Mám trvalý pobyt na SR, chci, aby dítě mělo TP v ČR

aaggyy
24. kvě 2014

Jsem Slovenka s TP na Slovensku, přítel - v době narození miminka manžel je Čech. Bohužel, nebudu mít ještě nárok na získání TP v ČR, to bude možné až za rok a půl. Podle toho, co čtu, bude mít dítě TP podle matky, tj. na Slovensku. Chci ale, aby mělo TP tady, v Česku. Co je pro to potřeba udělat? Stačí ho co nejdřív po porodu přihlásit na úřadě tady v Praze? A jak to bude se zdravotní pojišťovnou?

bambulal1
24. kvě 2014

Ahoj sme stejni priprad akorat nejsme manzele.Takze zajdi si na matriku a tam si vyzadaj formular aby mal tp tafy.Nam to pani udelala pri uznani otcovstvi coz v tvojom pripade je jasne.Pojistovna je jednoducha at partner mahlasi maleho na pojistovnu kde si ty a je.Automaticky dostava pojisteni matky na 8 dni po porodu ale do vtedy ho treba nahlasit na pojistovne.Jinak my sme si zazadali i o slovenske obcianstvo takze nas syn ma obe jak ceske tak i slovenske 🙂 Kdyby si mala neake otazky klidne mi napis spravu cez toto sme si presli.

monasek84
24. kvě 2014

Ahoj, my mame to same, ale naopak, ja Ceska s TP v CR, manzel Slovak. Rodila jsem v CR, malemu jsme nechali udelat SK rodny list a na jeho zaklade ho prihlasili k pobytu na sk. Nez dosel SK rodny list, byl zdravotne pojisten v CR, pak jsme mu dali SK pojistovnu. Mohl ale zustat pojisten v CR a mit formular E106 na jehoz zaklade by mohl byt osetrovan i na SK, ale tak jsme to nechteli.

aaggyy
autor
24. kvě 2014

@bambulal1 dakujem moc 🙂 takze na tu matriku pre ten formular si mam zajst este pred porodom? S tou poistovnou to je trochu problem, ja som full time studentka, takze mam poistenie slovenske...ale s TP na cechach by malo male dostat poistovnu v CR..no, to sa spytam tam, je to nejake komplikovane 😀

bambulal1
24. kvě 2014

@aaggyy jj před porodem ale mne to stejne spletli v porodnici (když ma prijimali tak sestra tento formular prehliadla a dala adresu moju na SK až po 2týd. sme zistili, že ju má predca tady po otcovi) jinak nic to nestojí.
Aha tak to teda s pojišťovnou nevím ale určo bude mat po tebe to si pro istotu zisti. Ja sem tady už hodne let pojištená.
Kedže má ale obe občianstva a pojišťovnu máme VZP tak ho nemusím když cestujemna SK pojišťovat zvlášt. Stačí si skočit na VZP na slovensku a na základe českého pojištenia nám vystavia formulár aby nás ošetrili. Už sme na SK byli a vše v poho v pojištovne tady i na SK skvelá spolupráca.
Jj všetko je komplikované ale hlavne si to vybav před porodem jinak je to pak zbytečne náročné.