Autosedačka na místě spolujezdce. Bude pak malý hodný?

alishia
6. kvě 2009

ahojky,

nevim jestli ma nekdo taky tak urvane dite jako ja pri jizde autem🙂 Ale urco se nekdo najde a poradi. Strasne me to pri rizeni rozciluje a znervoznuje, kdyz malej v zadu rve jak tur. Cetla sem si ze se po vypnuti airbagu muze dat autosedacka na misto spolujezdce dopredu. Mate s tim nekdo zkusenosti? pomuze to? je pak dite hodne a spinka? nebo rve stejne?

pokud tady takove tema je, tak se omlouvam, ale nenasla sem ho.

budu rada za vase zkusenosti.)

alishia
autor
6. kvě 2009

ja myslim ze si clovek nevybere, bohuzel. Statistiky mluvej jasne, spolujezdec vepredu je nejnebezpecnejsi misto. Ale zas na druhou stranu, otacet se dozadu za rvoucim ditetem, je snad jeste vetsi riziko nez posadit dite dopredu.
Maminky, ktere tvrdi ze by dite neposadily dopredu, asi nevedi jak vypada fakt rvouci az hystericke dite...jinak by nepsaly NIKDY🙂

mkr
6. kvě 2009

malou jsem měla párkrát vepředu a vůbec jsem se nesoustředila, pořád jsem koukala na malou, něco jí podávala, takhle sedí vzadu a ví, že jí nikdo nic nepodá, tak si to musí hlídat, když malá řve, tak ji zkusím dát do pusy dudlík a když to nepomáhá, pustím si hlasitěji rádio a my už víme, co to znamená 🙂, protože se moc toho dělat nedá ani, když jede vepředu, takže za mě fakt nikdy, moc dobře vím, jak vypadá řvoucí dítě, mám s tím vlastní zkušenosti asi jako každá tady

aurecon
6. kvě 2009

alishia: A co kdyby ses na něho dozadu neotáčela, když řve? Možná ho to pak přejde. Nebo mu tam dej nějakou knížku, ať si ji prohlíží nebo něco, co má rád. Moje dcera taky řvala, ale pak pochopila, že prostě nereaguju, a tak s tím přestala po nějakém čase. Ale je to tvé dítě, ty ho znáš nejlépe, já se jen snažila trochu rozvinout diskuzi 🙂

ditta
6. kvě 2009

já jsem si malýho dala dopředu,je moc hodný,kouká,vyřešila jsem to stašné řvaní vzadu v sedačce.Já jsem spokojená a malý taky. 🙂

kacka.va
6. kvě 2009

pietra: jenže statistiky už určitě nepočítají s tím, kolikrát někoho na tom zadním prostředním vezeš, mně se to stává málokdy, že mám plné auto a pokud vezu vzadu jednoho dva lidi, tak je ani nenapadne sednout si doprostřed 😉
jinak vyndání airbagu je taky řešení, nebudu tu slovíčkařit. efekt je stejný, jestli airbag necháž deaktivovat v servisu a nebo ho vyndají.
Jinak souhlasím, že otáčet se dozadu je podle mých zkušeností to nejhorší, co může řidič dělat.

pietra
6. kvě 2009

kacka.va, dobre, tak statistiky mozme nechat bokom, ale aj crash testy dokazuju, ze najvacsia sanca na prezitie je na strednom sedadle 😉
s tym airbagom nesuhlasim, lebo jeho deaktivacia a po case nasledna aktivacia je v podstate parkorunova investicia. Ale cele vybratie a nasledne namontovanie uz penazenka josakra pociti

my sme do auta pridali este jedno zrkadielko, aby na malu bolo vidiet a nebolo nutne sa otacat. A nie raz musel aj manzel zastavit, malu ukludnit a az potom pokracovat v jazde. Velmi dobre viem, co je to mat vrieskajuce dieta robiace hystericke sceny. Ak nevie rodic najst ine riesenie a pre pokojne soferovanie je mu lepsie mat dieta vpredu, nech si ho tam da. Ved havarie nezazivame kazdy den. Ale ja by som bola nekludna, keby moje dieta sedelo na prednom sedadle, ja sama tam nerada sedim 😔

elenita
6. kvě 2009

Ahoj alishia, ja mam deti tak isto stare ako Tvoj maly a mame presne ten isty problem 🙂 . Obcas jazdime na fabii a ked dame obe sedacky dozadu a manzel soferuje, ja medzi detmi vzadu mam asi tak 10 cm, takze je to dost o hubu. Tak to riesime tak, ze jedno dieta je vpredu na sedadle spolujazdca a jedno vzadu pri mne. Mame sedacky 9-36 kg, v smere jazdy.
Ak nahodou idem sama, teda soferujem, beriem vacs. len jedno dieta a to davam vzdy dopredu. Jednak preto, ze zvyknu grckat alebo kaslat a pod. a obcas treba rychlo zasiahnut alebo jednoducho podat dudel, flasku s cajom, hracku a pod. A cestu uz vnimaju velmi dobre a paci sa im pozerat sa von 🙂
Dcerka ked je vzadu, vzdy reve, ale ked je vpredu, sedi tak ako herecka, hlavu vztycenu a cela nadsena sleduje 🙂

kikimaruska
6. kvě 2009

alishia: já bych syna dopředu nedala NIKDY 😀 , a ty hysterie kterých jsem si prožívala hooodně dosti moc dobře znám. Sama jsem dojížděla zprvu několikrát týdně k lékařům do 30 km vzdáleného města a musel tam být chtě nechtě.

Zprvu jsem zkoušela také to zrcátko co se strčí mezi zadní sedačky, ale je to opravdu na nic 😒 (a hlavně když vřeští, nijak ho to stejně neutěšilo. Otáčet se mě nikdy nenapadlo, po prvním vyzkoušení jsem věděla že je to zbytečné, stejně jsem na něj do sedačky neviděla co dělá, jak byl malinkatý. Samozžejmostí byly zastávky, pokud malý brečel neustále a hodně (což bylo asi 22 hod ze dne až do jeho 14 dní pobytu doma při všech činnostech kromě spánku, kterého bylo minimum). Navíc nemáme ani vypinatelný aerbag.

jak je to dle zákona s autosedačkami na předním sedadle (9-18, 9-36) se musím pozeptat kolegů...já byla přesvědčena taky že to lze...a jak tu ale už psala jedna maminka, též jsem slyšela, že nelze dopředu dávat sedačky těchto kategorií, byla to nějaký pořad o koupi autosedaček a ukazovali i způsoby jejich upevnění v autech...Název ale nevím.

kacka.va
7. kvě 2009

pietra: ale tady nikdo ani nespekuloval, kolik co stojí, ale jestli to prostě jde nebo ne. Každý ať se rozhodne, co se mu "vyplatí" a co ne. Opět konstatuju, že vypnout, nebo odstranit, jak chceš, airbag je možné u všech aut.

http://www.ibesip.cz/Detske-autosedacky/Novy-za... - bod 3

pietra
7. kvě 2009

kacka.va, lenze ked ho odstranis, tak ho vacsinou musis odstranit aj u sofera a to uz je aj riadne riziko. Ale ak to beries z toho pohladu, ze auto bud airbag ma, alebo nema vobec, tak mas pravdu, kazde auto moze byt bez airbagu

kapulet
8. kvě 2009

ahoj holky, no my vozili ve předu jen vajíčko, nejsem si 100% jistá, ale mám dojem že ostatní sedačky do předu nesmí - má to nějak souvislost s věkem, dítě může dopředu až od 12 let a 150 cm, což s autosedačkou nikdy nebude mít. A stejně vám ve předu bude taky řvát a akorát se vybouráte když na něj budete pořád pokukovat a uklidňovat. Stalo se mi to, jen vteřina nakouknout do vajíčka a už jsem byla v pangejtu a ještě nabourala mostek, auto totálně zničené, tj. neopravitelné. Podotýkám, že jsem docela slušná řidička (hodně najeto).
Jo pokud jste nervózní řidičky je možné že dítě pláče právě proto, že vaši nervozitu vycítí, zkuste pokud máte možnost, dát do autoraádia nahrávky jeho oblíbených písniček, u nás to zabralo i na nejmenší 😀 no a samo hračky do auta. Zpívat si dělat různé hlasové blbosti, to se nám osvědčilo 😀
JO a nejbezpečnější sedadlo je za řidičem.

petrastudent
8. kvě 2009

Tak já jsem se zase všude dočetla, že nejbezpečnější sedadlo je vzadu za spolujezdcem! A dopředu se smí dávat jen "vajíčko"

lindda
8. kvě 2009

dobra tema my mame cabrio na leto a tam su iba v predu pasy tak som sa docitala ze muz ho moze do 3 r viest v predu hura to som rada nastastie moj maly sedi v zadu potichicku rad sa vozi 🙂 ak aj nohodou nieco spekuluje muz mu pust DVD a je pokoj 🙂

shaula
8. kvě 2009

Taky jsem četla, že nejbezpečnější je za řidičem.
A z čeho soudíte, že dopředu smí jen vajíčko? Podívala jsem se do zákona o silničním provozu, autosedačky řeší § 6 a nikde se nepíše, že by se autosedačka nesměla umisťovat dopředu.

shaula
8. kvě 2009

Lindda - pokud nemáte vzadu pásy, tak tam dítě do 3 let nesmíte vozit. Alespoň v ČR - § 6 odst. 1 písm. b) zákona o silničním provozu.

shaula
8. kvě 2009

Našla jsem moc pěknou stránku, je to tam hezky rozepsané:
http://www.autosedacky-web.cz/clanek/novy-zakon...

popelka.miri
8. kvě 2009

Holky, poraďte! Může vepředu sedět sedmiletý kluk?

hancas
8. kvě 2009

popelks---můžou tam sedět děti od 150cm a 12 let,myslím že to tak je!!!

popelka.miri
8. kvě 2009

Hancas, kluk má 150 cm určitě, ale 12mu ještě není. Tak co s tím 😅 ?

lindda
8. kvě 2009

Shaula ale v tom prvom zakone som citala ze do 3r sa moze viest v predu v autosedacke ak niesu v zadu pasy tak ja neviem ako to vlastne ale policajtom by som to nechcela vysvetlovat 😅

shaula
8. kvě 2009

Holky, já nic takového už v zákoně nemůžu najít. Podle mého laického výkladu může sedět kdokoli kdekoli, akorát dítě menší 150 cm nebo lehčí než 36 kg musí být v autosedačce. Takže pokud je sedmiletý kluk vyšší než 150 cm a váží víc než 36 kg, tak tam sedět může, připoutaný bezpečnostními pásy. Jesli kecám blbiny, tak mě opravte, ale prosím napište, kde jste to vyčetli.

hancas
8. kvě 2009

zkus si najet na www.ministerstvo dopravy nebo tak něco atřeba to tam bude,já dělala autoškolu před rokem alr ted fakt nevím ☹

shaula
8. kvě 2009

Lindda: asi jsem to blbě napsala - myslela jsem, že ho nesmíte vozit VZADU, když tam nejsou pásy. Vpředu ano (tedy podle mého výkladu zákona🙂 Manžel mi sice tvrdí, že vepředu jen vajíčko, ale není mi schopen ukázat, podle jakého ustanovení zákona.

shaula
8. kvě 2009

Tedy za předpokladu, že vpředu pásy máte, pokud ne, tak tam nesmí jet vůbec.

hancas
8. kvě 2009

shaula....ty chceš vozit dítě v sedačce vepředu když už nemá vajíčko,ale to nejde,jen vajíčko!!!!

shaula
8. kvě 2009

No ale podle čeho? Nikde v zákoně jsem to nevyčetla, tak mě to zajímá. Jinak to řeším jen proto, že se tu na to někdo ptal, já osobně vozit vpředu nebudu, i vajíčka vozíme vzadu, ono to stejně v našem případě postrádá smysl - mít jednoho vpředu a druhého vzadu🙂

lindda
9. kvě 2009

No ved aj ja som to tak pochopila ze ak mame pasy v predo moze tam sediet 🙂

aurecon
9. kvě 2009

hancas: Pleteš se. Ve předu může být i větší autosedačka a ne jen vajíčko.

peppapig
9. kvě 2009

Kazda sedacka je povolena na jakemkoliv sedadle (krome ridice 😉), airbag musi byt vypnuty, jinak pri nehode hrozi uduseni ditete.