Můžu dosat miminko do Německa bez dokladu?

daasik
11. led 2008

Ahoj, potrebovala bych poradit, mam skoro sestimesicni mimco, ale nemam ho jeste zapsane v obcance ani v pase. Muzu s nim ted do Nemecka bez dokladu? Nebo musi byt zapsane v cestovnim pase? Pripadne musi mit svuj pas? Nevite nekdo? Vim, ze se to ted menilo nebo ma menit, ale nevim presne aktualni stav.. Diky za radu

mikca
11. led 2008

jsme v "šengenu" takže pas do Německa nepotřebuješ ani ty, ale já bych si asi pro jistotu nachala mimčo zapasat aspon do občanyka nebo pasu...stejně nějaké doklady sebou určo pevezeš..tak pro jistotu...třeba kartičku pojištěnce..
ale jinak do Němcka doklady pas mít mímo nemusí... 🙂

mikca
11. led 2008

já píšu do pasu..ale mimčo musí mít už svůj pas..takže zapsat do občanky a pas musí mít mímo svůj, kdyby jste jeli mimo "šengen"..abych nemátla 🙂

daasik
autor
11. led 2008

to je prave to ze si maleho do odjezdu nestihnu nechat zapsat do obcanky. Takze myslis, kdyz budu mit jeho prukazku pojistence, ze to je v pohode?

androna
11. led 2008

no moc v pohode to teda neni.sice niesu kontroly na hraniciach ale o to vecsie niekde po ceste.mozu vas zastavit.urcite mat k tomu rodny list dietata.a karticka neni ziadny cestovny doklad.risknut to mozes.

mikca
11. led 2008

androna to je úpravda že kartička naní cestovní doklad stejně tak rodný list že..ale určitě bych ho sebou vzala..a nebo daasik nechat udělat pas na počkání...ale je to asi mastný ☹

kar.la
11. led 2008

Holky, určitě vlastí pas pro mimčo!!!
Bavila jsem se o tom se švagrem, který pracoval před "shengenem" u pohraniční policie, takže mám info z první ruky 😝 Jde o to, že na průjezd hranicí doklad nepotřebuješ, ale pokud by se cokoli v zahraničí stalo, musíš mít doklad od dítěte a prokážeš se jeho pasem...
My chceme v létě na Slovensko a taky budem pas vyřizovat 😉

mikca
11. led 2008

karla co myslíš tím stalo?? jestli ti dítě onemocní tak se neprokazuješ pasem..ale kartičkou..ale jde spíš o to aby ti někdo uvěřil že je dítě tvé..já mám děti zapasné v pase..ještě jsme to stihli a jediný udaje o nich je tak jejich rodné číslo a jméni nic víc....ale zkusila bych ten pas ne počkání

daasik
autor
11. led 2008

tak jsem ted radsi volala na urad, je to tak, ze od 1.3. pujde zase dite do 10 let zapsat do pasu rodice, my se ale chystame na cestu v unoru, takze musi mit vlastni pas ☹ Navic mu pas nevydaji jen podle rodneho listu, ale musim mu nechat na matrice vystavit potvrzeni o obcanstvi za 100,-snad na pockani, nechat ho vyfotit, a pak mu pry udelaji pas do 15 dnu za 50,-, ktery bude platit jeden rok,... ach jo

kar.la
11. led 2008

Mikca, celkově cokoli, nemyslela jsem zrovna že bys musela k Dr. Ale vidíš, Daasik to právě potvrdila...
Prostě kartička není doklad...
Ono se říká, náhoda je blbec, takže bych toho lítání kolem zrychleného pasu nelitovala, alespoň si pak v klidu prožijete dovču bez stresů 🙂

androna
12. led 2008

mikco predstav si situaciu jak by si v zahranici dokazovala bez fotky a nejakeho cestovneho pasu ze to je tvoje dieta?to su situacie ktore by sa nemali stat ale mozu.tak radsej mat vlastny pas.a presne tak napr Grecko je shengen ale tam by som necestoval s dietatom zapisanym v obcanke ale jedine s pasom.proste mam svoje skusenosti.a v sama doma to minule krasne vysvetlovali.da sa takto cestovat ale nie kazda krajina to akceptuje,lepsie povedane nie kazdy pasovak.takze z ceskej republiky s obcankou super ale pri navrate domov mozu byt problemy.

miluska.woolley
12. led 2008

Holky, to ze jsme v Sengenu neznamena, ze muzeme cestovat bez dokladu. Sice nekontrolujou na hranicich, ale muzou Vas zkontrolovat kdekoliv na silnici. Manzela jednou zprudili policajti dokonce v Plzni za to ze u sebe nemel pas. Mel ho u mne v byte.

Mikco, u dr. nebo v nemocnici karticka nestaci, musim mit i pas nebo obcanku.
Dasiku, zrovna s Nemeckem bych si nezahravala, policajti se tu berou hrozne vazne 😀 .

mikca
12. led 2008

´miluska já byla s malým v zahraniční dvakrát u lekařa a ani jednou po mě nikdo nechtěl pas...stačila kartička...ale naprodsto s vámáa souhlasím že neí kartička cestovní doklad....

androna..já mám děti napsané v pase a nikde žádnou fotku nemají takže bych se porkazoval uplně normálně..ale to je jedno prostě jsme se shodly na tom, že potřebujem minimálně doklady o dítěti jako tady u nás..takže bud pas, nebo napsané v občance 🙂

jck
12. led 2008

ahoj holky,
já jsem nechávala Natálce dělat pas když jí byly tak 3 týdny, jezdíme do rakouska a německa docela často (je to za kopcem 😉 )
já jsem teda musela dojet do Český Budějovic na matriku pro to potvrzení o občanství, protože tady v Českém Krumlově to nedělají (musí je na kraji), dojela jsem si do Bud. a tam jsem to měla na počkání za 100 kč, a pas jsme měly hotový za týden, ani ne v pondělí jsem to tam dala a v pátek byl pas hotový

paní na pasovce mi řekla, teda tady u nás, že občanka je tvůj doklad a že tam máš napsané dítě je jen informace pro tvojí potřebu, to znamená, že jak vyjedeš do zahraničí s dítětem tak dítě musí mít nějaký doktad o sobě, protože je občan jiné země než se nacházíš.
Když máš dítě v pasu, je to něco jiného, protože je to cestovní pas, ale info na občance není doklad totožnosti

lendy1
12. led 2008

holky a dotaz: když bych chtěla jen malého dopsat do pasu musí mi vystavit celý můj nový pas nebo to tam nějakým způsobem doplní?

mikca
12. led 2008

lendy to už není..bylo to asi před rokem, že jsi si ho mohla ńechat dopsat do pasu...od minulého roku(nevím přesně od kdy) musí mít mímo svůůj vllastní pas 😠 ..jiná možost už není..ale mám pocit že jsem někde slyšela, že se to má změnit..

androna
12. led 2008

lendy ked si pockas do 1.3 tohto roku tak ti dite zase do pasu zapisu.do tej doby vlastny pas. 😎

jck
12. led 2008

lendy...paní na pasovce mi tvrdila, že by to snad mohli někdy na konci března zrušit, to že musí mít mimča svůj pas a pak půjde normálně děti připsat do tvého pasu 🙂 už aby to bylo.
Ale nevím to jistě jestli je to uzákoněný, že to od března půjde nebo ne, to je překvápko 😉

petraluk
12. led 2008

Holky jsem z toho jelen. 😕 Stačí mi od toho března, když budu mít malýho zapsanýho v občance a budu cestovat jen po šengenu nebo ho prostě musím mít zapsanýho v pasu ať cestuju kamkoliv?

lendy1
12. led 2008

ha, tak jsem našla papír z Ministerstva vnitra co mi donesl manžel (úplně jsem na něj zapomněla) a tam je napsáno:

Dnem 1.3.2008 nabude účinosti zákon č.106/2007Sb. kterým se mění zákon 329/1999Sb. o cestovních dokladech ...bla, bla.... Uvedenou právní úpravou se od 1.3.2008 umožňuje zapisovat občany mladčí 10let do cestovního dokladu rodiče. Na základě zápisu mohou tyto děti překračovat státní hranice bez vl. cest. dokladu s rodičem, v jehož cest. dokladu jsou zapsány.
a pak tam jsou 2 druhy pasu:
u jednoho , v němž je uvedena položka "děti" se zapíše jméno, příjmení, datum narození a pohlaví
u pasu, kde není položka "děti" se zápis provede na štítek, který se vlepí do cest. dokladu

Takže jsem si vlastně našla odpověď na svůj dotaz 😀
počkám do 1.3.2008 a pak mi ho tam snad dopíšou, nebo dají ten štítek...

petraluk
13. led 2008

Tak jestli je to tak, tak si taky počkam do března. Chtěla jsem si nechat udělat novou občanku a napsat tam malýho, ale takhle to bude snažší. 🙂

androna
13. led 2008

petraluk mat dite zapsane v obcance je super v ceskej republike.muzes s tym cestovat i v sengenu ale tento doklad zatim este nemaju pasovaci radi.hodne si to proveruju.cestovny pas je proste pre osobne pohodlie najlepsi i v sengenu.

katule01
15. srp 2011

Ráda bych obnovila tuto diskuzi 🙂 Nechce se mi na magistrát a netu jsem našla pokaždé něco jiného 🙄 Chystáme se s 15m synem do Německa, potřebuje svůj pas nebo stačí, že ho mám zapsaného v občance? Díky moc za odpovědi a zkušenosti

spagatice
15. srp 2011

@katule01 My jsme se o to taky trochu zajímali a jediné co jsme zjistili bylo, že záleží na tom, který policista by vás zastavil. Některému by stačila občanka, jiný by dělal problémy 🙄 . Ptali jsme se na magistrátu, na policii a celníků. Je hrozný, že se člověk nikde nedozví, jak to vlastně je 😠

katule01
15. srp 2011

No tak to je paráda 😠 Klasika u nás 😠 Tak fakt nevím, co mám dělat, nechce se mi riskovat, že nás bez pasu nepustí a na druhou stranu se mi nechce mu dávat dělat pas, když pak zase nebude potřeba 😒 chjo... díky za odpověď 🙂
@spagatice

petrakm
15. srp 2011

@katule01
Ahoj,ja mám mimi napsané v pase(takže to samé) a neresila jsem to ..Německo,rak,Itálie..zádný problém..asi kdybych letěla,tak bych mu raději pas udělala,ale autem v unii jsem to zatím jako problém nezaregistrovala..