Od kdy dávat Danonino a jiné mléčné výrobky vašim nejmenším?

danonino_lucka
24. únor 2014

Danonino a jiné vhodné mléčné výroby se mohou podávat dětěm od ukončeného prvního roku. V tomto období by děti měli dostávat batolecí mléko a dvakrát denně mléčný výrobek, například na jako součást snídaně jogurtový nápoj nebo na svačinu jogurt či tvaroh a k večeři mléčnou kaši. Podávat mléčné výroky již v tomto období je důležité kvůli správnému růstu kostí, jelikož jsou zdrojem důležitého vápníku a vitamínu D, potřebného k zabudování vápníku do kostní hmoty.

punky
27. únor 2014

@chris_n ja taky snidala jogurty a ted si dam kvaskovej nebo zrnickovej chleba s tofu pomazankou nebo vlocky do ryzoveho mleka 🙂 maso mame tak 1x tydne nekdy ani to ne a pritel nastesti ji to co uvarim 😉

chris_n
27. únor 2014

@rzymani tady to někde ale padlo, že když někdo bude něčí děti nacpávat tím, čím nechci, tak se budou držet dál. Neříkala jsem, že je to zrovna od tebe.

Jinak by mě tedy zajímalo, jak to řešíš, když dáš děti k prarodičům a tam se prostě stravuje jinak (spousta mléka, sladkého - ikdyž třeba doma pečeného, spousta tuku, smaženého, masitého). Není to ted utok na tebe, ale ptám se, jak to děláš nebo jak se s tím sžíváš?

Protože já nemám sílu se třeba s tchýní dohadovat ani vůči sobě, že prostě některé věci nechci jíst ve velkém množství, atd... Nemluvě o zásobách čokolád, co dostáváme (a to jako dospělí). Prostě oni tak žili na venkově, jsou na to zvyklí a nepřijde jim na tom nic špatného, tohle všechno jíst.

rozzaarka
27. únor 2014

@chris_n mam nejaky fotky v albu, tak jukni. vetsinou je to co me napadne 🙂 dost tam toho neni, pred porodem jsem nejak nedavala foceni🙂 jeste jsem delala treba brokolicovy rizoto, to se mohl uzrat 🙂 ale ono kdyz to dobre nakombinujes, da se najist i z toho - treba lusteniny zasyti.. 🙂 hodne cerpam na zahranicnich serverech, cesi zeleninu neumi 🙂

chris_n
27. únor 2014

@rozzaarka no jo. brokolici mi sní sotva v zapečených bramborách 😉. A my teda moc nejíme teplé večeře. To maximálně, když je polívka.

rozzaarka
27. únor 2014

@punky ja k dr. Strnadelovy chodim, kdyz mam problem 🙂 zachranila moji mamce zivot,takze znam 🙂 ted se mi dostala do ruky jeste nejaka makrobioticka kucharka pro deti 🙂 tak se tim zacnu asi postupne prokousavat 🙂 me vyhovuje dobre varit, je pravda, ze ty "prohresky" tam jsou, protoze je potreba dodat tomu chut 🙂

kasiopeja_2007
27. únor 2014

@chris_n tak nevím zda bych dala dítěti sunar, ale každopádně UM je dělané tak, aby pokud možno nahradilo mléko mateřské. Já už musím malou dokrmovat UM, ale nemám pocit, že by strádala. Jako, že by si dala, když něco vidí někoho žvýkat, to asi jo, ale to bych jí taky mohla dát napít kafe, když mi sahá po hrnku. Děti se učí nápodobou a ano, chtěla jsem říci, že se nechci s nikým dohadovat a kázat, ale vzhledem k dnešním informacím, pokud to není z důvodu, že je to pro dítě smrtelně důležité se cpát jedama, tak si myslím, že není chytré ho jedama cpát. I pro Ty co mají malo peněz je snazší dát dítěti kvalitní UM než do něj soukat hovězí nebo kvalitní zeleninu. Zvykat na zeleninku prosím, ale krupicovou kaši nebo mléko v tomto věku je už opravdu přežitek. Chápala jsem to v době, kdy jsme měli informace akorát od rodiny nebo v knihovně, poradnu neberu moc vážně tam mi připadají taky sto let za opkama, ale dneska a nemyslím jen internet, je přinejmenším divné nevědět o škodlivosti těchto potravin.

rozzaarka
27. únor 2014

@chris_n honza mi taky 4 roky tvrdil, ze nepotrebuje teple vecere a v moment, kdy ji dostal 2x po sobe, protoze jsem ja mela chut, se do toho zblaznil 🙂 ono jde udelat i s jinou zeleninou. se spenatem by podle me bylo taky fantasticky 🙂 byl to recept na italsky rizoto - s vinem a tak 🙂
jinak s temi prarodici jak ses ptala vys, jak to udelat, kdyz necti zasady - k tchyni Kubik nikdy nepojede. nasim ho dam, protoze vim, ze mama mi ho nezkazi, ale kdyz vim, ze tchyne neni schopna pochopit ani to, ze pes se cukrovim proste nekrmi, sanci nicit nam dite ji rozhodne nedame... i mame vykladala, jak to mmoc prozivam, ze Honzovi proste nacpala kasi a bylo to...

punky
27. únor 2014

@rozzaarka ja si taky myslim ze je potreba to cas od casu okorenit necim jinym a kdyz je to parkrat za cas tak si myslim ze ta nasledky nebudou zadny hlavni je ze vyme co pro sebe delame a ze to delame JIME PROTO ABY JSME ZILI 😀

rozzaarka
27. únor 2014

@punky hlavne kdyz to clovek dela jeste pred tim, nez ma zdravotni problemy a ne az s nimi 🙂

chris_n
27. únor 2014

@kasiopeja_2007 "sunarem" jsem myslela UM 😉. Mě to divné nepřijde, protože spousta lidí prostě nehledá, na internet tolik neleze a nemá potřebu se starat o to, co jí 😉. Stačí vidět pořady, jako je Jste to , co jíte a tomu podobné. Tam je ten obraz národa myslím dost vidět.

kasiopeja_2007
27. únor 2014

@chris_n pokud jim na vás záleží a mají vás rádi, tak vás budou plně respektovat, pokud ne, dítě bych jim prostě nedala. Když mi bylo dvaadvacet, tak jsem si myslela to samé a měla pocit, že to prostě nějak přežijem, dneska bych se s nima klidně i poprala. Což se ode mne jako od matky čeká. Nebo se mýlím? Samozřejmě to chce nejdřív po dobrém. Všem jsem řekla rovnou, že jestli zjistím, že dali malé čokoládu před třetím rokem tak si radši najdu chůvu. A jsou s tím srozuměni. Ikdyž je pravda, že mám v tomto směru rodinu rozumnou a paradoxně jsou také zvenkova. Ovšem mají nějak i tendenci jít s dobou a rozpoznat kvalitu od kvantity.

chris_n
27. únor 2014

@rozzaarka no, hele já bych byla nepochopená, kdybych ten kontakt upírala. Protože u nás se ani u jedněch rodičů (našich) nejí nějak přehnaně zdravě. To snad nejlíp se dá mluvit s mojí mámou a nevlastní tchýní. Ale tchýně je vychovaná svou rodinou a tam to je prostě jiné. Vše na spoustě omastku, velké porce, dvouchodové obědy. Taky byla jediná, kdo mi ze všech rodičů řekl, že když jsem těhotná, tak musím pořádně jíst (že jím za dva - no kousala jsem v tu chvíli všechny imaginární mříže), nebyla schopná pochopit, že prostě hlad nemám. A tam je to taky tak, všechno jídlo je masitý. Bezmasý jídlo je snad jen sladké (knedlíky, nákypy, atd...).

chris_n
27. únor 2014

@kasiopeja_2007 já obecně s tchýní nemám přehnaně vřelé vztahy. Teď se to uklidnilo. Ale v tomhle přístupu by mě nepodpořil ani manžel. Takže u mě zákazy styku či ultimáta nepřipadají v úvahu, pokud si nechci rozhádat celou rodinu a zadělat si na problémy.

A ono neplatí obecně venkov = jiný styl stravování. Ale tady u nich to platí. Je to výchovou, která se u nich drží a držet bude. Minimálně až po tchýni, protože švagrová už v té tendenci nepokračuje 🙂

punky
27. únor 2014

@rozzaarka jo to jo, nekdy bohuzel a je to casty, je to tak ze cloveka k tomu dozenou zdravotni problemy a to ne vsichni jsou ochotny ze sebou neco delat to je smutny ja nikdy nejedla nejak nezdrave ale az posledni pulrok koketujeme s tou makrobiotikou 😀 laktoza jsme vyradili uplne,lepek na minimum nerikam ze znas budou cistokrevni makrobiotici ale jsme na dobre ceste a jsem na nas pysna 😉

punky
27. únor 2014

@chris_n tchyne je to same ale zase kdyz reknu ne nedavat tak to plati a platit bude 🙂

chris_n
27. únor 2014

@rzymani tak to máš fakt dobré. U nás jsou v podstatě čtvery prarodiče + troji praprarodiče (pro budoucího potomka myslím). U každých je to stravování trochu odlišné a s každým se dá trochu jinak komunikovat. Tchán s manželkou jsou naštěstí dost ovlivnění stravováním francouzů, takže tam se jí zdravěji. No a tchýně, viz. mé předchozí příspěvky (netřeba opakovat). U ní jsem bojovala i s tím, že dnes už můj manžel je chudák, protože mu pravidelně minimálně na neděli neupeču buchtu, bábovku či koláč. Jak on k tomu chudáček přijde. U nich se peče několikrát za týden :-/.... takže asi tak 😀.

chris_n
27. únor 2014

@punky vidíš, u nás asi ne. Když to neplatí ani u jídla pro dospělého.

chris_n
27. únor 2014

@kasiopeja_2007 jo a ještě teda k té čokoládě jsem si vzpomněla. Tam to bude velký boj a i na straně dětí, jak vysvětlit, že sestřenice s bratrancem to můžou a babička s dědou jim to dávají, a ony nemůžou.

punky
27. únor 2014

@chris_n do me taky v tehotenstvi cpala mraky jidla s tim ze jim za dva ale ja kdyz nechci tak proste nechci tak ji klidne necham at mi nanda ty hory jidla ale vzdycky necham neco na taliri a co se maleho tyce vozim si jidlo sebou myslim tim mnamky jako kukuricny krupky,hrozinky,brusinky a kukuricny lizatka a placicky ryzove mleko a kdyz vari tak ji reknu co davame co ne nekdy se to nepovede tak mu dam jen treba polevku ale respektujou me a taky budou muset jestli chtej aby k nim jezdil na prazdniny 🙂

punky
27. únor 2014

@chris_n a co se peceni tyka jdou upect i zdrave buchty nebo kolacky z jahel 🙂 ale verim ze tchyni s tchanem si nevyberes taky snima nekdy bojuju a je tezke jim to porad dokola vysvetlovat a proc a proc tamto ale zatim to jde 😉

chris_n
27. únor 2014

@punky ja vím, zatím jsem u pečení minimálně na tom, že jsem vyměnila bílou mouku za celozrnnou. Ale jí to nevysvětlím. Navíc peče fakt hodně ☹. to jsou samé koláče, bublaniny, bábovky, atd... Zas jako se musím přiznat, že klasické frgály s tvarohem nebo borůvkama mi chutnají, ale jednou za čas.

punky
27. únor 2014

@chris_n take nahrazuju hladkou celozrnou hlavne spaldovkou a nebo bezlepkovou a nebo nedavam mouku vubec a snizim se pect bez ni ale urcite celozrna je lepsi varianta nez klasika hladka 😉

jancip
27. únor 2014

@punky Co vím, tak makrobiotika pomohla mnoha lidem od různých nemocí, ale nevím, zda je úplně vhodná pro malé děti.

punky
27. únor 2014

@jancip pomohla, a prave proto je podle me vhodna i pro male deti kdyzz je i pro dospoele tak proc ne pro deti 🙂 ?

jancip
27. únor 2014

@punky Protože malé dítě se vyvíjí jak tělesně, tak mentálně a různorodých látek potřebuje víc. Když jsem byla s profikama jako adolescent na pobytu pro makrobiotiky, děti dostávaly navíc nasládlé svačinky a já na příděl sůl🙂 Takže bych si dítě na čistě makrobiotické stravě netroufala odchovat. Ale co člověk, to názor.

helulicek
28. únor 2014

@chris_n tak co si tak pamatuju ptala ses mě na řezníka 🙂 No my uzeninám moc nedáme, ale když už, tak vím že ve městě koupím šunku a má kolem 90% masa, jinak tedy Lidl 🙂 u nás v obchodě obcházím pult s uzeninama obloukem, zvlášť když tam vidím kuřecí šunčičky, párečky, to se mi zvedá žaludek 😝

No co se týče babiček, musela jsem je vycvičit ikdyž ne zcela dle mých představ 😀 😀 😀 😀
Ke stravování rodičů mých i manželových - no žádná sláva, ikdyž v tomto jsou tchánovci trošku lepší, mají sklon ke zdravější stravě - ale opravdu jen sklon 😀 U našich raději neobědvám, v omáčce lžíce stojí, jak je zahuštěná, většinou jsou to kaloricky vydatnější jídla... mamka mi nic neřekne, ale podle pohledů poznám, že si o mě myslí, že jsem exot 😀 😀 a to občas i u tchánovců 😀 😀 Mám spíše problém se švagrovýma, při každé návštěvě donesou nějakou lahůdku, která stejně skončí nakonec v koši. Nebo rodinné oslavy - viz brambůrky atd. je těžké děti od toho udržet, když vidí, že to jedí všichni, ale naštěstí mladší to ochutnal nevědomky myslím před měsícem a na celou místnost řekl: "no to je hnus, jak to můžete jíst" 😀 Starší dítko to ochutná občas, ale že by z toho bylo nadšené to ne....
Děti k nim ale dávám, jelikož je druhé dítko potravinový alergik, musí se hlídat, reaguje docela intezivně a ke smůle babičkám to jde tudíž hned poznat. Je už i trénovaný co smí, co nesmí a mamčinu zahuštěnou omáčku do pusy nedá 🙂 Takže buď jim tam dám jídlo, nebo se domluvíme předem co můžou uvařit. První dítko je zas nejedlík, takže do něho taky nic moc nedostanou 🙂
Buchty ani jeden nejí, jen z celozrnné mouky a to už se ten starší ptá, jestli tam není vejce a mléko (kvůli mladšímu 🙂 ) Jinak to do pusy nedá ani jeden. Ale nedělám si iluze, kokina dostanou u obou, ale zas tam tak často nejezdí na prázdniny, tak to se vstřebá 🙂

Je těžké si udržet zdravé stravování, zejména tedy u dětí, když mají kolem sebe plno lákadel + babičky, tetičky, sousedy 😝 Ale naučit je to lze, ikdyž tam možná budou občas "prohřešky" 😉

helulicek
28. únor 2014

Co se týče vegetariánství, veganství, raw strava atd - tak nejsem příznivce, ale nikoho zato neodsuzuji a nedívám se na něj jak na exota 🙂 Jen si prostě myslím, že se má jíst "všechno" ale v rozumné míře a ve zdravé variantě - zahustit hraškou, bez tuku, smetany, celozrnná mouka.....
Ale věřím, že stravování vegetariánství, raw strava..... pomáhá, vím dost případů kterým se pomohla vyléčit, nebo alespoň nemoc udržet v určitém stadiu....

helulicek
28. únor 2014

@danonino_lucka dobrý den, vím, že se zde odbíhá už docela od tématu, ale uváděla jste, že jste i výživová poradkyně a máte zkušenosti s výživou - tudíž si myslím, že by nebylo od věci zde zareagovat i mimo téma - myslím, co se týče probíraného "zdravého stravování". Je to přeci jen vaše téma a výživa je zřejmně vaše "parketa".