Jak a kde mně zapíší jméno Mia do kalendáře?

halvova
7. lis 2013

Chci aby měla naše malá svátek, a nikde to nemůžu najít, tak jestli někdo nemá zkušenosti. děkuji

leg
7. lis 2013

Co zkusit se zeptat na matrice, jak postupovat?

olicek
7. lis 2013

Jak se malá jmenuje?

betelgeuzz
7. lis 2013

A jak se jmenuje? Existuje knížka Jak se bude jmenovat a tam jsou všechny jména k nim i data, kdy slaví svátek. Všechny existující jména nejsou zapsaná v kalendáři, tam jsou většinou ty nejobvyklejší, ale i neobvyklá jména mají datum, kdy se slaví svátek.

halvova
autor
7. lis 2013

bude to Mia 🙂 na matrice mě nic neřekli

berenika39
7. lis 2013

Podle zákona o matrikách, jménu a příjmení č. 301/2000 Sb.(a jeho dalších novelizovaných podob) je v České republice možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě. Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných. Neexistuji jména ´povolená´ a ´nepovolená´, ale pouze jazykově ověřená, splňující v souladu se zákonem jazykové podmínky pro zápis do matriky ČR." Do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká.
Z jazykového výkladu matričního zákona vyplývá, že jméno se volí ze systému existujících, doložených jmen.
Nelze tedy pro dítě vytvořit jméno zcela nové.
Na matrikách mají k dispozici seznam jmen, která lze v České republice zapsat do matriky.
Pokud se jméno v seznamu nenachází, je nutné získat znalecký posudek o možnosti užívat zatím nepovolené křestní jméno. Ten vydává PhDr. Miloslava Knappová, CSc. - soudní znalkyně v odvětví jazykovědy, jmenovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR. Jedině ona ověřuje podoby jmen a příjmení pro zápis do osobních dokladů. Za posudek se platí řádově několik stokorun. Do žádosti musíte napsat, kdo bude nositelem jména (novorozeně, dospělý, chlapec, děvče), k jakému příjmení, případně dalšímu křestnímu jménu bude jméno užíváno, dále pramen, kde jste jméno našli + případně kopie příslušných dokumentů. Nezapomeňte ani na vaši zpáteční adresu a telefon.

halvova
autor
7. lis 2013

děkuji 🙂

halvova
autor
7. lis 2013

to jméno je na matrice zapsaný , ale nikde se nepíše jak ho dostat do kalendáře

betelgeuzz
7. lis 2013

@berenika39 ale jestli to dobře chápu, tak @halvova chce, aby to jméno bylo v kalendáři, ne? Nebo na co se přesně ptáš? Protože to, co je v kalendáři, rozhoduje vydavatel. Existují kalendáře, kde je každý den jedno jméno, nebo kalendáře, kde je rozšířený seznam.

halvova
autor
7. lis 2013

jo chci ho do kalendáře

betelgeuzz
7. lis 2013

@halvova tak leda si vytisknout svůj kalendář 🙂

halvova
autor
7. lis 2013

😉 asi jo

berenika39
7. lis 2013

@betelgeuzz až tak? já měla za to, že prostě jestli to jméno jde dát nebo ne. přepsat kalendáře v čr - no nevím, co by to obnášelo. 😉

anushka111
7. lis 2013

Je to jenom moje doměnka, ale pokud bych vycházela z toho že hlavní matrika se nachází v Brně, tak bych se asi zeptala tam. Nicméně, ty pak můžeš jenom podat Návrh na vložení tohoto jména do kalendáře (otázka je právě, ale kam by si měla takový návrh podat), o tom zda se tam skutečně vloží prý rozhoduje nějaké plénum a někdy i několik let nic nového nepovolí (viz jméne Sofie, až když bylo v ČR hodně Sofií, tak ho tam po letech zařadily). Co znám ostatní maminky tak svátek pak slaví podle kalenáře odkud jméno je (v tvém případě asi anglický kalendář) a nebo si některé určí svůj den 😀
Jinak pokud bys i tak chtěla bojovat o vložení jména do kalendáře, tak se připrav na zdlouhavý "proces" s neurčitým výsledkem.

lv
7. lis 2013

Mia je zdrobnělina od Maria..

petrajurinova
7. lis 2013

@halvova no vzhledem k tomu, že Mia je Italské jméno (běžně v Itálii používané), tak bys mohla zkusit sehnat italský kalendář a tam by mělo být uvedené.

lucieandrlova
7. lis 2013

Jak píše @lv Mia je dle knihy Knappové odvozeno od Maria (původ píšou germánský). Marie má svátek 12.9. Co jí udělat svátek s Marií?
Máme to podobně - dcera je zapsaná jako Katka ne Kateřina. Katka dřív byla v kalendáři, teď už není. Ale Kateřiny (u nás, na Slovensku, v Polsku) slaví 25.11., tak jsme napsali všem příbuzným a známým, že bude slavit 25.11. a oni to dodržují...

betelgeuzz
7. lis 2013

Tady jsou i návrhy, kdy by se mohlo slavit http://calendar.zoznam.sk/search_nameday-cz.php...

laska.nezna.hranic
7. lis 2013

dost těžko lze zapsat tisíce jmen (tím spíš neslovanských) do kalendáře s 365 políčky. pokud na svátku trváte, vyberte si datum, které se vám líbí. svátky jsou oslavou svatých, ne jména, které jste si určili. nevidím důvod, proč by tam všichni museli být uvedení.
jinak je to varianta jména Amélie/Emílie (ne Amálie, ani Marie). Mia má tedy jmeniny 24. listopadu.

gosa22
7. lis 2013

taky se přikláním k oslavám na Amélii...koukni na film Deník princezny...Anne Hathaway jako princezna Mia (Amelie)... 😉

lv
7. lis 2013

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mia_Farrow třeba tahle Mia.. je od Maria..

leikkka
8. lis 2013

já si myslím, že si můžete stanovit den, jaký chcete a rodině to pak oznámit. Zařazení do kalendíře je jak tu píší asi nereálné, každý vydavatel ho udělá dle sebe - jedno jméno v den, více jmne. Já se jmenuji Lea - v kalendáři českém taky nejsem a slavit to mám na Leonu, coz se mi nelíbí. Slavím to dle slovenského kalendáře, kde mé jméno uvedné je a rodina je s tím seznámena a dodržují to. Naše děti mají druhá jména nepálská, žádali jsme o povolení a jejich jména neslavíme. Zvolte si dle sebe, z jakého jména je Mia odvozeno a vyberte si pak den vkalendáři-. Vždyť je to ve své podstatě jedno kdy ho slavit budete, hlavně že budete, ne?

sam_carter
12. srp 2014

Mia může slavit svůj svátek na Ameliu, Mariu, Emiliu, Amiliu a Amaliu. A je to opravdu tak důležité? Myslím, že ne...

vanessa1500
14. zář 2014

@sam_carter proč by ne kazdy,muze mit svatek a kdyz,ho chce,tak at jde do Brna,tam,by ji to meli,nejak schvalit ne? 😉

curdibilka
21. pro 2014

V ČR nejsou kalendáře nijak podmíněné zákonem, takže si prakticky každý může udělat kalendář svůj vlastní. 🙂 Nikde není napsáno, které jména a v jakém pořadí budou v kalendáři uvedena, takže navrhovat jakékoliv jméno do kalendáře je vlastně zbytečné. Vyber si třeba podle Knappové datum, které se u jména Mia nejvíce vyskytuje, a to si třeba vyber. 🙂 Nebo si vyber datum, které se ti líbí. 🙂

zlotirova
23. dub 2015

Dobrý večer jak pak jste dopadla a kdy to slavíte mě se to jméno také líbí a štve mě že není v kalendářu,děkuji

suzanna123
23. dub 2015

@zlotirova zkuste oslovit vydavatele kalendářů 😉