Zapsání otce do rodného listu a jméno dítěte

pehamek
7. kvě 2013

Jsem neprovdaná, svobodná matka. Chtěla bych se zeptat jak moc dopředu se může jít na matriku, aby otec podepsal otcovství? Taky bych ráda, aby se dítě jmenovalo po otci, ale nevím, jestli s tím bude souhlasit, protože mě opustil a máme to spolu na ostří nože. Nevíte co se v takovém případě děje? Jestli by se dítě jmenovalo automaticky po mně?

speedygon
8. kvě 2013

@pehamek chlapec si neuvědomuje, že platit musí za určitých okolností i na Tebe...od slehnutí do dvou let mrňouska+na mimi...takže to určitě nebudou jen 2 tisíce...navíc by se měl zpoloviny podílet na dalších nezbytných nákladech....

pehamek
autor
8. kvě 2013

@speedygon no tak nic mi nedává. Financuji všechno teď sama. Takže si budu schovávat účty od všeho. Třeba to bude k ničemu, ale člověk nikdy neví. Jinak takhle jsem ho nepoznala. Takže mě jeho jednání překvapilo.

rory_g
8. kvě 2013

@pehamek ahojky, jen k té matrice - můžete jít na kteroukoli, já jsem z Liberce, přítel z Prahy, rodila jsem na Mělníku a na matrice jsme byli v Roudnici nad Labem 😀 Jen fakt musíte jít oba, mít občanku a rodné listy a Ty navíc průkazku

speedygon
8. kvě 2013

@pehamek bohužel se to stává...jj, určitě si účty schovávej...a držím pěsti...příteli to taky dopadlo všelijak...a když chtěl potom výživné na syna, tak jeho ex díky tomu, že neplatila, měla nakonec nařízeno platit 100Kč.....začínalo to na 15000Kč, ale stále se to měnilo....a to je kluk mentálně postižený....nakonec skončil v ústavní výchově a matka stejně ústavu výživné neplatí ani tu stovku....takže asi tak. A to si pořídila dítě s jiným(jedním z mnoha) a žije zase s jiným...no prostě to je někdy šílený....držím pěsti, aby to u vás dopadlo dobře.

speedygon
8. kvě 2013

ježíš, mám tam překlep: začínalo výživné na 1500Kč samozřejmě....a jelikož neměla práci(alespoň ne oficiálně) a byla doma s malým, tak se to neustále měnilo, až to skončilo na té ubohé stovce a i tu poslala jen asi 5x(maximálně).....

lucie777
8. kvě 2013

@pehamek jj ,jak říkáš,dokud bude dítě studovat,max.do 26let,tak bude platit. Výživné se určí podle jeho platu,když se nedomluvíte,netuším teda,kolik vydělává,ale i pro mimi to může být rozhodně víc jak 2000,navíc ty po něm můžeš chtít peníze spojený s těhotenstvím a porodem,ale to ti všechno řekne ta advokátka. 😉 Já bych se teda nedivila ani tomu,kdyby se k vám vrátil a byli ste nakonec spolu,každopádně držím palce,ať to dopadne podle tvých představ!

pehamek
autor
8. kvě 2013

@rory_g díky moc. To jsem ráda, že to jde na každé a nemusí se přítel kodrcat do Brna 🙂

pehamek
autor
8. kvě 2013

@speedygon díky moc 🙂 jako počítám i s tou variantou, že platit nebude nebo že podnikání přepíše na bráchy a sám bude odvádět jen nejnutnější minimum. Zase na druhou stranu se chce se mnou domluvit. Teď do toho oba dáváme emoce a není to jednoduchý, tak jsme si dali nějaký čas, aby to vychladlo a uvidíme. Jinak tím slehnutím se myslí početí?

speedygon
8. kvě 2013

@pehamek slehnutím se myslí porod...zkus si najít příslušný zákon, kde to máš přesně napsané.....

pehamek
autor
8. kvě 2013

@speedygon já si ho našla, ale nevěděla jsem co je to slehnutí. Jestli početí a nebo porod jak říkáš.

pehamek
autor
8. kvě 2013

@lucie777 poslala jsem ti zprávu ať to nerozebírám takhle veřejně 🙂

speedygon
8. kvě 2013

@lucie777 super odkaz 🙂 Psáno jednoduše a srozumitelně, přitom je tam obsaženo vše 🙂

anushka111
10. kvě 2013

Nám řekli, že můžeme jít na jakoukoli matriku, tak jsme šli na matriku, kdy měl partner trvalé bydliště. Jáho v té době měla někde jinde. Byl to rok 2009.

kamhajek
29. kvě 2013

@aneta0707 Do nových občanek se děti již nepíší. Chtěla jsem si nechat udělat novou, abych tam měla obě děti a vyvedli mě na matrice z omylu.

aneta0707
29. kvě 2013

@kamhajek to je dobry teda, co ja budu delat? uz vcera mi na poste nechteli vydat doporuceny dopisy pro gabinu, protoze neni v op... asi budu muset najit r. listy a udelat detsky op... jim tam toho chybi v tech novych...

evelp
29. kvě 2013

Určitě se to dělá soudně. máme za sebou taky soud kvůli otcovství, ale to bylo kvůli změně otce, ze zákona tam byl napsaný můj exmanžel. a po soudě jsem stejně chtěla, aby se malý jmenoval po mě, dokud si mě nynější přítel neveme, abychom se jmenovali všichni stejně

ullmannka22
29. črc 2013

Já to byla vyřídit na matrice před týdnem, museli jsme mít oba rodné listy, oba občanské průkazy a těhotenskou průkazku, oba musí být přítomni, aby to mohly podepsat a trvalo to asi 20 minut. Tohle potvrzení pak s sebou do porodnice, místo oddacího listu, který musí mít s sebou vdané maminky. To je pokud s otcovstvím souhlasí, pokud nesouhlasí, tak jedině soudně a miminko dostane příjmení po tobě.

mamina29mamina
16. pro 2013

jsem také svobodná mamina a kdyby se malého otec nezapsal do rodného listu tak bych neměla nárok na žádné příspěvky a vše kolem,protože pokud není otec psaný v rodným listě bere se to jako že matka souhlasila s tím,že bude svobodná matka a nemá opravdu nárok na nic.Ale malý má teda příjmení po mě,ze začátku mě to mrzelo,ale postupem času jsem byla jen a jen ráda,že ho má po mě.Protože on se o něj nestará,a vychovávám ho já.Je to mé dítě a jsem ráda,že máme stéjné příjmení aspon mu potom nemusím časem vysvětlovat proč on se jmenuje tak a já jinak.

oper32
13. kvě 2014

Dobrý den, mám takový problém. Mám přítele. Jeho bývalá přítelkyně je s ním těhotná. Přítel se s ní chtěl rozejít, ona to tušila, tak vysadila prášky a teď je těhotná a za měsíc má rodit. Dělá teď jen problémy a mě to nenechává klidnou ☹ Chci se zeptat, může bez svolení otce dítěte jej zapsat do rodného listu nebo mu dát příjmení po něm bez toho aniž by to podepsal?

tulikiss
13. kvě 2014

@oper32 do rodneho listu ho bez souhlasu nezapise, ale muze to dat na soud a ten ho tam zapise...jednou je otcem tak se svych povinnosti nemuze zbavit.

mmm12345
13. kvě 2014

@oper32 Pokud by zažádala soud, aby jméno otce zapsal, tak se o tom přítel určitě dozví, pravděpodobně si jej pozvou k soudu, možná budou dělat i testy DNA, pokud by byl nějaký pochyb o otcovství...

blahova_andrea
13. kvě 2014

@oper32 jak psaly holky. jedině přes soud. sama s tím na matrice nepochodí. tak bude záležet jak moc se jí bude chtít lítat po úřadech, soudech a dělat problémy a nebo si to rozmyslí a bude bojovat sama se sebou a svým rozhodnutím mít dítě. na matrice rozhodně musí mít od otce přiznání otcovství, jinak v RL nebude a nebude mít ani jeho příjemní. ale pokud někdy dobře zabezpečená, tak počítejte s tím, že k tomu soudu to asi dožene, protože jinak nebude mít nárok ani na alimenty. z druhé strany...tvůj přítel je jednou otcem a má i svá práva, ne jen povinnosti

oper32
13. kvě 2014

Já vím no. Je to těžko. Moc děkuji za Vaše komentáře 🙂

25ka
17. kvě 2014

mužu se zeptat nevim kam inam by so to dala s byvalim partnerom ktory nas vyhodil z bytu mame syna a ma po nom priezvisko ibaze teraz by som chcela aby syn mal priezvisko po mne co ktomu vsetko potrebujem a kam mam ist zo ziadostou o zmenu priezviska? vedel by mi niekto poradit?

j.a.n.i
17. kvě 2014

@25ka Potřebuješ k tomu souhlas otce dítěte, případně pokud by on nesouhlasil, tak souhlas soudu.

daniela_r
14. dub 2015

Ahoj, jsem ve 30. týdnu těhotenství a "přítel" mě před měsícem opustil. Jsem ve velmi dobré finanční situaci, tak proto bych ráda věděla co obnáší zapsání nebo nezapsání otce do rodného listu. Nejde mi o alimenty, ale spíše o to, aby neměl nárok malou vídat. Aby nemohl přijít a říct, beru si ji na víkend. Souvisí s tím uvedení otce do RL? Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
15. dub 2015

@daniela_r Souvisí... ale tedy pokud bude chtít, tak to může k dát k soudu a zapíší ho jako otce na základě DNA i přes tvůj nesouhlas.

blahova_andrea
15. dub 2015

@daniela_r no hlavně pokud tě opustil a nepůjde s tebou na matriku, tak automaticky v rodném listě nebude. pokud nejste manželé, tak je potřeba jeho přiznání otcovství před porodem nebo krátce po, aby mohl být zapsán, případně aby mělo dítě jeho příjmení. pokud tě opustil a toto spolu řešit nebudete, tak otec uveden nebude a ty budeš mít "dočasný" klid. pokud si ale vzpomene později, že má zájem dítě vídat, tak se dá otcovství prokázat přes soud a dna, jak píše j.a.n.i a pak toho budeš dost záležet na vás obou i soudci

daniela_r
15. dub 2015

Moc vám děkuju. Šlo mi o to, že jsem se ho zeptala, zdali tam chce být uvedený, odpověď byla taková, že rozhodnutí nechá na mě, že o tom nic neví (prostě ho to vůbec nezajímá). Já od něj peníze nepotřebuji, jen nechci, aby měl možnost si malou vzít třeba na víkend k sobě. Pokud by tedy takovou možnost měl, kvůli tomu, že je uvedený, tak ho neuvedu. Stejně o to nestojí, tak pochybuju, že se časem něco změní.