Nechci, aby byl otec zapsaný v rodném listě

bulali
9. únor 2014

ahoj potřebuji poradit ještě donedávna sme se s přítelem těšili na miminko dokonce na zápise jsem ho zapsala jako otce dítěte.. na matrice sme ještě nebyli,, ale stala se mi nepříjemná věc o který bych se nechtěla bavit prostě nechci aby byl zapsán v rodném listě... chci aby rodném listě bylo otec neznámý stoho duvodu aby si vydělal na dítě nárok a vše okolo.. o miminko se postarám sama kašlu mu na alimenty vyhoví mi na matrice a napíši mi tam co po nich budu chtít.. dekuji

frufrunka
9. únor 2014

@bulali Tak Ty to takhle chtít můžeš, ale záleží, jestli to tak vezme i otec dítěte. Pokud bude chtít být zapsaný v rodném listě, má na to právo. Lhůtu na zápis má až do 6 let věku dítěte. Pokud o zápis požádá soudně, Ty s tím nic neuděláš...

hanka.
9. únor 2014

@bulali není to pouze ukvapené rozhodnutí, za které se mu mstíš? Nevím co se samozřejmě stalo, nesoudím, jen chci říct, že otcem tvého dítěte bude pořád a i pokud by nebyl zapsán v rodném listě a o dítě stál, může sám žádat o zapsání.
Jak je to ale s matrikou pokud už jste tam byli, to netuším ☹

bulali
autor
9. únor 2014

@frufrunka on totiz take nema zajem byt zapsan v rodnem liste... pokud si to zazada budiz ...

frufrunka
9. únor 2014

@bulali Tak pak není co řešit, není Tvojí povinností uvádět otce...

bulali
autor
9. únor 2014

@hanka. na matrice sme nebyli pouze když jsem byla na zápise v porodnici se mě ptala sestřička jak se jmenuje otec dítěte tak jsem jméno řekla nic víc na matriku jsem myslela že půjdeme po porodu

bulali
autor
9. únor 2014

@frufrunka me jde o to že když jsem byla v porodnici na zápise jsem nahlásila jeho jméno takže teď nevím zda pri odchodu z porodnice bude na papíře jeho jméno

hanka.
9. únor 2014

@bulali pokud nejste sezdaní, potřebuješ k porodu prohlášení, že otec souhlasí se zapsáním do rodného listu jako otec. pokud s tím ted nesouhlasí, tak ho uvádět nebudeš. přeji hodně sil, aby si vše zvládla 🙂

bulali
autor
9. únor 2014

@hanka. Dekuji moc ja to zvladnu

frufrunka
9. únor 2014

@bulali Tohle prohlášení nic neznamená, dokud oba nedojdete na matriku. Z porodnice ten papír se jménem otce sice doputuje na matriku, ale tam ho stejně nezapíšou, pokud nebudete mít ještě ten papír z matriky... Takže tam otec uvedený nebude.

blahova_andrea
10. únor 2014

pokud nejste manželé, tak by musel otec dítěte jít s tebou na matriku a podepsat prohlášení o otcovství a teprve potom vám vydají rodný list, kde bude uveden, pokud tam půjdeš sama a toto prohlášení nebudeš mít, tak ti tam otce zapsat nemohou, ani kdyby ty jsi chtěla. matrikářce je to fuk, nemá papír, neudělá zápis 😉 neboj...na nic se tě vyptávat fakt nebude. jinak mají holky pravdu. pokud se otec do šesti let věku dítěte rozhodně, že chce být najednou otcem, tak si může soudně zažádat o genetické testy a zápis do rodného listu. ale to teď stejně nemá smysl řešit. na to máte příštích 6 let 😉

bulali
autor
10. únor 2014

@blahova_andrea
@frufrunka tak to vam moc dekuji... a chci se zeptat jen tak pro zajimavost...pokud by se otec po case vratil a chtel by byt zapsan do rodneho listu to musi nejprve udelat geneticke testy? Nez bude zapsan do rodneho listu? Nebo cokdyz si najdu pritele ktery si bude me dite chtit vzit na sebe... bude se muset neco platit za zmenu rodneho listu? Nechtela bych aby muj syn mel v rodnem liste porad otec neznamy.... :( snad mu najdu dobrehp tatinka

blahova_andrea
10. únor 2014

@bulali tak s tím ti neporadím, s tím zkušenosti nemám.

frufrunka
10. únor 2014

@bulali Pokud by se otec vrátil a chtěl být zapsaný do rodného listu, bude záležet na Tvém postoji. Pokud bys s tím souhlasila a došli jste na matriku oba, tak není potřeba žádných testů. Kamarádka to řešila zrovna nedávno a myslím, že neplatila vůbec nic, nebo maximálně správní poplatek, který bývá 50 nebo 100 Kč. Stejná situace by byla v případě nového přítele. Pokud by chtěl Tvoje dítě vzít za vlastní, tak opět jen dojdete na matriku a průběh bude úplně stejný, tam nezkoumají, jestli je dítě biologicky jeho nebo ne. Jen tam musíte dojít spolu a oba souhlasit se zápisem. Pokud by ale dítě vzal na sebe nový přítel a pak se ozval původní otec, že chce být v rodném listě on (ale na to má čas "jen" do šesti let věku dítěte, pak už ne), tak pak by to už šlo soudní cestou, žalobou na popření otcovství tvého přítele a genetické testy, které by prokázaly biologické otcovství pravého otce. Testy by musel tuším platit on...

j.a.n.i
10. únor 2014

@blahova_andrea @frufrunka Jen opravím těch udávaných 6 let - to je doba pro popření otcovství manželem, na to dát k soudu uznání otcovství není žádné omezení, to může kdykoliv.

frufrunka
10. únor 2014

@j.a.n.i Vidíš, tohle mi uniklo. Já teď tuhle situaci intenzivně prožívám s kamarádkou, zatím jsme se za horizont šesti let nedostaly... 🙂 Ale je pravda, že v tom novém občanském zákoníku asi bylo napsáno vyloženě popření otcovství, to je fakt. Že tam tu lhůtu prodloužili na těch 6 let...

j.a.n.i
10. únor 2014

@frufrunka Jojo, přesně tak. A to ještě pouze pro manžela, pokud bylo určeno prohlášením na matrice, tak zůstává toho půl roku.

sal80
10. únor 2014

Pokud v porodnici neudas otce,nezapisi ho do oznámení o narození,které každá nemocnice odesílá na patřičnou matriku. Tam otce neudas, nikdo se té na nic ptát nebude, a v kolonKá otec bude proškrtlá. Jinou věci je fakt,že otec má na dítě právo může zažádat o zapsání,popř.určení otcovství a to i s tím,že bude požadovat příjmení dítěte po sobě. Ono to není jen tak...nejde se rozhodnout a dítě mu odepřít. Je to jeho dítě stejně,jako tvé...

j.a.n.i
11. únor 2014

@sal80 Tak žalobu na určení otcovství podat může a bude úspěšný (pokud tedy tu žalobu fakt podá, spousta z nich jen planě kecá)... s příjmením bych si vůbec jistá nebyla, pokud dítko žije s matkou, tak soud nemá důvod mu jméno měnit po otci.

sal80
11. únor 2014

@j.a.n.i Souhlasím s Tebou. Včera se mi nezobrazovaly komentáře,neviděla jsem,jak je debata rozjetá 🙂 S tím příjmením to tak je,tedy pokud nenastaly k 1.1.změny. Stejně tak,pokud jdou oba rodiče na matriku,se musí shodnout na jménu,jinak není do RLzapsané. Dítě musí být pojmenované do 6m věku. Pak jméno určuje soud. Je to děs,přiznávám...

j.a.n.i
11. únor 2014

@sal80 No, to jo, ale pokud otec nechává soudně určovat otcovství, tak už tou dobou dítko příjmení má a tedy šance, že ho soud změní není příliš velká.

blahova_andrea
11. únor 2014

@j.a.n.i jé...tak to mi někdo řekl špatně, tak díky za opravu, snad se mi to do hlavy uloží 🙂

blahova_andrea
11. únor 2014

@sal80 no mě přijde i jako děs, že bych půl roku nevěděla, jak se dítě vlastně jmenuje. nemělo by doklady, nevzali by ho lékaři apod...ne?

j.a.n.i
11. únor 2014

@blahova_andrea Ale vždyť to dítě jméno mít bude, pokud neuvedeš otce, tak si to rozhodneš ty a příjmení bude mít po tobě... a teprve při soudním jednání se bude řešit, zda mu to cos vybrala zůstane nebo ne... a upřímně, pokud tam nebudou nějaké závažné důvody, tam mu to cos vybrala zůstane.

blahova_andrea
11. únor 2014

@j.a.n.i já to pochopila tak, že by to dítko půl roku žádné jméno nemělo, že bych si třeba ani já nemohla furt vybrat 😀

sal80
11. únor 2014

@j.a.n.i Já myslela prvotní příjmení,ne,když si vzpomene po nějaké době. Ale tehdy soud řeší,zda o dítěti věděl a nebo skutečně ne. Otázkou je,jak ten průzkum probíhá...

bulali
autor
11. únor 2014

@sal80 jenze my byli na sepsani porodu jeste spolu atam se me ptali jak se jmenuje otec ditete.. tak sem rekla jmeno... a to vsechno se stalo po tom.. a i kdyz dojdou papiry na matriku se jmenem otce, se kterym nejsem a nechci aby byl zapsan do rodneho listu tak mii snad vyhovy... a taky nejsme oddani.. takze bychom museli jit spolu na matriku s rod. Listy a obcankami a to se nestane.. tak mi ho tam doufam nenapisou

j.a.n.i
11. únor 2014

@bulali Pokud v porodnici neodevzdáš ten papír z matriky s uznáním otcovství, tak ti ho tam rozhodně nezapíší a ještě ti ho pravděpodobně rovnou v nemocnici přejmenutí podle tebe - vlastní zkušenost, my tedy chtěli jméno po otci, ale matriku jsme řešili až po porodu a přestože jsem všude v porodnici hlásila jméno po otci, tak druhý den (evidentně když zjistili, že tam není uznáno otcovství) mi dítko přejmenovali 🙂 sestřičky se lekli, že se jim povedlo zaměnit děti, protože jim najednou nesedělo jméno.

bulali
autor
11. únor 2014

@j.a.n.i takze co vsechno odesila porodnice na matriku?

bulali
autor
11. únor 2014

@j.a.n.i a tak proc se me tedy ptali na jmeno kdyz sem nemela prohlaseni o urceni otcovstvi

dotinka
11. únor 2014

Ahoj ja jsem z osobnich duvodu take neuvedla otce....proste byl otec neznamy....ted ziju s pritelem ktery si vzal moji malou 18mesicu) za vlastni a zadny problem....nikdo neresil zda je biologicky nebo. Na matrice jsm jen vyplnili uznani otcovstvi,napsali ktere prijmeni bude mala uzivat a bylo to 🙂 drzim ti pesti at jsi spokojena a at najdes uzasneho cloveka pro tebe a mimco jako jsem nasla ja 🙂