Kde změním jméno otce v rodném listě dítěte?

desperated
25. říj 2009

Ahoj, potřebovala bych předběžně poradit hlavně od vás holky, které máte nějaké povědomí o rodinném právu, ohledně následujícího. V kostce tu shrnu svůj problém: vdala jsem se, manžel se choval jako hrubián,kamarádi,hospoda,lhaní,posléze i krádeže,já si našla milence (ženatého, děti odrostlé ) a poté otěhotněla (na 99,9% s milencem)-manžel jakmile se dozvěděl moje těhu, tak slíbil, že se změní, bude sekat latinu atd..a já tedy nic neřekla a chtěla zachránit "rodinu"- manželovo chování však bylo čím dál horší,všechny peníze utrácel za hospodu a kamarády,včetně mých ulitých pro malého,po narození dítěte děs běs,ani jednou sex,nikdy s ničím nepomohl,opíjel se,nechodil do práce a našel si ženskou a poté jsme se rozvedli.Teď bydlí s ní a jejími dětmi.Já jsem stále se stejným milencem a zároveň tajným otcem malého. Malý ho miluje a zná lépe než ofic.tátu- ten má malého cca 1*za 14 dní,je naprosto nespolehlivý,jednou přijede a dvakrát ne atd.Tvrdí ale,že malého miluje a všude to rozhlašuje.Malý má 3 roky.
A nyní k jádru pudla. Po neustálém přemýšlení a vnitřním boji jsem se rozhodla, že chci uvést věci na pravou míru- sice pozdě, ale přece. Ráda bych přimněla milence, aby se k malému přiznal a abychom nalili mému ex a jeho rodině čistého vína (naši už to ode mně vědí a jejich reakce byla taková,že jsou rádi, že malý nemá exovi geny, ale nechali by to tak,jak to je a nepřiznávali to). Nedělám to kvůli sobě a milenci, ale chci to udělat pro malého- nechci mu celý život lhát a nechci, aby za svého otce považoval člověka, který mu do života nemá v dobrém slova smyslu absolutně nic nabídnout. Předběžně počítám s tím, že milence přesvědčím (on je zdá se opravdu zamilovaný)- a teď bych potřebovala poradit: kam se mám obrátit, pokud chci provést změnu otce v RL malého ? Samozřejmě by milenec s malým podstoupili testy DNA. Jakou roli v tom bude hrát můj ex ? Může se "šprajcnout" a dělat naschvály a nesouhlasit s tím, i když testy dna jasně prokážou, že on biol. otec není ? Samozřejmě počítám i s tím,že bychom ex vrátili peníze, které mi od rozchodu platil na malého. Já vím, že budu za hroznou svini, ale takhle dál už prostě nechci. Prosíííím poraďte mi,jsem zoufalá a myslím na to, kudy chodím - milencovi jsem ještě nic ani nenaznačila- nevím, jak se na mě bude tvářit- ale když mi minule vynechala menstruace a bála jsem se, jestli nejsem těhu, tak jeho reakce byla, že to doma řekne na rovinu a nevykašle se na nás. Já vím, že jsem to měla říct hned, jak jsem otěhotněla, ale udělala jsem obrovskou chybu a teď za ním pykám a pykat budu. 😢

bila.pani
25. říj 2009

Ahoj,moc Ti asi nepomůžu,ale můžu poradit jen svojí zkušeností,že opravu jména dítěte v RL jde i bez souhlasu otce.Musíš si však zažádat na soudě a na základě toho se rozhodne.Aspoň tak jsem to měla já..
Přeji hodně štěstí a silné nervy 😉

draga
25. říj 2009

desperatet teda nevím ale pokud jsi vdaná asi to bude trochu problém, protože u nás v zákonech je, že otcem dítěte je chlap, který je s tebou ženatý, dokonce existuje i nějaká ochraná doba...moje kamarádka, byla vdaná, našla si milence, otěhotněla s ním, rozvedla se a aby otcem nebyl její ex manžel (právě v té ochranné lhůtě) musela se rychle znovu vdát aby porodila už v novém manželství...jinak se teda v zákonech neorientuju, jen vím, že tohle je jedna z věcí co je opravdu hodně divná...tak moc držím aplečky ať ti vydrží to odhodlání a síla to dobojovat do konce 🙂

paegaska
25. říj 2009

DESPERATED, nejdřív si promluv s přítelem zda do toho opravdu půjde. není to totiž jen tak. naše soudy jen tak nevymažou otce z rodného listu, je totiž v zájmu dítěte, aby otec uveden byl, tak nevymažou otce pokud nebude souhlasit jiný se jím stát. Jedině tak máš šanci. Dále je opravdu třeba počítat s vrácením peněz, pokud si vezme "původní " otec právníka může to být i víc.

helcenka
25. říj 2009

Testy DNA budou nezbytností, bude to ale dost těžké, protože v tvém případě je opravdu automaticky otec tvůj exmanžel. Nejlepší by bylo obrátit se na matriku, tam by ti měli poradit, jak by bylo nejlepší postupovat, teda jestli tam pracují trochu schopný lidi. Nejdřív bych ale opravdu nechala udělat ty testy, aby jsi měla něco v ruce a neřešila to vlastně jen teoreticky. O otcovství bude určitě rozhodovat soud v řízení o určení otcovství. Nevím, odkud jsi, ale zkus si zjistit, zda u vás nefunguje bezplatná právní poradna, tam by ti poradili určitě. U nás třeba taková poradna je. 😉

martina240
12. říj 2016

Holky já sem vdaná ale s manželem nežiji soud o svěření do péče děti máme za sebou,ted jsme byli u soudu skrz popření otcovství kde manžel se vzdal a přítel uznal že holky jsou jeho,vzdali jsme se lhůty na odvolání,rozhodnuti mám i doma,ale máme s přítelem problém jak a kde ho nechat do RL zapsat v místě bydliště nám řekli že musíme jet do Břeclavi,poradite?

martina240
12. říj 2016

Šlo to i bez testu DNA,ale ex musí říct že není otec a milenec musí říct že je aspoň to tak bylo u mě,pokud by dělal ex problémy potom jsou testy DNA