Třes u dítěte při skládání lega a kostek. Třese se i při natažení ruk před sebe. Co to může být?

Zodpovězené
12. únor 2019

Dobrý den,

mám 4,5letého syna. Od malička byl méně zručný a při skládání kostek, lega apod. se mu vždy třásly ruce. Nikdo to nikdy neřešil, ale teď se to zhoršilo a začal i pokyvovat hlavou ze strachu při sledování pohádky. Když natáhne ruce před sebe, nad sebe, chytí se za ucho, třes je hodně viditelný. Dr na něm nic neshledala, dnes mu vzala krev, za týden jdeme na neurologii. Jiné potíže nemá, žádné. A třese rukama má jen při skládání a když po něm chceme, aby je natáhl. Poslední rok je silně emoční, odchod od manžela, nový partner, stěhování, nová školka, umřelo nám nenarozené miminko v listopadu, budeme se stěhovat do nového bytu za pár týdnů a máme střídavou péči a zase bude nová školka, už jako předškolák. Má staršího bráchu s ADHD a mladší sestřičku. Moje maminka zemřela na rakovinu a já se teď o něj hrozně bojím.

Nevíte prosím, co by to mohlo být?
Děkuji

Dobrý den,
pro zjištění event. organického podkladu třesu hlavy a ruček budou důležité výsledky rozboru krve a závěr neurologické vyšetření. Pro mne je to smutné čtení, psychická zátěž Vašeho synka je obrovská, vyrovnat se s touto složitou rodinnou situací je pro něj určitě náročné. V každém případě doporučuji psychologické vyšetření a následnou rodinnou psychoterapii za účasti obou rodičů. Samozřejmý je citlivý a ohleduplný přístup rodičů a vychovatelů k dítěti.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová