Když matka otci nechce vydat rodný list

uzivatelkapetra
6. čer 2017

Ahojte, přítel má desetiletého syna, o kterého se stará, bereme jej skoro každý víkend, každou dovolenou co máme v práci stráví celou u nás.
Letos jsme chtěli zajet ke známým na Slovensku a do termálů, jenže malý nemá pas. Jeho matka odmítla příteli půjčit rodný list a ani není ochotna mu ten pas vyřídit i když by ji to samozřejmě proplatil.
Co s tím?
Tuším, že jako otec má na RL nárok, že mu ho zadržovat nemůže že?

janulle22
6. čer 2017

Poradila bych at zkusi zajit na matriku vyridit novy nebo kopii... jako otci mu nemuzou rict ne, to si aspon myslim. A k vycestovani- ex ma slovenku a brali maleho k nim na Slovensko a ja mu musela podepisovat papir, ze souhlasim s tim, ze syn muze vycestovat. Nevim jestli to porad plati, ale bylo by dobre to zjistit taky, aby pak nedelala zle, ze jste maleho unesli... ale jak rikam, nevim jak to ted je... treba nekdo poradi...

uzivatelkapetra
autor
6. čer 2017

@janulle22 děkuji, za těch 6let ji nikdy nezajímalo, kde to vlastně její dítě tráví víkendy a prázdniny, vždy ho jen přivezeme a odvezeme, takže toho bych se asi nebála. Ona dělá krky jen na úrovni jich dvou, po úřadech by si asi nedovolila dělat peklo,zas taková snad není.

laska.nezna.hranic
6. čer 2017

za sebe se matce nedivím. svěřit do ciziny dítě někomu, kdo si ani není schopen zajít na matriku pro duplikát 🙂 😉

uzivatelkapetra
autor
6. čer 2017

@laska.nezna.hranic doufám, že to bylo v humoru. Myslela jsem, že by se našlo i jiné řešení, než chodit lhát na matriku, že ho ztratil. Ale tak asi se to běžně dělá, takže se k tomu asi uchylíme taky.

bh8
6. čer 2017

Nemusis lhat. Reknes, ze ho potrebujes. Staci tatinek s obcanskym prukazem. Stoji to 100kc. Resili jsme to same

kvakuska
6. čer 2017

@uzivatelkapetra no on ten jeho RL se vám může kdykoli v budoucnu ještě hodit, takže na tom není nic špatného, když si ho jeho otec obstará ...

kvakuska
6. čer 2017

@laska.nezna.hranic pokud je otec chlapce člověk pořádný a o své doklady se stará, tak nemusí mít vůbec žádnou zkušenost s tím, že je tak snadné nechat si vystavit nový RL ...

uzivatelkapetra
autor
6. čer 2017

Takže myslíte, že můžeme normálně říct, že matka nespolupracuje a nepošlou nás do háje.
Děkuji moc

kvakuska
6. čer 2017

@uzivatelkapetra neříkala bych asi vyloženě že matka nespolupracuje, do toho jim na matrice nic není, prostě potřebujeme RL a nemůžeme ho najít, to je vše.

laska.nezna.hranic
6. čer 2017

@kvakuska - to je jasné, každý nemá zkušenost se vším. proto píšu, jak to lze zařídit, byť si nemyslím, že bych to maceše děcka měla radit, jak obcházet matku 🙂 proto ta narážka na tatínka, že by si to měl s bývalou řešit sám (samozřejmě to bylo psáno s nadsázkou). matka se z jistých důvodů rozhodla, předpokládám, že má dítě v péči, takže tatínek by to měl respektovat. evidentně mu ve styku nebrání, ale rozumím, že cesta do zahraničí, byť takhle blízkého, se jí líbit nemusí. jakmile jednou získají pas, není pak problém vzít ho bez matčina svolení kamkoli, ale návrat je pak vždy ve hvězdách. ale co já vím, jak to mezi sebou mají... jen říkám, že dokážu maminku pochopit. stejně tak tatínka. ale jednou ho má matka v péči, tak je to na jejím rozhodnutí. na taťkovo místě by mě to štvalo taky, ale za sebe bych to respektovala a nevyvážela dítě bez předchozí domluvy, i kdyby ten cestovní doklad mělo...

co si myslí matrikářka o důvodu vydání duplikátu, tím se autorka opravdu trápit nemusí 🙂

uzivatelkapetra
autor
6. čer 2017

@laska.nezna.hranic já tuším, že jako otec má na ten RL stejné právo jako ona a to že ho má v péči odpovídá 99% rozvedených párů s dítětem a nechápu proč bránit víkendovému výletu, když s ní se to dítě nikam nepodívá. Navíc nevím jak by poznala, že ho unesl, když netuší, kde celé víkendy tráví a tak ani neví, kde by ho měla hledat a případně nenajít.

Její odmítání je jen o tom, že to dělá z principu. Já nikam nejedu tak nepojede ani on. Toť si o tom myslím já.
Stejně jako mu odmítá platit kroužky, protože ví, že mu to otec zaplatí (i když je v její péči a tedy tyto věci v její režii),atd.

S každou ex ta domluva není holt tak jednoduchá.

misakri
6. čer 2017

hezký večer 🙂
u nás mám v péči děti já.. k bývalému manželovi třeba o prázdninách jedou na 3 týdny a opravdu se ze zákona nemusí ptát, jestli s nimi může vycestovat na dovču nebo ne - má je v péči od 1. do 21.7., takže kde s nimi tráví čas, je jen jeho věc - já se mu taky nezpovídám, kde trávíme náš čas 🙂 trošku soudnosti by neuškodilo dámy 🙂

nnell
6. čer 2017

RL dítěte otci vystaví na příslušné matrice, pas mu vystaví příslušný úřad také, nic to nemění ale na tom, že pokud otec nemá soudně určený styk s dítětem po dobu "výletu", popř. nebude mít písemný souhlas matky či (předběžné) rozhodnutí soudu, tak tu reálně hrozí obvinění z únosu dítěte do zahraničí. Pokud plánujete výlet v době, kdy má otec stanovený styk s dětmi, tak je prévo určitě na straně otce.

misakri
6. čer 2017

přesně tak.. v době, kdy má otec děti/dítě u sebe a styk je upraven soudně, může jet kam chce a takové to, že matka "nechce" a "nepřeje si" - je jen její problém :D

mammoth007
6. čer 2017

@uzivatelkapetra nemusí na matrice lhát. Prostě jen řekne, že potřebuje dulikát, ten se vydává z mnoha důvodů ne jen, když se ztratí. Já takhle vyřizovala svůj i dětí kvůli ministerstvu vnitra. Takže v klidu tam zajít, jestli si pamatuju, tak to stojí stovku. Co se týká cestování, je to o dohodě. Mě jednou zkoušel ex dělat problémy, že jsme vycestovali a dal mě k soudu s žádostí o zákaz vycestování. Soudkyně si poklepala na čelo a bylo. Jediný co, tak když se uklidnil, tak jsem souhlasila s tím, že když pojedeme ven, dám mu vědět od kdy do kdy, ale platí to oboustranně. Jde o to, co myslíte vy dva, jestli by byla schopná nějak takhle reagovat, tak bych ji prostě poslala email, jedeme na dovolenou, vracíme se tedy a tehdy, a máte pokoj 🙂