Dítě nemám zapsané v pasu, můžu s ním i přesto do SR?

perca
11. kvě 2012

ahoj holky, nemůžu se dopátrat odpovědi, jestli můžu na dva dny vycestovat s 8m dítětem na slovensko, když ho nemám zapsaný ani v pasu ani v občance? děkuji

diviska
11. kvě 2012

já myslím, že právě néé, proto jsou teď fronty na pasy..

mojsha
11. kvě 2012

Ahoj, myslím že nemůžeš, děti mají mít svůj pas nebo tzv. občanku,můžeš to risknout a vzít rodný list a jet,ale může se stát že vás zkontrolují a budeš muset vysvětlovat že jsi to dítě někde neukradla u obchoďáku...já bych si to neriskla...

peroli
11. kvě 2012

@perca můžeš ale jen na vlastní riziko.. každé dítě, i třeba dvoudenní, ten svůj pas mít musí!!!.. kdyby vás náhodou zastavili policajti tak by jste bez pasu mohli mít fakt velkej problém... já osobně bych si to nelajzla...

mirunda
11. kvě 2012

Myslím, že bys neměla, že bys mu měla nechat udělat pas pro děti nebo občanský průkaz.. od roku 2012 by ti nepomohlo, ani kdybys ho v pasu nebo OP zapsaného měla..

kikimaruska
11. kvě 2012

Oficiálně nesmíš. Pokud i přesto na tom trváš a je to nutné, určitě si vezmi alespoň rodný list od malé, ať máš jak doložit, že je dítko Tvoje. A hlavně kdy chceš vycestovat? Nějak od června už musí mít každé dítě svuj vlastní pas a to že je zapsané u rodiče se už nebere, jako platný cestovní doklad...

olusenka
11. kvě 2012

Taky jedem v červnu na 1 den do Německa. Risknem to. Na vystavení dokladů není čas, pač je na měsíc dopředu plno.

pumuckl
11. kvě 2012

Myslím si, že podle zákona ne. Je to jinej stát, jedniná vyjímka na SVK narozdíl od jiných států byla myslím (nevím to na 100%), že stačí zápis v OP, do jiných zemí byste měli mít pas. Bez zápisu v pasu nebo občance bych to neriskovala. Nemusí se stát nic, ale taky můžete natrefit na nějakýho idiota a dítě vám seberou a daj do kojeňáku než prokážete rodičovství. 😒

lucisa
11. kvě 2012

Risknout to můžeš, ale od 26.6. či 28.6. už musí mít každé dítě svůj doklad totožnosti s fotkou - aktuální - a kdyby tě náhodou kontrolovali, bude z toho dobrý průser... 😒
My loni dávali narychlo malou ke mně do pasu, abych po novém roce zjistila, že zbytečně, a máme udělanou občanku, v pondělí si ji jdu vyzvednout. Občanka platí v zemích EU a pro nás je výhdnější, stojí jen 50,- kč, pas 100,- a u obou dokladů je sice platnost 5 let, ale s podmínkou aktuální fotky, takže si nedělám iluze, že malá vydrží se stejnou podobou ještě 3 roky, počítám tak za 1,5 roku budeme měnit a v 5 letech znovu.

mates22
11. kvě 2012

nemůžeš...................... jinak do června stačí mít ho v pasu a pak už ani to ne, bude muset mít vlastní pas s fotkou

luciebx
11. kvě 2012

nemuzes.. taky souhlasim... riskovat.. no nevim.. muzu rict ale ze sve vlastni zkusenosti.. ze my loni jeli autem z anglie do cr k nasim.. a nikde podotykam ze opravdu na zadnych hranicich nas nekontrolovali.. coz sem se ja docela rozcilovala ze kdyby mi nejaky magor unesl dite tak oni ani auta s detma nekontroluji zda je vezou jejich rodice.. takze se muze stat ze vam to projde jako to proslo nam opoustet anglii prejizdet x statu abychom se dostali k nasim do cr.. ale rodny list a jine doklady si urcite vem sebou.. uz kvuli neprijemnostem. .taky podle me zalezi na jakyho cloveka narazis.. narazis na chapavyho policajta.. nebo na vola kterej vam to zavari tak ze pokutu budete splacet jeste dalsi pul rok.. ale jinak hodne stesti a krasny vylet..

sabkaaa
11. kvě 2012

četla jsem že povinnost pasu pro dítě je až od 26.6., tak by ještě neměl být problém, doklady určitě s sebou, jako i tak bych se bála, protože jsem ve středu malému vyřizovala pas a čekala jsem 6 hodin a 50 minut než jsme se dostaly na řadu, lidi šílí, tak aby ted nešílely i policajti...... KDyby vás kontrolovaly tak jsou takoví, s kterýma se dá rozumně domluvit kdyby byl problém, ale jsou i takoví, s kterýma není absolutně žádná řeč... ☹

pejtho
11. kvě 2012

My jsme byli v březnu s dcerou na 3 dny na horách v Rakousku. Chtěla jsem to risknout, ale fakt jsem se pak bála, takže jsem si na úřadě nechala vystavit rychlo pas. Stálo mě to 1000Kč, musela jsem donést fotku malé od fotografa-jinak jsem jí sebou vůbec nebrala a za 2 hodiny jsem se pro pas opět zastavila.
Ale co jsem pochopila od ostatních, tak záleží hlavně na vstřícnosti úředníků, jestli jsou ochotní rychlo pas vystavit.
Platnost pasu je půl roku.

Pokud nemáš prcka v pasu, tak už ti ho tam stejně nezapíší. Od loňského roku se to už nedělá.

Vystavení občanky stojí myslím 50Kč, pas si nejsem jistá, protože máme ten rychlo, ale asi to velká částka také nebude. Spíš jde o tu čekací dobu, která bude asi minimálně měsíc.
U nás na úřadě mi slibovali do 14dnů, takže fakt záleží, kde si to necháte dělat 🙂

Každopádně nás nikdo nekontroloval a pas jsme nevyužili. Spíš to bylo pro náš klid 🙂 Jet na delší dobu, určitě bych neváhala, takhle jsem se také rozmýšlela, tak je to na vás.
V červnu letíme do Řecka na dovču, takže alespoň takhle pas ještě využijeme. Jinak nevím, jestli bych ho nechala udělat 🙂

maruja
11. kvě 2012

ahoj, já bych teda neriskovala, jezdíme taky na Slovensko a teď jsem dělala malý pas a dvojčatům nechám asi občanku, tam se o bude měnit asi častěji 😉

pavcza
11. kvě 2012

Neriskovala bych případné problémy, vlastní pas či občanku musí mít až od června 2012, do té doby musí být aspoň zapsán v pase, v občance to nestačilo, to jsem si zjišťovala vloni.

garfie
11. kvě 2012

To nemůžeš, dřív stačilo mít ho v pase nebo občance, teď ani to ne. Musí mít vlastní (pas nebo občanku). Na Slovensko bych to-pokud to spěchá, nebo z nějakého jiného důvodu nechceš doklady vyřizovat-možná riskla (teda rsp. už jsem tam vezla děti bez dokladu několikrát), ale hrozí za to až deset tisíc pokuta-a případné dokazování, že je dítě vaše...

dagmik
11. kvě 2012

určitě nemůžeš, je to jak píší ostatní - buď musí být zapsaný v pase (ale to platí jen do června) nebo svůj pas. já bych to teda určitě neriskovala. taky jsme kvůli tomu loni nejeli na výlet do rakouska, přestože jsme byli na dovolené u hranic. náhoda je blbec a můžou vzniknout velké problémy.

cinerea
2. črc 2012

Dnes som obdrzala na SR ambasade informaciu, ze pokial je dieta zapisane v pase, zatial plati pre SK vynimka a uznavaju to. Takze pas vybavujem, ale klasicky s 30 dnovou lehotou a cestujem s prckom na moj pas ;)