Slováci v ČR, co vybavit na úřadech před/po porodu?

norkiego
10. srp 2015

jsme oba dva Slovaci zijici i pracujici v ČR.
Co vsechno musime zaridit na uradech? Na co nezapomenout?
Je mozne, aby nase dite melo dovjite obcastvi? (ceske i slovenske), kdyz tady zijeme?
Dekuji.

meduzka18
10. srp 2015

Ahoj, my sme vsetko vybavovali nedavno, mala sa narodila pred 2 mesiacmi. Ako prve nam prisiel postou cesky rodny list z matriky. Odporucam potom zajst na matriku a dat si vystavit este jeden duplikat. Potom je potrebne zajst s tymto rodnym listom na poistovnu matky a nahlasit dieta. Vystavia nahradny doklad a za par dni pride postou karticka poistenca. Nasledne ist na slovensku ambasadu s ceskym rodnym listom, ak ste manzelia tak sobasny list a vase doklady, tam date ziadost o slovensky rodny list. Cesky si ponechavaju, tak koli tomu ten duplikat, aby vam jeden zostal. Asi 2 mesiace sa caka na slovensky RL, ked ho budete mat, tak znova na ambasadu a poziadat o pas pre dieta. Tam je potrebne ist uz aj s dietatom koli fotke. A ako posledne zajst na pobocku MV CR a nahlasit dieta na prechodny alebo trvaly pobyt, podla toho co mate vy. Co sa tyka obcianstva, to ma dieta automaticky slovenske po vas. Na ceske nema narok, ak ste obaja slovaci.

pernile2003
10. srp 2015

Presne to sedi....na pas sa caka po novom 8 tyzdnou. Trvaly pobyt dietata mozete poziadat ked mate aspon cesky rodny list a oni 6 mesiacov cakaju na slovensky pas. Radsej sa objednajte lebo tam prestavuju kancelarie a dlho sa caka......aj ked na objednany termin sa tiez dlho caka.

petrinda
10. srp 2015

Ahoj, my sme na tom podobne, malý má 3 týždne. @meduzka18 to popísala veľmi podrobne. My budeme postupovať rovnako ale s tým rozdielom že o slovenský rodný list sme požiadali na Slovensku ( všetky potrebné tlačivá som poslala mame a tá to zaniesla na matriku) a potom keď rodný list bude doma, počítam že to bude tak za mesiac, pôjdeme s malým na Slovensko a tam zažiadame o pas. Kolegyňa vybavovala tieto doklady na ambasáde v Prahe a vravela že hrôza..vždy tam čakala v rade asi 4 hodiny, na pas aj s dcérou, a je to aj drahšie - vydanie pasu určite. Následne potom malého prihlásime na cudzineckej polícii - budeme žiadať o trvalý pobyt.
Pre zaujímavosť na poisťovni mi pani povedala že prihlásiť by ho mala až potom, čo predložíme papier z cudzineckej polície, že sme zažiadali o TP..ale že to teda urobí a papier jej prinesieme dodatočne...

meduzka18
10. srp 2015

@petrinda co sa tyka tej poistovne, tiez som mala predtym info, ze je potrebny papier o trvalom pobyte, ale manzel to skusil bez a nebol problem, preto sme nechali trvaly pobyt az ked budeme mat uz pas, nech tam nechodime 2x. Uz sme si uzili, ked sme vybavovali trvaly pre nas. 🙂 Inak nevies, kedy kolegyna vybavovala pas na ambasade? Lebo manzelovi tam povedali, ked bol dat ziadost o slovensky RL, ze sa ma rovno objednat na koniec augusta na pas, ze to uz budeme mat RL doma a sme teda objednani na konkretnu hodinu. Tak len, ci aj napriek tomu sa tam bude tak dlho cakat alebo predtym sa neobjednavalo?

petrinda
10. srp 2015

@meduzka18 Kolegyňa má dcéru narodenú 6/2012 tak nejako vtedy to riešili, je možné že sa to už zmenilo. Pre nás je hlavne pohodlnejšie to urobiť na Slovensku. Počítam že za expresný pas budeme platiť tých 24 Eur. Nevieš koľko stojí cez ambasádu teraz? Vďaka

meduzka18
10. srp 2015

@petrinda aha, tak to uz snad odvtedy bude fungovat inak a ta objednacia doba na nieco aj je. Ono aj ked bol manzel vybavit slovensky RL, tak tam skoro vobec necakal. Inak na strankach maju uvedene ceny, do 6 rokov 10Eur, takze to sa celom da.

norkiego
autor
14. srp 2015

dakujem vsetkym za info. mam v tom konecne jasnejšie 🙂

norkiego
autor
14. srp 2015

@meduzka18 dakujem za podrobny popis a postupnost. Pojdeme podla navodu 🙂
este som sa chcela spytat na ten cesky rodny list z matriky co Vam prisiel postou po porode-- treba nejako dopredu vybavit, alebo sa to vybavi v porodnici? musi mat teda aj cesky aj slovensky rodny list?

petrinda
14. srp 2015

@norkiego
áno, český má preto lebo sa narodí v ČR a slovenský preto že je to Slovák/Slovenka - bude vedený/á v špeciálnej matrike v Bratislave ako Slovák/Slovenka narodený mimo územia SR. Všetky potrebné papiere zasiela na matriku porodnica, všetko čo budú potrebovať ti povedia pri registrácii. U nás teda RL neprišiel poštou, ale manžel bol na matrike s našimi OP, pretože cudzincov chcú z nejakého dovodu vidieť osobne. RL dostal na počkanie.

maly_kukolar
1. pro 2016

Ahojte, dovolim si ozivit tuto temu..Mam otazku, preco je nutne ziadat o trvaly pobyt pre dieta? nemame ho ani my a dokonca ani prechodny. prechodny pobyt predsa nie je povinny pre obcana eu, staci sa prihlasit. detto trvaly, ten sa udeluje az po 5 r co sa tu clovek zdrzuje. tak nechapem preco to treba riesit pre novorodenca. poistovni nestaci ze tu dva roky pracujem a teda som poistena? ja aj manzel?!