Rodný list mimča. Mám pro něj jít na matriku?

sharii
4. zář 2007

Ahoj,
orientujete se v tom jak probíhá vydání rodného listu pro mimčo? Stačí oznámit jméno pro dítě a předložit doklady v porodnici a rodný list pak přijde poštou nebo pro něj musím po porodu někam na matriku a kam? Na netu jsem našla obě varianty, tak teď nevím...taky jsem našla, že rodný list vystavuje matrika dle místa narození dítěte a jinde zase že dle trvalého bydliště. Mám v tom docela zmatek.... 😒

beny
4. zář 2007

ahoj sharii nevím jak v Praze ale já budu muset po porodu jít na matriku a zažádat si o rodný list miminka.Nebo můj přítel ještě v době kdy budu v porodnici.A tam mi musejí vystavit do měsíce rodný list podle papírů z porodnice.Jelikož nejsem vdaná tak jsme museli na matriku kvůli papíru na otcovství do porodnice a jednu kopii si paní na matrice nechala.Taže podle toho to pak nám budou vystavovat 😉

dendisa
4. zář 2007

ahoj, v porodnici nám řekli, že rodný list nám bude vystaven na místní matrice (tam, kde se dítě narodí, jsme z jiného města) na základě oznámení, které provede matrice naše porodnice, a pak si ho máme během týdne osobně na matrice i vyzvednout. Že prý bývá hotový už při propouštění z porodnice a rodiče si ho při cestě domů vyzvedávají.
Ale zeptala bych se přímo v Tvojí porodnici, tam Tě musí informovat, jak máš postupovat a co si musíš sama zařídit.

kar.la
4. zář 2007

Ahoj, tak my rodili ve čtvrtek a v nemocnici nám řekli, ať si rodný list vyzvedeme v pondělí na matrice (podle místa narození). Nevím, jak je to u svobodných maminek, ale u vdaných může RL vyzvednout tatínek, musí však mít u sebe OP svůj i maminky dítěte.

kristi
4. zář 2007

budes muset na matriku tam,kde se mimi narodi 😉

beny
4. zář 2007

ahoj dendiso no mě řekli že to bude měsíc trvat než mi ho vydají 😠 a pak teprv až ho budu mít si můžu zažádat na sociálce o porodný a přítel o přídavky 😉

luca
4. zář 2007

Shari v Praze to je fakt, že rodný list je dle místa narození miminka. V některých porodnicích chodí každý den matrikářka a sbírá vyplněné formuláře s tím, že si tam uvedeš kam chceš aby ti RL poslali 🙂

kar.la
4. zář 2007

Ještě jsem chtěla napsat, že jsme přímo v porodnici dostali papír, kde je napsáno, kdym kde a s jakými doklady si vyzvednout RL a zdravotní průkazku miminka. A vše může vyřídit taťka 🙂

beny
4. zář 2007

já jsem svobodná a u nás ho může vyzvednout a zažádat o něj i otec dítěte.Musí sebou mít akorát OP protože matrikářka má formulář o otcovství jeden u sebe a pak jí pošlou něco ještě z porodky 😉
nevím jsem z toho jelen 😕 vlastně srna 😀

carlisse
4. zář 2007

sharii je to jak kde. Mě stačilo, že jsem sekretářce v porodnici dala oddací list a vyplněný papír se jménem mimi a sozuhlasem obou rodičů a ona nám to vyřídila a RL přišel poštou.

kar.la
4. zář 2007

To já taky. Manžel byl ten RL vyzvednout a podepisoval formulář. Přišel domů a říká mi, představ si, že tam měli tvůj podpis 😀 Asi jsem už něco podepsala před porodem, kdy mi dali k podpisu štos papírů 😎 😀

vivian
4. zář 2007

Holky, a jak je to s hlášením na pojišťovnu? Já četla, že rodný list se pro novorozeně vystaví nejdřív za týden (jak kde, ale dřív většinou ne) a přitom nejdýl do 8 dnů musíte s rodným listem na zdravotní pojišťovnu a nahlásit narození dítěte... Jak se to dělá v praxi? 😕

lendy1
5. zář 2007

Vivien,
rodný list někde vystaví na počkání, nebo ti ho zašlou asi do týdne poštou. A s tím rodným listem pak musíš na pojiš´tovnu. Automaticky dítě, když se narodí má pojišťovnu matky, ale ze zákona to tam musíš nahlásit a např. na VZP ti vystaví provizorní doklad místo kartičky, která ti pak příjde poštou.
A s těmi lhůtami: já jsem rodila 50km od domova, s malým jsem byla týden v nemocnici, pak ho převezli do Prahy a teprve pak jsem začala vyřizovat, takže rodný list jsem bezproblémů měla až 10dnů po narození a pojišťovnu jsem měla vyřízenou možná o nějaký ten den dýl a nic se nestalo. A samozřejmě to může vyřídit i otec, musí mít jenom s sebou oddací list a oba OP-pro matriku, na pojišťovně stačí ukázat rodný list.
A nezapomeňte si rovnou zaběhnout na sociálku kvůli porodného, přídavky neřeším-tomu jsem se jen zasmála...

mikca
5. zář 2007

u nás si do porodnice chodili s matriky sami a brali si doklady potřebné pro vystavení rodného listu, no a pak tam stačilo když tam zašel manža sám a když nás po třech dnech pustili, tak už jsme ho měli..

majka07
5. zář 2007

řekla bych, že záleží na té matrice. Jinak RL vydává matrika města v kterém rodíš. Já do porodnice přinesla lístek, který jsem si vyzvedla na matrice u nás v obci, ten su vyplnila, obasahoval údaje o rodičích a vyplnilo se jména dítěte, jak se budou jmenovat, ten su v porodnici odevzdala společně s kopií oddacího listu. Po porodu Maju, manžel vyzvedl RL na matrice toho města. Někde to posílají, tady například ne.

vivian
5. zář 2007

lendy1: jo jo, na porodné a rodičák už mám vyzvednuté formuláře 😀 Přídavky taky neřeším, máme docela slušné příjmy, takže nějaká pětistovka (nebo kolik to je) mi za to papírování nestojí...

majka07
5. zář 2007

přídavky se odvíjí od příjmů, takže někdo může mít 500 a někdo jakoko kámoška 101,-kč 😀
My přídavek asi taky nedostaneme, ale zkusili jsme to, třeba to bude 20 😀

krista
2. bře 2009

ribka • 26. únor 2009 v 18:45
Ahoj, chci se zeptat jak se postupuje pri vyrizovani rodneho listu ditete,
ja jsem konkretne v Hradci Kralove, docetla jsem se ze ho vystavuje magistrat mesta
na zaklade dokladu vydanych porodnikem, staci ho tedy vyzvednout na magistratu nebo
je treba vyplnovat nejaky formular? a do jake doby by ho meli vydat? Protoze pak se musi
dite prihlasit na pojistovnu, a to jsem slysela ze musi byt provedeno do tydne?? DIKY

missymici • 1d • 26. únor 2009 v 18:51
Ahoj,já jsem rodila v HK, tam byla jejich matřikářka která si u nás na pokojích vyzvedla veškeré potřebné doklady,okopčila řekla že nám z magistrátu pošlou dom rodný list.Za necelé 2 týdny jsme ho měli doma.Protože mezitím byli svátky, tak si myslím že i dřív.

lessi • 1d • 26. únor 2009 v 18:55
Ahoj ribko, vystavuje ho matrika a údaje posílá porodnice. Já jsem z Prahy a rodný list jsem měla do dvou týdnů od porodu, poté jsem ho šla přihlásit na pojištovnu. V porodnici jsem musela samozřejmě nahlásit dívčí a klučíčí jméno, napsat jméno otce.

andy80 • 2d • 26. únor 2009 v 19:50
Ahoj, u prvního jsem si pro něj musela na Prahu 2 na matriku asi týden po propuštění z porodky. Při druhém mi donesli rodný list v porodce přímo na pokoj 3 dny po porodu.

slunicko552 • 1d • 26. únor 2009 ve 20:04
Ahojky tak nám ho poslali taky domů 😉

beruska2x • 1d • 26. únor 2009 ve 20:52
ja dostala papiry v porodnici, vyplnila jsem je a manza dosel na matriku a dala mu ho na pockani 😉 mela jsem ho jeste nez jsem sla domu z porodnice 😀

ribka • 27. únor 2009 v 07:02
Tak diky za rady, a na tu pojistovnu atd az proste budu mit rodny list, ze?

smardik • 1d • 27. únor 2009 v 07:39
V Ostravě jsme dostali papíry v porodnici, manže vyplnil a šel s nimi na matriku a rodný list mu dali hned, než jsme šli z porodnice měli jsme vše vyřízený - manže vše vyřídil 🙂

missymici • 1d • 27. únor 2009 v 18:16
ribka : jasně, do pojistovni potřebuješ rodný list

millist • 1d • 27. únor 2009 v 19:26
My ho dostali třetí den v porodnici, jen tam nebyl uvedený otec, i když jsem ho jako otce uváděla a byl i u porodu. Stačilo ale jen zajít na matriku a tam nám na počkání vydali nový rodný list. Na pojišťovně jsem byla až po 2 týdnech, když nás pustili z porodnice.

kirstentrlicova
8. únor 2017

Potřebuji poradit mám přítele v Teplicích a má tam trvalý pobyt já bydlím v Mostě a mám tu trvalý pobyt chci jít s ním na matriku v Teplicích skrz rodný list, aby nemusel do Mostu je to s ním složitý, ale nevím zda jak to udělat nemohu jet z malým po porodu do Teplic pro rodný list. A tak se chci zeptat jestli by to šlo že by mi ho poslali do Mostu že bych si to v Mostě v klidu vyzvedla a když by to šlo, tak jak dlouho by to trvalo než by mi to poslali ?? Bojím se že by mi ho neposlali dřív než porodní bojím se toho že bych přišla o porodní. ☹

cizinkaa
8. únor 2017

@kirstentrlicova nevim o co mas na mysli, ze bys prisla, nicmene na matrice je to na domluve si myslim. Ale v Teplicich muze rodny list klidne vyzvednout pritel 😊

sirka1
8. únor 2017

@kirstentrlicova Tak si na jeden z úřadů zavolej, oni ti poradí.

kirstentrlicova
9. únor 2017

@cizinkaa
S ním je to složitý a na dlouho sama si to nepřeji, aby ho vyzvedával. :-/

kirstentrlicova
9. únor 2017

@sirka1
V pondělí tam s

kirstentrlicova
9. únor 2017

@sirka1
V pondělí si tam s ním zajdu a zeptám se v Teplicích a uvidíme. 🙂

disfraz
9. únor 2017

My jsme to měli podle trvalého bydliště. Takže s papíry z porodnice na matriku v Mostě (dítě je hlášeno, kde matka). A pak na pojišťovnu pro kartičku pojištěnce. Jo a bacha. Jsou na to nějaké lhůty.

handous
9. únor 2017

Necetla jsem komentáře, tak je možné, že se budu opakovat.
Po narození mimca přijde matrikarka do porodnice, vyžádá si nacionále, na základě nich pak vystaví RL. Hotovy rodný list si pak vyzvednete na matrice v místě narození dítěte.

absintka19
9. únor 2017

@handous u vas chodi matrikarka? Pokud vim, u nas si to musime 'obehat' na vlastni pest.

handous
9. únor 2017

Ano, u nás v ČB chodí do porodnice matrikarka a rodný list je pak hotový k vyzvednuti do 3 dnů.

absintka19
9. únor 2017

@handous to je super 🙂 u nas by to nejspise nestihaly matrikarky 🙂 tise zavidim ;)

semisovamys
9. únor 2017

Do chrudimské porodnice chodí matrikarka. Asi 2. Den po porodu mi rodný list přinesla. 👏

keicy
22. lis 2017

Jak je to prosím ze znovu vydáním RL? Vydají ho na počkání? Bydlíme v jiném městě než se malý narodil, tak ať nejedeme zbytečně. Děkuji