Aké má alebo bude mať moja dcérka občianstvo?

cukricek8998
12. led 2012

Dobry den.Obraciam sa k vam s prosbou o radu,dufam,ze sa najde niekto kto mi poradi.Som slovenka a moje dieta sa mi narodilo na Slovensku,ale teraz som dopisala do rodneho listu otca-cecha a dala som jej aj jeho priezvisko.Ake obcianstvo ma teraz moja mala?myslite ze v 15=rokoch si moze vybrat ake obcianstvo bude mat?Kedze dieta vraj spada pod otca?Alebo bude stale slovenka?Vopred dakujem za rady 🙂

ja.na81
12. led 2012

Ahoj, my to mame takhle - ziju ve Nemecku, manzel je Nemec, syn se tu narodil a ma nemecke obcanstvi. Protoze ale ja jsem Ceska, ma synek i ceske obcanstvi. Takhle to bude do jeho 18ti let, pak se bude muset pro jedno rozhodnout.
Takze ja bych rekla, ze tvoje dcerka ma ted taky dve obcanstvi. Pak bude zalezet, jak je to pravne osetreno (jak to jednotlive staty maji mezi sebou), zda si ty dve muze ponechat nebo ne. V pripade Nemecka a Ceska bohuzel dvoji obcanstvi neni mozne (zatim).

mamkamarketa
13. led 2012

syn ma teda obcanstvi dvoji ma. narodil se v cechach a po vydani RL sel manzel na USA ambasadu,kdy vystavili mu americky RL,pas a RC.takze urcite to mozne je

kvetinkaivanka
13. led 2012

@cukricek8998 dcérka má zatiaľ len slovenské občianstvo,ale po oteckovi má aj české občianstvo,len je potreba zažiadať o český RL.Ja mám tiež manžela čecha,ale občianstvo nechávám iba české.

cukricek8998
autor
14. led 2012

@kvetinkaivanka dakujem pekne za rady 🙂 a kde mam ist poziadat o cesky rodny list?chceli by sme ostat zit v cechach tak dufam,ze vsetko vybavim v ceskej republike a nebudem musiet cestovat na Slovensko

mamkamarketa
14. led 2012

@cukricek8998 pokud se dite narodi v cechach rodny list vyda matrika v okrese narozeni

cukricek8998
autor
14. led 2012

ale moja dcerka sa narodila na Slovensku

ja.na81
14. led 2012

@cukricek8998 cesky rodny list vyda urcite zvlastni matrika v Brne (ta je prave pro takove "pripady"), mozna by to slo i na matrice v miste trvaleho bydliste tveho muze. Tak jsem to zarizovala ja - ze jsem sla v CR na matriku tam, kde jsme pred odstehovanim do Nemecka mela trvaly pobyt, tam jsem vyplnila formulare a oni to sami preposlali do toho Brna a pak asi za mesic jsem si to tam zas mohla vyzvednout...

cukricek8998
autor
14. led 2012

@ja.na81 dakujem pekne za radu,tak dufam ze to nejako vybavim 🙂

ja.na81
14. led 2012

@cukricek8998 neni zac 🙂 proste zajdi na matriku a oni ti tam uz poradi, my bydlime v CR na malem meste, tak jsem se trochu bala, ze damy na matrice treba nebudou vedet co a jak, ale prekvapily me 😉

cukricek8998
autor
14. led 2012

@ja.na81 no aj my bydlime v malom meste tak som zvedava ako to dopadne a ci to vobec vybavim...to asi staci ked donesiem slovensky rodny list a budeme pritomni obaja rodicia nie ?

ja.na81
14. led 2012

@cukricek8998 ja byla dokonce jen sama, bez manzela. Jj rodny list a tvou obcanku 😉 Akorat me napada, jestli taky budes muset nejdriv nechat ten slovensky rodny list prelozit do cestiny?

kvetinkaivanka
15. led 2012

@cukricek8998 ako píše ja.na81,český RL dostaneš zo zvláštnej matriky z Brna.Slovenský RL sa tam posiela cez matriku,v mieste bydliska tvojho manžela.Trvá to tak dva mesiace.Preklad slovenského RL nie je potreba,ja som takto vybavovala na Slovensku sobášny list a v pohode.Vybavovala som to na dedine a nebol problém.

cukricek8998
autor
15. led 2012

@kvetinkaivanka
@ja.na81 dakujem pekne za odpovede ..drzte palce nech to vybavim 🙂