Cestování do zahraničí. Stačí zapsat mimi do občanky?

lendy1
26. srp 2007

Ahpj,
chtěla jsem se zeptat, jak to mám udělat, když bych chtěla cestovat s miminkem do zahraničí. Jestli stačí si ho zapsat do občanského průkazu (když budeme cestovat v rámci EU), nebo mi mimčo zapíší do mého pasu, nebo mu musím nechat udělat samostatný pas? Děkuji za odpovědi.

mikca
16. kvě 2008

když ho máš v psae tak nemusí..já tam namám ani jedno 🙂

lukin
16. kvě 2008

mikca: No a když nemám pas?

mikca
16. kvě 2008

nojo tak to je problém jelikož ikdyž můžeš vycestovat jen na občanku, tak to nepovažují za cestovní doklad v zahraničí..takže se může stát že ho po tobě budou chtít..a jestli si ho neuděláš a budeš cestovat jen na občanku tak je tam dítě mít zapsané mít musíš nebo musí mít svůjvlastní pas...

lukin
17. kvě 2008

No a když jeli s dětmi jejich prarodiče, tak to dělali jak? V té občance stačí teda dítě jen zapsat, jo? Takže žádnou fotku nebo tak nemusím mít?

androna
5. čer 2008

len to tu trosku zaktualnim.
Pas pre mimi vlastny uz sa robi na 5rokov a fotia priamo oni.to je nove.
a lukin dieta zapsane v ceskej obcanke je na cestovanie teda fakt malo.pisu to uplne vsade.je tam zapisane meno dietata a jeho rodne cislo.nic viac.takze sa neda zistit obcianstvo dietata a vela statov proste rodne cislo nechape a neakceptuje.preto sa pre dieta povazuje za cestovny doklad cestovny pas bud vlastny alebo dieta zapisane v cestovnom pase rodica.a kdyz jeli s detmi jejich prarodice tak museli mat vlastny pas ak to bolo mimo republiku.

lukin
5. čer 2008

androna: No jenže teď už se občanka ani pas nekontrolují na hranicích, ne? Teď můžeme vyjet kde chceme podle mě. Teda v rámci EU myslím.

binki
6. čer 2008

androna: fotí to všude oni? nebo jen některá místa?

androna
6. čer 2008

binki my sme prave nechali maleho vyfotit a dosli s fotkami a pani na nas ze uz to robia oni tak snad vsade ale ktovie.vraj to je nove.hlavne ten pas je na 5rokov takze uz neni zeleny.takze by mali vsade.
lukin to ze niesu kontroly na hraniciach neznamena ze nemusis mat doklad totoznosti.cim sa preukazes nahodnej kontrole kdekolvek behom cesty.v nemecku kontroluju a zastavuju ceske auta specialne.do rakuska sa kvoli futbalu tiez kontroluje na hraniciach.fakt nechapem to ovladas tolko jazykov zeby si im to vysvetlila,preco nemate doklady?

binki
9. čer 2008

androna: to by bylo fajn, na náš zelený pas se teď tvářili venku docela podezřívavě, nebylo tam napsané nic o EU, tak jsem jim to musela vysvětlovat, odkud že to teda jsme 🙂 a díky

schwarzovka
17. čer 2008

holky chtěla bych se zeptat, jak to teda je s tím OP, protože minulý rok jsme s manželem letěli do Španělska jen s OP a problém nebyl....ale jak by to teda šlo s prckem? Pas nemáme ani jeden...myslela jsem, že to bude stačit do OP

lukin
17. čer 2008

schwarzovka: No mě je to právě taky divné. švagrová jela s manželem a s jejich dcerou na Slovensko a oni nemají nic, ani ji nemají zapsanou v občance, ani nemá pas.

androna
22. čer 2008

schwarzovka OP je ok pre teba i manzela ale maly by musel mat vlastny OP aby to povazovali za cestovny doklad.takze urcite vybavit malemu na cestovanie vlastny pas.myslim ze tuto info najdete vsade na mestskom urade kde vydavaju pasy i obcianky.ja som to citala na nastenke ked som malemu vlastny pas vybavovala.
lukin ono to funguje kludne mozes cestovat bez dokladov ked ta nekontroluju na hraniciach.to je jasne,ale keby nahodou sa nieco stalo ci ta kontrola prebehla kdekolvek tak by to nebolo lahke presvedcit policajtov ze to je tvoje dieta a ze nijake nepašujes.hlavne v dnesnej dobe ked sa s detmi obchoduje vo velkom.myslim ze pas je zalezitost 100KC na 5rokov a ked su peniaze na dovolenku tak ten pas uz je malickost.

sisstin
23. čer 2008

chceme jet za babičkou na SK, v občance malýho zapsanýho nemáme ani jeden, a udělat mu pas si neumim představit to focení, v cizím prostředí okamžitě strašně brečí, tak bych to chtěla teda vidět, jak by ho fotili 😖 pže tam dítě musí mít otevřený oči a nešklebit se..taky si říkám, když se to nekontroluje...ale jak píše androna, co když mě někdo zkontroluje jen tak..jedině vzít rodný list nebo nevim 😕

androna
23. čer 2008

siss na slovensko ti moze stacit rodny list to ukecas.my sme fotili 3tyzdnoveho Danyho a mal zavrete oci a v pohode.ono zalezi na pani za prepazkou.akurat dnes sme vyzdvihli ten novy na 5rokov a je to ten uplne novy cerveny.

lucianka
23. čer 2008

Siss, a pas nemáte? 😉 Manžel si ho nechal jen zapsat do pasu a máme to vyřešené.

smilers
23. čer 2008

tady davam info k dokladum, ktere je na strankach ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/rady/zakladni/doklady.html

pro lukin, neznamena, ze kdyz je ted uzavrena schengenska dohoda o volnem pohybu pres hranice, ze pas nebrat sebou nebo OP, nikdy bych nejela bez dokladu totoznosti uz jen z principu, ze se muze neco stat, a ten doklad budou vyzadovat

sisstin
24. čer 2008

lucianka: no MP pas má, on totiž jaksi zas nemá občanku 😅 😅 😅 😅 😅 nebo má, ale prošlou tydýt 🙄 tak to je dobrý, že to jde do pasu 🙂 akorát by MP musel přijet sem k nám..a jet zas k nim pak s náma 😅

gabrielad
25. čer 2008

myslím, že nejlepší je nechat udělat mimču vlastní pas. Od tohoto roku už pas platí 5 let a ne blbý 1 rok (jako to bylo loni). No a pak nebude problém, aby s dítětem vycestoval kdokoliv z rodiny.
Žádost o potvrzení občanství - záleží na jak velkém úřadu se žádá. Jsou malé úřady, které musejí žádost zasílat jinam a jsou větší úřady, které to mají v místě.
Konkrétně my před rokem. V pondělí ráno manžel zajel pro RL na Prahu 4 (rodila jsem v Podolí - předčasně), já jsem byla na kontrole s malou zda je po víkendu vše OK - váha, žloutenka (pustili nás v pátek). Pak jsem přejeli most na Smíchov a jeli myslím, že Krajský zastupitelský úřad - manžel tam vběhnul a cca za 30 minut byl zpět se žádostí o potvrzení občanství (dělají to na místě). Následně jsme jeli do Českého Brodu kam jsme spadali podle místa trvalého bydliště. A podali jsme žádost o pas. Pas byl za hodinu hotový. Malou jsme nechali vyfotit v neděli, ale bylo to děsný. Myslela jsem, že jí snad ani nevyfotí. Jinak všechno jsem k tomu měla zjištěné po telefonu a emailu a měla jsem štěstí na ochotnou úřednici na Obecním úřadě, která pochopila naší situaci. Týden předtím jsme předali prodaný dům, manžel pracoval cca půl roku mimo republiku kam jsem s ním měla odjet, ale do toho předčasný porod.

androna
25. čer 2008

gabrielad ale ten pas na 5rokov neni na pockani.trva 30dni popripade moze byt hotovy uz po 14dnoch.

livy
22. led 2009

Ahoj holky, nevite nekdo jaky je aktualni stav? Chteli bychom v lete do Italie, tak jestli mala musi mit svuj pas,nebo jak to je. diky

androna
22. led 2009

livy aktualny stav je,ze si mozes malu nechat zapisat do pasu,a ked chces tak i vystavit vlastny pas.mas na vyber

smajlik
30. bře 2009

holky nevíte jak je to dnes? Pokud budeme cestovat v rámci Evropské unie, stačí mít malou pouze zapsanou v občance? Jsou jí 3měsíce a chystáme se do Rakouska 🙂. My s manželem máme i pasy, ale tam jí zatím taky nemám...

cherub
30. bře 2009

smajlík pokud je mi známo, tak cestování jen s občankou, kde je dítko zapsaný není ani v rámci EU možný 😕 Leda, že byste s sebou měli i RL.
V OP totiž není napsáno, jakého je dítě pohlaví a mnoho států to podle našich rodných čísel prostě nepozná. Určitě doporučuju nechat malou zapsat do pasu. Stojí to 50Kč a je to vyřízené na míste raz dva 😉

jandalinka
1. kvě 2009

My jedem letos na Slovensko a bylo mi doporučeno nechat si zapsat malou do pasu.Takže žádné dlouhé vyřizování a dělání nového pasu.A dokonce je prý lepší nechat zapsat malou i do manželova pasu,člověk nikdy neví,co se může stát. 😨

eppik.m
2. kvě 2009

Ahojky, u nás také aktuální téma 😀 já jsem se rozhodla že Michalovi nechám udělat dětský pas, manžel říká že stačí podat žádost u nás na Městském úřadě, tak tam v pondělí zajdu a uvidíme co mi řeknou. Jinak jsem už cestovala několikrát na Slovensko a ani jednou nikdo nic po mně nechtěl ale pro jistotu jsem brala jeho rodný list. Letos chceme letet za sestrou do Írska takže tam by mi to asi bez pasu neprošlo 😀 .

jandalinka
2. kvě 2009

eppik.m:no mě poradila paní na úřadě,že pokud by se něco stalo v zahraničí viz.např.Slovensko,kam jedeme,např.nehoda,kontrola policejní hlídky na dálnici,nemoc.,tak budou po nás jako rodičích chtít nějaký doklad,že dítě,které vezeme je naše a jelikož ji nemáme nikde zapsanou,tak mi poradila ji zapsat do pasu,což se jen vepíše a nemusím si dělat nový pas. 🙂

eppik.m
3. kvě 2009

jandalinka: souhlasím s tebou, já mám bohužel pas propadlý a navíc jsem slovenka takže mé doklady jsou slovenské, takže bych musela kůli tomu cestovat do rodiska a zatím se tam nechystám. Pro mne je momentálně snažší ten pas vyřídit tady v Čechách a navíc jak někdo už psal pak s dítětem může kdokoliv vycestovat...

miluse
29. led 2011

obnovuji toto téma, nevíte náhodou jestli se něco nezměnilo? chceme v létě na dovču, buď chorvatsko nebo itálie, tak přemýšlím jak to nejlépe udělat. 🙂

j.a.n.i
30. led 2011

@miluse Změnilo se to, že už nepůjde dítko do tvého pasu zapsat, nevím tedy od kdy. A to když ho máš zapsaného v občance na cestování nestačí. Takže buď rychle zapsat do pasu, dokud to jde nebo vlastní pas.

astrinka1
30. led 2011

ja jsem dala udelat malemu pas a ten uz mel ve dvech mesicich sveho zivota. ma ho na 5 let a platila jsem jen 100kč. za dva tydny byl hotovy.