Přírodní “babské“ recepty na rýmu. Poradíte?

kristinandbaby
Moderátor
19. únor 2020

A máme tu někým nenáviděné, ale někým vyhledáváné téma a to, babské recepty na rýmu.

Byla bych moc ráda, kdybyste se mnou podělili o vaše “ domácí“ recepty na rýmu nebo prostě váš nejosvědčenější způsob, jak se rýmy zbavit. Anebo alespoň jak zmírnit její otravné příznaky 🙂

verunkanatalka
19. únor 2020

Babička vždycky při rýmě uvařila slupky z brambor a já je inhalovala... Vždy to pomohlo...

katka91h
19. únor 2020

Inhalace vody se solí, zvlhčováni vzduchu s eukalyptovým olejem

tomka25
19. únor 2020

Na rýmu mi nikdy nic moc nepomohlo. Trpím spíš na velké kašle a to mi hodně pomáhá cibule s medem (nebo s cukrem, ale to už není úplně ono) a na hruď teplá bramborová placka👍🏻

petaov
19. únor 2020

Mi pomůže se předávkovat céčkem a za tři dny je po rýmě. U staršího syna pomáhá prolévat nos slanou vodou, pomocí konvičky. Mladší to ještě neumí a obyčejné spreje a kapky do nosu se nedostanou tam kam mají. U mladšího nepomáhá na rýmu nic a trvá u něj fakt dlouho. Až bude starší, zkusím s ním tu konvičku.

meronym
19. únor 2020

Konvička na výplach nosu. Není to úplně babský recept, ale rozhodně to moc pomáhá, bez léků a chemikálií.

lenatko91
19. únor 2020

Mně vždycky zabralo napařovat obličej nad horkou vodou se solí a inhalovat to.. k tomu čaj se slivovicí, teplo a odpočinek a ta nejhorší fáze byla raz dva pryč

penelopaw
19. únor 2020

Cibulový čaj nebo sirup - v prvním případě se cibule povaří s medem, ve druhém se nakrájí, posype cukrem a na lžíci se pak sbírá šťáva. Hodně též používáme takovou tu konvičku na proplachování nosu, pití vincentky a horkých čajů.

kotrmon
19. únor 2020

Silná česnečka, pořádná křenovka, inhalace slané vody, rýmovník list rozemnout a "čuchat", postel a teplé cizí lidské tělo 😁.... a taky říkala - rýma léčená trvá sedm dní a neléčená týden 😁

terezfr
19. únor 2020

Rýmovník - čaj z něho s medem a potírat pod nosem. Fakt to funguje. A sice to není babská rada, ale nedám dopustit na sprej Eucasol, ten zabírá vždycky.

meronym
19. únor 2020

@terezfr Na rymovnik jsem zapomnela! Caj z neho + cichani opravdu pomaha.

biton
19. únor 2020

Mám dobrou zkušenost s rýmovníkem, inhalací vody nejlépe se solí, horká sprcha (a stříkat vodu na kořen nosu)

evapelclova
19. únor 2020

@kristinandbaby u nas spolehlive zabírá cibulovy domácí sirup

sternliebe
20. únor 2020

Klasika: rozkrajena cibule do mistnosti a pod postel, eukalipt do aromalampy. Pokud je ryma zarazena tak naparovani nad bramborou slupkou 🙂

babanci
20. únor 2020

Není to úplně babský recept,ale nedávno jsme zjistili,že na nás perfektně zabírá coryzalie.

evapelclova
20. únor 2020

@sternliebe a to se dela jak prosim na tu zarazenou rymu? Dekuji.

sternliebe
20. únor 2020

@evapelclova ja jsem normalne tak, ze jsem okrouzlala brambory, dala do hrnce s teochou vody (aby mirne plavali), privedla k varu v kastrolku. A pak odstavila z plotny, dala si prez hlavu rucnik a dychala nad tim hrncem. Da se to delat i treba s vodou se soli 🙂 proste se dycha ta horka para

zizibou
20. únor 2020

@petaov v kolika letech jste začala dítě učit na konvičku a jakým způsobem? Děkuji za odpověď 🤗

houfinka
20. únor 2020

Dost zabírá dát nožky do lavoru s opravdu teplou vodou. Vařím čaj z rýmovníku, sama sobě vložím do každé nosní dírky list rýmovníku, napařování, inhalace s Vincentku.

evapelclova
20. únor 2020

@sternliebe aha, Dekuji moc, takhle to neznám, u nas se udelal vývar z hermanku a take jsme pod dekou takhle inhalovali.

petaov
21. únor 2020

@zizibou Myslím, že mu bylo 5, nebo 6. Dříve se to nedoporučuje. Dítě musí spolupracovat a umět hodně smrkat, aby ta voda nezůstala v dutinách. Do konvičky se dá nalít zředěná vincentka, nebo převařená voda, kde se rozpustí malé množství soli (do konvičky ji nalijete, až vychladne). Konvička se přiloží k jedné nosní dírce a dítě se pořádně nahne nad umyvadlo. Pokud to děláte správně, vytéká voda z druhé nosní dírky (ne z té dírky, do které vodu lijete). Pokud jsou dutiny ucpané, tak nejdříve z té druhé nosní dírky nic neteče. Po káždém proplachu se dítě vysmrká a zase opakuje, dokud nejsou dutiny průchodné. Proplach nosní dírky po každém vysmrkání střídáte. Doma to děláme jen při rýmě. Ale syn jezdí v létě do lázní, kde to s nimi sestry dělají preventivně. Teď už to umí i sám.

zizibou
21. únor 2020

@petaov já to znám velmi dobře, manžel to používá jako prevenci denně už rok a půl a opravdu nebyl od té doby vůbec nemocný. Právě mi neustále opakuje, že bychom to měli naučit i dceru, ale jsou jí tři roky. Zaujal mě Váš příspěvek, že jste to syna naučila..
Děkuji tedy za radu, ještě vyčkám 🤗

petaov
21. únor 2020

@zizibou Mladší syn má tři a půl. Smrkat sice umí, ale určitě by si nenechal nic nalít do nosu a vím, že by nespolupracoval. To je fakt hodně brzo.

kaciobst
21. únor 2020

Já na rýmu trpím opravdu hodně, ať už z nachlazení nebo z alergie.. a proto jsem vyzkoušela už snad vše od rýmovníku po výplachy nosu a nikdy mi nic moc nepomohlo🤷🏻‍♀️ Když mám opravdu ucpaný nos snažím se zabalit do deky a být co nejblíž u okna na čerstvém vzduchu to mi aspoň trochu pomáhá😁 jinak jsem asi beznadějný případ

eliskan
22. únor 2020

Rymovnik, uvařit z toho čaj.