Autosedačka na místě spolujezdce. Bude pak malý hodný?

alishia
6. kvě 2009

ahojky,

nevim jestli ma nekdo taky tak urvane dite jako ja pri jizde autem🙂 Ale urco se nekdo najde a poradi. Strasne me to pri rizeni rozciluje a znervoznuje, kdyz malej v zadu rve jak tur. Cetla sem si ze se po vypnuti airbagu muze dat autosedacka na misto spolujezdce dopredu. Mate s tim nekdo zkusenosti? pomuze to? je pak dite hodne a spinka? nebo rve stejne?

pokud tady takove tema je, tak se omlouvam, ale nenasla sem ho.

budu rada za vase zkusenosti.)

shaula
9. kvě 2009

Ten airbag musí být vypnutý jen pokud se dítě vozí čelem proti směru jízdy.

peppapig
9. kvě 2009

Ja jsem se docetla, ze airbag ma byt vypnuty tak ci tak. Dokonce pri koupi novorozenecke sedacky, pani ktera nam zkousela sedacku do auta, kontrolovala zda nemame na zadni po stranach airbag, jinak by musel i tam byt off.

shaula nemyslela jsi, ze po smeru jizdy?

shaula
9. kvě 2009

Ne, myslela jsem opravdu čelem proti směru jízdy - tj. ve vajíčku, kde kouká dozadu. V ostatních typech sedaček, kde sedí po směru jízdy (tj. kouká dopředu), vypnutý být nemusí (v § 6 odst. 1 písm. c) bod 2. zákona o silničním provozu se mluví pouze o přepravě čelem proti směru jízdy).

sisstin
9. kvě 2009

tak já kdesi slyšela, že autosedačka může být vpředu pouze jako vajíčko s vypnutým airbagem, pak větší sedačky už musí být pouze v zadu 😕

sisstin
9. kvě 2009

dočítám zpětně..a myslim si to samý jak hancas...nedávno to totiž říkali v Občanském judu nebo kde, že vpředu jen vajíčko 😕

shaula
9. kvě 2009

Na "kdesi slyšela" nehraju, manža mi to taky tvrdí, ale v zákoně jsem nic takového nenašla. Možná se pletu, ale v tom případě mi někdo ukažte ustanovení, které zakazuje vepředu jinou sedačku než vajíčko.

sisstin
9. kvě 2009

shaula: no vajíčko je totiž vepředu v proti směru..což s větší autosedačkou nejde 😉 a když bude čelní náraz..tak to to dítě schytá..zatím co ve vajíčku v proti směru je ta možnost menší..aspon dle selského rozumu mého 😅

hancas
9. kvě 2009

holki na kaýždé autosedačce je nakreslenej postup a návod jak upevnit,takže je nejlepší si přečist návod a je to vyřešené

peppapig
9. kvě 2009

shaula, omlouvam se, clovek se nikdy nedopidi odpovedim na 100%. My mame teda airbag vepredu vypnuty, sedacka je nekdy v zadu a pak premyslim, ze si tojednou schytam ja, tak muzik vypina a zapina.

peppapig
9. kvě 2009

siss, zacina se vyrabet cim dal vic autosedacek pro starsi deti proti smeru jizdy, tady uz se to zacina vic propagovat, nebo pri nehode je to pro dite setrnejsi a bezpecnejsi. Pry je jen otazka casu, kdy sedacky se sedacky po smeru jizdy prestanou vyrabet.

sisstin
9. kvě 2009

peppapig: hele..a to to těm starším dětem nevadí, že čučí do sedačky auta? 😕

shaula
9. kvě 2009

hancas: na autosedačce je opravdu návod JAK ji upevnit, nikoli KAM.
sisstin: moc nerozumím tvému příspěvku, sice máš pravdu, ale co jsi tím chtěla říct na téma, jestli může dopředu jiná sedačka než vajíčko? Při čelním nárazu to dítě ve vajíčku "jen" zatlačí do sedačky (a proto musí být vypnutý airbag, protože by celou sedačku mrštil i s dítětem proti sedadlu, takže by mu to přimáčklo hlavu), v jiné sedačce ho to "táhne" ven ze sedačky, ale to je na jakémkoli místě, takže podle mě vepředu s airbagem by to bylo ještě bezpečnější, tedy podle mého selského rozumu🙂 I když uznávám, že statisticky je na místě vedle řidiče nejvíce smrtelných úrazů (teď myslím obecně, nikoli dětí!)
peppapig: nemusíš se omlouvat, já si taky nejsem na 100% jistá, a zajímalo by mě to, takže pokud se pletu, budu ráda, když mě opravíte, ale chci vědět, podle čeho. Není tu náhodou někdo od dopravní policie? 🙂

sisstin
9. kvě 2009

shaula: no v zadu je podle mě ten čelní náraz bezpečenější než vepředu 😕 já nevim, já jsem slyšela toto, že dopředu smí jen vajíčka..my autem nejezdíme, takže to řešit nemusim 😝

shaula
9. kvě 2009

Já to taky přestanu řešit, protože osobně to nepotřebuju, vozíme vzadu. Akorát mě zaujal zde položený dotaz🙂

peppapig
9. kvě 2009

siss...ale ty studie ukazuji, ze je to opravdu bezpecnejsi a pak je fakt jedno kam se dite diva a stale je tam okno ty trdlo.

shaula...je to tezke se dohrabat odpovedi na spousty otazek 😠

draga
9. kvě 2009

ježíš ještě že už nejsem dítě já bych blila jak amina 😀

sisstin
9. kvě 2009

peppapig: okno tam sice je, ale to pak dítě musí mít pořád vyvrácenou hlavu do strany, navíc mně se už od malička dělá strašně blbě v proti směru jízdy 😉

peppapig
9. kvě 2009

no jo, ale batole si na to myslim zvykne, kdyz proti smeru jizdy jezdilo do 9kg tj. cca 8mesicu.

siss, ja to teda nezkousela, ale s hlavou to nebude tak hrozne, deti jsou velmi flexi

lante
9. kvě 2009

Ahojky, ja som sa pýtala cez net na umiestnenie "vajíčka" u dopravákov. Poslali mi výňatok zo zákona platného os 2/2009
Tu je:

Stanovisko po nadobudnutí účinnosti zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (od 1. 2. 2009):

Dieťa s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa smie prepravovať na sedadle vedľa vodiča iba v prípade, ak používa schválený a pre ňu určený bezpečnostný systém. Bezpečnostným systémom sa podľa § 2 písm. c) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií (ďalej len „nariadenie vlády“) rozumie vybavenie sedadla vozidla bezpečnostným pásom alebo detským zadržiavacím zariadením (autosedačka), ktoré musí byť konštruované tak, aby sa pri zrážke alebo náhlom spomalení zmenšilo riziko poranenia prepravovanej osoby tým, že obmedzí pohyblivosť jej tela.

Podľa § 4 ods. 2 nariadenia vlády nesmie byť detské zadržiavacie zariadenie obrátené dozadu (v protismere jazdy) na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že napr. 5-ročné dieťa sa smie prepravovať na sedadle vedľa vodiča v autosedačke príslušnej skupiny určenej podľa hmotnosti dieťaťa a umiestnenej v smere jazdy.

sakura77
9. kvě 2009

😕 😕 tak to som nevedela,aj ked sice minule bola u mna kamaratka z nemecka a mala 3 rocneho syna vpredu v autosedacke,ze u nich je to bezne,tak som len cumela,myslela som ze u nas nie,ale vyzera to ze hej 🙂

kacka.va
9. kvě 2009

sisstin: řekla bych, že náraz bude stejný kdekoliv t hlediska síly, ale spíš jde o to, že přední sedadlo je blíž nárazu, takže je tam pravděpodobnější deformace auta. 🙂

pavlusak
14. kvě 2009

Holky, u nás je to jediná možnost, jak jezdit bez řevu.Ptala jsem se přímo policajtů, když mě jednou zastavily, můžete mít vpředu i větší autosedačku, ne jen vajíčko, ale musíte mít vypnutý airbag.Je to samozřejmě na Vaše riziko.Pro mě je tedy rozhodně bezpečnější mít malou vedle sebe, v relativním klidu, než se neustále otáčet dozadu a podávat čaje a sušenky!!!!!

shaula
14. kvě 2009

Pavlusak: a neříkali, proč ten airbag? Zákon říká, že musí být vypnutý pouze pokud dítě jede čelem proti směru jízdy, tj. když kouká dozadu. Ale aspoň teď víme jistě, že sedačka může být i vepředu, díky za info.

andyalukasek2008
14. kvě 2009

shaula: protože jinak ho ten airbag při nárazu zabije... Neb to mimi v sedačce je k němu blíže než když sedíš ty jako dospělá zaražená do sedačky, nestihne se vyfouknout a je jako kámen... ☹

hanka274
14. kvě 2009

sedadlo spolujazdca - "sedadlo smrti" 😖 😖 😉 😉

kacka.va
14. kvě 2009

mě taky přijde, že vypnutý airbag u větší sedačky než vajíčko být nemá, aspoň tu o tom byla někde diskuze, že pokud větší sedačka tak airbag zapnutý.

aurecon
14. kvě 2009

Já si myslím, že vypnutý airbag je bezpečnější. Když sedí na místě spolujezdce dospělý, tak je airbag ok, protože při autonehodě se dospělý předkloní dopředu a pak jde zase zpátky a airbag ho většinou zachrání, ale dítě sedí v autosedačce, která má pětibodový pás, takže dítě nikam dopředu nepustí a když, tak jen trochu, takže v tom případě se mi zdá zapnutý airbag nebezpečný. To raději, ať dítě do ničeho nenarazí než aby mělo narazit do airbagu.

shaula
14. kvě 2009

Aurecon, trochu nerozumím tvému příspěvku. Tvrdíš, že pětibodový pás dítě nikam dopředu nepustí, tak jak by tedy mohlo narazit do airbagu?

prasiatko30
14. kvě 2009

shaula - ty si uz videla niekedy tie supy ako vystrelia tie airbagy - problem je v tom ze ten airbag ma nejaky objem - cize dojde vacsinou az k tomu co sedi na tej sedacke - cize v pripade dietata a este posadeneho na sedacke dostreli az k dietatu - uz aj u dospelaka moze len to vystrelenie pekne omracit, pripadne pridusit, zlomit rebra atd - domysli si co by to spravilo s dietatom 😉 😉

shaula
14. kvě 2009

Prasiatko, to bych i pochopila, dokonce je to i logické. Nicméně na to by byla lehká pomoc - dát sedadlo až do krajní polohy. Není mi jen jasné to, co tvrdí Aurecon - dospělého to podle něj hodí dopředu, ale dítě ne, přesto mají oba narazit do airbagu🙂 No nic, já to naštěstí řešit nemusím, my děti vozíme a i vozit budeme vždycky vzadu.