Kde přihlásit miminko k trvalému pobytu? Bydlíme v nájmu

dadalu
15. led 2014

Prosím o radu, kde a jak mám nahlásit miminko k trvalému pobytu? Momentálně bydlíme v nájmu v Praze a svůj trvalý pobyt mám ještě u rodičů, kteří bydlí na opačném konci republiky. Automaticky miminko dostane mou adresu trvalého pobytu a do 3 dnů bych ho měla osobně na úřadě přihlásit, což po porodu asi těžko těžko budu cestovat přes celou republiku. Lze přihlásit miminko do nájmu, ale aby moje trvalá adresa zůstala jiná? Neřešily jste to některá?

blahova_andrea
26. únor 2014

@24bodlinka jako jak někde jinde? jako v klidu doma nebo na jiném úřadě? na jiný úřad jít asi nemůžete, tam se chodí podle bydliště většinou a doma si to stačí stáhnout z webu, většina formulářů tam je 😉 bohužel zákony jsou stavěné tak, že si je každý vysvětlí po svém a pak abychom se sami někde hádaly, protože úřednice v tom mají guláš a jednají podle toho, jak se vyspí ☹ víc, než životní minimum má spousta lidí a na něco dosáhnou. ono záleží jak moc víc. těžko ti tu někdo poradí, když nevíme přesně jak to máte s tím bydlení a s příjmy a se vším. většina dávek se řídí 2,4 násobkem životního minima. na to jsou na netu kalkulačky, aby sis spočítala životní minimum právě pro vaši rodinu. pokud tvůj chlap vydělává víc, než ti ukáže kalkulačka, tak logicky na nic nárok nemáte. nejběžnější jsou přídavky na děti a příspěvek na bydlení. hmotná nouze je opravdu jen pro ty nejchudší.

lenicka07
26. únor 2014

@24bodlinka Taky se musím zastat j.a.n.i. Pomáhá tady spoustě lidí !! Už mi to mnohokrát pomohlo, co jsem si od ní přečetla a vím že na její informace se můžu spolehnout. Myslím že není fér se navážit do lidí, kteří zde ostatním nezištně pomáhají. Chápu, že jsi v těžké situaci a držím ti palce ať se to vyřeší, ale přece řešením není osočovat někoho kdo se ti snaží pomoci. J.a.n.i. za to nemůže že doba je taková. Holt to tak je, že když člověk něco chce, musí si to vyřídit, vyplnit, atd. nikdo to za tebe neudělá.

kristynulinka
4. bře 2014

@gepe
@petrajurinova Děkuju za rady 🙂

mysicka_lb
20. bře 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat na něco podobného: Bydlíme v nájmu, trvalé bydliště máme každý u svých rodičů, ale už máme koupený svůj byt, kde budeme hned od příštího měsíce bydlet. Změnu svého trvalého pobytu už ale do porodu nestíhám vyběhat (občanka by mi chyběla do porodnice). Je možné, přihlásit miminko rovnou k trvalému pobytu do nového bytu a sebe tam pak dopřihlásit později? Asi ne, že?

petrajurinova
21. bře 2014

@mysicka_lb miminko po narození k trvalému pobytu nehlásíš ty, napíšou ho na tvé trvalé bydliště automaticky a pokud chceš aby mělo trvalé bydliště jinde, musíš ho potom ty nebo manžel přehlásit, takže nejjednodušší bude, když to do porodu necháš tak a pak se přehlásíte všichni tři najednou.

j.a.n.i
21. bře 2014

@mysicka_lb A k čemu je nezbytně nutná OP bez ustřihlého rohu v porodnici? Bych ho změnila hned, než to pak řešit s dítkem a pokud to není v rámci jedné obce, tak si ještě přidělávat problémy s vyřizováním dalších věcí.

mysicka_lb
21. bře 2014

@j.a.n.i Já už jsem v porodnici hlášená se starým trvalým pobytem. Takže předpokládám, že kdybych ho tam chtěla změnit, musela bych to dokladovat občankou - kterou bych ale v té době ještě neměla hotovou (jsem 38. týden, takže rodit budu co nevidět). Holt nám ten byt přepsali trochu později, než bylo v plánu.

j.a.n.i
22. bře 2014

@mysicka_lb Ale na to novou vůbec nepotřebuješ, budeš mít tu starou a k ní sešívačkou přicvaknutý papírek s novým... naprosto dostatečné. nehledě na to, že v porodnici je jim to srdečně fuk, ti potřebují hlavně tvoje rodné číslo a zdravotní pojišťovnu. Já ani nevím, zda jsem jim OP vůbec ukazovala, myslím, že ne.