Chci, aby dítě mělo v rod. listě svého otce, ne exmanžela

jitusceskova
13. led 2012

Dobry den,dostala jsem se do situace,dneska jsem byla u rozvodoveho rizeni,byli jsme okamzite rozvedeni a pani soudkyne,byla tak hodna ze rosudek nam posle do konce pristiho tydne aby rosudek nabyl co nejdriv pravni moci.muj problem je v tom,ze v kvetnu se mi narodi chlapecek kteryho cekam se svym pritelem.Jenze ze zakona je lhuta kdy se jeste jako otec pise byvaly manzel a ne skutecny otec.Chtela bych poprosit jestly by tu byli maminky,ktere by mnely s touhle situaci zkusenost,jestly by mi nemohla poradit.Co udelat,aby mnel mali v rodnem liste sveho otce.Mockrat dekuji za rady 🙂 Ceskova

moudivlacek
13. led 2012

ja jsem sice v teto situaci nebyla,ale bohuzel jinak nez ze bude zapsany byv manzel to podle me nepujde, pote lze zazadat o prepis, ale zda s tim musi bvy manzel souhlasit a jen neco podepise na matrice, ci se musis soudit o otcovstvi,to vazne netusim

jitusceskova
autor
13. led 2012

Dekuji za odpoved 🙂 Pani soudkyne mi poradila ze bych si mnela do doby nez se maly narodi sveho pritele vzit,jenze na svadbu si myslim ze je jeste brzo a hlavne jsme chtely mit krasnou svadbu a ne tak narychlo.Tak nevim co stouhle situaci si podit 😖

darjanka
13. led 2012

ty bláho, 5 dětí 😅 😅 😅 😅 Na to bych si nikdy netroufla, klobouk dolů 🙂 určitě tam bude zapsaný pan manžel, i když už bývalý, to jsou ty naše zákony, ale ten asi taky nadšený nebude co ? No ale určitě bych se šla ještě zeptat na matriku, než vyslechnout si jen co říkala paní soudkyně, třeba se to dá nějak obejít.....
držim palce.....

luciesofi
13. led 2012

@jitusceskova Ahoj, moje mamka je matrikářka, takže mám ověřené informace..🙂
Ochranná lhůta od doby, kdy rozsudek o rozvodu nabude právní moci běží ochranná lhůta 300 dní , kdy je do rodného listu automaticky zapsán bývalý manžel. Tzn. že po narození dítěte Vám bude vystavený rodný list a Vy si pak dojdete na soud v místě trvalého bydliště a podáte návrh na popření otcovství - k soudu bude přizván i bývalý manžel - pravděpodobně to bude tak, že vy řeknete, že není otec, on to potvrdí a hotovo..případně kdyby nesouhlasil, tak by došlo i na testy otcovství. Na základě soudního rozhodnutí provede matrika výmaz otce z rodného listu a Vy si tam poté dojdete s přítelem a necháte ho zapsat jako otce.. 🙂¨
Je to sice pakárna, ale takové jsou holt naše zákony.. 🙂

lenka5731
13. led 2012

Jedine reseni je vzit si rychle biologickeho otce ditete. Musis si ujasnit priority jestli je pro tebe dulezitejsi krasna svatba nebo usetrit si dlouhe a narocne soudni martyrium. Ale nerozumim tomu... na dite brzy neni, ale na svatbu jo? 🙂

mimco
13. led 2012

@jitusceskova Já jsem byla přesně v této situaci, s tím rozdílem, že manžel bohužel vážně onemocněl a během třech měsíců se ztratil ☹, takže k rozvodu nedošlo.
Ale jediným řešením je opravdu svatba, kterou jsme uspořádali během dvou týdnů. Taky bych se nevdávala tak rychle, ale ušetřili jsme si tím soudy o otcovství a taky díky svatbě bude v rodném listě zapsán skutečný otec a né můj bývalý manžel.

pinkyrose
13. led 2012

Bohužel jsem se v téhle situaci také ocitla, a je to přesně tak, jak píse luciesofi. K soudu si pozvou Tebe, bývalého i otce dítěte. Je to nepříjemné, protože se tam probírá, kdy jsi měla s manželem poslední styk a s přítelem první... Je to celkem traparna, takže bych se asi raději vdala. Bohužel Te tedy musím zklamat, ale v rodném listě bude bývaly a chlapeček se bude jmenovat po něm :( Teda pokud se nevdas, pak je to jasny 😉

evulina77
14. led 2012

@jitusceskova no budete se muset vzít, jinak to nejde. Ale co teď udělat obřad jenom se svědky, případně rodiči kvůli jménu dítěte. A až to půjde udělat svatbu s obřadem třeba v kostele, nebo udělat svatbu bez obřadu - právoplatného. Určitě by mělo jít znovu zopakovat slib - nevím jak se to jmenuje jinak. Navíc to můžete spojit třeba se křtem (nebo uvítáním mimča), případně to můžete pojmout jako večerní oslavu třeba.
Nebo můžete udělat svatbu i těhotní. Mě na tom nepříjde nic divnýho, jde o hodně - o jméno dítěte. Navíc můžete i dost ušetřit a peníze investovat do mimča - výbavička, pokojíček, spoření apod.

mimco
15. led 2012

Ještě jeden dost zásadní argument je ten, že kdybych si dnes již manžela nevzala a něco by se semnou stalo, neměl by na malou žádný nárok. V rodným listě by byl jako otec bývalý manžel a i když už bohužel nežije, větší nárok na malou by měla jeho rodina, jejímu vlastnímu otci by ji nejspíš vzali, jelikož by nikde nemohl figurovat, byl by vlastně právně úplně cizí člověk! A tohle je teda mega důvod se vzít.

adelka21
18. led 2012

@jitusceskova nejjednodušší je, vzít si biologického otce před narozením dítete 😉

jitusceskova
autor
18. led 2012

Dekuji za odpovedi 🙂 byla jsem dneska u pani kuratorky a ta mi poradila ze mame zajit na matriku a tam sepsat ze otec je pritel a ne manzel 🙂 ,nevim jak to dopadne,jestly to nevyjde,vdavala bych se hned,jenze je tu i muj pritel a ten se jeste nevyjadril kdyz jsem mu rekla ze nejednodusi bude svadba,netvaril se zrovna nadsene chtel by poradnou svadbu,ja takovou nepotrebuji,prijde mi vic romanticky kdyby jsme mnely obrad jen se svetkama,radci vrazim penize do dulezitejsich veci 🙂 zalezi jen na nem 🙂

katerinanov
19. led 2012

Ježiš to je normálně pakárna ty naše zákony. My jsme s manželem plánovali svatbu asi měsíc a měli jsme ji hezkou. Nakonec na tom stejně nezáleží, jde přece o to mít spokojené manželství a to žádná svatba (hezká, nehezká, velká, malá,...) nezajistí.

lenka5731
19. led 2012

@jitusceskova otcem dítěte je manžel ještě 300 dní od rozvodu, to je podle zákona o rodině a žádné prohlášení na matrice proti tomu nic nezmůže.

zkus to přítelovi vysvětlit. když svatbu uděláte ještě před porodem, ušetří ti dost starostí a trapných chvilek s budoucím soudem o určením otcovství. co je pro něj přednější? aby on měl svatbu (obřad) podle svých představ a ty bys pak musela "kvůli tomu" před soud a tam bys vyprávěla, kdy jsi s kým z nich spala a kdo je tedy otcem? pokud mu to nějak diplomaticky podáš, tak by to pro tebe snad udělal, ne? 🙂

lenka5731
19. led 2012

@jitusceskova jinak nevím, jak si přítel představuje "pořádnou svatbu", ale i velká se snad dá zařídit tak do dvou měsíců - a to ty budeš cca v 33 tt, a to by ještě šlo 🙂

pokud je tvůj partner opravdu "partner", tak by se měl ohlížet i na tebe.

evelp
19. led 2012

@jitusceskova a když to takhle sepíšete a kam to podáte? (myslím to, že otec je přítel a pod)

znám taky jenom tu variantu buď svatba před a nebo soud po narození.

mě to taky bohužel v červnu čeká, proto se ptám 🙂

nechci jim někde na soudě vysvětlovat, kdy jsem s kým spala

lenka5731
19. led 2012

@evelp to by se dostavili s otcem dítěte na matriku a tam by udělali souhlasné prohlášení, že otcem dítěte je ten a ten a pro dítě plánují takové a takové příjmení.

jenže tohle funguje u nesezdaných párů, kde je žena svobodná a nebo rozvedená více než 300 dní a nikoliv tam, kde je žena krátce (do 300 dní) od rozvodu. paní kurátorka či kdo se podle mě dost sekla.

lenka5731
19. led 2012

@evelp jo a jinak nesepisuješ nic, jen vezmeš přítele, občanky a rodné listy a oni to s vámi vyplní. jenže to bohužel pro ženy do 300 dní po rozvodu nefunguje. 😒

evelp
19. led 2012

@lenka5731 ach jo ☹ a nevíte, kolik budeme za ten soud platit?

romca13
19. led 2012

@evelp Evi, vy ale ještěnejste ani rozvedení, nebo ano?

evelp
19. led 2012

@romca13 romi, máme to podané, čekáme až nás pozvou

romca13
19. led 2012

@evelp ach to jsou starosti, co ? :(tak držím palce,aby to proběhlo hladce a rychle,,,

jitusceskova
autor
20. led 2012

Dekuji za odpovedi 😀 cela situace dopadla tak ze 25.2.2012,bude mit svadbu 🙂 ,dneska jsem byla na Matrice a jen mi potvrdili ze si otce ditete musim vzit jeste pred narozeni maleho a sepsat kdo je otec jde jen v tom pripade ze bych byla svobodna,takze ted narychlo planuji svadbu,dokonce se mi podarilo sehnat svatebni tehotenske saty ale jen jediny do kterych se vejdu 🙂 ale uz se moc tesim chci malou a romantickou svadbu 🙂 a draha polovicka se konecne vyjadrila 🙂 ted uz jen sehnat nak narychlo dost penez aby jsme mohly mit i malou oslavu 🙂 snad to dopadne dobre 🙂 a vse se nam podari zavcas zaridi 🙂

evelp
20. led 2012

@jitusceskova gratuluju 🙂 alespoň někdo bude mít klid....

lenka5731
20. led 2012

@jitusceskova gratuluju 🙂
@evelp třeba se vám to taky vyřeší, do června je ještě dost času. s manželem nemáte děti, tak by to mělo být rozvedené na prvním stání, ne? jak ses ptala na ten poplatek za soud, tak to nevím. tipuju jen kolek v řádu jednotek tisíc, ale nevím..

evelp
20. led 2012

@lenka5731 jen kdybych věděla jak to vyřešit, protože vdávat se nechci, alespoň zatím ne

lenka5731
20. led 2012

@evelp aha, já myslela že chceš... tak pak to řešení nemá 😒 jedině soud po narození.

evelp
20. led 2012

@lenka5731 chtěla bych časem, ale náš vztahu vubec není ideální a rozhodně nevhodný pro manželství- ale zatím- třeba to za rok, za dva bude ok, ale teď to asi nemá smysl :(

jitusceskova
autor
21. led 2012

Dekuji 🙂 at Vam to taky dobre dopadne 😅 Chtela bych se jeste zeptat jestly nebude vadit,kdyz se pujdu vdavat a v obcance budu mit uvedeny ze jsem jeste vdana? Do svadby si novou nestihnu vyridit a hlavne si myslim,ze je to zbytecny dvakrat za mesic si ji menit,ale mam strach aby mi nerekly ,ze je bezplatna a neoddaly nas 🙂

mimco
21. led 2012

@jitusceskova Pokud budeš rozvedená a budeš mít o tom doklad, zajdeš si vyřídit ihned novou občanku, ale trvá to až 5 týdnů, nemůžeš mít v občance vdaná.
Já na ni taky čekala a modlila se, byla hotová ve středu a v pátek byl obřad, bez ní by svatba nebyla!!!
Takže musíš mít novou občanku.

jameson78
21. led 2012

nic proti zakladatelce, ale fascinuje mě, jak se ženské ptají tady po internetu místo co by se ptaly na příslušných úřadech