Kritéria pro sedačku 15-36 kg. Je to podmíněno výškou, věkem?

yerry
16. kvě 2020

Holky, prosím, jaká jsou další kritéria (krom minimální váhy) pro sedačku v kategorii 15-36 kg? Je to podmíněno výškou dítěte, nebo věkem?

j.a.n.i
17. kvě 2020

@blondynka400 tak treba zrovna cybex ma 9-36 stejne velkou jako 15-36...

yerry
autor
17. kvě 2020

@puhelin 8,5 leta jezdí normálně v sedacce a pokud vleze bude v ni... sedak nepovažuji za bezpečný, sedacka chrání i hlavu....

yerry
autor
17. kvě 2020

@veronikav31 my ji máme vyzkouseno, mám dvě děti, a starší si vybírala v prodejně....

puhelin
17. kvě 2020

@yerry S tim souhlasim

puhelin
17. kvě 2020

@blondynka400 Ale to jsme se spatne pochopily. Pro me je podsedak taky ta nejhorsi moznost. Psala jsem, ze skolnich deti, ktere jezdi bezpecne, moc neznam. V okoli vidam i predskolaky na podsedaku, to je pro me desive. Treba jen, ze tak jedou z vedlejsi vesnice ze skolky, protoze sedacku ma druhy rodic v aute u prace. Fakt ne. Presne jak pises, mam teprve 3letou a teda se skolnima detma v sedackach moc zkusenost nemam.
Cele to zacalo temi 36 kily, kdy jsem psala, ze takhle velke dite uz asi sedacku nema, myslela jsem si, ze to uz je dite na podsedak. Vy jste mi daly priklad, ze ano. Moje deti nejsou mohutne, spis musi vahy, tak jsem vychazela z toho, ze 36 kg budou mit az kdovi kdy, urcite uz budou delsi dobu na prvnim stupni.

blondynka400
17. kvě 2020

@yerry jen tak pro zajímavost, co jsi vybrala? 🙂

@puhelin dobrá 🙂 Nevýhoda psaného textu, asi jsme se do toho zamotaly obě.
Já viděla i děti, co sedí třeba tatínkovi na klíně a řídí :-/
Ono limit u sedačky není většinou váha, ale právě ta výška (i když ono v dnešní době... ale to, že má dítě víc jak 36 kg neznamená, že bude mít bez sedačky pás ve správné výšce). Já třeba holkám musela sedačky přeházet (měla jsem 4, dvě Romer/Britax a 2 Cybex), pak ta starší jezdila jenom v Romer, Cybex ať je široký, je prostě malý na výšku, někdy od 143 cm to už prostě nešlo. A i každý typ té sedačky je maličko jiný. Jak mám holky vysoké a hubené, váha šla vždy stranou 🙂

angelinie
17. kvě 2020

@blondynka400 Rozhodující pro ukončení jezdění v sedačce je výška NEBO váha dítěte. Jakmile dosáhne jednoho z limitů (150cm/36kg), nesmí už v sedačce jezdit.

blondynka400
17. kvě 2020

@angelinie to souhlasím, nenapsala jsem že ne. Ale u té vyšší váhy je problém. Protože když má dítě třeba 40 kg, ale 140 cm, pás nemá v té výšce, kde by měl vést a v případě nehody ho to ohrožuje na životě.
Ps :že nesmí, to není pravda. Při dosažení z jednoho z limitů již nemusí sedačku používat při použití v rámci ČR. Nikde není psáno, že když má 151cm a do sedačky se vejde, nemůže jí používat a nebo je dokonce nebezpečná 😀

angelinie
17. kvě 2020

@blondynka400 tak na stránkách ministerstva vnitra je toto: "Dítě vyšší než 150 cm se již poutá bezpečnostním pásem."
A u těžších dětí se to dá řešit třeba výškovým nastavením pásu u sedadla, ale to možná nejde v každém autě.

blondynka400
17. kvě 2020

@angelinie to ano, to je to, co jsem psala. Vzhledem k zákonům už mít sedačku nemusí. Ale vzhledem k bezpečnosti to bohužel ne vždy je ideální. Výškové nastavení pásů je u většiny aut pouze vpředu, vzadu bývá málokdy ale i když tam je, nic to neřeší. I v nejnižším stavu je to děláno právě od těch 150cm.

kaja2016
17. kvě 2020

@puhelin Super, diky, fcb nemam a nepodporuju, ale na strankach je ekniha, tak si ji stahnu, dekuju!!!

yerry
autor
17. kvě 2020

@angelinie to je mi jasné, ale dcera má 134 cm a 30 kg... nevidím důvod ji nedávat do sedačky...

angelinie
18. kvě 2020

@yerry Však máš povinnost ji tam dávat 🙂 Výjimky se vztahují akorát na 3 děti vzadu v autě, pokud se tam sedačky nevlezou a pak tuším na svozy dětí na akce v rámci škol / školek apod. My jsme ale třeba dávali dětem s sebou sedačku i na tyto akce.

j.a.n.i
18. kvě 2020

@angelinie Mám ten pocit, že na svozy byla vyjímka jen do nějakého roku.

yerry
autor
18. kvě 2020

@blondynka400
Stejně jako pro starší (zřejmě, nakonec se rozhodne v obchode) ale máme Romer kidfix a oproti jiným mi přijde fakt moc fajn... v druhém autě máme maxi cosi a ta je prostě jiná, není takova jako ta romerka

Ale zajedeme vyzkoušet a vybere si sama

yerry
autor
18. kvě 2020

@angelinie jejda, jelikož jsem nemohla pochopit tvou poslední odpověď, hledala jsem a zjistila, že jsem omylem označila tebe, ale chtěla jsem odpovědět o pár komentářů výše kde někdo psal že tak velké dítě už jezdí na podsedaku.. . omlouvám se..😂

angelinie
18. kvě 2020

@yerry To je v pohodě, neberu si to osobně 🙂 taky me zajímaly různé odpovědi. My zas mame Romer cyklosedacku a je uplne nej! 🙂

blondynka400
18. kvě 2020

@yerry já mám Romer asi taky nejradši, ač i mezi nimi byly rozdíly. Já se schválně ptala jednou holek, která je lepší, jestli Romer a nebo Cybex a k výsledku jsme se nedobraly. Každá měla své plusy a mínusy 🙂 Maxi Cosi mi vždy přišly divné, ale možná je to jenom pocit 😅

puhelin
18. kvě 2020

@blondynka400 Narazila jsem na tento prispevek od cloveka, ktery si myslim, ze ma o sedackach prehled https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna... Potesilo me, ze doporucil nasi sedacku.

yerry
autor
18. kvě 2020

@angelinie tak cyklo máme hamax a nelituji, ta už posloužila víc než dobře... že i romer dela jsem ani netušila...😂
Jelikož má dcera 3,5 roku tak už s ní doslouzi 😂

blondynka400
18. kvě 2020

@puhelin hlavní je, jestli jsi spokojená a doufám, že skutečný test neabsolvujete 🙂
Navíc já nikdy neřekla, že je špatná, je má své limity, pro mne. Každá toto můžeme vidět jinak a myslím že zrovna v sedačkách neexistuje jedna správná, těch pohledů i v rámci "odborníků" bude víc a dost často je to na úplně jiném pólu, což mne asi zaráží nejvíc.

yerry
autor
18. kvě 2020

Dekuji všem za reakce, diskuze se slusně rozjela😂
Jinak v mezičase jsem oslovila i některé z prodejců sedaček Römer a pro ty kteří budou hledat stejnou informaci jako já, dostala jsem odpověď ve smyslu, že váha není hlavním faktorem. Sedačky v kategorii 15-36 kg jsou určeny dětem od 105 cm a pokud váha zatím není 15 kg, ale výska 105 cm je to v pohodě ... navíc z diskuze jsem pochopila, že je to menší zlo než pokud dítě sice15 kg má, ale nemá potřebnou výšku... myslím že základní popis sedaček by neměl být s váhovým rozpětím, ale v potřebných centimetrech....
Pěkný večer všem, dámy 😉