Otec neznámý. Můžu dopsat jiného přítele do r. listu?

janina159
2. črc 2014

Chci se zeptat. Mám dítě, ale otce sem nenahlašovala 🙂 Takže není v rodném listě
Byla to jen krátká známost a já hned otěhotnila. Nesouhlasil s dítětem a já taky nechtěla aby byl v rodném listě ...
Jenže sem si našla přítele jiného, který moje dítě vychoval jako vlastní a jsme spolu už delší dobu takže bych chtěla dopsat do r.listu jeho 🙂
Jen nevím jak to je .. mohu ho dopsat bez problému? Já sem někde slyšela asi do 3 let to jde a pak sou s tím problémy přes soud atd 🙂
Já bych chtěla aby byl jako otec napsaný v rodném listě a příjmení aby měl po něm .. Tak prosím o radu ..... děkuji

nolies
2. črc 2014

@janina159 Ahojky, moje sestřenice řešila před pár lety úplně to stejné. Šli tenkrát na matriku a šlo to jak po drátkách 🙂

nolies
2. črc 2014

@janina159 S tím příjmením si nejsem úplně jistá, protože se tenkrát vzali, ale i to by podle mě neměl být problém.

zamilovanadonej
2. črc 2014

@janina159 Lepší by bylo hned se vzít, protože se taky krásně může stát, že sociálka dá podnět na soud a přítel by musel "doplatit alimenty" zpětně....

janina159
autor
2. črc 2014

@nolies No já právě nevím ... Už je to 5 let co jsme spolu a po 5ti letech sem se rozhodla ze ho dopisi 🙂 A chtěla bych příjmení po příteli víš 🙂 Pak budem mít další spolu a to se už bude jmenovat po nem a tohle ne? A platí se něco za to nevíš? Já slyšela že jo ale asi jen 100kč.

butterfly
2. črc 2014

Myslím, že by to mělo jít bez problému - jedná se o "určení otcovství společným prohlášením rodičů" a řeší se to na matrice, myslím, že je to bez poplatku. Podle mě soud řeší pouze popření otcovství, pokud se někdo dobrovolně hlásí k otcovství, stát nemá důvod to komplikovat nebo sabotovat.

janina159
autor
2. črc 2014

Tak to jsem ráda 🙂 Snad to pujde