem zlatou střední cestu. Např. myslím si, že se v těhotenství asi nedokážu vzdát plesnivých sýrů jako je hermelín nebo Niva, který prostě miluju. Možná to omezím, ale ne že bych to přestala jíst úplně. To by mi musely přestat chutnat sami o sobě 😉 Na druhou stranu kouřit přestanu jako těhotná úplně a co se týče alkoholu, na nějaké oslavě si klidně dám skleničku šampáňa nebo malý pivo, ale předpokládám, že to bude jen párkrát za dobu těhotenství. V jídle bych se držela zásad správného stravování, takže nepít litry kafe nebo coly, ale ráno káva ke snídani a občas si dát skleničku coly, je podle mě naprosto v pohodě. Tělo si i řekne samo - na něco budete mít strašnou chuť a z něčeho se vám třeba bude dělat špatně...znám to od kámošek a sama jsem zvědavá, jak na tom budu já 😀

verkaska
1. zář 2012

tak množství kyseliny listové jsem taky řešila, nejdřív jsem si koupila tu levnou variantu a pak se dozvěděla, že ne každé tělo umí listovku v této variantě zpracovat. Byl mi doporučen Femibion, kde už by měla být listovka nějak upravená nebo co, jsou dva druhy, jeden před plánovaným těhotenstvím až do 12 tt těhotenství a pak od 13 tt dál, tady je kdyžtak odkaz http://www.femibion.cz/. Já zobala celé těhu a pak ještě zbytek dojedla po porodu

errlu
2. zář 2012

My plánujeme snahu tak od listopadu,do té doby by bylo časově náročné skloubit plodné dny a snahu.O listovce jsem přemýšlela a co jsme se ptala,řekli mi,před těhu 1 denně a při 2 denně(1 ráno,druhou večer).
Jinak souhlasím z Lenkou,těhu není nemoc a tak poslouchejte své tělo ,co vám bude dělat dobře.
Ad kouření,to já řešit nemusím,ale kamarádce doktor nedoporučil seknout s tím hned(kouřila 20 denně),ale postupně snížit a do 14 dní přestat,tělo je zvyklé a byl by to pro něj prej šok.
Ad alkohol,asi jak Lenka.Třeba skleničku piva na těžký žaludek mi dokonce doporučila i moje dr.
Nivu a hermelín jsme jedla celé svoje první těhu.Ono vše v rozumné míře neškodí.

tarra27
2. zář 2012

já si myslím, že stačí jedna ráno....pokud chceš, dej si i druhou večer....

já teda kys listovou jedla jak mi to vyšlo, někdy jsme zapoměla...a to jsem byla těhotná....pokud ale jíš vše, podle mě by neměl být problém....jedla jsme ji nepravidelně cca do 3.měs

eiram2010
7. pro 2012

Ahoj, já mám kys.listovou 1x obden, řekla mi to doktorka a mám to i v letáku, takže je to různý .. ale jde o přísun těch správných vytamínů tak bych to taky nehrotila držela se letáku a nepřekračovala maximální denné dávku.

foriska
10. pro 2012

Ahoj, já ji hodlám brát z ovoce a zeleniny. Po tabletkách budu sahat asi výjimečně...