Je možné dát dítěti obě příjmení?

pavluska88
2. srp 2013

Holky, je možné dát dítěti oboje příjmení? Příští měsíc jdeme na matriku kvůli přiznání otcovství a kvůli příjmení dítěte. Ráda bych, aby se prcek jmenoval jak po mě, tak i po příteli, až se budu vdávat, také bych to tak ráda měla. Děkuji za názory 🙂

moudivlacek
2. srp 2013

ja mam pocit ze ne, pokud se to nezmenilo, kamaradka to kdysi take chtela a neproslo a dokonce to nejde ani kdyz si maminka necha svoje a vezme manzelovo prijmeni napr Nováková Dvořáková,tak ditě se tak nemůže jmenovat

nicméně bych dotaz spíš směřovala na matriku,tak určítě poradí 😉

blahova_andrea
2. srp 2013

@pavluska88 tak si na tu matriku zavolej, ale pokud máš jasno v tom jak to chceš, tak to pak nahlas matrikářce. my tam šli a rodný list nachystaný nebyl. znovu se ptala jestli chceme stále stejné křestní jméno, k tomu přítel podepsal to přiznání otcovství a pak se ptala jaké chceme, aby měl malý příjmení. pak nás poslala ven a teprve to vyplňovala

pppxx
2. srp 2013

Nejde to, dite se muze jmenovat jen po jednom rodici, tudiz bud po tobe nebo po otci. Pokud bys uz byla vdana a mela obe dve prijmeni, tak by je mohlo mit i mimino

pavluska88
autor
2. srp 2013

radši jsem se chtěla předem optat, zda s tím nemáte někdo zkušenost, protože u nás je paní matrikářka fakt strašná kravka, tak se mi ji moc volat nechce, ale asi to stejně budu muset podstoupit a zavolat jí ☹

moudivlacek
2. srp 2013

@pavluska88 tak zavolej na matriku v jinem meste, podminky pro prideleni prijmeni jsou vsude stejne 😉

pavluska88
autor
2. srp 2013

@pppxx noooo, křápnout do svatby a teprve teď začít plánovat kvůli příjmení, to nevím, takovej borec asi nejsem 😀 budu se zřejmě muset spokojit s příjmením tatínka 😉

pavluska88
autor
2. srp 2013

@moudivlacek To mě nenapadlo, dobrý nápad 😉

mamkamarketa
2. srp 2013

@pavluska88 ja myslim, ze muze. Ja mam svoje + manzelovo prijmeni a v oddacim liste mame vypsano jak se bude prijmenim jmenovat spolecna dcera nebo spolecny syn

pavluska88
autor
2. srp 2013

@mamkamarketa Bohužel mi to na matrice nezvedají, ale nevím, jestli toto není odlišné, když jste oddaní před miminkem ..

mamkamarketa
2. srp 2013

@pavluska88 no to nevim. Me ted napadlo, jestli to neni tim, jestli nechceme sklonovat muzovo prijmeni.
Zkus to v pondeli v patek ve 3 hodiny ti to na uradech brat nebudou 😉

pavluska88
autor
2. srp 2013

@mamkamarketa Zkusím a uvídímě 😉

j.a.n.i
2. srp 2013

@pavluska88 Příjmení může mít pouze po jednom z rodičů, tedy buď tvoje nebo partnerovo...

evelp
2. srp 2013

@pavluska88 a nebo nech miminku svoje přijmení 🙂

pavluska88
autor
2. srp 2013

@evelp To by můj přítel asi nerozdýchal 🙂

mafeska
3. srp 2013

@evelp to by bylo to nejlepčí co bys mohla udělat, dle mého názoru a zkušenosti. Svolila jsem a dala dcerce příjmení po něm a ted toho strašně lituju a řikám si že větší blbost jsem udělat nemohla. a hlavně ty komplikace u doktora a už i v porodnici 😒

evelp
3. srp 2013

@mafeska já vím, proto jsem dala také přijmení po sobě a jsem za to neskutečně ráda ! a bude to tak i u druhého dítěte! měl spoustu řečí ještě před prvním početím, jak je zodpovědný a že by si mě v takovém připadě vzal, že spolu stejně zůstanem do konce života a td atd atd atd 😀 no skutek utek a já nebudu čekat roky, jestli se mu rozsvítí, nestojím o to, když to sám nechce.a nedokážu si představit, že by se jmenovali po něm a já s ním pak nebyla! i takhle je to dost znát- přesně- lékaři a tak

j.a.n.i
3. srp 2013

@mafeska Já tedy nechápu jaké komplikace v porodnici a u lékaře? Obě děti se jmenují po příteli a jedinou "komplikací" která občas nastane je to, že mě oslovují partnerovo jménem, na což občas neslyším...

evelp
3. srp 2013

@j.a.n.i nejen to, že tě osloví, často se stalo, že známým nadepsali dokumenty k podepsání jménem dítěte a vše se muselo dělat znovu atd atd..je toho víc a je to nepříjemné a trapné vysvětlovat, že nejste manžel atd atd atd...kor pro někoho, kdo to třeba ani nechce nebo je špatná rodiná situace a takhle si do toho nechtěně rýpne někdo cizí a pod...
fakt jsem neskutečně ráda, že jsem to neudělala!

liss_durman
3. srp 2013

@pavluska88 Nejsem si jistá, ale myslím, že může mít jen jedno příjmení. A osobně bych to ani nedoporučovala, i kdyby to nějak šlo udělat. Chudák dítě s tím bude mít akorát komplikace. A pokud chceš mít po svatbě 2 příjmení, stejně bude společné příjmení to manželovo a děti se budou jmenovat po něm. Takže tvoje případná budoucí dvě příjmení na tom nic nezmění 😉 Jinak zpětně bych se asi rozhodla pro příjmení po mně stejně jako @evelp . Dceři jsme dali jméno po otci, byla jsem tehdy hrozně přesvědčená, že to tak má být. A to i přesto, že moje příjmení je mnohem hezčí. Chtěla jsem si ho nechat i po svatbě, nakonec mám teda taky 2 a je to fajn, ale manžel teď sám přiznal, že jsme si měli vzít moje příjmení, ale před svatbou se mu zdálo jako děsný problém, že by se musela malá přejmenovat taky, takže jsme to nechali na jeho společné příjmení + já mám ještě k tomu své. Akorát nevím, co je za problém u doktorů a na úřadech??? Já neměla jediný, akorát jak už někdo psal, že mě oslovovali dceřiným příjmením. Ale jinak je v rodném listě napsáno, že jsem její matka - ať už mám jakékoliv příjmení a tím to hasne. Jestli je někdo tak zebedněný, že pošle dokumenty na blbé jméno, tak bych z toho klidně udělala aféru. Jo a že by bylo nepříjemné někomu vysvětlovat, že nejsem manželka, to teda taky ne. Je to přece věc těch dvou, ne? 🙂

j.a.n.i
3. srp 2013

@evelp Tak když někdo blbe nade píše dokumenty, tak je to jeho problém a on si je predela s trapné to může být také akorát jemu...

pavluska88
autor
5. srp 2013

@evelp My máme s přítelem dlouhodobý a perfektně fungující vztah, svatbička měla být letos v lete, ale nechtela jsem se vdavat tehotna, abych si ji uzila, tak jsme to presunuli na pristi rok na duben, případně červen. Takže na druhou stranu nemám jediný důvod nepojmenovat broučka po něm, když do půl roku po porodu budu mít stejné příjmení 😉 jen mě mrzí, že nejdou dvě ☹

evelp
5. srp 2013

@pavluska88 jo, tak to potom jo, kdybych měla jistotu svatby- resp. toho, že spolu budeme, tak bych ho taky pojmenovala po něm a byla bych ráda, ale tu jistotu u nás nemam bohužel ani na den ☹

pavluska88
autor
5. srp 2013

@evelp to je mi moc líto ☹ obcas se i chlapům stává, že mají své dny, třeba se tomu tvému rozsvítí v hlavě a udělá ten důležitý krok 😉 musíš věřit a ono to půjde.

evelp
5. srp 2013

@pavluska88 myslim, že nerozsvítí a jestli ano, tak to snad i odmítn..nejsem si jistá, že tenhle člověk má být mým posledním mužem, u manžela jsem si jistá byla, ale neustáli jsme krizi, tak vlastně, k čemu to je 😀

pavluska88
autor
5. srp 2013

@evelp je to s těma chlapama těžký 😉