Nájemní byt. Jak je to s trvalým bydlištěm?

claudie21
6. led 2014

Maminky,jak je to s trvalakem,kdyz bydlime v najemnim byte?Ja i pritel mame trvale stale u rodicu a nevim zda si jde nahlasit trvale do najemniho bytu a taky nevim kam mam k trvalemu pobytu nahlasit miminko.Budu rada za jakoukoliv reakci 🙂

frantiska85
6. led 2014

Mimčo má automaticky stejný TP jako matka, pokud nenahlásí rodiče něco jiného.

blahova_andrea
6. led 2014

podle nového zákona si můžeš trvalý pobyt nahlásit i do nájemního bytu. dříve jsi musela mít souhlas majitele, dnes ti stačí na úřad přijít s platnou nájemní smlouvou. miminko má adresu automaticky po matce.

zjano
6. led 2014

omlouvá se, ale taky mam otazečku, muzu trvalé bydliště dítěte napsat na přítelovu adresu nebo musí mít stejnou se mnou?

gepe
11. led 2014

@zjano muzes prepsat

laurital
11. led 2014

@blahova_andrea Což je zprzněný zákon jako prase.Nájemník odejde a já ho budu muset odhlašovat jak?To nahrává pouze neplatičům, lidem s exe apod.
Promin Andy, tebe se to netýká, jen jsem reagovala na tvůj koment,

jancip
11. led 2014

@blahova_andrea
@laurital To jako fakt? Já pronajmu někomu na 3 měsíce byt a on si tam bez mého souhlasu může napsat trvalé bydliště? To vymysleli pěknou kravinu...ale to se snad dá nějak ošetřit smlouvou (?)

laurital
11. led 2014

@jancip Čičovina na entou, viď?Také mám ve smlouvě, že si nájemník u nás nesmí dát trvalé bydliště.No uvidíme, právník snad něco vymyslí.Všichni víme komu tohle nahrává.Já jako majitel nebudu mít možnost určit, kdo v mém bytě smí mít trvalé bydliště-fakt Absurdistán...

krakena
11. led 2014

@jancip nedá. Ustanovení smlouvy by bylo absolutně neplatné. Nicméně do smlouvy bych to dala a spoléhala na to, že smluvní strana nebude znalá.

whitelilith
11. led 2014

@laurital Nevím, jak je to s přihlašováním, ale odhlásit ho můžeš na úřadě bez jeho svolení. Prostě tam dojdeš s občankou-oni vylustrují Tvůj byt, zjistí že jsi majitel-zjistí-zda je tam někdo nahlášený a Ty si sama určíš, jeslti ho tam hlášeného chceš či ne. (aspoň takto mi to bylo vysvětleno)

chris_n
11. led 2014

@whitelilith ale trva to tri mesice, ted to resime

laurital
11. led 2014

@whitelilith Vzhledem k tomu, že ke známé došli exekutoři cca rok po koupi bytu a nějaká smlouva je nezajímala, nemám o tom valné mínění.
Myslím, že holt se zase začne pronajímat na černo 😝, budou tím biti slušní nájemníci i slušní pronajímatelé.

chris_n
11. led 2014

@lauritalto tam byl jeste rok po koupi nekdo hlaseny? my se ted modlime taky. protoze ouvodni majitel je kreten a uradum odhlaseni na nasi zadost trva 3 mesice :(

whitelilith
11. led 2014

@laurital Exekutoři jsou totiž sebranka sama pro sebe a jdou po tom tak, jak je to pro ně nejjednodušší. Ty by bylo potřeba státem redukovat nejvíc.

laurital
11. led 2014

@chris_n Oni ho odhlásili s kupní smlouvou kde se dalo, ale tak cofidis apod. to neřeší.

laurital
11. led 2014

@whitelilith Souhlasím.

chris_n
11. led 2014

@laurital tak to je hustý, to jako nestačí nahlasit na matrice uradu, ze tu nema trvaly pobyt a ze je prehlaseny treba na urad? a vyresili to s exekutorem nejak? jak ja muzu vedet, kde nahlasil vsude svoje bydliste :o

laurital
12. led 2014

@chris_n To upřímně řečeno nevím, ale exe v bytě zažili.Ono u soudu by měl být výchozí bod ten, kdy se dohodnete při koupi o vystěhování.Jenže domáhej se toho pak u exekutorů.Já sama jsem kdysi zažila exekuci na účet jen na základě duplicitního RČ a nepřála bych to nikomu.Řěšilo se to tři měsíce a nikoho nezajímalo, že dotyčná má úplně jiné jméno i bydliště.Tudíž jsem extrémně opatrná.

chris_n
12. led 2014

@laurital ach jo....

laurital
12. led 2014

@chris_n Já tě nechci strašit ani stresovat, ale tehdy to bylo fakt nepříjemné a trvalo to dlouho.Oni to exekutoři neradi přiznávajá, ale stává se, mmch jsem od nich nikdy nedostala sebeblbější dopis s omluvou, naopak jsem asi po roce řešila, že mají stále neoprávněně zástavu na mých nemovitostech.

radushka1
12. led 2014

Já píši do smlouvy, že nepovoluji nájemníkům trvalé bydlení a upozorňuji na to...pokud by ale byli zákonů a poměrů v této zemi zdatnější, mohli si i dříve bez souhlasu nahlásit trvalé bydliště v mém bytě i přes to, že je tato zmínka ve smlouvě, je to jeden veliký binec. Nejlepší je před exekutory si zdokumentovat, co je v bytě moje, ještě lépe mít od všeho účty (což bohužel také nemám - věci v něm jsou po tatínkovi). Takže jediné co si přát je mít fajné nájemníky.

jancip
12. led 2014

@laurital
@krakena Holky, to jste mě tedy dostaly. My tedy zatím nepronajímáme, ale plánujeme to a tohle mi opravdu přijde jako jeden z mnoha velkých průšvihů nového zákona.....S exekucí sice nemám zkušenost, ale umím si úplně živě představit, jak má nájemník má nějaké dluhy, přijde exekutor a bude mu úplně jedno, zda je to nájemníka nebo pronajímatele...nehledě na další mnohé problémy....a fakt se mi nechce věřit, že se tomu nedá nijak zabránit...

blahova_andrea
13. led 2014

@laurital jj, máš pravdu. já s tím taky nesouhlasím. jako pokud sama odejdu z nájmu, tak se taky pak nahlásím zas jinde, je to taky v mém zájmu, abych měla adresy v pořádku. ale je fakt, že já jsem ta, co platí a průsery nedělá. máš pravdu, že to nahrává nepoctivým a pronajímatelům to komplikuje život, hodně si myslím rozmyslí celé pronajímání a s těmi riziky si raději nechají peníze ujít a nechají byt prázdný.

blahova_andrea
13. led 2014

@jancip ano, je to tak. nevím kdo a proč to zase takto vymyslel, ale nájemníkům prostě stačí platná nájemní smlouva. a nemusí být na neurčito, protože my ji máme na 5 let a trvalý pobyt v bytě máme. ve smlouvě se to možná ošetřit dá, ale není to vymahatelné. stejně jako to, že lidem zakážeš zvířata, děti nebo kouření v bytě. prý to ve smlouvě může být a pokud budou obě strany slušné a vše dodržovat, tak fajn, ale pokud kápneš na vychcánky, tak pak není jak se domáhat nějakých náhrad a sankcí za porušování atd, protože nově podle zákoníku je to omezování a ty nesmíš ty lidi tímto omezovat. je to kraviny na entou! my se s domácími na všem předem domluvili, obě strany si řekli a sepsali podmínky a ty se dodržují. je fakt, že když jsme hledali byt, tak jsme nevěděli, že už na trvalý pobyt nepotřebujeme souhlas majitele a když jsme se na tento souhlas ptali, tak ho všude odmítli dát. i kdybych o tom zákoně věděla, tak bych do toho ale stejně nešla. neriskovala bych průser mezi námi a domácími, protože by se nám to mohlo fakt nevyplatit. já byla chvíli před porodem a riskovat odpojení kdo ví čeho nebo vyhazovat s novorozencem...no nevím jaké mají domácí práva a jak rychle se jich mohou domáhat, ale já mám raději vše v cajku a v klidu.

blahova_andrea
13. led 2014

@laurital máš pravdu. exekutor totiž může navštívit všechny adresy, na kterých předpokládá pohyb povinného, nemusí tedy jít ani o byt s jeho trvalou adresou. my ale třeba měli v systému u různých adres poznámky, že se tam jezdit nemá, že se před 5 lety odstěhoval apod.

blahova_andrea
13. led 2014

@whitelilith bohužel. exekutoři nejsou jen sebranka. ono to je právě státem řízené, jsou jmenováni soudci, každý dluh, co dostanou k vymáhání, tak mají nařízený od soudu. to není o tom, že si jen tak řeknou, že sem si zajdou a něco zabaví. problém je často v tom, že už ten soud některé věci nevyřeší, nezjistí si a vydá rozhodnutí, kterým se pak další musí řidit, i když s tím třeba nemusí souhlasit. exekutoři jedou podle exekučního řádu a tím se oni musejí řídit a bohužel to je proti lidem nastavené, protože většina povinných nejsou ti slušný, co mají zájem své závazky splatit a nebo splácí 3 miliony po 100,-

jancip
13. led 2014

@blahova_andrea Tak to je tedy mazec. Copak si jako majitel nemohu říci, že nechci, aby se v bytě kouřilo? Nechápu, kam se ta naše společnost dostala. Ale jak píšeš, je to na domluvě. Slušní lidé se domluví, neslušným smlouva i zákony jsou na nic.

blahova_andrea
13. led 2014

@radushka1 ono by mělo stačit, když máš ve smlouvě nebo dodatku sepsáno a nájemníky podepsáno s čím jim byt pronajímáš. prostě oni od tebe oficiálně převezmou kuchyňskou linku i se spotřebiči, pračku atd...to mít vše přesně popsáno a tím, je doloženo, že to v bytě bylo dřív se tam nastěhovali. bohužel je pak na tobě při problému si toto vše oběhat a doložit.

blahova_andrea
13. led 2014

@jancip no nově jsem to pochopila tak, že nemůžeš nájemníkům nic diktovat. nebo tedy můžeš to zkusit, ale když nebudou slušní a nedodrží to, tak máš smůlu ty a ne oni. my třeba máme ve smlouvě po domluvě povolené jen zvíře do velikosti malého psa, nekouření, nesmíme pronajímat dále (což už prý taky neplatí. prý si pronajmeš byt a nově ho smíš pronajímat dalším, to fakt nepochopím), máme kdo se o co bude starat a do jaké výše nákladů, kontrolu a placení všeho...jako jsme tu dva roky a vše funguje a fakt se nám odsud nebude chtít 😀