Jak udržujete pitný režim svého dítěte?

andrea_nutrilon
23. črc 2014

Nastává čas prázdnin a teplých letních dní. Dáváte svým dětem kromě mléka i jiné tekutiny? A kolik mlíčka dáváte Vašemu děťátku?

hanivasi
23. črc 2014

mlíka dávám kolik vypije - z kojení. A k tomu občas dám cucnout převařenou studenou vodu, aby měl dost tekutin.

terchal
23. črc 2014

U nás s tím pořád tak nějak bojujeme, ale začíná se to pomalu zlepšovat. Momentálně nemám vůbec přehled, kolik toho vypije, protože si našel zábavu v prskání pití :( . Každopádně u UM toto nedělá, mrška jedna 😀

lenunaaa
23. črc 2014

Sebík mi přes den mlíčko odmítá, takže pije jen v noci ☹ čajíky z lahvičky taky nechce, takže dostává pocucat meloun, to ho myslím zavodní dost 😀

andrea_nutrilon
autor
23. črc 2014

Preferují vaše děti čajíky nad vodou? Mají jiné chutě v létě než v zimě nebo roční období nehraje roli?

ducik
23. črc 2014

preferuje prso 😀

andrea_nutrilon
autor
23. črc 2014

@ducik To je jedině dobře 🙂. Ptám se jen pro případ, kdyby děťátka pila i vodu a čaje... Krásný zbytek dne!

cracky
23. črc 2014

Zkousela sem dat 3 mesicni dceri, kdyz byla asi 2 tydny plne na UM, prevarenou vodu i caj a z obou mela boleni briska, je to normalni? Mam strach aby nebyla dehydratovana v tech vedrech, ikdyz doktorka rikala, ze mlicko staci.

twoangels
24. črc 2014

Náš Jareček pije mlíčko pořád ještě 3x denně, ráno, odpoledne před spinkáním a večer před spinkáním. Pokaždé 240ml + 8 odměrek mlíčka. k tomu pije čajík a přesnídávku s vodou. Zajímalo by mně, když UM obsahuje tolik vitamínů, jestli ho nemůžu nějak převitamínovat, když pije tolik mlíčka. Děkuji za odpověď 🙂 P.S: 800g mléka nám vyjde na 7 dní.

andrea_nutrilon
autor
24. črc 2014

@cracky Milá maminko, po podání převařené kojenecké vody nebo kojeneckého čaje by bolesti bříška určitě být neměly. Samozřejmě je nutné, aby vždy voda byla převařená, jinak se v ní po otevření mohou tvořit nežádoucí bakterie, které by mohly případně způsobit bolesti bříška. Pokud dodržujete doporučené dávky umělého mléka, pokrývá tato výživa i potřebu tekutin. Denní doporučená dávka je 150 ml na 1 kg váhy miminka. Samozřejmě je možné, zvlášť ve velmi teplých dnech, podat mezi krmením menší množství tekutin na zvlhčení. Miminko by jich však nemělo dostat příliš, neboť by to poté mohlo snižovat pocit hladu a tak i množství vypitého mlíčka.

andrea_nutrilon
autor
24. črc 2014

@twoangels Milá maminko, potřebovala bych znát věk Vašeho chlapečka a jeho váhu 🙂

chris_n
24. črc 2014

Kojím 🙂

kamino
24. črc 2014

Jak psala @chris_n také ještě ve dvou letech kojím.. klasickému pití moc nedá, UM plive jak se mu dostane do pusy..přes den vypije tak max 400ml vody, či ředěné šťávy, jinak zbytek pokrývám z vlastních zdrojů 🙂

leni84
24. črc 2014

Dcerku už nekojím a umělé mléko jí také nedávám..Dávám jí čaje, domácí šťávy s vodou, vodu..Pití jí během dne často nabízím, takže toho za den vypije poměrně dost..K tomu jí ještě dost šťavnatého ovoce, polévky..Už není úplně malinká, takže si už i o pití říká sama a snažím se, aby měla hrneček nebo láhev s pitím pořád někde na očích..Aby jí i pití lákalo, tak se mi osvědčilo jí střídat barvy kelímků a hrnečků, pak je chce všechny vyzkoušet a pořád upíjí..🙂

twoangels
24. črc 2014

@andrea_nutrilon Dobrý den, Jarečkovi je 22 měs. a má cca 12kg. Do roku a půl jsem ho kojila, tak je trošku ještě závislák na mléčku 🙂

pehamek
24. črc 2014

Malému je 7 měsíců a je na UM. Kromě mlíčka mu dávám vodu, které vypije tak 300ml za den. Mlíčka mu dávám 150ml na jedno krmení.

andrea_nutrilon
autor
25. črc 2014

@twoangels Děťátko v období mezi 1. - 3. rokem života by mělo za den přijmout minimálně 500 ml mléka. Mezi mléko se v tomto věku započítávají i mléčné výrobky, tzn. např. jogurty, sýry, tvaroh, mléčné kaše. Váš chlapeček tedy přijme za den cca 750 ml batolecího mléka. Dávku můžete zachovat nebo z každé dávky snížit např. o jednu odměrku. Držte se i podle toho kolik jiných mléčných výrobků za den dostane. Pokud by měl např. kelímek jogurtu o hmotnosti 150 ml, doporučovala bych poté adekvátně snížit množství podaného batolecího mléka. Váhu Váš chlapeček ale nemá nikterak vysokou, proto bych se neobávala, že bude překrmován. Záleží na celém jeho denním jídelníčku, z čehož mléko tvoří pouze část. Batolecí mléko je upraveno pro potřeby dětí daného věku. Nemusíte mít obavy, že by v něm bylo více vitaminů, než je děťátko schopno využít. Dle legislativy je nutné všechny složky na produktech kojenecké a batolecí výživy uvádět. Ve skutečnosti ale široké zastoupení živin je i v kravském mléce, avšak v nevhodném poměru pro takto malé děti.

raduskax
25. črc 2014

V 11.měsících pije (místo chleba k snídani na rady Mudr.) 150ml UM a potom odpoledne 150 ml UM. Máme asi deset druhů hrnečků a pít čaj, vodu atd. prostě nebude. Čůrá a dehydrovaně taky nevypadá 🙂

twoangels
25. črc 2014

@andrea_nutrilon Moc děkuji za odpověď, on právě není vůbec žádný jedlík, jsou dny, kdy sní jen pár liček polévky... ale mlíčko a čajík si dá, už jsem se ptala i naší doktorky, myslela jsem si, že nám dá něco na podporu chuti k jídlu, ale ona říkala že to mám nechat tak a že se domluvíme na dvouleté prohlídce (za dva měsíce)

cutie_01
25. črc 2014

@kamino Mohu se zeptat, jak casto kojis? U dvouleteho ditete mi prijde tech 400 ml jinych tekutin malo. Moje mala (14 m) vypije tak kolem 250 - 300 ml (v posledni dny tedy moc pit nechce a spis se chce kojit, tak to do ni musim dostavat po lzickach apod.) a ja ted porad resim, ze se mi to zda malo.

kamino
25. črc 2014

@cutie_01 rano po probuzeni,v poledne na spani,kolem 18,pak kdyz jde spat,kolem 22 a pak parkrat v noci...jak chce 😉😉 on neji moc normalni jidlo,prilohy do nej nedostanu vybec,nejradeji ma ovoce a zekeninu ( dneska mel 5 broskvi a chtel jeste a pred chvili se vratil ze zahrady,kde ocesal dva kere boruvek... Miluje rajcata,je to bylozravec sberac,takze hodne tekutin ma i s ovoce a obcas si necha rict i na polevku.. Zadne problemy nema,je abnormalne zdrave dite,takze neresim. Piti samozrejme nabizim,ale je jen na nem,jestli se napije.

cutie_01
25. črc 2014

@kamino Tak hlavne, ze je zdravy! A maso ji?

kamino
25. črc 2014

@cutie_01 ji,ale jak kdy a nesmi byt zasazeno nejakou podezdrelou omackou mimo rajske a koprovky. Ty bere na milost ale jen s ryzi,nebo testovinami. Knedliky,rohliky,chleba..jeho uhlavni nepratele..prcek me uci,jak se ji 😉😉 Ma rad noky se spenatem,miluje syry,ale nevezme do pusy treba Pribinaka,ani domaciho,nema rad sladke,banany,brambory..je dost vybiravy 😉

cutie_01
25. črc 2014

@kamino Ty jo, to mas tedy taky "vesele"...ale asi sis za tu dobu zvykla, ze 🙂

kamino
25. črc 2014

@cutie_01 ja to nijak neresila nikdy. Prcek je drobnejsi,ale nez ho nutit a udelat mu dalsi bloky,tak radsi jeho chte akceptuju a mame klid oba😉 Me jako dite do jidla nutili a doted si pamatuju,jak jsem se vztekala,sedela nad talirem treba do 3 odpoledne,treba bych to pak i snedla,ale byla jsem palicata,ze tu radost jim fakt neudelam 😉 a prcek je v tomhle po me 😉😉

daasenka85
25. črc 2014

@cutie_01 naše malá mi někdy pije jen decku ☹ a to jí je 16měs., asi kojení stačí... také nabízím pítko, skleničku... je po zánětu ledviny, takže strach je, ale čůrá vcelku dobře.. pije MM hlavně v noci, řekla bych po litrech 🙂

daasenka85
25. črc 2014

@kamino tak to budeme mít s naší anetkou asi dost podobné 🙂 ta ale dneska nesnědla krom MM téměř nic, dokonce ani svou oblíbenou salátovou okurku

cutie_01
25. črc 2014

@daasenka85 To bych se tedy taky kvuli ledvinam bala. Tak snad se casem rozpije! A nechutna ji nic, ani voda, caj, stavy...?

daasenka85
25. črc 2014

@cutie_01 jediné, co jí trochu chutná, jsou zeleninové šťávy - mrkev s okurkou nebo okurka s paprikou. Tu salátovku jí naštěstí nahusto, jen dnes neměla svůj den. Ovoce moc nemusí

cutie_01
26. črc 2014

@daasenka85 Aspoň něco...

katyxq
31. črc 2014

Když byla miminko - tak kojením, kojením a zas kojením 😉. Od příkrmů hlavně vodu, ale tomu stejně moc nedala (no, prso to není), později čistý rooibos, bio ovocno-bylinné čaje, ochucený rooibos, rostlinná "mléka" (teď už převážně domácí výroby), ředěný jablečný nebo vinný mošt, případně naředěný džus.