Národnosť a občianstvo miminka-mama Slovenka, otec Čech

saskaaleo
9. říj 2015

Ahoj, som Slovenka, partner je Čech, nie sme manželia. Ako to bude s miminkom, može mať české občianstvo? Alebo bude Slovák? A čo za papiere mu vlastne budem musieť vybaviť. Máte niekto skúsenosti?

xboax
10. říj 2015

Ahoj, my to mame rovnako a nasa mala ma ceske obcianstvo, narodila sa v Cechach. Ale dali sme jej spravit aj slovensky rodny list, nase staty to umoznuju. Ak by si chcela viac info, pripadne poradit, kludne napis do spravy 😉

saskaaleo
autor
19. říj 2015

Ahoj, tak som bola na cudzineckej policii, pani povedala, ze moze byt maly cech, tatinek ma radost 🙂 ake ma vyhody slovensky rodny list a ako sa vybavuje? a co ten cestovny doklad? kde a kedy sa vybavuje pas, mas s tym skusenost? na matrike sme boli priznat otcovstvo, je este potrebne nieco vybavit?

xboax
26. říj 2015

Ahoj, vidis aspon o problem menej, ze bude Cech 🙂 Ono ide o to, ze dieta ma pravo mat dvojite obcianstvo, konkretne vyhody nepoznam, okrem toho, ze keby sa nieco dialo, vybavim pas a poistenie pre malu aj na SVK (v zivote sa moze stat cokolvek, tak som jej dala spravir RL aj na Slovensku). Pas mozes vybavovat od narodenia, zariadis si ho na spadovom mestskom urade, tam kde ma dieta prihlaseny pobyt. Napriklad ja mam trvaly pobyt na SVK, priatel vo Varnsdorfe (CZ), ale mala ma pobyt v Kbelach, kde mame byt, takze sme vybavovali v Kbelach. Okrem priznania otcovstva a zadania mien pre chlapca a dievca sme na matrike uz nevybavovali nic. Len som si zavolala detskej lekarke, ci beru novych pacientov a predbezne som sa tam zahlasila, ze prideme cca v tom a tom tyzdni. Porodnica poslala po porode papiere priamo na urad a odtial nam prislo oznamenie, ze si mame vyzdvihnut rodny list. No a potom uz formality ako poistenie. Ale vsetko az po porode.
A kedy cakas miminko? Odkial si?

saskaaleo
autor
26. říj 2015

ahoj, mozno vybavim aj ja ten slovensky RL. aj ked to je mozno zbytocne, ale aj ja rozmyslam o zadnych dvierkach, clovek nikdy nevie .. byvame v Sobočiciach, okres kolin.. rodim uz tento piatok, maly je otoceny zadkom a tak idem na cisarsky. papiere uz nastastie vsetky v poriadku, taska zbalena, takze este musim popratat barak, a som konecne nachystana 😀

xboax
27. říj 2015

Drzim palce, nech ti vsetko dobre dopadne, nech ste obaja zdravi!!! Potom, az budete v klude doma a budes mat cas, pisni, ako sa mate, ako to vsetko dopadlo.

Julia

saskaaleo
autor
27. říj 2015

ok, daujem 😉

shane1561984
13. pro 2015

@xboax ahoj mohla by si mi poradit?

anyfilip
10. únor 2016

@saskaaleo co potrebujes na cudzinecku policiu ? Tehotenska knizka a obciansky staci ?

nikuska2106
10. říj 2016

Ahoj maminky 🙂 máme rovnakú situáciu 🙂 ja Slovenka, otec Čech, nie sme manželia. Vybavíme české občianstvo po narodení a možno aj slovenské. Ale chcem sa spýtať budem mocť mať trvalý pobyt v ČR až po svadbe? alebo aj po narodení mimi? Poprípade potrebujem tých 5 rokov prechodný ? musí sa vyslovene dokládať, alebo stačí doložiť že som pracovala v ČR, poprípade bola prihlásená na ÚP atď ? Koľko krát som totiž žila v byte bez zmluvy o podnájme atď ..Nechcem aby si ma chlap musel brať kvoli tomu a ja by som rada mala aspoň trvalý pobyt tu..Je to potom menej komplikované pri všetkom :D

anyfilip
12. říj 2016

@nikuska2106 tiez by ma to zaujimalo 🙂
Este by ma zaujimalo ako ste to riešili s rodičovskou. Vsade mi hovoria nieco ine. Dnes som to obvolávala.

nikuska2106
12. říj 2016

@anyfilip zatiaľ som na pn na rizikovom na materskú nastupujem za cca mesiac a termín porodu mám 25.12 tak rodičovskú ešte len budem riešit ale myslím že to bude akurát doktor, poisťovňa a socka.....či? :D

tatianach
12. říj 2016

nikuska2106 , anyfilip Ja osobne som si vybavovala trvalý pobyt na základe 5 rokov nepretržitého pobytu na území ČR.Partner je Čech a niesme svoji,čakám mimčo a prišlo mi adekvátne aby som si tu vybavila prechodný alebo trvalý pobyt.Rozhodla som sa nakoniec pre ten trvalý.
Dokládala som pracovnú zmluvu(naštastie 5 rokov u jednoho zamestnávatela) ale bolo mi povedané ,že stačí i výpis zo zdravotnej pojistovne ,kde je jasne vypisané priebeh zamestnaní(neviem ako to je s úradom práce,či to tam je tiež zaznamenané,ale asi jo ,kedže ti bolo hradené zdravotné pojistenie od nich.)
Nepotrebuješ prechodný pobyt,mne dali hned trvalý.
Ešte som musela dokladať potvrdenie o zajistení ubytovania.Formulár(najdeš na ich stránkach) musí byť buď podpísani majitelom nemovitosti priamo pred urádničkou (moj prípad-priatel je majitel bol tam somnou) alebo úradne overení podpis majitela nemovitosti.
Čakala som 2mesiace na schválenie.
Rodičák si budem vybavovať až v marci 2017 ,ale ku mne sa dostalo,že je potreba minimálne prechodný pobyt tu v ČR.
Pokial by bola potreba zodpoviem podrobnosti.🙂
Pekný deń

nikuska2106
12. říj 2016

@tatianach ďakujem veľmi pekne takže proste iba doložiť že sa tu zdržujem dlhšie ako 5 rokov a finito 🙂 super som práve nevedela že stačia zmluvy a podobné veci 🙂 tak to si to potom vybavím a majiteľ je jeho mamka tak je to tiež cajk

ahedbav
6. pro 2016

U nás je to obráceně. Já Češka, partner Slovák. Nejsme sezdaní, tak potřebuji vyřídit na matrice prohlášení o příjmení dítěte (chceme, ať má jeho příjmení). Potřebovaly jste na matrice ,jako Slovenky, překlad vašeho rodného listu do češtiny? Pro Slovensko by toto platit snad nemuselo ne? 🙂

nikuska2106
14. pro 2016

@ahedbav riešili sme to v pondelok mala som rodný list nový mamka mi ho vybavila...ale preklad nie je potrebný každopádne mala pripomienky paní lebo si nevedela ako overiť že som slobodná a mala na to keci že ma nemože ani vyhľadať u ních v systéme lebo nie som hlásena na cizineckej a ani nemám trvalý ani prechodný a bla bla bla bola pekne nepríjemna ...vraj ako si to má overiť sa pýta ona mňa tak som jej vysvetľovala ( za chvíľu rodím takže super na nervy :D) že som to nikdy nepotrebovala a bola som vypovedať aj na polícii a ani so zamestnaním, úradom práce, zdravotnou, sociálkou pn ani materskou som problém nemala ..snažila som sa jej vysvetliť že som zo Slovenska a máme iné podmienky ako iný cudzinci a ona na mňa ale tady jste v Čechách ...podotýkam že celú dobu som hovorila na ňu česky ....takže proste rodný list vydaný na slovensku a prehlásenie o stave (slobodná) a že nemám prihlásené ubytovanie ..a s dorazom na to že je to trestné ak uvediem nesprávne údaje...takže tam napísala adresu na ktorej sa vyskytujem (bývam u priateľa v baráku necelý rok a chcem si zažiadať o trvalý takže som prechodný ani povolenie k pobytu zatiaľ neriešila a zmluvu tu nemám ) takže asi tak ....už nikdy nepojdem na túto matriku s ničím neznášam keď sa niekto hrá na boha a je nepríjemný len preto že sám nevie .... :( každopádne rodný list je na A4 mám pocit že trochu iný formát ako obvyklý mamka vravela že je iný trochu ...jop a ešte musím dodať že paní si suverénne ofotila občianku moju a ani buuuu že to spraví a či može .... grrrrrrrrrrrrrr takto sa porušujú zákony ale naštvalo ma to len pre jej celkový prístup

nikuska2106
14. pro 2016