Pas pro roční dítě do Chorvatska. Musí mít vlastní?

neeve
11. čer 2008

Holky jsem z toho jelen. Byla jsem si nechat malou zapsat do pasu a ptali se mě kam jedeme. Když jsem řekla, že do Chorvatska, bylo mi sděleno, že tam zapsání do pasu nestačí, že je třeba, aby dítě mělo pas vlastní. Takže nejprve potvrzení o českém občanství na matrice a potom vystavení pasu s fotkou za stovku. Teď tu ale na některých diskuzích čtu, že si holky nechávaly zapisovat děti jen do pasu. Tak jak to tedy je? 😕

petulka77
11. čer 2008

Ahoj, sice neznám odpověď, ale nemáš lepší nechat jí rovnou udělat pas? Platí 5 let a máš klid 😉, ať jedeš kamkoliv 😉 akorát i to ověření občanství jsem teď taky vyřizovala a stojí to taky stovku, takže Tě to celé vyjde na 200. 😉

neeve
autor
11. čer 2008

Já už to mám hotové, jen jsem nevěděla, zda to je do toho Chorvatska nutné. Stresovali mě, že to skoro nestíhám do dovolené 😅 A máš pravdu, i to potvrzení o občanství stálo stovku, takže celkem dvě stovky. Ale o to nejde, jen mi řekli, že je to do Chorvatska nutné a já zjišťuji, zda je to skutečně pravda 🙂

petulka77
11. čer 2008

Tak ať to zjistíš a hezkou dovolenou přeju!!!

neeve
autor
11. čer 2008

Jé děkujů 😵

neeve
autor
12. čer 2008

Haló haló nikdo mi nepovíte jak to bylo u vás? 😅 Mi neříkejte, že do Chorvatska letos nikdo nejede 😀

mysulka
12. čer 2008

Ahoj, chtěli jsme si nechat tento týden udělat nové OP kvůli malému, jinak je máme rok staré a tam nám řekla paní, že je to k ničemu, že dítě je v OP nepov. údaj a na cestování nám je to k ničemu, protože to můžeme jet tak na Slovensko. Že jinak musí mít malej buď svůj pas a nebo být v pasu u jednoho z rodičů. Ale ty pasy ti vyjdou na stejno, protože i s malým ve svém pasu, Ti platí krátkou dobu ☹ a to jsem nepochopila proč, když tam nemá ani fotku, jen RČ. O žádné zemi, kam musí mít dítě svůj pas nemluvila. A to jsme jí říkali, že tam chceme malýho nechat zapsat hl. kvůli cestování.

Ale byla to úřednice, která dělá občanky ☹

petraluk
12. čer 2008

Mysulka pas ti se zapsaným dítětem platí normální dobu žádnou zkrácenou. Vždyť je to nesmysl, to by ti ho tam nemohli zapsat, ale museli by ti přeci udělat nový, když je tam psaná platnost 😕 Já ho tam zapsanýho mam, tchýně pracuje na magistrátu, ne přímo na pasovym ale zjišťovala to kvůli nám a řiká to samý. Stačí mít dítě zapsaný u sebe, naopak pokud nejste manželé a dítě se jmenuje po otc a má vlastní pas, musíš mít do Chorvatska to ověření, že si dítě neukradla 😉

A pokud vim pas musí mít takhle malý dítě každý rok nový, to ale fakt nevim jistě 🙂

ladunka
12. čer 2008

Na stránkách www.jadran.cz jsem našla následující: (je to zpráva vydaná okolo půlky května letošního roku, měla by být tedy akutální):

Možnost použití cestovního dokladu rodiče v kterém jsou zapsané údaje o dítěti:
Údaje o dítěti zapsané v cestovním dokladu rodiče — mladšímu 10 let resp. 15 let bez fotografie - pro vjezd,výjezd a tranzit přes území Republiky Chorvatsko uznávají se jako právoplatný doklad pro přechod přes státní hranice.
Jestli dítě a rodič mají odlišná příjmení doporučuje se, aby si rodič vzal sebou originál rodného nebo oddacího listu v českém jazyce. Stejné se vztahuje i na pečovatele o nezletilou osobu, který ukáže originál rozhodnutí o přidělení do péče nezletilé osoby v českém jazyce.

androna
12. čer 2008

petraluk podla noveho je vlastny pas pre dieta platny 5rokov.uz mame vybaveny novy.predtym bol zeleny platny rok.
neeve ja si myslim ze staci ked je dieta zapisane v pase rodicov.v obcanke to je blbost na cestovanie.o tom vlastnom pase pocujem fakt po prvykrat

petraluk
12. čer 2008

Androna jj, já myslela, že platí pořád rok 🙂

Ladunka přesně tak jsem to myslela, akorát s tím odlišným příjmením to platí jen když má dítě vlastní pas. Když je zapsaný u rodiče, tak je jasný že to dítě je moje, jinak by tam nemohl být zapsaný a nic k tomu nepotřebuju 🙂

eps
12. čer 2008

Neeve, já si nechala malou zapsat do pasu, a nikdo nikde mi neříkal, že bych s tímto dokladem do některých zemí nemohla! Proto ji tam přece mám zapsanou! Mylsím, že paní neměla svůj denanebo byla mimo, prootže zas až tak si Chorvati nevymýšlej! Nehledě na to, že na většině hranic jen mávnou rukou a ani pas nevytáhneš z kabelky.

neeve
autor
12. čer 2008

No tak to je dobrý teda. Mluvila jsem se třemi dalšími maminkami, které byly na stejném pasovém jako já a všechny musely mít do Chorvatska pas. Tak to tu jsou nějací idioti nebo co? 😠

peige
12. čer 2008

Neeve, to jsem našla na stránkách ministerstva zahraničí:

DOKLADY
Platný cestovní pas, přičemž chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska. Chorvatsko umožňuje vstup na své území také na základě předložení občanského průkazu občana ČR, proto lze jako cestovní doklad k cestování do Chorvatska použít i občanský průkaz ČR (vydaný od druhé poloviny roku 2000 se strojově čitelnou zónou).
Ministerstvo vnitra doporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem, byl vybaven svým vlastním cestovním dokladem, i když je zapsán v občanském průkazu svého rodiče.

Na základě sdělení ministerstva vnitra CHR je možné, aby dítě do 15-ti let věku, zapsané v cestovním dokladu rodiče, který s ním zároveň cestuje do Chorvatska, vstupovalo na území Chorvatska bez vlastního cestovního dokladu. V cestovním dokladu rodiče, kde je dítě zapsané, není požadována fotografie dítěte.

kar.la
12. čer 2008

Jé,holky, já si nejsem 100% jistá, ale myslím, že jsem někde četla, že v rámci Shengenu stačí dítě zapsané v pase, mimo tento prostor je potřeba pas vlastní 😅

ivousek
12. čer 2008

neeve • tak já jsem zrovna minulý týden nechávala zapsat malou do mého PASU-jedeme do CHorvatska a le paní na pasovém se me ani neptala kam jedeme takze si myslím ze to je jedno kam hl.ze ji más zapsanou v pase.Trvá to týden a platím 50Kc a je to na 5 let.Taky me ríkala ze kdybych ji nechala delat pas její tak by to bylo na rok a musela bych ktomu donést nejaké papíry ani nevím jaké nebo jsem se po tom nepídila,ale asi to bude to potvrzení o st.obcan.
jinak si stejne myslím ze je lepsí mít tak malé decko zapsané ve svém pase nebo aspon já ju s nikým jiným posílat do zahranicí nebudu.
Preji krásonu dovolenou 😉

eps
12. čer 2008

Tady spis jde o to, ze dospelak projede skoro vsude jen na obcanu, ale ne jeho dite, i kdyz ho tam ma zapsane, proto musi byt dite zapsane v pase. Ja se taky ridila strankami MV a z toho jsem pochopila, ze kdyz si ji zapisu do pasu, je zbytecne vyrizovat ji vlastni pas, nehlede na to, ze nevim, jak casto a kam pojedem.
Vlastni pas musi do Coirvatska mit, pokud necestuje s rodicem, ktery ji tam zapsanou ma, to byla ta "afera", ze pozaduji milion udaju,kdyz treba jedou deti s prarodicem...

ivousek
12. čer 2008

eps.jo jo tak to je 😉

eliade
12. čer 2008

jenže oni to ti pitomci na ministerstvu taky pořád mění.Loni byl pas nutností.I na Slovensko třeba.Prý aby se zabránilo kšeftování s dětmi.Šlo o děti do 5let s platností 1rok.Od loňského září nebo října(možná je to jinak)byly tyhle dětský pasy zase zrušený.My jeli s prckem do Švýcarska a pas jsme mu udělali.Naštěstí ho dělají na počkání a za 100.Klasickej zelenej.Žádnejch 14dní jako u dospělýho.Každopádně v tom nemají jasno ani ty chuděry úřednice.
Já bych osobně nespoléhala na dobrou náladu celníků a pas bych prckovi udělala.A ona je to taky docela sranda,mít tak malý škvrně na pasový fotce 😉

androna
12. čer 2008

eliade delali na pockani.teraz je na 5rokov a cakacia doba30dni

eliade
12. čer 2008

no vida,další změna 😠

petraluk
13. čer 2008

Holky kde to všechny bydlíte, mě malýho zapsali do pasu během 5 minut a žádný čekací lhůty tady nemají 🙂

ronie
13. čer 2008

Ach jo tak já teda z toho nechápu nic-my jedeme do řecka v září a o den to nevyjde na Oliho pas z minulýho roku 😠 takže nevim-udělat novej pas nebo si ho nechat zapsat do svýho pasu??????? 😅 Já to vůbec nechápu a kždej řiká něco jinýho 😝

neeve
autor
13. čer 2008

Tak mně ta paní řekla, že pas máme na pět let. Každopádně fakt tvrdila doslova, že ho do Chorvatska potřebujeme.
Ronie u dospělého je to tak, že by pas měl platit ještě alespon šest týdnů, tak nevím jak je to u dítěte 🙂

petraluk
13. čer 2008

Ronie já bych si ho nechala zapsat, jestli budeš jezdit pořád s ním, stojí to jen 50kč. jestli plánuješ, že v příštích 5 letech vyjede taky třeba s babčou, tak mu nech udělat vlastní, je to dražší, ale platí to taky 5 let 😉

arietiska
13. čer 2008

Ahoj, byla jsem vyřizovat pas pro prcka do Chorvatska. Bylo mně řečeno tohle: Ze zákona pas vlastní mít do Chorvatska dítě nemusí, ale Chorvati ho často vyžadují. Pokud nechcete mít zbytečné problémy a hádta se s Chorvatama, uděljte mu ho. Musí se zažádat na matrice o občanství, které vystaví cca do 14 dnů za 100,- Kč, a pak za 100,- Kč s tím rodným listem vystaví pas na 5 let. Já si ho ještě i nechávám zapsat do pasu,. Co nechápu, nejdřív Vám udělají pas a až si ho převezmete, následně se do něj do týdne dítě dopíše. Nechápu proč to nejde naráz... 😅

arietiska
13. čer 2008

Výhoda vlastního pasu dítěte. Kdyžý např. půjde s babičkou sám na pláž ... nemusí se babička stresovat, že když ji někde zastaví policie, že bude horem pádem vysvětlovat, že je tojí vnuk. Či, když s dítětem vyrazí otec atd. Většinou má dítě zapsaný jen jeden z rodičů.

arietiska
13. čer 2008

ronie: Udělej prckovi novej pas, bude ho mít na 5 let!

petraluk
13. čer 2008

Arietisksa akorát že chorvati požadují úředně ověřený souhlas rodičů a myslim, že i rodný list, když nejedou s dítětem sami. Takže zrovna v Chorvatsku vlastní pas, taková výhra neni 🙂
Já už bych ho malýmu udělat nestihla, ale je mi to jedno. Vim určitě, že v příštích 5 letech beze mě nikam nepojede a tatínek si ho může nechat zapsat za 50kč na počkání kdykoliv 🙂

arietiska
13. čer 2008

petraluk: jo jenže v Chorvatsku mohou dělat problémy, že nemá vlastní pas a je zapsaný jen v pase rodičů! Dle zálona ho mí, ale nemusí! Ale jelikož já ho stihnu udělat, lepší ho mít, než se tam pak s někým hádat.

petraluk
13. čer 2008

Arietisko chápu, já to nikde neslyšela, když s tím můžu po celým světě a proč bych zrovna do Chorvatska nemohla. Přece nemůžou vyžadovat něco, co nemaj v zákoně. Nestihnu to, tak to neřešim 😉