Autosedačka - něco mezi vajíčkem a "sedící"

vercasvk
29. dub 2019

Zdravím maminky, potřebovala bych poradit s autosedačkou. Nastala nám taková situace, že můj synáček z vajíčka už vyrostl, sice už má 9kg, ale ještě nesedí, tak potřebuji sedačku, která bude něco mezi. Slyšela jsem o značce Romer. Máte nějaké zkušenosti? Děkuji

zelenaesmolda
1. kvě 2019

@janahadu
joie je jenom o 500 drazsi

amenophus
1. kvě 2019

@martaskaaa tak ono jse vzdycky o to najit rozumny kompromis mezi bezpecim a komfortem. Na delsich cestach je stejne potreba casto stavet, dite by v te sedacce nenelo dlouho sedet ani po smeru, ani proti smeru. Takze doporuceni jezdit proti smeru min do 2 let je vzhledem k bezpecnosti rozumny, nohy obcas protahnes.

barchen
2. kvě 2019

@zelenaesmolda Když se mi narodilo první dítě, měla jsem na věci ohledně bezpečnosti v autosedačce stejný názor jako ty. Ale časem prax ukázala, že budu muset dělat kompromisy. Jezdím s dětmi hodně, často sama a po Evropě, takže hodiny a hodiny v autě a cena autosedačky je to poslední, na co koukám. Po vajíčku jsem pořídila Besafe modulární, rozpětí 7 kg - 4 roky. Jedna z nejdražších a nejbezpečnějších na trhu dle testů i mimo ČR, byla to novinka. Byla jsem odhodlána tam nechat dítě do věku 4 let. Kolem 2 let věku a už ve vysokém stádiu těhotenství s dalším miminkem jsem zistila, že dítě musím věčně zvedat, protože do protisměrné se ani to nejšikovnější dítě samotné nedostane. Takže pokaždé bez ohledu na stav a situaci jsme tahala a zvedala 12 kg dítě sem a tam. Další problém nastal u místa na nohy. To, že jsou potahy špinavé mi bylo jedno. Ale když prší nebo je bláto (nebo rozbředlý sníh), tak ty potahy jsou mega špinavé a to dítě pak buď zouváš, nebo je pořád špinavé, protože to bláto se dostane na kalhoty, do sedačky a nějaký chránič je jedno, to bláto je všude. Sundávání, praní a nasazování potahu autosedačky vyžaduje slušnou zručnost a trpělivost. Pak jsem zjistila, že sedačka je do 4 let ale už po dvou letech má dítě značně pokrčené nohy a není mu to příjemné což dává občas hlasitě najevo. Další věc je velikost těchto sedaček. V menším autě ji nemůžeš dát za řidiče, protože pak už průměrná postava nesedí za volantem úplně bezpečně, jelikož tam není místo a případný airback nezlomí jenom klíční kost ale celé ruce řidiči. Dítě takhle vydrželo jezdit necelé tři roky a říkám si, že to byl úspěch na naše poměry. Časem jsem zjistila, že děti nerostou podle parametrů výrobců sedaček a pro to další jsem řešila jinou situaci. Sedačka 9-18 byla malá pro dítě ale sedačka 15-36 ještě velká. Takže i když s velkou nechutí, jsem pořídila sedačku 9-36 kterou bych původně odsuzovala. Ale sedačka vypadala dle funkčnosti fakt dobře a umístnění dítěte odpovídalo parametrům bezpečnosti. Časem jsem pak zjistila, že sedačka 15-25 také nevyhovuje. Jakožto "uvědomělý" spotřebitel jsem celou dobu šla pouze po známých značkách a méně známé i když ne levné jsem odmítala zkoušet. To např. také byla chyba a našla jsem novou značku která sedla i když zatím o ní např. ani v dTestu není zmínka. Moje iluze o bezpečnosti aut a protisměrných autosedaček nabourala ale nehoda z D10 z konce roku 2016, kde ten "vybržďovač" vybrzdil rodinu s kojencem. 8 měsíční chlapeček nepřežil nehodu v protisměrné autosedačce v nové octavii kombi a náraz zezadu jiným autem. Od té doby si říkám, že největším bezpečnostním prvkem autě je maximálně soustředěný řidič přemýšlející a předvídající i za ostatní řidiče, neustále v pozoru a neustále obezřetný.
@janahadu Určitě se na ni podívej a hlavně vyzkoušej v ní dítě. Nějaké recenze na netu má, jen musíš hledat.

janahadu
2. kvě 2019

@barchen díky🙂 kouknu na ni a vyzkousime. Me se prave na te ,, značkové,, Joie nelibi ze jen do 18 kg a syn roste jako z vody tak abych za rok a pul nemusela hledat další

ada22
2. kvě 2019

@janahadu a kolik má syn nyní? Naše dcera měla v půl roce 9 kg na roce 12. A ve 3letech 18kg. Jak začnou běhat, tak většinou tolik nepřibírají.
Protože je to malinko neřízená střela, tak jsem ji ještě nechtěla dát do sedačky 15-36, kdy ji drží jen autopas. I když do autosedačky krasne zapadla. Tak ona v ní nevydrží sedět v klidu. A dělá celkem vylomeniny. Takže jsem ráda za možnost sedačky do 25 kg na pětibodový pás.
Ke spinavym botám. Lze koupit kryt pod autosedačku a nebo tam hodit staré prostěradlo. My teď většinou boty sundáváme. Je to pohodlnější pro dceru. Lip si nožičky poskládá. Vzhledem k tomu, že ona jak se oteplí, tak sundavá boty dvacetkrát za den, tak jednou navíc neva 🙂.

zelenaesmolda
2. kvě 2019

@barchen
tak pokud byl naraz ze zadu tak by to pravdepodobne neprezil ani v posmerne sedacce,vetsina narazu je zepredu a tam je prave ten rozdil v posmerne nebo protismerne sedacce protoze dite se pri narazu opre do sedacky zatimco v posmerne leti po smeru jizdy.

janahadu
2. kvě 2019

@ada22 taky mame v pul roce necelych 9 kg ale bsichni rikaji ze bude veliky po manzelovi

zelenaesmolda
2. kvě 2019

@janahadu
ty mas taky pul roku? :D

janahadu
2. kvě 2019

@zelenaesmolda jasně😀

zelenaesmolda
2. kvě 2019

@janahadu tak to je vlastne tvuj syn tvoje dvojce,incest jak vysity :D

kittyy17
2. kvě 2019

@zelenaesmolda 7 let ještě zdaleka nemá, a koupila jsem ji v kamenném obchodě s dětským zbožím. Předpokládám, že když něco splňuje normy, tak je to bezpečné. Tehdy jsme potřebovali sedačku hned, mladej se ve 4,5 měsících nevešel do vajíčka, měl 10 kg...

zelenaesmolda
2. kvě 2019

@kittyy17
normy splnuje i sedacka za 500 z Tesca a bezpecna zrovna asi nebude...
boeing taky prosel testovanim a ted je zakazali bo dva spadly :D
ne vsechno co splnuje normy je automaticky bezpecne.

ada22
2. kvě 2019

@janahadu teď jsem koukala na vás odkaz na autosedačku. Obecně mi otáčecí mechanismus přijde jako věc , ktera se může porouchat . I kdyz uživatelský to bude příjemne. Se značkou jsem se v životě nesetkala a to jsem prolezlá nedávno kde co. Zkusila bych prohledat zahraničí weby. Kdybych na nic kloudného nenarazila, tak bych asi do ní nesla. Za tu cenu koupíte již ověřené značky. Já třeba koupila max way plus od Romer v akci za 6000.

zelenaesmolda
2. kvě 2019

@ada22
ten otaceci mechanismus je uplne super pri nakladani a vykladani ditete,porouchat se muze cokoliv,podle me na to vyrobci mysli ale tim tuplem bych nesla do nejake noname sedacky u ktere neni zadna recenze jak na kvalitu tak na servis...

erikamaj
13. kvě 2019

ahoj, já jsem si vybrala Cybex, protože jsem sledovala testy a tady je to dobře popsáno i z pohledu toho, aby dítě sedělo ve správné poloze a hlavně bezpečně. Posílám stránku https://vas-pomocnik.cz/autosedacky#jak-vybrat-... - zkus si přečíst a možná ti to pomůže při rozhodování.

zelenaesmolda
22. kvě 2019

@vercasvk
jakou sedacku jsi nakonec vybrala?