Slovák-stěhování do ČR, jaké doklady mít, na co má nárok?

evena
24. kvě 2013

Ahoj,

přítel je Slovák, chce natrvalo do Čech.
Než by si v ČR našel práci, přihlásil by se na pracovní úřad.

Jak postupovat od podání výpovědi v práci, kterou má na Sk., po přihlášení na pracovní úřad v ČR?

První se musí přihlásit na pracovní uřad na Sk., pak až v ČR? Jaké doklady musí mít, na co v ČR má a nemá nárok?

Děkuji

veruska007
24. kvě 2013

Pokud tu nebude mít trvalé bydliště, tak ho ÚP nezaregistruje. Brácha má přítelkyni z jiného města, žijí spolu, ale nemá tam trvalé bydliště, ÚP ji vůbec nepřijal.

xsenova
24. kvě 2013

UP CR ho neprijme, nema tu nic odpracovane. Na UP moze byt na SR ak ma odpracovany pozadovane obdobie a dostane podporu. Zatial si v CR moze hladat pracu. Musi sa chodit na SR hlasit ak bude dostavat podporu v nezamestnanosti. Vseobecne v CR nema narok na nic.

evena
autor
24. kvě 2013

Na Sk. údajně musí být odpracované 3 roky, aby tam měl člověk nárok na podporu, tak to nemá, v tomto zaměstnání co má je cca půl roku.
Ale v ČR kdysi pracoval, nevím kolik let, ale pracoval.
Jak je to s tím trvalým bydlištěm? Myslela jsem, že tu bude muset nějakou dobu žit, než ho bude moct mít... Protože to by jinak nebyl problém si ho v ČR dát hned.

xsenova
24. kvě 2013

@evena takze na UP SR/CR sa nema zmysel hlasit pretoze peniaze nedostane. Davky sa v CR vztahuju na posledne 2 odpracovane roky co sa ho asi tiez tykat nebude. Trvaly pobyt nedostane ale mozes ho prihlasit k prechodnemu pobytu - kde myslim po 6 alebo az po 9 rokoch nepretrziteho byvania moze zaziadat o trvaly pobyt CR. Ale davky sa nevztahuju k tomu kde zijes alebo byvas ale k tomu kolko mas odpracovane. Jedinne co je dolezite pre priatela kym si najde pracu - aby si dobrovolne platil zdrav poistenie na SR a zobral si so sebou kartu medzinarodnu poistenca do CR kym si tu najde zamestnanie. V CR sa nemoze prihlasit k dobrovolnemu plateniu poistneho - CR sa tymto opatrenim brani tvz "zdravotnemu turizmu". Ked si tu najde pracu tak sa automaticky prihlasuje na zdrav poistenie v CR a je NUTNE aby sa odhlasil na SR - SR je v tomto idiotovo pretoze nechcu akceptovat oneskorene ohlasenie zmeny a chcu aj tak doplatky - prip. nechcu vratit zalohy.

shel44
24. kvě 2013

@evena ako prvé-jednoznačne ho prihlásiť na cudzineckej polícií k prechodnému pobytu..ten potrebovať bude, inak bude problém aj s tým prijatím do zamestania aj celkovo s žitím tu. Ak sa plánujete zobrať , tak mu stačia 2 roky prechodného pobytu, aby tu dostal trvalý pobyt, inak potrebuje 5 rokov prechodného pobytu v čechách na trvalák. To Vám tam všetko povedia. Ako dôvod udá: práca alebo iné.
Odporúčam si tam zavolať a dohodnúť si termín s tým, že už budete mať vytlačenú žiadosť z netu.. Tam všetko nájdete. Mne teraz blbne net..takže nemôžem chodiť a zháňať link..
Predtým si vybaviť EU kartu posuietnca, bez ktorej tu neprežije. A nech si zájde na najbližšiu pobočku zdravotnej v ČR ak v ČR existuje a vybaví si Dohodu medzi SR a ČR poistením zdravotním podla EU zákonov.Tým pádom môže chodiť k DR tu, platiť si zdrav. bude na SR, aspoŇ kým si nenájde prácu alebo nebude to mať trvalák (to už neviem ako to presne chodí) a slovenská to bude tej českej preplácať. Akurát netreba zabúdať, že sa to po určitej dobe(cca pol roka asi) obnovuje.. ja som na to minule zabudla :D VĎaka bohu boli taký millí , že mi to obnovili od toho dátumu, ako som potrebovala..
Dúfam, že som to napísala aspoň z časti zrozumitelne.. ono medzi tými čechmi a slovákmi je to niekedy dosť komplikované..sa čudujem, že sme niekedy boli jeden štát.. sa tomu nechce ani veriť.. :/ 😠

evena
autor
24. kvě 2013

Dekuji ;)

Akorat nerozumim jedne veci. Pojisteni na Sk by si musel platit jako samoplatce? Neda se treba prihlasit tam na pracovni urad (aby to platil stat) a tu mit prechodny pobyt?

shel44
24. kvě 2013

@evena myslím, že to pôjde aj tak..ale s tým skúsenosti nemám ☹ , na to nech sa radšej informuje 😉

miroslava1984
18. čer 2013

Dobry den mam otázku. Zijem v CR asi rok a cakame s partnerom mimčo, partner je čech. Ja som předtím zila 9 rokov v rakusku. Niesme zosobaseny. to teda znamena, ze na trvaly pobyt tu musim zit 5 rokov aby som mohla poziadat o trvaly pobyt ako to bude s dietatom? prebera obcianstvo po mne? No je to komplikovane, kedze ako OSVČ nemam nárok na matersku a myslim ze rodicovsky prispevok len ak tu v ČR mam trvaly pobyt a ten nemam mam len prechodny. Prosim Vas vie mi niekto poradit ake mam moznosti a co by som mala robit? Dakujem

quinten
3. čer 2015

Ahojte. Viete mi prosim poradit, ak si chcem v CR prenajat byt? Som Slovenka, byvam na SR, aj tu pracujem. V CR nemam ziadny pobyt, ani pracu, jednoducho si tam z urcitych dovodov chcem prenajat byt. Je to mozne?
Dakujem za odpoved.

luboslizuch
17. čer 2017

Ahojte čo mi treba aby som muohol pracovat v CR.
Dakujem za odpoved.

slimacikmia
17. čer 2017

@luboslizuch ahoj, pozri napr. www.somvprahe.sk, tam nájdeš všetko ;)

luboslizuch
19. čer 2017

@slimacikmia Dakujem za odpoved!!🙂