Když nedojde otec na matriku do porodu, co se stane?

kaaatinka
27. lis 2010

holky mám dotaz, přítel je pracovně mimo delší dobu, na matrice po mě chtějí aby se dostavil i on, já chci pro malého svoje příjmení ale samozřejmně chci aby byl v RL uvedený. Jak to bude když prostě nezvládne dojet do porodu??? To bude mít malej v kolonce otec neznámý???

j.a.n.i
28. lis 2010

@kaaatinka Ano, bude, ale není to žádný problém, prostě až přijede, tak dojdete spolu na matriku, podepíšete prohlášení o tom, že on je otcem a že jste se dohodli, že se bude jmenovat po tobě a oni mu vystaví nový RL. Případně pokud víš, že přijede celkem brzo po porodu, tak nemusíš ten první RL vůbec řešit... já vyřizovala rovnou ten s uvedením otce cca 14 dní po porodu. Pokud se ti dítko narodí v první půlce měsíce, tak je to v pohodě, protože všichni kdo nutně potřebují rodné číslo, ho potřebují do konce měsíce (třeba dětská dr., aby mohla vykázat péči). Jinak je potřeba ještě na zdravotní pojišťovnu, tam se má narození dítka hlásit do 8 dnů, ale přišla jsem po 14 dnech a byli naprosto v pohodě.

madelen
28. lis 2010

@kaaatinka Když se narodila malá, nebyli jsme manželé. Informovala jsem se o postupu, protože jsem chtěla, aby se jmenovala po mně. Nemuseli jsme nikam chodit, nic vyřizovat. V porodnici jsme nahlásili jméno moje a otce a bylo to bez jakéhokoliv vyřizování na úřadech - jen musíš zdůraznit, že se bude jmenovat příjmením po Tobě. Do RL otce napsali. Po svatbě poslali nový rodný list pro malou - vdaly jsme se obě 😀 . Na matriku musíš, když nejste manželé a chceš mít příjmení dítěte po otci. Aspoň tak to bylo před 5ti lety a předpokládám, že to tak je stále.

kaaatinka
autor
28. lis 2010

hm..tak uvidíme co mi ještě řeknou v porodnici ☹

vojtisek2007
28. lis 2010

@kaaatinka u nás u prvního byl stejný postup jako u madelen,taky jsme nebyli manželé, do porodnice jsem brala svůj RL, syn se jmenoval po mě a do jeho Rl uvedli jako otce tehdy ještě mého přítele, nikde jsme oba nic nepodepisovali...na matrice jsme nebyli ani náhodou - myslím před porodem. Po svatbě jsme taky dostali pro syna nový RL....

kaaatinka
autor
28. lis 2010

@vojtisek2007 no ono je to 11 let... ☹

vojtisek2007
28. lis 2010

@kaaatinka to jo, ale u madelen jen 5 🙂 tak třeba je to pořád stejně 😉

j.a.n.i
28. lis 2010

@vojtisek2007 To je nějaké divné, že přítel nic nepodepisoval, to by si pak člověk do RL mohl nahlásit kohokoliv...

kaaatinka
autor
28. lis 2010

@j.a.n.i právě no.... si tam nahlásím Vaška Klause a co ten pak 😀 😀

sisstin
28. lis 2010

@kaaatinka my jsme teda s dnes již expřítelem oba museli na matriku, a on jednak podepsal, že je otcem dítěte a jednak jsme oba podepsali, že se syn bude jmenovat po něm ( špatná volba 😝 , ale s tím ted už nic neudělám). Pokud to přítel z nějakého důvodu nestihne, tak prostě v RL nebude zapsán a poté se to dodatečně doplní 😉

kjajule
28. lis 2010

Pokud vím tak, otec dítěte musí podepsat papír o určení otovství namatrice jinak automaticky má díte v RL otec neznámý a matčino příjmení...
My jsme před dvěma lety byli na matrice a přítel to musel podepisovat a museli jsme tam uvést i příjmění našeho dítěte...RL nám po svatbe už nepředeláali malej se jmenuje po otci...
Bez podpisu otce by si tam pak mohl kdo chce uvést jakékoliv jméno otce...
S tím že ten RL nemusíš řešit bych na to taky nespoléhala já dostala RL už v porodnici některé porodnice spolupracují s matrikama a RL si odnášíš domů už z porodky...
Ale není problém pak zajít na matriku s otcem dítěte a vše nechat změnit 😉

kaaatinka
autor
28. lis 2010

@sisstin ono s tím jde něco udělat, ale musel by s tím on souhlasit, teď to zrovna řeším s dcerou aby jsme měli všici stejné příjmení 🙂

sisstin
28. lis 2010

@kaaatinka no s tím on samozřejmě nesouhlasí, na dítě platí...takže smolík bohužel 😝

kaaatinka
autor
28. lis 2010

@sisstin no tak to je no 😖 třeba časem.... já to taky zkouším podruhé 😉

j.a.n.i
28. lis 2010

@kjajule No, u nás to taky porodnice řešila, ale já jim prostě řekla, že ty papíry pro ně nemám... takže nemohli nic dělat a RL jsme si pak řešili sami.

kjajule
28. lis 2010

@j.a.n.i tak to pak ano pokud jsi jim řekla že si to vyřídíš sama, já jsem ani nevěděla že to porodnice dělá na přijmu u porodu jsem dala všechny papíry co jsem měla a rodný list mi přinesly třetí den po porodu...koukala jsem jako puk ale byla jsem ráda že nemusim hned letet na matriku vyřizovat to...

j.a.n.i
28. lis 2010

@kjajule Tak ono to potěší, že to člověk nemusí řešit, nám právě chybělo to uznání otcovství...

vojtisek2007
29. lis 2010

@j.a.n.i no opravdu to tak bylo....manželé jsme nebyli, takže oddací list jsme do porodnice nevezli, chtěla jsem aby se syn jmenoval po mě, do případné svatby,ale v RL měl normálně uvedenýho otce, a na matrice jsme nic před porodem podepsat nebyli, ani po porodu, normálně domu přišel dopor.dopisem synův RL, kde jméno měl po mě a normálně uvedeného otce,tak jak jsme to nahlásili v porodnici.....po svatbě zase přišel dopor.dopisem nový RL, kde měl už příjmení po "už" manželovi...

vycu
29. lis 2010

@vojtisek2007 A nepodepisovali jste souhlasné prohlášení rodičů v porodnici?? To by bylo malých Goťáků.... 😀

vojtisek2007
29. lis 2010

@vycu v porodnici nevím, to bych kecala jestli jsem něco podepisovala nebo ne....každopádně při příjmu jsem nahlásila jak se bude jmenovat dítě (obě jména - jak pro holku, tak pro kluka), že příjmení po mě - to bylo jasný, když jsme nebyli manželé, a neměli právě ten papír z matriky a nahlásila jsem jméno otce...jestli jsem do podepisovala nevím, asi jo, ale manža určitě ne....přijel až dýl a nemoc.byla zavřená kvůli chřipkový epidemii,tak ho tam ani nepustili ☹

uzankaa
7. led 2013

Zdravím, možná tady už tento dotaz zazněl, tak se nezlobte... Chci se zeptat kdy si máme s přítelem zajít na matriku, ohledně toho, že chceme aby se miminko jmenovalo stejně jako přítel? Ještě nejsme svoji, ale v budoucnu bude svatba tak at to už máme tak vyřešené s tím přijmením... Děkuji ZUZANA

mvkoty
7. led 2013

@uzankaa můžeš dojít před porodem to podepíšete papír o prohlášení o jmeně u nenarozeného dítěte a nebo po porodu. Dostaneč RL kde bude mít mimčo jmeno po tobě a až si ho půjdeš vyzvednout tak tam přítel podepíše prohlášení a vystaví nový RL kde bude už jmeno po příteli

j.a.n.i
7. led 2013

@uzankaa Nebo třeba u nás se RL vyzvedává osobně na matrice, takže to stačilo vyřídit při jeho vyzvednutí.

martinka24
6. dub 2013

Mám dotaz, kam máme jít na matriku, když máme každý v OP jiný trvalý pobyt a nejsme manželé? teď nevím, jestli nemám nechat příjmení po mě, aby si mě vzal 😀

j.a.n.i
6. dub 2013

@martinka24 Na libovolnou matriku a na příjmení se musíte dohodnout, nerozhoduješ pouze ty.

martinka24
7. dub 2013

@j.a.n.i když nejsme manželé, a šli bysme na matriku až po porodu , tak se dítě bude automaticky jmenovat po mě myslím ne?až po přiznání otcovství se to může ale nemusí změnit....

j.a.n.i
7. dub 2013

@martinka24 No, to se bude, ale nebude mít otce v RL a až ho tam budete dopisovat, tak partner musí s příjmením souhlasit, protože podepisuje zároveň souhlas s otcovstvím a příjmením.

zuzaaanka
16. črc 2014

Ahoj, nechci zakládat novou diskuzi, tak se zkouším ptát tady. Když se budeme brát až po narození mimča, změní pak dítěti RL, když já změním jméno? Mimi bude mít jméno po otci. Díky moc.