Dá sa žiadať o neschopenku so spätným dátumom?

bertica.h
2. říj 2008

Ahojte.
Som tehotná.
Mala som nastupiť do práce 6.10,ale kedže nemám kam dávat dcéru,dohodli sme sa so zamestnávatelom na Nepl.volne do 4rokov od 6.10.2008.
Teraz som tehotná.Dr.mi chce dať neschopenku..ale neviem kedy.až ked na UZ uvidí bábo?stále mi hovorí ležať,ležať a mne je blbé od nej nejaký papier pýtať..teraz idem na UZ 7.10 a ked mi tu neschopenku už nenapíše,začne mi NV a potom už nebudem mať vobec šancu poberať nemocensku ,lebo popri NV sa to vraj nedá..
Hrá tu rolu 1den..možem jej 7.10povedať,aby mi dala neschopenku od 6.10?A čo ked mi povie,že mi ju dá napr.až za mesiac?
Týka sa to ČR.
Ďakujem pekne 😵 😵

editah222
3. říj 2008

Ahoj, pracuji jako mzdová účetní, ale tvoji otázce moc nerozumím. Zaměstnavatel ti dovolil čerpat po ukončení rodičovské dovolené neplacené volno až do věku 4 let dítěte? To od něj bylo velice šlechtené, na toto nemusí v žádném případě přistoupit. Takže malá Viktorka bude mít 3 roky ted 6.10.? A ty jsi těhotná a do práce nastopit nemůžeš. Tak máš dle mého názoru 2 možnosti: - poprosit doktora aby ti napsal neschopenku, čím dřív tím líp (klidně praktický lékař) a nebo dát výpověď, nahlásit se na úřadě práce a na neschopnost jít v okamžiku kdy ti ji napíše tvůj gynekolog. Ale myslím si, že v okamžiku kdy nastoupíš na neschopenku se přeruší neplacené volno a neschopnost se normálně vyplácí!! Nejlepší bude se zeptat na příslušném sociálním úřadu.
Snad ti to aspoň trochu pomohlo, ale jak píšu hned na zažátku, jsou tvé informace trochu zmatečné.

vojtisek2007
3. říj 2008

bertica.h
myslím, že nejrozumnější bude se s dr. normálně domluvit - říct mu, že bys měla 6.10.nastoupit do práce, což nemůžeš, protože jsi těhu a není ti dobře,....určitě ti neschopenku napše a klidně ti jí můžeš vystavit i zpětně - když půjdeš 7.10, může ti napsat neschopnost od 6.10 - ale určitě bych mu to řekla, hlavu ti neutrhne....výpově´d bych teda rozhodně nedávala, protože pak z úřadu práce bys neměla nárok na mateřskou... dohodni se s dr., určitě to půjde...

bertica.h
autor
3. říj 2008

Ahojte.
Dík za odpvede.
ˇAno,dr.mi napísať neschopenku chce,mám rizikové tehotenstvo.
Ide o to,že k dr.idem až 7.10 a do práce by som mala nastupovať 6.10.
Viktorka má narodky 5.10

Može mi dr.dať neschopenku aj jeden deň dozadu?že napíše 7.10 neschopenku od 6.10?

Pretože:akonáhle mi začne bežať neplatené volno,na nemocesnké dávky už nárok mať nebudem..takže by som brala iba cca 3800kč na Viktorku ..takto by som mala myslíš šancu aj na RP aj na nemocnenské dávky..

Inak..som naoazj rada,že mi zamestnávateľ umožnil neplatené voľno..hlavne ked sme sa medzičasom prestahovali a vie,že do tej rpáce už nikdy nenastúpim. 😉

vojtisek2007
3. říj 2008

berti - taky mi to tak jednou mudr. psal - mělaj sem děsnou angínu a teplotu a prostě jsem nemohla vstát ani z postele a k tomu doktorovi dojít - tak jsem šla až další den, ale řekla jsem mu, že potřebuju neschopenku už ode dne před, že už jsem byla doma - a normálně mi jí napsal.... 🙂 nebo si tam radši toho 6.10. zavolej...

alleycats
3. led 2009

Ahoj, prosím i já o radu.Je to trošku z jiného soudku,ale též o neschopence.Od půly prosince jsem na neschopence,tedy až do 26.1.2009.protože je moje zaměstnání docela dost stresující, a vyčerpávající (skončila jsem díky němu u psycholožky), dostala jsem neschopenku(právě díky psych.), ovšem ,,jen" do 26.ledna.Všichni mí známí mi radí, ať si zajdu raději ke gynekoložce, že ta mi napíše neschopenku až do nástupu na mateřskou, stačí jen říct, že je mi špatně a zvracím.Upřímně, když bych nebyla tolik unavená, tak ani nevím ,že jsem těhotná.Žádné nevolnosti nejsou, ale do práce se vrátit nechci.Po té co jsem své gynekoložce naznačila své ,,problémy" (jako, že je mi stále špatně),dala mi plno rad, a že pokud se to nezmírní pošle mě do nemocnice, o tom, že by mě nechala doma se nezmínila.Vycházky mám napsané jen 2krát 2hod. denně, ale jak se můžu jít někam projít, když jen spim ☹ Poraďte ,myslíte, že bych měla změnit gynekoložku ještě teď v těhotenství? jsem v3měs.Děkuju za odpověď

olinka6226
4. led 2009

ja by som mojej gynekologicke povedala pravdu. ze chcem ist na pn, lebo mam stresujucu pracu ktora ma ubija. myslim ze by mi ju v pohode vypisala. tvoja nepochopi? neviem ci by som menila gynekologicku teraz v 3m ale aj to je moznost. ty musis vediet ci jej nedoverujes, ci ta nejako sklamala, alebo je to len kvoli tej pn.

alleycats
4. led 2009

No není to jen kvůli pn, už jsem měla tendenci přejít k jiné dr.,leč než jem se rozhoupala......šup a najednou ,,jsem v tom" 😀.V úterý jdu za ní do ordinace, ale nesch.mám aŽ do toho 26.1.,tak nevím.Kolegyně, která pracovala se mnou ve fabrice( jako dělnice) k ní chodila, poté co otěhotněla, ji napsala zprávu o zařazení na jiné místo.Bohužel na úseku , kde děláme lehčí práce není , tak jsme ji jako vedení poslali na místo , kde se teoreticky ,,nenadřela"(prakticky to bylo trošku jinak--dělala jsem tam), ovšem s penězi si pohoršila. Tudíž jsem chtěla říct, že gynek. mi PN nebude chtít napsat, ale pracovně mě ,,šoupnout" jinam. A já jako mistr ve výrobě, jen tak na jiný místo jít nemůžu. ☹

olinka6226
4. led 2009

tak v tom pripade by som asi menila aj ja...

gapa
4. led 2009

a nemôže ta vypísať všeobecný lekár. Môj gynekolo mi tvrdil, že ma môže vypísať tak nanajvýš na 3týždne, lebo nemám gynekologické problémy a pritom som 2xpotratila. Vraj by som musela ísť do nemocnice a vtedy by sa dalo. Tak som zašla za všeobecným a problém nebol. Gynekolog o tom vôbec nevedel, že som bola PN.

olinka6226
4. led 2009

gapa kamoska bola od gynekologa vypisana cele tehu. ale u nas na sk je tusim problem ze ak ta vypise gynekolog nemozes mat vychadzky a ked ta vypise obvodak tak mozes...

peta3
20. led 2009

Ahoj!
já mám taky kvůlipráci PN a mám i vycházky - doktorce jsem řekla, že je to v práci stresující a ona hned řeka, že to záleží na mě a mám ji neukončenou. Známá ji takhle měla u té samé doktorky až do nástupu na mateřskou - takže asi hodně záleží na doktorce - když se chce, tak to jde...

elismi
4. bře 2009

Ahoj holky!
Souhlasím s Peta3, všechno je to o doktorovi. Já jsem gynekoložku změnila v 3 měsíci a teď jsem v pohodě. Je sice fakt, že jí nemám vyzkoušenou a bohužel ani moc referencí, ale aspoň od ní neslyším "když potratíte tak potratíte". Práci mám taky hodně náročnou a ona to věděla moc dobře, ale i přesto mě doma nechtěla nechat. Já jsem v práci trávila i 15 hodin denně, ale to jí bylo fuk! Že by mě přeřadili...no tak to teda nevím kam.... ani bych to nechtěla. Jsem ráda, že můžu být v klidu a doma! 😀 😀
Vycházky mám taky vypsané...ale to už od obvodní, která mi ji začínala (chřipka), a teď jsem si j nechala převézt na gyndu. Takže pohoda. Všechno je to o lidech a domluvě!

kualalik
24. zář 2009

Ahoj ženy 😵
Nevíte náhodou, zda chodí kontroly ČSSZ (OSSZ) i o víkendech? Mám sice napsané vycházky od 8-20h., ale když chci někam odjet na víkend, tak si asi budu muset nechat změnit trapně adresu ... 😒

bibinka
25. zář 2009

kualalik- chodia, nedaj sa nachytať 😉

dadous
25. zář 2009

kualalik a myslíš že by se někdo k tobě handrkoval večer v osm, nebo rano v sedm?

sue
25. zář 2009

To vážne chodia aj cez víkend? 😕

editah222
26. zář 2009

Kontroly o víkendu chodí, ale strašně málo. Kualalik - navádět tě nebudu, ale já bych to riskla 😉

whoknows
26. zář 2009

Ahoj,
mě můj gynekolog říkal, že k těhotným nechodí kontroly skoro vůbec. A u mě teda za celé těhotenství nebyli, přestože bydlím v centru Prahy a teoreticky by to sem neměli daleko. Ale asi taky záleží na tom, jak jsou pracovnice v tom oném městě zrovna zaměstnány.

pospecka
1. říj 2009

kualalik: byla jsem na PN od března do července a nepřišla mi ani jednou. V jedné diskusi se to tady už někde řešilo a psala tam koníkovka co pracuje na ČSSZ a prý dneska chodí kontroly už jen na popud zaměstnavatele. Já jsem vycházky nedodržovala.

kaktusik007
1. říj 2009

kamoska bola na pn asi pol roka, a kontrola prisla... asi patkrat 🙂)) v bratislave... no mozno aj vdaka tomu, ze mala nemocenske davky takmer v takej vyske ako ja plat 😀

ivcaa
16. říj 2009

ahoj ja sa chcem poradit ohladom podobnich veci,takze,som na materskej a ta konci 28.10.2009,to znamena ze 29.10 by som mala nastupit do prace ale ja by som potrebovala ostat na PN od toho 29.10 mam to oznamit zamestavatelovi alebo prerobyt tie 2 dni a ist na PN az od novembra ,

anajka001
29. říj 2009

Ahojky, můžete mi prosím poradit? Plánujeme miminko, resp. začínáme se snažit. Chtěla bych jít v těhu na neschopenku - do práce musím dojíždět, je tu stres a navíc až do jara tu máme vždycky myši - hlavně kvůli tomu. Říkám si když mi tu lezou v noci po stole (včera jsem měla na stole půl balíčku hroznového cukru a dneska už jen rozcupovaný papír 😝 ) jestli je vhodné pak pobývat v tomhle prostředí a být těhotná... Nechci se nějak ulejvat, to ne - dělám kancelářskou práci a můžu pracovat při PN doma. Jde mi o to, jestli jde vlastně požádat doktora, aby mi napsal neschopenku, když k tomu vlastně nebude žádný zdravotní dovod - myslím tím problémy v těhu. Máte s tím někdo zkušenosti? Díky

j.a.n.i
29. říj 2009

anajka - no a pokud můžeš pracovat doma, tak snad nepotřebuješ neschopenku, ne?

l.u.c.i.e
4. lis 2009

Holky, mám dotaz, když vám vystavili neschopenku v Natalartu,musely jste za 14 dní si nechat potvrdit další díl o trvání neschopenky? Neschopenku mi vydali 10.10. 2009, jeden díl jsem si nechala, další díl jsem odnesla do práce a ta hodná sestřička mi řekla, že za 14 dní mám v práci odevzat poslední díl... , což jsem udělala. Dnes mi ze mzdovky přišel dopis, žel nemám potvrzený lístek o trvání dočasné neschopnosti k 23. 10. a tudíž mě včas nevyplatí peníze. Přitom jsem lístek na peníze odevzala včas, tak nevím... Na nemocenský jsem poprvé, tak nevím jak to chodí. Poradíte?

helenky
5. lis 2009

lucie, to je divné... pokud vím, jeden díl jde do práce nebo na sociálku u OSVČ a jeden máš ty. třetí díl ti dá doktor, až skončí nemocenská. Lístek na peníze resp.potvrzení o trvání neschopnosti se dává vždy k poslednímu datu v měsíci (pokud tedy neschopnost trvá) ..neměla jsi neschopenku jen na 14 dní? a jse ještě pořád v neschopnosti nebo už chodíš do práce?

misulenka9
10. lis 2009

Ahoj holky, prosím o radu.Jsem od 1.10. na PN , dneska mi došla výplata od zaměstnavatele, ale s tím nemůžu vyjít jak je to s dalším doplácením? To doplácí ossz? A nevíte jaké jsou termíny k vyplacení nemocenské? Přeci člověk nemůže žít s 5000 😠 ....jsem dost rozladěná, jelikož jsem musela na PN na žádost zaměstnavatele !!!
Máte s tímto nějaké zkušenosti?

dadous
10. lis 2009

misulenka, na konci měsíce musíš donyst do prace papír na peníze, kterej ti vypíše dr. a příští měsíc kolem 15tyho ti příjde zbytek kaček za minulej měsíc, ale ted koukam že si ten papír měla dat už posledního října. ted na koci listopadu tam zas poneseš novej papír na peníze. to se musí odevzdavat každej měsíc vždy k poslednímu

misulenka9
10. lis 2009

dadous - tak děkuji za info, na konci měsíce jsem ho tam už nesla...tak budu čekat.Děkuji a hezký večer 🙂

dadous
10. lis 2009

nemaš zač,ja ho dma do prace vždycky posledního a učetní to maximalně druhyho posíla na socku, a kačky mi vždy nejpozději do toho 15tyho přišly, ale ono taky zaleží na kraji, pže někde čekaj na peníze třeba dva měsíce 😝

misulenka9
11. lis 2009

No, já spadám pod zaměstnavatele, který má sídlo v Praze, tak se modlím, ať to není náš případ, že bych čekala na prašulky tak dlouho všude se teď o tom píše a je před vánoci ☹ a spoustu věcí mi ještě pro mimi schází a fakt každá kačka se hodí...tak uvidíme.