Oddací list. Kde a za jak dlouho mi ho vystaví?

aponchie
12. dub 2009

Hm nemuzu najit oddaci list ..nevite nekdo jak a kde a hlavne za jak dlouho mi ho vystavi?Pripadne jak to funguje pokud snatek probehl ve 100km vzdalenem meste tudiz nemam moc moznosti jet tak daleko neco vyrizovat a jak moc je treba k porodu?Nestaci treba rodne listy manzelu?Ja prave vubec nevim a mam odstrihlej telefon tudiz se dneska ani nedovolam do porodky optat se a panikarim pac mam max mesic do porodu 😝

gtver
12. dub 2009

apon, v zásadě duplikát oddacího listu ti vystaví ve lhůtě 30 dnů příslušná matrika (ta, v jejímž obvodu jste uzavřeli sňatek) 😒
ohledně porodu, oddací list je potřeba z toho důvodu, že je to doklad o tom, že rodiče jsou manželé, což je zásadní informace pro matriku, která dítěti vyřizuje rodný list, z rodného listu rodiče to nepozná 😉

gtver
12. dub 2009

ale zkus si zajít na matriku u vás a požádej je, neměl by být problém, aby se spojili s příslušnou matrikou a zaslali ti oddací list poštou. 😉

achalteke
12. dub 2009

apon máme stejný problém, ale naštěstí naštěstí jsme se brali 7 km odtud. Jinak jsem kdysi ztratila rodný list a příslušnou matriku mám zhruba 500 km daleko, tak jsem napsala žádost, přiložila do obálky stovku (na kolek nebo poplatek - či co to bylo) a duplikát mi poslali do 14 dní....Já myslím, že když tam brnkneš, tak ti to pošlou poštou 😉

gtver
12. dub 2009

lze to samozřejmě vyřídit i poštou s příslušnou matrikou, spr. popl. 100 Kč (ten je i při os. jednání)

gtver
12. dub 2009

achaltee to už napsala 😀

achalteke
12. dub 2009

...a gtver taky 😀

aponchie
autor
12. dub 2009

ja jsem z toho na nervy pac vim ze nekde je ale nemuzu ho najit zitra ne ale v utery tam zkusim zavolat a zeptat se jak to udelat abych tam nemusela jet pac znas to dojedu tam a nemusi to ten den vyjit 😝 a jako kdybych ho nemela u porodu co by udelali s ditetem jak by ho zapsali jako?

gtver
12. dub 2009

apon, předpoklládám, že by tě matrika vyzvala k doplnění (= v tvém případě předložení oddacího listu) to, že si ho neseš už k porodu, je proto, že u dětí narozených v porodnici to porodnice vlastně vyřídí za tebe (většinou tam matrikářka dochází)

mandarinka
12. dub 2009

Jinak to vyřízení trvá docela dlouho - teda pokud půjdete na svou matriku aby požádala tu matriku, kde byl sňatek.....Já jsem to tak kdysi dělal kvůli rozvodu a trvalo mi to cca 3 týdny 😖

gtver
12. dub 2009

no, mají na to 30 dnů (= ne, že budeš čekat 30 dnů, v této lhůtě to musí být vyřízeno)

aponchie
autor
12. dub 2009

no a jsou schopni takove veci jako delat po telefonu?ze zavolam reknu co a jak a poprosim o zaslani?plus prilozim penize nebo musim jet? 😝

gtver
12. dub 2009

apon, mělo by to jít písemně, ale teď z hlavy nevím, jaké by vyžadovali náležitosti (např. ověření) a jak v takovém případě probíhá kontrola požadovaných dokladů. Ale jak píšu, přinejmenším by měla být schopna to vyřídit matrika u vás, že bys nemusela jezdit těch 100km 😉

aponchie
autor
12. dub 2009

ty jo tak jestli i u nas by to slo tak super kazdopadne musim pockat do utery..zatim prehrabuju kde co a nikde nic 😝

gtver
12. dub 2009

apon, mělo by to fungovat tak, že požádáš u vás a oni se spojí s příslušnou matrikou, která ti duplikát potom pošle (jen se nesmíš nechat odradit úředníkem)

aponchie
autor
12. dub 2009

z toho mam prave strach ze jim to bude sumak 😒