Chci mužské příjmení, jak na to?

coreprincess
9. únor 2014

Ahoj holky, chtěla bych mužský tvar příjmení. Máme se s přítelem 2.5. brát. Jenže v papíře, který se vyplňuje pro matriku je, ať uvedu důvod proč to tam chci a ani jedna z možností není ta. že to prostě chci, že se mi to líbí. Chci to jak pro sebe tak i pro dítě 🙂 ..
Nevíte jak na to, abych mohla mít příjmení v mužském tvaru? Nejsem cizinka, neplánuju stěhování do ciziny a ani muž neni cizinec.

frufrunka
9. únor 2014

@coreprincess Tak to bude bohužel ve zkostnatělém českém státě velký problém... Jedná možnost, jak to obejít, je nahrát to na plánovaný dlouhodobý pobyt v cizině, na což na některých matrikách stačí čestné prohlášení - jako že si tam budeš chtít hledat práci. Ale je to jen o přístupu úřednic, když Ti budou chtít vyjít vstříc, bude jim stačit jen ten cár papíru, když budou chtít dělat problémy, tak bohužel... ☹

lulii
9. únor 2014

@coreprincess Ahoj, já mám příjmení po manželovi a žádný problém nebyl, tak se toho neboj 😉 Pouze jsem uvedla, že se hlásím k jiné národnosti (jenom jakoby sympatizuješ, né že jsi jiné národnosti - myslím, že jsem napsala rakouské). Nic to samo neznamená, a ani to není pravda, ale "něco" se tam muselo uvést 😉 Jinak taky manžel není cizinec, já nejsem cizinka, práci v cizině nehledám....měla jsem to úplně stejně jako ty, prostě se mi to líbilo 😀

blannie
9. únor 2014

Ahoj, taky jsem to pred svatbou zjistovala... ani jeden nejsme cizinec, ale mame cizi prijmeni, takze na to se to taky nevztahovalo. V tomto pripade musi prijmeni koncit na samohlasku, jinak to nepovoluji a ty podepises cestne prohlaseni, ze se hlasis k jine narodnosti, ktera jmena nedoplnuje koncovkou.. narodnost se nikde neeviduje a muzes ji menit, kdy se ti zachce a muzes byt treba aymarkou nebo laponkou 😀 Ale urcite se poptej na vasi matrice, co urednik, to original rozhodovani :-\

coreprincess
autor
9. únor 2014

No ja bych se chtela jmenovat Planička a dítě aby se pak jmenovalo Helen Planička a nebo Elen Planička

blannie
9. únor 2014

@coreprincess Tak to by nemel byt problem 😉 Pokud jsi z vetsiho mesta, tak jsou uz urcite zvykli a problemy delat nebudou.

coreprincess
autor
9. únor 2014

no ted bydlime v Olomouci, ale budu to podávat žádost u sebe na malém městě, ale u Prahy. A tu žádost lze někde stáhnout a nebo to mám nějak napsat podle sebe :D

pidisek
9. únor 2014

Jediná moznost je ta jiná národnost 🙂 musis působit věrohodně 🙂 a pri potížích s matrikařkou klidne kontaktovat přímo matriku na MV 🙂

kytkakvete
10. únor 2014

@coreprincess Dopln přihlášení k národnostní menšině, manželův otec pochází z madarska a já i obě naše holky máme nepřechýlené příjmení, šlo bez nejmenšího problému 😉

maksim
10. únor 2014

Já myslím, že dnes už by neměl být problém se na matrice domluvit, i když, jak říkají holky, záleží i na úřednici. Já mám za manžela cizince a příjmení jsem naopak přechýlené chtěla, asi jsem konzervativní, ale mně se ty nepřechýlené tvary nelíbí. No a úřednice na mě div nenaléhala, že ať si nechám manželovo bez -ová. Takže mám opačnou zkušenost 🙂

ladie
10. únor 2014

No, ono záleží fakt na úřednici. Já mám přijmení po manželovi v mužském tvaru + jsem si ještě nechala svoje. A naprosto v pohodě (je fakt, že už je to nějaký ten rok zpátky). Nikde jsem nemusela vyplňovat, že budu žít v zahraničí, že se hlásím k jiné národnosti, nic.

coreprincess
autor
10. únor 2014

no jo, ale jak jim mám okecat české příjmení Planička, že se hlásím k jiné národnosti :D

zuzi.111
10. únor 2014

Bych dala, ze planuji dlouhodoby pobyt v cizine. Rozhodne mi to prijde snesitelnejsi, nez se hlasit k nejakym mensinam. Nikdy nevite, kdy to kdo na vas vytahne - treba za 20 let. Ale ze ze stehovani do ciziny seslo, na to nikdo nemuze nic rict.

zuzi.111
10. únor 2014

Jo a jeste doplnim, ze kamaradka to udelala taky tak. Prohlasila, ze se budou stehovat do ciziny, ale uz 5. rok samozrejme sedi doma 🙂

kytkakvete
11. únor 2014

@coreprincess ono stačí říct že matka pochází z ciziny, u mně prošel tchán tak si nemyslím že by to byl problém 😉