Cestování do zahraničí. Stačí zapsat mimi do občanky?

lendy1
26. srp 2007

Ahpj,
chtěla jsem se zeptat, jak to mám udělat, když bych chtěla cestovat s miminkem do zahraničí. Jestli stačí si ho zapsat do občanského průkazu (když budeme cestovat v rámci EU), nebo mi mimčo zapíší do mého pasu, nebo mu musím nechat udělat samostatný pas? Děkuji za odpovědi.

mikca
27. srp 2007

ahoj dnes už musí mít mimčo svůj pas, bez ohledu na věk, blbý 😠 ..do pasu se mohlo nechávat zapsat jen tušim do září minulehé roku.

vilca
27. srp 2007

Ahoj, je to bohužel tak, ale mám pocit, že jsem někde slyšela, že od ledna příštího roku už si je zase budeme moct nechat jen zapsat do OP 😉

megule
27. srp 2007

Ahoj!
Je to docela pakárna, protože musíš nejprve žádat o ověření státního občanství pro mímo a pak teprve žádat o pas a malinké dítě do pasu nechce každý fotit a je to zdlouhavý proces za dost peněz a to jen na rok a za rok znova... Ale konečně si ti nahoře uvědomili, že schválili blbost, a myslím, už od letošního října, a nebo až od toho ledna, by se zase měly děti do pěti let zapisovat do pasu rodičů. Zapsat do OP je dobré dítě v každém případě.
Edita

sisstin
27. srp 2007

hm..no já to budu potřebovat...ale pokud by se to rušilo od ledna..tak bych to asi vydržela...ale jestli až od března..tak ten pas zařídit budu muset 😠 😠 😠

giorgina
27. srp 2007

1. března 2008 nabyde účinnosti zákon č. 106/2007 Sb., který mění mimo jiné také zákon o cestovních dokladech. Díky této novele zákona budou opětovně umožněny zápisy dětí do cestovních pasů rodičů.

Děti mladší 10 let si rodiče budou moci nechat zapsat do vlastních pasů. Zápis dětí do pasu rodičů bude probíhat pomocí tzv. štítku obsahujícího bezpečnostní prvky, který se bude vlepovat do pasu.

Zápis dítěte do nově vydaného pasu rodiče bude stát 200 Kč, za zápis do již vydaného dokladu se zaplatí 50 Kč.

😠

zevina
27. srp 2007

Lendy, já v pase pro mimi nevidím až takový problém, o ověření občanství si zažádáš na vaší matrice, trvá to asi měsíc, protože se zasílá na krajský úřad a platíš 100,- Kč, s fotkou jsme problémy neměli, šla jsem do klasické fotografie a pas nám vypsali na počkání, správní poplatek 50,- Kč a jak už tu holky psaly, je na rok. Vzhledem k tomu že to není až taková pálka, zdá se mi výhodnější obnovovat pas, protože ne všechny státy musí respektovat dítě zapsané v OP a dítě může vycestovat třeba i s prarodiči (a už se nemusím později trápit s ověřováním občanství, je to třeba jen pro první pas 😉 )

androna
28. srp 2007

suhlasim so zevinou.v ramci EU nestaci mat dieta napisane v obcanke je to iba pre potreby ceskej republiky.takze na dovolenku jedine s pasom alebo pockat a nechat si ho toho 1.brezna zapisat do pasu.a fotenie tiez v pohode.mi sme fotili 3tyzdnove mimi v normalnej fotosluzbe.a pas sme mali asi po 1,5mesiaci hotovy.vybavovali sme to hned nez sme dostali rodny list ale ten trval 2tyzdne.

kupinka
16. zář 2007

Já jsem malému pas taky vyřizovala,byla docela síla tenkraát měsíční mimčo vyfotit ☹ A ta úřednice mi tam řekla,že naše super vláda vymyslela zase nějaký super zákon,který je na houby,tak od příštího roku se pasy nemusí a půjde opět mimčo zapsat do OP-to by mělo na výjezd z ČR stačit

vachovka
27. únor 2008

Baby a neviete jak je teraz ked su otvorene hranice?Malej tento tyzden skoncil pas a chceme ist na Slov.A manzel ju nema v obcianke bude im stacit rodny list keby nas nahodou zastavili? 😕

androna
27. únor 2008

vachovka aj ked su otvorene hranice tak musite mat nejaky doklad pre malu.mozte to risknut s rodnym listom.ale lepsie je zobrat so sebou i ten neplatny pas a tvarit sa ze ste si toho nevsimli.

kar.la
27. únor 2008

Tuším že do 1.3.2008 je stále platné, že dítě musí mít vlastní pas. Od 1.3. stačí, pokud bude zapsáno v pase rodičů...

kacka.va
28. únor 2008

já myslím, že rodný list nestačí, to není cestovní doklad. ☹

binki
3. bře 2008

Zápis do op nebo pasu platí jen pro EU, pokud cestujete mimo EU, potřebuje mimi svůj pas tak jako tak.
Vachovka: a ty máš Vanesku někde zapsanou?

vachovka
4. bře 2008

Prave ze ju nemam nikde zapisanu.Vcera sme boli na matrike a tam nam povedala matrikarka, ze aj ked ju zapise do op tak je to na nic, ze keby nas zastavil nejaky neprijemny policajt tak nas nepusti.Tak neviem asi to risknem.

ikuska26
1. dub 2008

ahoj holky, tak teraz riesim tiez dilemu co teda z pasom, mame uz jeden presli od 20.3.2008 a to sme este riskovali cestu na sk na neplatny a 😅 ale teraz neviem, ci mu mam robit teda dalsi, navyse, ja OP nemam, iba ak povolenie k pobytu, to iba ak by si ho nechal zapisat manzel, ale to s nim potom musi vzdy cestovat ?!?

andy, tiez sme o tom uvazovali, ze sa budeme tvarit, ze sme si nevsimli, ze uz neplati a ze budeme mat zo sebou rodny list... 😵 😅

androna
1. dub 2008

ikuska vzhladom k tomu ze si slovenka tak je lepsie ked bude mat Sebik vlastny pas.tak by som ho zase vybavila.

aniska
5. dub 2008

Ahojte zeny, tez mam podobbny problem ako androna, rozmyslam ze zapisem maleho k sebe aj k muzovi do pasu, ale neviem, kam s tym mam ist? Na aky urad???

androna
5. dub 2008

aniska na mestky urad oddeleni evidence obyvatelstva.tam kde vydavaju pasy a obcanky.

neeve
11. dub 2008

Jak je to teď s tím zapsáním do pasu nebo občanky? Když pojedeme v létě do Chorvatska, tak si mám dojít zapsat Nelinku do pasu? A dostaneme se tak všude? A oba rodiče zapsat nebo jen jeden?

monas
11. dub 2008

Stačí jeden, ale lepší, když si ji tam necháte zapsat oba, kdyby jela někam někdy jen s jedním. My máme syna oba v OP, doma má i pas, ten už je ale prošlý (platí jen 1 rok) a nechám mu stejně udělat nový, kdyby jel někam s prarodiči a pod.

kristi
11. dub 2008

neeve, staci jeden, lepsi oba. Do pasu ti to vlepi nebo dopisou

neeve
11. dub 2008

děkuju 🙂

ssiimaa
14. dub 2008

Ahojky, od letošního dubna ti ho opět zapíšou do pasu. Je opět nový zákon, takže je to zase bez problémů

petra.vavra
15. dub 2008

ahoj, mě malou zapsali tento týden do pasu, jinak ani cestovat nemůže a bylo to na počkání za poplatek 50,--, vše naprosto bez problémů 🙂

bramburka
17. dub 2008

holky a co je k tomu potřeba za lejstra? Já to jdu zítra zařizovat, asi rodnej list dítěte a jeět+ něco?

mmisak
22. dub 2008

Ahoj mi dělali pas malému před měsícem,museli jsme doložit,rodný list maléhop náš i prarodičů ,oddací list .a vyplnit žádost o občanství to je příloha k žádosti o pas a trvá to 6 týdnu vyřídít.Pas dítě musí mít pokud cestuje mimo shengen ,např. do Anglie ,tam jsou prý problémi pokud dítě svůj pas nemá.j(sme všichni národnostz i občanství ČR)

bramburka
23. dub 2008

mě řekli že ta žádost o občanství bude na místě vyřízena? 😲

androna
24. dub 2008

bramburko s tou ziadostou o obcanstvi zalezi na tom kde o nu ziadas.ked v nejakom zapadakove tak o nu ziadaju kraj a ten to zasiela postou domov.mozno ty ziadas na tom kraji.to mas super vyhodu.

androna
24. dub 2008

mmisak akurat nechapem preco po vas chceli i rodne listy prarodicov?? 😲

lukin
16. kvě 2008

A musí se dítě vůbec zapisovat do občanky, pokud pojedeme po EU? Tam přece občanky nekontrolují, ne?