5letá dcerka nechce zeleninu ani ovoce

petule12
11. lis 2015

Nevím zda mi někdo poradí. Dcerka 5 let nechce ovoce ani zeleninu. Kromě okurky salátovky, mrkve a jablka a banánu.
Co s tím? Čím nahradit, aby měla potřebné vitamíny atd.? Máte někdo radu?
Používat vitamínové doplňky? Fungují vůbec? Nebo co jiného? Děkuji

lendulina
11. lis 2015

zkoušela si smoothie? nebo odšťavnit a nabídnout "džus"? ať ti sama asistuje?

petule12
autor
11. lis 2015

@lendulina to nezkoušela, nemáme odšťavovač 🙂 Pravda, že džus pila, ale kupovaný, což není taky žádná velká výhra. Zkusím ručně nebo půjčit než budeme případně investovat. 😉

monini28
11. lis 2015

A dřív to jedla? Nebo nikdy?

luciamala1979
11. lis 2015

píšete kromě... myslím, že kopa matek bude ráda za to, co Vaše dcera jí. Prostě to přijde. Vitamíny v dopl. bych nedávala krome c-čka třeba k imunoglukanu a pod. kvůli vstřebání..

petule12
autor
11. lis 2015

@luciamala1979 chápu 😉 ale přes její bledost a mega kruhy pod očima už mi to začíná trochu vadit 🙂 Přeci jenom si říkám z čeho si bere co by měla...

petule12
autor
11. lis 2015

@monini28 no tak 2 roky zpátky jedla ještě trochu jahody 🙂

petule12
autor
11. lis 2015

jako jinak je živá až moc 🙂 možná je to jen moje představa, že by to prostě měla jíst...všude píšou x porcí zeleniny a ovoce denně.

eficenka
11. lis 2015

@petule12
pořid si nutribullet - namixuješ tam banán se špenátem a brokolicí a semínka atd, dokonce to pije i manžel a přidává si 🙂

petule12
autor
11. lis 2015

@eficenka teda zajímavá kombinace 😀

luciebx
11. lis 2015

k pomeru tomu mymu tvoje mala ji spousty . 😀 u nas z ovoce si tak max 2x kousne do bananu, zelenina uvarena s bramborovu kasi k veceri aby to schoval tak hrasek mrkev a ted sme postoupili na kukurici. a to to u nas s manzelem vidi od malicka ze mame barevnou zeleninu na taliri denne..
ja to nehrotim.. ja sama zeleninu zacala jist az jako dospela...

petule12
autor
11. lis 2015

@luciebx možná to moc řeším 😉 prostě mi přijde, že už to trvá dlouho a vše v podstatě odmítá. Ani to neochutná. Přijde mi, že má dost chudý jídelníček dle toho co jí a co všechno nejí. Něco uvařit je umění. Druhá si zase vymýšlí něco jiného co jí a nejí a já abych se z toho zbláznila 🙂

monini28
11. lis 2015

@petule12 Tak to já to neřeším vůbec. Dcera jí teda převážně spíš zeleninu, ovoce taky tak max. jahody a mandarinky (ale to je zase "tam je takový to ošklivý bílý, to nechci, fůůůj, tam jsou pecky, to nechci" 😀 ), do jablka, hrušky si taky kousne jednou dvakrát, banány třeba nejí vůbec a to mě pěkně rozčiluje, páč my je milujem... A taky třeba vůbec nepije mlíko (a to ani kakao), což mě taky štve.
Ale jinak jí ve školce a tam by mi řekli, kdyby z dlouhodobějšího hlediska měla problémy s jídlem... K večeři když udělám "normální" teplý jídlo, tak se ofrňuje, že "ve školce měli lepší omáčku" a bla bla bla. Nechceš jíst ? Vem si jogurt. A dá si k večeři 3 bílý jogurty 🙂
Musím říct, že na dceru hodně zabrala anim. pohádka Rebelka - maminka tam synům říká "jak můžeš vědět, že to není dobré, když ani neochutnáš", a pak se to obrátí proti ní a říká to dcera jí. Dcera když to viděla (několikrát - už to znám nazpaměť 😀 ), tak se to v ní trochu pohnulo, a od té doby jí to taky říkám - jak to bylo v té pohádce ? Jak můžeš vědět, že to není dobré, když....

ninouche
11. lis 2015

@petule12 Já asi neporadím, spíš jenom trochu uklidním - sama jsem nejedla ovoce ani zeleninu cca prý od tří let, ovoce nejím doteď (ani ve formě marmelád apod.), zeleninu (kterou považuju za důležitější) jsem se začala snažit až v dospělosti - vlastně až s prvním těhotenstvím... a zvládnu teď tak asi mrkev, papriku, salát, hrášek, cibuli, česnek, pórek, ve formě polívky pak celer, petržel, květák a to je asi skoro všechno 🙂 Určitě to není ideální, ale žiju 🙂 Moje starší dcera je hrozně nedůvěřivá k jídlům, která nezná, ale ovoce a zeleninu jí v míře, kterou považuju za dostatečnou... mladší jedla dřív ovoce hodně, teď má zas období, kdy jí jen pár druhů, zeleninu skoro vůbec - ale věřím, že to zas přejde. Nabízíme, ukazujem, že se to jí a je to dobrý (hlavně tatínek jde příkladem, já se aspoň trochu snažím), nenutíme. Hlavně nedělat na děti žádný "podrazy" jako něco jim někam tajně zamíchat a pak jim oznámit "vidíš, teď jsi snědla to a to!" - tohle na mě zkoušeli v dětství prarodiče a musím říct, že to je rozhodně kontraproduktivní postup.

krystalka
11. lis 2015

@petule12 - můj 7,5 letý syn začíná trochu víc jíst ovoce až teď.....on byl celkově odmalička nejedlík, donedávna taky jedl z ovoce jen jablko, maximálně banán....teď už občas přidá i kousek pomeranče, v létě maliny a meloun.....ze syrové zeleniny jí odmala jen okurku a poslední dobou už ani tu moc ne....taky jsem to dřív řešila, ale na druhou stranu, syn je jinak zdravé dítě.....od narození doteď měl jen dvakrát angínu a pak neštovice, první antibiotika měl v 5 letech, zánět středního ucha nikdy, jen sem tam rýmy, kašel téměř nevíme co je....a to navíc nebyl ani kojený....zkoušela bych průběžně nabízet, ale nenutit, ono to postupně přijde....třeba syn začal teď jíst ovocný salát - sám si ho s radostí dělá - ale až poté, co si ho dělali ve škole na nějaké akci o zdravé výživě....do té doby jsem ho mohla lákat jak jsem chtěla....no a najednou přišel a začal mne poučovat, co tam všechno dávali, dokonce si tam dal i ořechy, které předtím nechtěl....a fakt to bylo moc dobré - jablka, banány, pomeranč, vlašské ořechy, citrónová šťáva a med....my jsme si to vylepšili ještě rozinkami.....fakt jsem do poslední chvíle nevěřila, že to bude jíst 🙂, ale dělal to s takovým nadšením a pak to fakt i snědl! 🙂. Jinak z vitamínových přípravků dáváme teď přes zimu Vibovit Junior a celoročně Laktobacílky - ty mají taky dost vliv na imunitu....loni, v první třídě, byl za celý rok nemocný jednou, když jim ve škole řádila nějaká angína a lehla půlka třídy včetně paní učitelky....

petule12
autor
12. lis 2015

@monini28 tak Rebelku jsme neviděli 😉

petule12
autor
12. lis 2015

@ninouche souhlasím, určitě nikam nic nemíchám apod. Nejsou hloupé, stejně to poznají 😉 Ta mladší např. nedá do pusy nic co pochází z brambor. Od malička jakmile byl v příkrmu brambor tak to vyplivla a brambory prostě nejí.

petule12
autor
12. lis 2015

@krystalka díky za uklidnění 😉

petule12
autor
12. lis 2015

holky díky všem, tak to asi nebudu hrotit a uvidíme. Až někdy budu u dr tak se zeptám na tu bledost a kruhy pod očima. Už nám kdysi dělala krevní testy na železo atd. A nějak to dopadne. Je fakt, že vyloženě nevypadá, že by nějak strádala. Prostě mě jen trápí, aby byla zdravá a tak.

petule12
autor
12. lis 2015

hysterická matka 😀

koncita
12. lis 2015

@petule12 já ti půjčím našeho mladýho a uvidíš, co to znamená, když dítě nejí zeleninu ani ovoce 😀 😅 Když byl maličký na příkrmech, tak neměl problém skoro s ničím, od doby, co jí "normální" jídlo pozře pouze banán, když má mimořádně dobrý den, tak zvládne jablko - ovšem nastrouhané a třeba s piškotama a to ho ještě musím nakrmit, sám by si to do pusy nedal... Ze syrové zeleniny nepozře NIC...
No...to, že má málo vitamínů si myslím taky, bohužel on má ještě ke všemu jakýsi radar na jakýkoliv doplněk, ať už v jídle nebo vodě, takže já mu prostě nemůžu dát ani žádný sirup nebo kapky nebo prostě cokoliv navíc 😠

petule12
autor
12. lis 2015

@koncita no taky radost 🙂 je to boj s detmi 😉

achjonetusim
12. lis 2015

@petule12 Doporučuju odšťavňovač, u nás nejedl ovoce a zeleninu hlavně tatínek (hlavně v syrovym stavu jíst to byl výkon hodný oskara) a teď pohoda. V létě v těch parnech jsme džusama kolikrát řešili i jídlo 😉

krystalka
12. lis 2015

@petule12 - s tím přimícháváním, jsi mi připomněla, jak jsem se jednou snažila zakamuflovat syrovou jahodu, rozmačkanou úplně na kaši, do jahodové přesnídávky.....no, samozřejmě, že mi to neprošlo ani náhodou 😀

marrei
12. lis 2015

Kromě?? 4 druhy? Co já bych za to dala 🙂 Můj syn jí z čerstvého ovoce a zeleniny POUZE banán a to jen když má náladu... Zkusila jsem snad vše a spoléhám už jen na školku, že to odkouká od jiných dětí... Zkouším do něj dostat zeleninu ve vařené formě, to naštěstí celkem jde (brokolicová polévka, svíčková, dýňová omáčka...) A vitamíny doplňuji zatím Vibovitem a Immunoglukanem.

ninouche
12. lis 2015

@achjonetusim no u nás ani ten odšťavňovač nepomohl - starší dcera nadšená při přípravě, sama se toho účastní, ale pak to nepije... a to ta starší docela ovoce jí, a koktejly děláme z těch druhů, které jí (banán, jablko) - ale ta to zas nepozře v té tekuté formě.
@petule12 koukám, že máme holky zhruba stejně staré - a ta moje mladší taky nejí brambory, ani jako kaši, nic - přitom ostatní v rodině brambory milují. No jsou to prostě osobnosti 🙂

no_title
12. lis 2015

Jestli jí okurky, banán, jablka a mrkev, tak je to ještě dobrý. Můj synovec jí jen banán a to spíš vyjímečně. Jinak jí akorát sušenky, pečivo, jogurty, mléčné výrobky a sladkosti. Jinak nic, zelenina v jakékoli formě dokonce ani maso, nic. Dopadlo to tak, že nemohl kakat a skončil v nemocnici na klystýrech, dokonce hrozila i operace, jak byl ucpaný. Takže jestli jí alespoň to, je to dobré, alespoň zvládá velkou potřebu.
Pokud něco odmítne poprvé, tak to nezvdávejte, každá nová věc se musí ochutnat aspoň 5x (ale ne v jeden den), pak teprve tomu může teoreticky přijít na chuť. Taky může pomoct, když jde někdo příkladem. Třeba pokud máte psa nebo morče, tak řekněte, nechceš? Fajn, dostane to morče. (morče je úplně ideální, to zblajzne ze zeleniny a ovoce vše, snad vše krom nadýmavých věcí a avokáda, tyto 2 věci jsou pro ně smrtelné). My máme doma andulky a ty jsou schopné člověku vytáhnout jídlo z pusy, takže u synovce stačilo jen pohrozit vypuštěním papouška a jedl 🙂. Taky to bylo tím, že andulák byl hodně drzý a synovec se ho bál 🙂). Možná, že kdyby se ho nebál, tak by mu to jídlo i dal :-/. Nebo přiveďte na návštěvu děti, o kterých víte, že ovoce jí, jako občerstvení nabídněte ovocnou mísu, on ten pozitivní příklad působí taky dobře 🙂.
jinak jsou fajn i oříšky, třeba kešu ale nesolené, tam je taky hodně minerálů.
Pokud jí u dr. zjistí nějaký nedostatek nějakého minerálu, tak bych vitaminové kapky koupila a bez debet buď vitaminové kapky nebo zelenina. Když nebude mít dostatek minerálů, může se to později projevit na zdraví, teď jí to vadit nebude ale v pubertě se to člověku všechno vrátí.

petule12
autor
12. lis 2015

@marrei budu si tedy rikat super 4 veci ji 😀

@ninouche nechapu ty brambory. Ja je taky mam rada 🙂
@no_title tak v ramci zachovani zdravi zviratka to zatim takto nepujde. Mladsi by ho umucila. Pres deti to nefunguje to je vyzkouseno. Orisky zkusim dobry tip. Diky 😉

josefina79
7. bře 2016

Koukám, jsem tu dobře. Syn 2r 8 měsíců v syrovém stavu pouze banány a občas rajčata. Taky rozmixované (né nastrouhané) ovoce - třeba mix jablka, banán, hruška, pomeranč, někdy i mrkev.
Zeleninu pouze v rizotu vařenou nebo v polívce (kousky po dlouhém přemlouvání, nebo třeba mixovanou dýňovou atp).
Jsem na prášky.
Jo a jsem ráda, že v tom nejsem sama ... Vy mne chápete, že jo 🙂

josefina79
8. bře 2016

@krystalka no s tou jahodou, to je teda drsný!!! Takže jako mám vyčkat do 7.5 let jo? No to mne švihne 🙂.
@koncita - myslela jsem si, že v odmítání OaZ je náš Fanda expert, ale koukám, že jsou i větší.

Dámy, mám takový delikátní dotaz. Když Ti Vaši bobánci nejí OaZ, jak kakají? František má extrémní problémy se zácpou, rada lékařu je samozřejmě jednoduchá - Upravte jídelníček. Lactuloza na něj nezabírá, jenom po ní byl nafouknutý jako balon a to je vše. Teď jsem objevila Forlax a také rozpustnou vlákninu v prášku. Díky tomu jde jednou za 3 dny na záchod. Jo a taky snědl "Raw Tyčinku" - Datle + Jablko. Śílený tlamolep. Ale snědlo to slovy: "Čokoláda mňam." A druhý den kakal jako o život.

koncita
8. bře 2016

@josefina79 u nás naštěstí (jinak by to byl asi konec) funguje bílá Hollandie, denně probiotika, hodně vody a někdy do něj dostanu zeleninovou polívku (ano, vařenou zeleninu občas zvládne, ale rozmasakrovanou), kterou zahustím Hraškou - hm, to je potom jízda 😀 😀 😀