Vzdělání dětí?

jiri_wustenrot
6. říj 2017

Každý z nás chce pro své děti jen to nejlepší, a to platí i pro vzdělání. Podle našeho průzkumu chce 90 % rodičů své děti nějakým způsobem zajistit do budoucna, včetně odpovídajícího vzdělání. Připravujete se na výdaje spojené se školou? A přijdou vám lepší státní, nebo soukromé školky a školy?

babanci
6. říj 2017

Na státní. Dala jsem prostřední dítě na soukromou střední školu. Údajně kvalitní. Na škole se nevyžadovalo nic, ani docházka, protože, když rodiče platí, může dítě chodit do školy x let. Pořád něco odpadávalo a suplovalo se. Foukal se tam, smráďatům, cukr do zadečku, protože na třídních schůzkách se řešilo, kam se jim umístí popelníky, aby mohly o přestávkách kouřit. I ta moje hodná dcera tam pěkně zvlčila a my finančně krváceli.

penelopaw
6. říj 2017

Sama jsem chodila na soukromou školu (všeobecné gymnázium) a vzdělání tomu odpovídalo. Také ale byla přísnější měřítka na prospěch, takže zejména s přechodem na "vyšší" stupeň (gymnázium bylo 8mi leté) vzrostly nároky na domácí studium. Netuším, kolik rodiče platili školné, ale málo to rozhodně nebylo, sociální stipendium škola nenabízela, jen premianti měli nárok na stipendium prospěchové.

Pokud by škola měla dobrou pověst a nabízela kvalitní vzdělání, a pokud bych nebyla výrazně limitovaná financemi, dala bych dítě klidně na soukromou školu (možná, že až to za několik let bude aktuální, budu hovořit jinak 🙂), ale s tím, že se na ní musí také udržet. Pokud by samozřejmě tendovalo k jinému typu vzdělání (např. učňovské obory), soukromé gymnázium mu vnucovat nebudu.

Co se týče základního a předškolního vzdělání - školku jsme zvolili státní, zejména z finančních důvodů (soukromé nám přišly neúměrně drahé, byť měly třeba zajímavý program - lesní školka). U ZŠ opět půjdeme do státní instituce, ani ne tak kvůli financím, jako proto, že se oba jako rodiče domníváme, že z hlediska vzdělanostní úrovně nabízí vše, co má.

verdos
6. říj 2017

Obecně lepší jsou soukromé. Státní jsou (obecně) příliš rigidní, nedokáží zapojit nové výukové metody, převládá klasické hodnocení srovnávající jednoho žáka s druhým, frontální výuka, neustálé zkoušení... to nemluvím o tom, jak jsem potkala spoustu vyhořelých (či téměř-vyhořelých) kolegů (ano, jsem pedagog), atd. Soukromé školství (obecně) nabízí něco jiného, prostě se odlišují. Z mého pohledu jsou většinou lepší ty soukromé, ale vím o několika opravdu dobrých státních školách s osvícenými řediteli a vím také o špatných soukromých školách. Takže generalizovat se na 100 % nedá.
Jsem pro to, aby byl výběr a ne aby stát házel takovým školám klacky pod nohy. Už tak stačí, že dostávají méně peněz než školy státní... Každý rodič má totiž jinou představu o tom, jak by měla kvalitní škola vypadat. A není to o tom soukromá či státní. Spíše se zajímají (pokud se vůbec zajímají) o to, nakolik škola využívá techniku (někdo chce co nejvíce používat moderní technologie, někdo naopak výrazně méně), jestli používá spíše drilování/smysluplnost/hru, jakou metody výuky používá, atd. I když poslední dobou zjišťuji, že spoustě rodičům je to jedno, což mě udivuje. Své děti mám v plánu vzdělávat doma, to je zase úplně jiná kategorie... (o finanční náročnosti nemluvě).

evaamy
6. říj 2017

Raději soukromé, ideálně domácí vzdělávání, ale zatím nemam zkusenost, jsem na md.

maii
8. říj 2017

Nejlepsi skola je takova, kde se diteti bude libit a bude mit sanci se rozvijet dle svych schopnosti (tohle nesplnuje vetsina zakladek, nadane dite ve tride se resi tim, ze ho po 5. tride vykopnem na gympl. Do te doby se takove deti vetsinou akorat nudi a ve skole trpi). Nektere deti preferuji klasicke metody a rad, nektere naopak ten rad spatne snaseji, stresuje je prace ve velke skupine. Soukroma gymnazia a stredni skoly v 97% nedaji diteti tak kvalitni vzdelani, jako poradny statni gympl (ok, maji lepsi vybaveni, ale deti akademicky nepripravi, samozrejme cest vyjimkam!), naopak soukrome skolky, kdyz si odmyslime ty nesmyslne programy, maji stale obri vyhodu, a to mensi skupiny, vice vychovatelu, tedy pro 2-3-lete adekvatni. A casto maji i lepsi stravovani, zadny gulas golias a vurt s cibuli. Kdybych vrazila penize (nenasporene s wustenrotem, sorry) do vzdelani, tak nejspis do zahranicniho studia (opet dle kvality skoly a preferenci a schopnosti ditete).